Rugsėjo 12, 2018
Prabangiausias Londono kaimas
LAURA STRAZDAITĖ
Hampstead Heath pergola.

Jei manęs paklaustų, koks Londono rajonas atrodo angliškiausias, net nesumirksėjus atsakyčiau, kad Hampstead’as. Su kuo man asocijuojasi Anglija? Su sienomis lipančiais vijokliais, rudais plytiniais namai, juodomis durimis, neveikiančiais kaminais, išpuoselėtais sodais ir savaime suprantama – arbata. Būtent tai ir rasite atvykę į Londono šiaurėje esantį Hampstead Village*. Tik 20 minučių šiaurine (juoda) linija nuo centro. Pagreitintas kaimo variantas ir aukščiausia Londono vieta. Užlipus ant Parliament Hill kalvos galima miestu grožėtis visais rakursais.

Kažkada buvęs mažas kaimelis, dabar jis gigantiško miesto dalis. Tai šešta pagal namų brangumą vieta Anglijoje. Kainos gali siekti iki 100 milijonų.

Kaimo atmosfera, keičiantis laikams, niekur nedingo. Siauros gatvės, senoviniai namai, pub’ai, židiniai ir daug žalumos. Pamenu aš ten netyčia atsidūriau vos tik atsikrausčiusi į Londoną, kai ieškojau buto. Tuomet per klaidą sumaišiau adresą ir, teko nusivilti, nes tikrai tuomet negalėjau sau leisti tokios prabangos. Bet šiuo rajonu taip susižavėjau, kad nuolatos grįžtu bent pasivaikščioti. Hampstead Heath ir Golders Hill yra mano mėgstamiausi parkai (Hampstead Heath parkas yra didžiausia žalia erdvė į kurią galima pabėgti neišvykus iš miesto). O Kenwood House toks jaukus, kad norisi tiesiog visą dieną ten skaityti knygą.

Beje, tikriausiai nedaugelis žino, kad Hampsteadas XVII amžiuje buvo reklamuojamas kaip SPA miestas, dėl savo mineralais prisotintų vandenų. Deja, populiarumu nepralenkė kitų madingų SPA miestų (Bath ir Tunbridge Wells) ir greit jo reputacija užgeso. Bet čia vis dar galima atrasti nuo 1882 išlikusį vandens fontaną Chalybeate Well, esantį Well Walk.

Holly Bush. Holly Bush.

Šioje miesto dalyje keliaujama ne tik erdve (iš miesto į kaimą), bet ir laiku - į XIX amžiaus gatves ir istorijas. Jose tebeklajoja buvusių gyventojų vaiduokliai. Čia gyveno daug rašytojų, gimė ne vienas apsakymas ir eilėraštis, liejosi poezija. Psichoanalitikas Zigmundas Froidas, poetas John Keats, rašytoja Agatha Christie tik keli iš žymesnių vardų. Populiarioji detektyvų rašytoja įsikūrė tais laikais itin moderniame daugiabutyje Isokon Building. Jos kaimynai buvo rusų šnipai. Dabar jį galima apžiūrėti per rudenį vykstančias Londono Atvirų Durų dienas (Open House London).

Senovinės kapinės taip pat ūkauja prisiminimais. Manoma, kad Drakulos autorius sėmėsi įkvėpimo būtent St. John-at-Hampstead kapinėse, kuriose vyksta novelės veiksmo dalis. Jose palaidotas ir žymusis britų dailininkas John Constable kartu su šeima. Gali būti, kad senieji gyventojai paliko dalelę savo sielos miesto sienose, o gal dar vis apsilanko dvasių pavidalu. Šiais laikais vyrai cilindrines skrybėles iškeitė į sportbačius, bet viskas išlikę daugmaž kaip ankščiau. Apsidairius aplink ne tiek jau ir daug XXI amžiaus požymių.

Hampstead Heath rajono gatvėse galima prasilenkti su Stingu, Jeremy Irons, Ridley Scott ir Benedict Cumberbatch. Gal reikėtų čia vežti turistus autobusais, kaip kokiam Holivude ir rodyti įžymybių duris?  Kalbama, jog Kate Moss atvažiuoja ieškoti retro perliukų Exclusivo Designer dėvėtų drabužių parduotuvėje (esančioje Flask Walk).

Įdomus faktas – Hampstead’o metro stotis yra giliausiai po žeme esanti stotis Londone.

Hampstead Heath atradimai:

PARKAI

Žaliasis Hampstead turi ką pasiūlyti įvairiems skoniams: norintiems nuo kalvos gėrėtis miesto vaizdais, mėgstantiems miškus ar maudytis ežere (tiksliau tvenkinyje). Hampstead Heath parke yra trys tvenkiniai: moterų, vyrų ir bendras. Vanduo labai šaltas, dugnas dumblėtas ir žolėtas, bet šiaip ar taip maudymosi gamtoje patirtis. Teoriškai reikia nusipirkti bilietą įmetant pinigų į dėžutę, praktiškai nebūtina.

Visai šalia kitas parkas - Golders Hill, su rožynais, bijūnais bei Monet paveikslus truputėlį primenančiu sodu, puoštu mažais tvenkinukais. Yra netgi drugelių ferma. Net daugelis londoniečių nežino, kad be kitų grožybių čia galima rasti ir didžiulę pavėsinę (pergola), aplink kurią pavasarį/vasarą raitosi rožės, raganės, visterijos, vynuogės, o rudenį romantiškai ir melancholiškai puošia rudens lapai. 800 pėdų ilgio pavėsinę pastatė muilo magnatas William Lever, kurio dėka 1930 metais įkurta dabar visame pasaulyje garsi Unilever kompanija.

NAMAI MUZIEJAI

Kenwood House – aristokratiškas ir labai jaukus, esantis Hampstead Heath parke. Viduje daug gražių paveikslų, įskaitant Rembrantą. 2013 metų filme Belle veiksmas vyksta šiame name, nors jis ir filmuotas kitur. Rožių sode yra kavinė, kur galima pasimėgauti cream tea ir pyragėliais. Kažkuomet šis aristokratams priklausęs didingas pastatas šiandien įtrauktas į Anglijos paveldo (English Heritage) sąrašą. Įėjimas nemokamas.

Froido muziejus – buvę žinomo psichoanalitiko, aistringo antikvaro kolekcionierius namai, kuriuose galima pajausti kaip gyveno jų savininkas. Muziejaus vinis - žymioji sofa ant kurios širdis atvėrė daugybė pacientų. Kartais čia vyksta laikinos parodos, kurios taip pat vertos dėmesio. Įėjimas £7.

Fenton House – priklausęs turtingam XVII amžiaus pirkliui, o vėliau pakeitęs ne vieną savininką. Paskutinė iš jų buvo Lady Binning. Įspūdingas senovinis namas su didžiuliu sodu. Rugsėjo pabaigoje organizuojama Obuolių diena, kurios metu galima įsigyti vaisių iš vietinio obelyno. Viduje gausi muzikinių instrumentų kolekcija. Įėjimas £6.50.

Keats House Museum – žymaus anglų rašytojo ir poeto buvę namai. Nors jis čia gyveno tik dvejus metus, bet pasisėmė įkvėpimo tokioms poemoms kaip Odė Lakštingalai (Ode to a Nightingale). Jame organizuojami poezijos vakarai. Nors įėjimas į namą yra mokamas (£6.50), galima už dyką pasivaikščioti po nedidelį soda, kuris vasarą kartais tampa piknikų vieta.

Burgh House – pastatytas karalienės Annos valdymo laikotarpiu XVIII amžiuje. Tais laikais Hampstead’o SPA pasiekė populiarumo viršūnę. Pirmasis namo gyventojas buvo SPA vadovas ir fizioterapeutas William Gibbons. Vėliau nekilnojamas turtas keliavo per įvairių savininkų rankas. Viduje daug didingų paveikslų, taip pat mažas Hampstead’o istorijos muziejus. Išorėje - labai jaukus prancūziško stiliaus sodas arbatos pertraukai. Tai labai populiari vestuvių vieta. Įėjimas nemokamas.

2 Willow Road – netradicinis architekto Erno Goldfinger namas, kuriame rasite gausią modernaus meno kolekciją. Turint omenyje, kad architektas sukūrė tokius statinius kaip baisusis Trellic Tower, jo namuose tikrai įdomu pašniukštinėti. Įėjimas £6.

KAVAI AR ŠAMPANUI

Hampstead’e yra nerealiausia laike užstrigusi vengriška kepykla Louis Patisserie, kur galima rasti ne tik žymųjį šokoladinį tortą, bet ir pagerintą Napoleono versiją. Visi kas pasiilgot močiutės kepinius primenančių pyragų, skubėkit tenai. Jie patiekiami lėkštėse, dekoruotose rausvomis rožėmis, o arbata - porcelianiniuose puodeliuose.

Church Row yra geriausiai išlikusi Georgian Houses (Karaliaus Jurgio laikų) stiliaus gatvė Londone. Čia rasite tikriausiai daugiausiai lentelių ant namų sienų, informuojančių apie juose gyvenusius įžymius asmenis. Štai pavyzdžiui 26 name gyveno poetas lordas Alfred Douglas, kuris žymus dar ir tuo, kad buvo Oscaro Wilde meilužis.

Rajono širdis yra siaura alėja Flask Walk, pripildyta mažų kavinių, antikvarinių parduotuvių ir pub’ų. 

Daunt Books – nepriklausomas senovinis knygynas prie parko.

Pusryčiams: maža šeimos kavinė Ginger and White arba izraelietiško stiliaus Roni’s, kur galite paskanauti tradiciniu shakshuka, kiaušiniais su tahini, alyvuogėmis ir beigeliais.

Pietums: Karma Bread Bakehouse, La Creperie vagonėlis prie kurio visuomet nusidriekusios eilės (tačiau laukti verta) ir visos žvaigždės netgi stovi eilėse, kad gauti tų blynų, Spielburger bei Gourmet & Craft. Arbatos galima atsigerti Burgh House sodelyje.

Vakarienei: neįmantrus sushi restoranas Jin Kichi, L’antica picerija, kuri visuomet patenka į top 3 picų sąrašą mieste, puikus itališkas restoranas Mimmo La Bufala. Norintiems prabangos Villa Bianca arba La Cage Imaginaire.

Pubai: 1643-ais metais buvusiose arklidėse įkurtas Holly Bush Pub ir Spaniard Inn (su židiniais ir dideliu sodu). Beje naktinis gyvenimas čia tikrai neverda, todėl apart kelių pub’ų kažką daugiau nelabai rasit. Geriausia traukti į šalimais esantį Camden Town.

Fit for princess. Gimtadienis Holly Bush pub'e. Fit for princess. Gimtadienis Holly Bush pub'e.
Holly Bush Londonietė rado didžiausius Sunday roast (sekmadieninius kepsnius) Londone. Holly Bush Londonietė rado didžiausius Sunday roast (sekmadieninius kepsnius) Londone.

 
*Neapsigaukite: jei Londono rajonas pavadinamas kaimu (village), tai dar nereiškia, kad ten rasite bulvėmis užsodintus laukus. Anaiptol, village dažniausiai yra brangi, prabangi ir prestižinė vieta.

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai