Rugsėjo 10, 2014
Eklektiškas Shoreditch, hipsteriškas Hoxtonas ir rytietiška Brick Lane
Laura Strazdaitė, http://dolcevitabylaura.blogspot.co.uk
Vadinamasis East End’as, lietuviškai – Rytų galas (pašto kodas EC1) dabar esantis beveik centre, kažkada buvo tik vienas Londono priemiesčių. Ir reikia pridurti, kad ne pačios geriausios reputacijos. Iš tiesų jis pergyveno keletą įdomių laikotarpių. Kadaise traukos centras čia buvo James Burbage įkurtas teatras, kuriame būdavo statomos Šekšpyro pjesės. Jau tais laikais čia virė alternatyvus kultūrinis gyvenimas. Į teatrą rinkdavosi žmonės, kuriuos vidutinės socialinės klasės puritonai būtų priskyrę nesuprastiems atsiskyrėliams. O ką jau bekalbėti, kad be visa ko ši miesto dalis dar buvo pagarsėjusi ir kaip Džeko Skerdiko (angl. Jack Ripper) mėgstama vieta. Nenuostabu, kad ilgą laiką rytų Londonas glaudė tik neturtingus atvykėlius ir imigrantus iš Bangladešo.

Ir štai netikėtai 1996-aisiais prasidėjo renesansas ir Shoreditch’as patapo populiaria ir madinga Londono vieta, į kurią suplūdo pigios gyvenamos vietos ir didelių erdvių suvilioti menininkai bei muzikantai. Jie transformavo senstančius industrinius pastatus ir sandėlius į stilingus loftus, įdomius ofisus ir pulsuojančius naktinius klubus. Tiesą sakant dabar nuolatinis Shoredich gyventojas greičiausiai yra koks bankininkas, netoliese išsinuomavęs būstą. Dirbant Londono Finansų mekoje tai vienas artimiausių rajonų, kai galima į darbą vaikščioti pėsčiomis. O didėjanti brangių butų paklausa bei pasiūla išstūmė meninkus į kiek tolimesnius rajonus – Hackney ar Dalstoną. Pastarieji nelabai galėtų pasigirti gera reputacija, nors nepaisant visko ir ten kainos kyla lyg ant mielių. Tas pats yra nutikę ir su Camden Town, kuris dabar yra vienas brangesių rajonų, nors kažkada ne kiekvienas ten būtų ryžęsis įkelti koją. Toliau eilė tikriausiai laukia jau minėtojo Hackney. Pastaruoju metu vis kyla susirūpinimas, kad Shoredich‘as darosi mažiau meniškas, daugiau komercinis ir greit praras savo bohemišką aurą. Vieni iš brangesnių barų „Blanket Beach Babylon“ ir „McQueen Lounge“ ne per seniausiai atsidarė rytuose, aiškiai taikydami į publiką, turinčią daugiau pinigų, nei vidutinis meninkas, krapštantis kapeikas alaus bokalui. Jau net ir dizainerių butikai, tokie kaip Louboutin, Viviene Westwood, Ralph Lauren ir kiti, kėsinasi užsiimti šiltas vieteles.

Man visą laiką Shoreditch‘as atrodo kaip kokia fantastinė tikrovė su stebuklingomis durimis. Išeini iš dailiai nugludinto ir iščiustyto pasaulio pro biuro duris, prasibrauni pro minią visokiausio plauko pakistaniečių, ar kokių juodaodžių, vedžiojančių pitbulius, įžengi pro kitas raudonas dureles ir čia jau tikras Happy Land, viliojantis lambados ritmais. Gėrimai pilstomi į akvariumus, kur prikišama šiaudelių ir visi draugiškai siurbčioja gėrimą. Tikriausiai nieko tokio, kad jie ryškiai žalios arba mėlynos spalvos, nes vietinei publikai taip dar smagiau. Lubos prikabinėtos skėčių ir naujametinių lempučių, sienos aplipintos plakatais, neaiškiais paveikslais, emblemom, kilimais, senais laikraščiais, etiketėm ir viskuo, ką tik galima įsivaizduoti. Dar nuo lempų it pakaruokliai kabo meškiukai, papūgos, klounai, sombrerai... O crazy padavėjos šokinėja ant stalų ir keberiojasi per sofas, nes daugiau nėra kaip praeiti pro minią. Tai tik vienas iš Shoredich‘o barų „Blue Casa“. Tipiškas jo lankytojas yra 22 metų muzikantas su skrybėle (būtinai), žiemine kepure (retesnis atvejis) arba beisbolo kepuraite (originalumo viršūnė), languotais marškiniais, vintage batais smailom nosim, dryžuotu šaliku ir didžiuliais akiniais storais rėmeliais... Na ir dar, savaime suprantama, petnešom. Žinoma viskas turi būti būtent vintage, arba dar geriau – pagaminta savo rankomis ar kokio draugo dizainerio.  

Visi meninkai į mandingus barus dažniausiai atvažiuoja dviračiais. Be barų juos čia traukia ir turgeliai, kur galima nusipirkti organinių daržovių. Jas greičiausiai koks nors ekologiško gyvenimo fanas užaugino ant baržos stogo ar dėžėse balkone. Savaime suprantama, neaplenkiami ir įvairiausi butikai bei vintage rūbų stalai.

Ir jeigu esi kiek vyresnis, nei tavasis naujas 22 metų pažįstamas bei dirbi mieste, kiekvieną mielą dieną tvarkingai nuo šešių ryto iki šešių vakaro, šita Shoreditch‘o realybė ir pasaulis skirtas galbūt ne visai tau. Kaip ir ne Martynui skirtas mėlynas dangus. Bet kur gi dėtis, jei tu gyveni netoli darbo ir be Shoredich‘o nelabai yra kur išeiti? Kaip keistai šis miestas sustyguotas. Galbūt jis pats sprendžia kas ir kokioje tikrovėje turi gyventi? Ir gal vis dėlto miesto bankininkui neprošal atsidurti psichodeliniame miraže? O skrybėlėtam muzikantui užuosti kapitalizmo prakaito kvapą. Ne per dažnai aišku. Tik tam, kad kiekvienas iš jų galėtų pasakyti – na ir ačiū Dievui, kad aš ne toks. Va aš tai žinau, kaip gyventi. Bet juk nesam mes tokie jau skirtingi, ką? Tik kai kurie turi daugiau pinigų... o kiti daugiau laiko.  


TRUPINIAI


Kavinės & Restoranai

Shoreditch yra daug nebrangių Bangladešo, Pakistano ir Indų virtuvės restoranų, kur galima paragauti Curry. Dažniausiai tarpdury rymo šeiminkai – padavėjai ir įkyriai kviečia į vidų. Nors dažnai galima nusipirkti įvairiausio maisto turgeliuose, pradedant sushi ir baigiant keptais bananais. Žmonės sėdasi ant žemės ir atsipūtę ragauja.

Pizza East – į ją skanauti picos traukia net vakarų Londono gyventojai. Šitaip plačiai sklinda gandas. Bohemiška aplinka ir skanus maistas, greitai pavertė šią vietelę vienu madingiausių Rytų Londono restoranų. (www.pizzaeast.com)

Cafe Albion – Organiški produktai. Populiari tarp gero maisto mėgėjų ir hipsterių. (www.albioncaff.co.uk)

Žymusis Žydų Bagels delis, prie kurio visuomet nusidriekusi eilė. 159 Brick Lane, E1 6SB.


Turgeliai 

Spitafields - labiau komercinis.

Sunday up – jaunųjų dizainerių gaminių ir šiaip kinietiškų drabužėlių turgus.

Brick lane street market – čia žmonės iš namų sutempia ir pardavinėja visokį nereikalingą šlamštą.

Columbia Flower Market – gėlių turgus.

Broadway Market – dar viena vieta apsipirkti.

Yra ir dar pora turgelių šen bei ten, tai ant vieno, tai ant kito kampo, iš esmės siūlančių tą patį: antikvariatą, naminius pyragus, pigius papuošalus, vintažinius drabužius, kinietiškus niekus, pradedančiųjų menininkų dirbinius ir panašiai. Taip pat reikėtų nepamiršti šalutinių gatvelių, kur ponuliai rytiečiai bruka savo prekes pigiau grybo, tačiau nekeliančias itin didelio pasitikėjimo.

 

Galerijos ir muziejai

Savitas ir ekscentriškas menas, kurį gal ne kiekvienas supras, bet kuris vistiek traukia smalsuolius.

White Cube galerija (www.whitecube.com)

Geffrye muziejus (www.geffrye-museum.org.uk) namas su įvairių laikotarpių kambariais. 

Shoreditch’e dažnai vyksta įvairios vintage mugės, atviros meninkų dienos, kuomet jie kviečia užskukti į savo studijas.

 

Naktinis gyvenimas

Baras Night Jar (www.barnightjar.com), nukeliantis į auksinius jazzo laikus. Čia vyksta gyvi koncertai ir tvyro senovinė atmosfera.

Blue Casa – kupina kičo vieta, kurioje netikėtai atsiduria pasiklydę praeiviai. Kokteiliai akvariumuose, nerūpestinga aplinka ir kūrybiškai atrodantys lankytojai. 228 Brick Lane, E2 6DG.

Blanket Beach Babilon (19-23 Bethnal Green Road, E1 6LA) ir McQueen Lounge (www.mcqueen-shoreditch.co.uk) – barai turtingesniems lankytojams.

Working Men‘s club - vakarėliai retro tema (www.workersplaytime.net)

Shoredich House – vienas madingiausių Londono narių (members) klubų, užimantis tris viršutinius atnaujintos sausainių gamyklos aukštus. Galintis puikuotis nebūdingu Londonui baseinu ant stogo. Narystė kainuoja apie 1000 svarų per metus.

Netil House pastatas, talpinantis kūrybingus žmones, su smagiu stogu, ant kurio vasarą pripučiamuose jacuzzy galima buvo stebėti Olimpines žaidynes.

Beje po Shoredich‘ą ir Brick Lane yra organizuojamos benamių vedamos ekskursijos – Unseen Tours.

Shoredich’e Robbie Williams’as nufilmavo savo naujausią vaizdo klipą dainai Candy.


Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai