Kovo 30, 2016
Pasivaikščiojimai po Londoną. Holland parkas – karpiai, povai, japoniškas sodas, opera po atviru dangumi ir laukiniai takai
Holland parko povas.

Įspūdžiai iš Holland parko dar visai karšti: užsukau ten Velykų savaitgalį ir džiaugiausi puikiai išnaudojusi tuos retus pavasario saulės spindulius. "It's like four seasons in one day",  - pritariamai linksėjo galvą parko kavinukės darbuotoja, kol kavos puodelis gelbėjo nuo staiga užklupusios krušos.

Holland parkas mano jau išvaikščiotas. Nostalgiškai prisimenu čia vykusio Londonietės žurnalo viršelio fotosesiją su žaviąja Elada, knygos "Menas būti laimingam" autore. Makiažo virtuozė Patricija ryškino ir taip jau dailius bruožus, fotografas Edvardas kantriai laukė ir ieškojo tos gražiausiai krentančios šviesos, tauškėjom apie laimę ir gyvenimą. 

Prie fotosesijų šis parkas jau pripratęs kaip prie foto objektyvų pripratę modeliai: patogu kai šalia nepriekaištingai sutvarkytų sodų, gėlynų, fontanų, yra ir laukiniai keliai, vedantys per sodininkų rankos nepaliestą mišką. Fotografų netrūko ir Velykų savaitgalį: vienos jaunos porelės ir aplink juos belakstančio fotografo dėka vos nepanirau į japoniško Kyoto stiliaus sodo tvenkinį.

Kažkodėl visuomet pamirštu kur tiksliai yra tas jaukus japoniškas sodas, su Japonijos kalnų krioklius simbolizuojančia kaskada, akmeniniu žibintu, arbatos ceremonijos atributu (mini fontanas nusiplauti rankoms ir praskalauti burną prieš geriant arbatą), akmenimis grįstais takais ir spalvotais milžiniškais karpiais, kokie žūklės mėgėjams tikriausiai sapnuojasi. Tad eilinį kartą paklaidžiojau aplinkui: Kyoto sodą rasti ne taip ir sunku, nereikia smarkiai nuklysti nuo pagrindinių gėlynų bei Belvedere restorano arba atspėti, kurie iš parko lankytojų čia jau nebe pirmą kartą ir tiesiog paklausti, kur slepiasi Kyoto Gardens. Šis japoniškas sodas parke įsitaisęs nuo 1991-ųjų, kada Londonui jį padovanojo Kyoto komercijos rūmai draugiškumo vardan.

Pasakojimai apie Holland parką įdomūs tiek istorijos, tiek sodininkystės mėgėjams. Parką supa  karaliaus Jokūbo I laikų (angl. Jacobean) dvaras, Holland House pavadintas jo antrojo savininko, Olandijos grafo, garbei. Nors šiandien Olandija vadinama tulpių šalimi, grafo žmona Angliją supažindino su jurginais ir sėkmingai augino juos savo sode. Jurginai, tulpės, rožės dar ir šiandien tebepuošia Holland sodus, bet, deja, parkas matė ne tik gėlių, bet ir karų: Anglijos pilietinio karo metu Holland House buvo įsikūrusi Oliverio Kromvelio armija. Dvaras beveik sunaikintas Antrojo pasaulinio karo metu, liko vien griuvėsiai. Restauruotos pastato dalys virto į bendrabutį studentams, kavinę, Belvedere restoraną, kurį tarsi miniatiūrinius rūmus ceremonijoms dažnai renkasi jaunavedžiai, ir oranžeriją, išpaišytą dailiomis freskomis, vaizduojančiomis parko istoriją .

Vasarą, po atviru dangumi, parke vyksta operos, teatro ir menų vakarai. Dar niekuomet neteko lankytis, tačiau laukiu nesulaukiu 2016-ųjų sezono, nes www.operahollandpark.com - mano must see sąraše.

Dažniausiai apie Holland parką sakoma, kad jis - paslaptingas ir ramus, jame nemindžikuoja turistų minios. Manau, kad jo paslaptis jau senai atskleista – moksleivių atostogų metu ar saulėtais savaitgaliais lankytojų čia netrūksta. Ant japoniško nediduko akmens tiltelio ties vandens kaskada nusifotografuoti nori visi, vietos maža, tad girdėjau pasakojimų, kad kartais netgi tenka pastovėti eilėje. Tačiau jei lankysitės parke šiokiadieniais ar ne tokiomis populiariomis dienomis – tai vis dar ramybės oazė beveik pačiame Londono centre. Pasivaikščioti, paskaityti knygą, išgerti kavos, kol aplink išdidžiai vaikštinėja čia gyvenantys povai, sužaisti šachmatų partija ant didžiulės lentos – rekomenduoju kiekvienam.

O jei jau atvyksite į Holland parką – pasivaikščiokite ir po rajoną (netoliese yra ir garsusis Notting Hill'as): pamatysite patys, kodėl David Beckham, Elton John ir kitos žvaigždės čia turi po namą. Dar neužmirštas ir įvykis kai čia apsigyvenusio Simon’o Cowell’o šeimyną naktį apiplėšė įsibrovėliai. Kartais nemaloniausi dalykai nutinka jaukiausiame kampelyje. Man šįkart teko tik trumpalaikė kruša.

PS. Holland Park lietuviškai verčiamas kartais Olandijos parkas, kartais Holando parkas. Vardan aiškumo palikau anglišką variantą. 

Gyvenate šiame rajone ar kažkur Londone, žinote įdomių istorijų, turite gražių nuotraukų? Dalinkitės komentaruose arba labai laukiam jūsų laiškų [email protected]

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai