Rugsėjo 27, 2016
Ruduo JK: 15 vietų, kurias rekomenduojame aplankyti
Tu Hwnt I'r Bont arbatinė. © Foto: Londonietė/123RF.

Dienos trumpyn, tu nurimsti, širdie,
Nors prabėgusių metų ir gaila
Kol pavasaris vynui sudie, kai ruduo - sudie mano meile.

Taip gražiai poeto Pierre'o Beranger žodžius dainuoja Aktorių Trio. Bet mes manome, kad rudenį su meile atsisveikinti tikrai nereikėtų. Anaiptol - juk tai bene romantiškiausias metų laikas: šaltos nosys, didžiuliai šalikai, rausvi skruostai, židiniai, pledai, rudens lapai… Geriau jau pakeliaukite. Ir įsimylėkite. 

1. New Forest National Park (New Forest nacionalinis parkas)
2005 metais įkurtas New Forest nacionalinis parkas užima daugiau kaip 50 ha teritoriją. Jame yra ir pievų, ir pelkių, ir spygliuočių giraičių, bet rudenį žydintys viržynai, violetine spalva nudažantys plynaukštes, jau tapo parko simboliu. Tokių viržynų plotų daugiau nerasite niekur Europoje. Pasigrožėję, prisiminimui ir "vaistams" parsivežkite indelį gardaus vietinių viržynų medaus. Galite ir pagrybauti (tik siūlytume prieš tai susipažinti su britiškomis taisyklėmis) – čia auga daugiau kaip 2700 rūšių grybų. Grybaudami galbūt sutiksite ir dar vieną šio parko simbolį – New Forest ponį. Net 6 tūkst. ponių laisvai vaikštinėja po parką, todėl pasimatymas su jais beveik neišvengiamas. www.thenewforest.co.uk.

2. Exbury Gardens, Hampshire (Eksburio sodai  Hampšyre)
80 hektarų ploto sodas New Forest nacionaliniame parke visame pasaulyje garsėja Rothschildų šeimos augalų kolekcija. čia niekada netrūksta spalvų. Ši vieta kartais vadinama rojumi, kurio vartai visada atviri. Rudenį, kai tarpstančių retų medžių bei krūmų lapai maino spalvas, gera įkvėpti šį kampelį gaubiančios tylos, pasivaikščioti šimtais sodą apraizgiusių takelių arba, įšokus  į mažytį garvežiuką, riedantį 30 cm pločio vėže, leistis į triukšmingesnę kelionę. Rugsėjį stebėkite laumžirgius, spalį dalyvaukite siautulingoje Helovino šventėje, lapkritį nusileiskite prie Beaulieu upės ir pasigrožėkite Isle of Wight sala. www.exbury.co.uk/Explore_the_Gardens.

3. Burnham Beeches, Buckinghamshire (Burnhamo bukų giraitė Bakingemšyre)

Burnham Beeches, Buckinghamshire (Burnhamo bukų giraitė Bakingemšyre). Foto: geograph.org.uk Burnham Beeches, Buckinghamshire (Burnhamo bukų giraitė Bakingemšyre). Foto: geograph.org.uk

Vos 40 km nuo sostinės nutolęs 374.6 hektarų ploto gamtos rezervatas – kažkada visoje Bakingemšyro grafystėje plytėjusio senmiškio lopinėlis. Čia auga seni, subrendę medžiai, ir dauguma išskirtinai įdomūs –daugiaviršūniai, kreivakamieniai, gumbuoti, keistomis lajomis. Dalis šios mokslinę vertę turinčios teritorijos prieinama visiems. Į šį neliestos gamtos kampelį patogu atvykti įsikūrusiems Londone ir, vaikštinėjant patogiai įrengtais takais, pasidžiaugti grynu oru, idiliška ramybe ir rudens spalvų fiesta.
www.cityoflondon.gov.uk/things-to-do/green-spaces/burnham-beeches-and-stoke-common.

4. Wrest Park, Silsoe, Bedfordshire (Resto parkas Bedfordšyre)

Wrest Park, Silsoe. Foto: Jason Ballard/Wikipedia. Wrest Park, Silsoe. Foto: Jason Ballard/Wikipedia.

Wrest Park'as Bedfordšyre yra tris šimtmečius puoselėta nacionalinės reikšmės kultūros paveldo vietovė. Prie puoselėjimo prisidėjo ir  garsus  kraštovaizdžio architektas  Lanceleot'as Brown'as, geriau žinomas kaip 'Capability'  Brown'as, kurio gimimo 300-osios metinės švenčiamos 2016-aisiais. L. Brown'o kraštovaizdžiai, nors yra kruopščiai suplanuoti, atrodo tarsi kurti pačios gamtos – šen bei ten išmėtyti medžių ir krūmokšnių guotai auga lyg savaime išdygę, dirbtinių ežerų virtinės srūva kaip tikros upės. Į šį 37 ha sodą, kuriame šalia tradicinio angliško stiliaus erdvių akį traukia ir  Prancūzijos ar Italijos sodams būdingi spalvotų gėlynų lysvių ornamentai, atvykti rudenį kviečia įspūdingai nugeltę ginkmedžiai ir kvapniais vaisiais apkibusios obelys, kriaušės bei baltažiedės šliandros. www.english-heritage.org.uk/visit/places/wrest-park.

5. Belsay Hall, Nr Morpeth, Northumberland (Belsio dvaras Nortamberlande)
Šis  į nacionalinį Didžiosios Britanijos kultūros vertybių registrą įtrauktas sodas supa viduramžių pilį, ir gražiausias jo vaizdas atsivers užkopus į pilies bokštą. Rūpestingai atkurtų želdynų gėlių lysvėse spalvos mainosi kartu su metų laikais. Įstabios šio sodo rudens spalvos užburia – iš tolo spindi baltutėliai beržų kamienai ir jų variu švytinčių lapų kilimai, raudonuoja pilkšvųjų karklų šakos, ant uolų želia įvairiausios samanos ir kerpės (kai kurios labai neįprastos Northumberland'ui), o pievose - švelniai violetiniai vėlyviai.  
www.english-heritage.org.uk/visit/places/belsay-hall-castle-and-gardens.

6. Brodsworth Hall and Gardens, South Yorkshire (Brodsvorto dvaras  Pietų Jorkšyre)
Šioje neįprastoje vietoje laikas tarsi sustojęs. 1860-ais metais pastatytas dvaras ir tuo pat metu įveisti sodai išliko beveik nekeisti iki pat 1990-ųjų.  Apleistas kultūros paminklas jau atgaivintas. Viktorijos laikų stiliaus sode anksčiau buvę neįžengiami buksmedžių, kukmedžių ir lauramedžių krūmynai dabar kruopščiai prižiūrimi, dailiai apkarpyti. Rudenį visžalių krūmų ir gyvatvorių fone šviečia ryškūs klevai, šen bei ten vis dar auga XIX a. sodinti bugieniai, kurių čia yra daugiau nei 100 rūšių. Rudenį jų raudonos, geltonos ir oranžinės uogos linksmina akį ir paukščius. 2016 metų liepos mėn. imtasi dvaro restauravimo darbų, kurie tęsis iki 2017 liepos mėn. Lankytojams paruošta speciali su restauravimo darbais supažindinanti ekspozicija. www.english-heritage.org.uk/visit/places/brodsworth-hall-and-gardens.

7. Eltham Palace and Gardens, Londonas (Eltamo rūmai Londone)

Eltham Palace and Gardens (Eltamo rūmai Londone). Foto: www.english-heritage.org.uk. Eltham Palace and Gardens (Eltamo rūmai Londone). Foto: www.english-heritage.org.uk.

Eltham'o rūmai, kuriuose prabėgo Henriko VIII vaikystė, 1930 metais tapo milijonierių Courtauld irengto Art deco stiliaus pastato dalimi. Į pagal XX a. ketvirto dešimtmečio kraštovaizdžio architektūros madą  (Arts and Crafts) sutvarkytą rūmus supantį sodą įtrauktos ir viduramžių detalės – pilį supusių gynybinių griovių įtvirtinimai, kanalai ir šiaurinis tiltas. Rudenį Eltham'o rūmų sode blizga bronzos spalvos Makio ievų kamienai ir Europos Sąjungos paso spalvos sakuros, tarp erškėtrožių lapų blyksi skaisčiai raudonos uogos, o vasarą niekuo neišsiskiriantys, labai į klevą panašūs tikrieji dervamedžiai nusidažo ryškiai raudona,  oranžine ir rausvai violetine spalvomis ir atrodo labai puošniai. www.english-heritage.org.uk/visit/places/eltham-palace-and-gardens.

8. Walmer Castle and Gardens, Kent (Valmerio pilis Kente)
Prasidėjus rudens liūtims,  iš spintų traukiame botus (angl. Wellingtons). Ar žinote, kad jiems vardą davęs hercogas Wellington'as  (The Duke of Wellington) dvidešimt trejus metus gyveno Walmer'io pilyje ir būtent čia galite pamatyti autentiškuosius "velingtonus"? Dar viena proga būtent šiemet apsilankyti Walmer'io pilyje ir pamatyti naujai atkurtą hercogo Wellington'o buveinę - neseniai atšvęstos 200-osios Vaterlo (Waterloo) mūšio metinės. Jeigu istorija jums nelabai rūpi, tiesiog  pasigrožėkite pilies sienas apsivijusių rudeniškai persimainiusių  penkialapių vynvyčių ir japoninių vynmedžių liepsnomis,  pabraidykite rudens lapais nuklotais pilį supančių miškų takais ir pasivaikščiokite po rudens gėrybių pilnus sodus – juk noksta obuoliai, kriaušės, moliūgai, vis dar žydi stambiažiedės plukės, skleidžiasi  ciklamenai ir  rudeniniai vėlyviai. Geriausias laikas čia atvykti  su vaikais yra spalio 25d.– 27 d.  Šiomis dienomis rengiamos  vaikams skirtos pramogos "Autumn Adventures". www.english-heritage.org.uk/visit/places/walmer-castle-and-gardens.

9. Meikleour beech hedge, Perthshire, Scotland (Meiklerio bukų gyvatvorė Pertšyre, Škotijoje)
Už 8 km į pietus nuo Blairgowrie auganti Meikleour'io bukų gyvatvorė įrašyta į Gineso rekordų knygą kaip aukščiausia pasaulyje ir yra ilgiausia Didžiojoje Britanijoje. Ji kaip siena driekiasi apie pusę kilometro ir kai kur jos aukštis siekia daugiau kaip 30 metrų. Kas dešimt metų keturi vyrai dirba net šešias savaites, kol ją apkarpo ir iš naujo išmatuoja. Rudenį, kai siautėja spalvų uraganas, ši gyvatvorė gražiausia, o pasiekti ją nesunku visuomeniniu transportu - atvykę į Pertą (Perth) ar Dandį (Dundee) traukiniu, sėskite į Bleirgourio (Blairgowrie) pusėn riedantį autobusą. www.visitscotland.com/info/towns-villages/meikleour-beech-hedge.

10. Batsford Arboretum, Gloucestershire (Batsford'o botanikos sodas Glosteršyre)
Nors 22 ha Batsford'o botanikos sode auga 2850 skirtingų rūšių augalų, labiausiai jis garsėja iš Tolimųjų Rytų kilusiais medžiais. Patys įspūdingiausi šio sodo augalai yra klevai ir japoniškos vyšnios,  rudenį džiuginantys rausvais, oranžiniais ir tamsiai raudonais lapais. čia saugoma ir valstybinę reikšmę turinti japoniškų sakurų kolekcija, kurioje sukaupta apie 70 proc. pasaulyje žinomų veislių. Jei norite išmokti fotoaparatu gaudyti rudens spalvas – pasinaudokite proga ir dalyvaukite profesionalaus fotografo Alan'o Ranger'io vedamose fotografijos pamokose, kurios vyks Batsford'o botanikos sode nuo spalio 24 d. iki lapkričio 3 d. www.alanranger.com/batsfordwww.batsarb.co.uk.

11. Hampstead Heath parkas, Londonas
Giedrą dieną nuvykite ant Parliament kalvos, esančios vidury Hamstead Heath parko – išvysite nuostabią rudeninio Londono panoramą. Nors kai kurie parkai pasibaigus vasarai netenka dalies žavesio, Hampstead Heath‘e laukinis gyvenimas virte verda – nuo elnių iki riešutus žiemai renkančių voverių bei tarpusavyje besišnekučiuojančių papūgų. Hampstead Heath rajone rekomenduojame pasivaikščioti bet kokiu sezonu. Tiesiog paklaidžiokite po šio rajono gatves ir būtinai aplankykite didžiulį parką. Net daugelis londoniečių nežino, kad be kitų grožybių Hampstead Heath rajone galima rasti ir paslaptingą sodą su didžiule pavėsine, aplink kurią pavasarį/vasarą raitosi rožės, raganės, visterijos, vynuogės, o rudenį romantiškai ir melancholiškai puošia rudens lapai. 800 pėdų ilgio pavėsinę pastatė muilo magnatas William Lever, kurio dėka 1930 metais įkurta dabar visame pasaulyje garsi Unilever kompanija. Inverforth Close, off North End Way, NW3 7EX. Metro: Hampstead/Golders Green.

12. Hever pilis, Kentas

Hever pilis. Foto: Wikipedia. Hever pilis. Foto: Wikipedia.

Kai pamatai akį rėžiančius raudonus vijoklius besirangančius ant pilies sienų, žinai, kad jau atėjo ruduo. Pasivaikščiokite aplinkui ir paieškokite rudens gėrybių – grybų, uogų, lazdyno riešutų ar kaštonų. Daugiau apie šią pilį galite skaityti čia: www.londoniete.lt/laisvalaikis/keliones/meiles-istorija-tarp-viduramziu-sienu.

13. Lydford tarpeklis (Lydford Gorge), Devon

Lydford tarpeklis (Lydford Gorge). Foto: www.nationaltrust.org.uk, Lydford tarpeklis (Lydford Gorge). Foto: www.nationaltrust.org.uk,

Įspėjame – tai nebus pats lengviausias pasivaikščiojimas, bet apylinkės to vertos. Eikite palei Lynford upę, kol prieisite kvapą gniaužiantį 30 m aukščio Whitelady krioklį bei daugybę burbuliuojančių sūkurių, dar vadinamų Velnio katilu (Devil‘s Cauldron). Čia įspūdinga visais metų laikais, bet rudens spalvos prideda dar daugiau žavesio. www.nationaltrust.org.uk/lydford-gorge.

14. Snowdonia National Park, Velsas

Snowdonia. Snowdonia.
500 metų senumo arbatinė Velse. 500 metų senumo arbatinė Velse.

Daug rudeniškų grožybių rasite Snowdonia apylinkėse. Šįkart papasakosime apie vieną: Snowdonia National Park pakraštyje, šalia Conwy upės, yra Llanrwst (Lanrust'o) miestelis. Nuo jame esančio 400 metų senumo Pont Fawr ('Didžiojo') tilto, jungiančio Conwy upės krantus, matosi už tiltą senesnis, dar XV a. statytas trobesys. Atrodo, kad ten pūpso kažkoks mielas susivėlęs gauruotas pasakų padaras – kuplūs vijokliai jį apraizgę nuo pamatų iki stogo kraigo. Penkialapiai vynvyčiai (Virginia Creeper), kuriuos Lietuvoje stropūs šeimininkai, saugodamiesi pelėsių ir pelių, rūpestingai kapoja, čia auga, veša ir lapoja kaip patrakę, o rudenį liepsnoja raudoniu. Kažkada statytas kaip ūkininko sodyba, vėliau tarnavęs kaip apylinkės teismo rūmai, dabar šis skarotas namelis paverstas arbatine ir restoranu, kurio pavadinimas Tu Hwnt I'r Bont valų kalba reiškia tiesiog 'Už tilto'. Užsukite į Tu Hwnt I'r Bont tradicinės angliškos arbatos - čia, laikantis visų rafinuotų arbatos gėrimo tradicijų, tiekiama ypatinga arbata, o ką tik iš orkaitės ištrauktos angliškos bandelės scones yra fantastiškos - jos kepamos pagal niekam neatskleidžiamą receptą ir žmonės sako, kad skanesnių nerasi visoje Anglijoje. Arbatėlės gėrimo popietė Velse turbūt neapsieis ir be lietuvišką meduolį primenančio velsietiško džiovintų vaisių pyrago bara brith bei visai nemėsiško Welsh rarebit (Velso triušio). Galite įsitaisyti viduje, šalia senovinio židinio, tarp antikvarinių rakandų, švytinčių varinių puodų ir senų fotografijų, arba sode. www.tuhwntirbont.co.uk.

15. Fairy Glen, Betws-Y-Coed, Velsas

Fairy Glen, Betws-Y-Coed, Velsas. Fairy Glen, Betws-Y-Coed, Velsas.

Jei esate fantastiškų vaizdų mėgėjas, būtinai rekomenduojame šią vietą. Pasijusite tarsi pasakoje, grožėdamiesi uolomis ir tarpekliais.  18 amžiuje ši nuošali vieta Šiaurės Velse įkvėpė daugybę estetinio judėjimo menininkų.  Šiandien norint patekti prie šių šaltinių galite paaukoti svarą kitą pakelėje įrengtoje aukų dėžutėje, bet už tokį grožį juk negaila. Jei keliausite traukiniu, artimiausia stotis Betws-Y-Coed (ak tie velsietiški pavadinimai). www.betws-y-coed.co.uk.

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai