Rugpjūčio 3, 2014
Meilės istorija tarp viduramžių sienų
ŽIVILĖ KASPARAVIČIŪTĖ

Jeigu ne geltonų lapų takas, niekas neįspėtų, kad į Hever pilį atvažiavome pirmą spalio sekmadienį. Ant saulės nušviestų vienų garsiausių Anglijos valdovų Anne Boleyn ir Henry VIII namų stogo didingai plevėsuoja Britanijos vėliava, kviesdama pasivaikščioti po kambarius, kurių grindis kadaise mynė karališkieji asmenys.

Žymiausia gyventoja 

Nors seniausia griovio apsuptos pilies dalis siekia XIII a., daugelis jos kambarių neprimena viduramžių tamsybių, nes yra restauruoti pagal A. Boleyn laikų – Renesanso stilių. Valgomasis, A. Boleyn vaikystės kambarys, mažučiai ir spalvoti mergaičių kambariai, karališkas miegamasis – viskas dvelkia kelių šimtmečių senumo istorija, kurios nežinant apsilankymas praranda dalį žavesio. Vos užėję į erdvę svetainę, suvokėme, kad kambario detalių esmę žymiai geriau atskleistų audiogidas nei trumpas užrašas ant lentelės. Todėl geriau jais pasirūpinti iškart prie įėjimo.

Pro pilies langą stebint vandenyje plaukiojančias milžiniškas žuvis kyla noras numesti joms kokį skanėstą, bet mintis tuoj pat išblaško kambarį užplūdusi turistų grupelė, skubanti pasigėrėti šešių Henry VIII žmonų figūromis, aprengtomis Renesanso stiliaus suknelėmis.

Iškiliausia iš moterų – Anne Boleyn, dėvinti juodą suknelę, rankomis prilaikanti sunkų kailinį apdangalą, žvelgianti tiesiu valdingu žvilgsniu. Pamanau sau, turbūt taip pat išdidžiai ši moteris atrodė ir būdama pirmosios Henry VIII žmonos garbės tarnaite, užkariavusia valdovo širdį ir net privertusia karalių pakeisti tikėjimą, kad ją vestų. Vėliau, tapusi karaliene, A. Boleyn Europoje garsėjo kaip talentinga diplomatė ir įžvalgi derybininkė. Po trejų metų santuokos šiai neištikimybe apkaltintai moteriai buvo įvykdyta egzekucija, padariusi ją žymiausia Hever pilies gyventoja ir Anglijos Reformacijos pradžios figūra. Dabar, pasak legendos, tarp sunkių romaninių sienų teliko klajoti nerami A. Boleyn siela, niekaip nenurimstanti dėl to, kad nuvylė karalių ir jam nepagimdė išsvajoto sūnaus (nors sakoma, kad jų dukrą Elžbietą I karalius mylėjo nemažiau. Ji vėliau tapo ir šalies valdove).

Užėjus į erdvų valgomąjį, kur medžiu iškaltos sienos ir rudi baldų atspalviai šildo kambarį ne mažiau nei ten esantis įspūdingas židinys, iškyla vestuvių ar krikštynų šventės vaizdas. Prie didžiulių pietų stalų galima susodinti keturiasdešimt svečių, kurie vėliau kartu su šventės šeimininkais turi progą įsiamžinti įspūdingose nuotraukose pilies viduje ir soduose. Vasarą yra galimybė ne tik fotografuotis, bet ir atšokti vestuves šimtui dvidešimt svečių prieš ežerą iškilusioje itališkų sodų arkadoje, kur kvapą gniaužia vandens ir dangaus duetas.

Itališki sodai

Pasivaikščioję po pilį kojas pamerkti galėjome į vieną iš fontanų, bet užteko akis užmerkus tingiai pasikaitinti ant suoliuko. Vos pradėjus žingsniuoti sodų link, smalsumas nuvedė į labirintą, iš kurio išeiti Ariadnės siūlo neprireikė, bet porą kartų atsitrenkę į sieną, turėjome grįžti į pradžią. Galiausiai patenkinti įveiktu iššūkiu išlindome per kitas duris ir patraukėme rožynų link, kur, jei pradėtume skaičiuoti, aptiktume apie keturis tūkstančius augalų rūšių. Vos išvydę antrą labirintą, tvirtai nusprendėme nebepasiklysti. Tai net nebūtų įmanoma – pastarasis padarytas ant vandens ir be jokių sienų.

Abu labirintai yra itališkų sodų dizaino pavyzdys, sukurti pagal JAV multimilijonieriaus William Waldorf Astor užsakymą. 1903 metais jis įsigijo Hever pilį ir išpuoselėjo aplinką savo itališkų skulptūrų kolekcijai, džiuginančiai lankytojų akis tarp begalės spalvų gėlynų, šilumą spinduliuojančių mažų apelsinmedžių. Čia pat besidriekiantis minėtas keturiolikos hektarų ežeras, kuriuo dabar grožisi turistai ir švenčių svečiai, kažkada buvo kasamas aštuonių šimtų darbininkų.

Žiemos romantika

Vienas malonumas kalėdinių dovanų pirkimą suderinti su išvyka į stulbinančius sodus, kurie net ir prasidėjus šalčiams lieka atverti lankytojams. Kalėdų dvasia pasklinda takais ir apšalusiais fontanais, kai medžiai pasipuošia šventinėmis lemputėmis, o mažos parduotuvėlės siūlo išrinkti malonias smulkmenas artimiems žmonėms. Savaitgaliais siūloma daugiau pramogų šeimoms. Tuomet vaikučiai ne tik turi galimybę susitikti su Kalėdų Seneliu, bet ir pajodinėti ant asiliuko vardu William’as.

Norint pajusti šios pilies magiją, ilgų valandų kelionės nuo Londono skaičiuoti nereikia. Vos keturiasdešimt aštuoni kilometrai traukiniu iš Viktorijos stoties ir jūs jau žingsniuojate Hever kaimo keliuku sodų link.

Istorija knygose ir Holivude

Drąsus ir pilnas iššūkių karalienės A. Boleyn gyvenimo kelias vertas knygos, todėl ne vienas autorius sukūrė romaną remdamasis jos biografija. L. Gardner knygoje A Lady Raised High: Anne Boleyn karalienės istorija pasakojama tarnaitės akimis, todėl skaitant lengviau įsijausti, atsidurti veiksmo vietoje.

Visgi geriausiai žinomas ir turbūt vienintelis į lietuvių kalbą išverstas romanas – P. Gregory Karalienės sesuo (angl. – The Other Boleyn Girl), pagal kurį Holivudas sukūrė filmą tuo pačiu pavadinimu. Ir rašytoja, ir režisierius dėmesio daugiau skiria ne A. Boleyn, o jos seseriai, tapusiai karaliaus meiluže. Karalienės charakteris visai pakeičiamas, parodant ją kaip bjaurią ir kurstančią nesantaiką rūmų intrigantę. Todėl jei norite pažinti tikrąją A. Boleyn, geriau atsiverskite dokumentinę knygą, pavyzdžiui, autorės J. Denny Anne Boleyn: A New Life of England's Tragic Queen. Joje rašytoja paneigia faktais tapusius gandus ir stengiasi pateikti teisingą karalienės portretą.

Praktinė informacija

Hever pilis įsikūrusi Hever kaimelyje, trijų mylių atstumu nuo Edenbridge, esančio tarp Sevenoaks ir East Grinstead. Atstumas nuo Londono iki Hever - 30 mylių (48 kilometrai). Prie pilies yra nemokama automobilių stovėjimo aikštelė.

Jei naudojatės navigacija, pašto kodas -  TN8 7NG.

Traukiniai į Edenbridge miesto centrą važiuoja iš Londono Victoria ir London Bridge stočių. Nuo ten galite pasiimti taksi. Galite išlipti ir Hever stotyje ir iki pilies keliauti pėsčiomis apie mylią. Sutaupysite, jei kelionei rinksitės ne piko valandas ir keliausite keliese – šeimoms ir didesnėms grupėms žmonių tiek traukiniams, tiek ir įėjimui į pilį siūlomos nuolaidos.

Prieš vykdami į pilį apsilankykite oficialiame tinklapyje, kur skelbiami įvairūs renginiai, atidarymo valandos ir naujienos: www.hevercastle.co.uk.

 

Raktažodžiai: VažiuojamLagaminasKelionės

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta