Balandžio 5, 2016
8 Karališki Londono parkai
Regent's parkas Londone.

"Best things in life are free" - geriausi ir brangiausi dalykai gyvenime nenuperkami už jokius pinigus. Geriausi dalykai netgi viename brangiausių pasaulio miestų nieko nekainuoja. Kalbame apie Londono parkus. Pasivaikščiojimas viename iš jų - atgaiva kūnui ir sielai. Ne veltui 8 parkai Anglijos sostinėje vadinami karališkais: dailiai sutvarkyti rožynai, žiedais apsipylusios magnolijos, sakuros, kabančios visterijų kekės, fontanai, tvenkiniuose plaukiojančios gulbės, vaikštinėjančios gervės, pelikanai, elniai pievose, draugiškos voverės, medžių viršūnėse čirpiančios įvairiaspalvės papūgos. Galima vardinti be galo. Žiedų, gyvių ir kitokio grožio parkuose rasite gausybę.

1. Regent's Park (Regento parkas) ir Primrose Hill
Kartais sunku patikėti, kad Londono centre gali sutilpti tiek gražių parkų, o viename parke sutilpti tiek įvairių dalykų. Regent's parke rasite Londono zoologijos sodą, teatrą po atviru dangumi (Open Air Theatre), nuostabius rožynus, futbolui, kriketui, regbiui ir kitoms sporto šakoms skirtas aikštes. Visai netoliese - Primrose Hill kalnas nuo kurio matosi didinga Londono panorama.

2. Hyde Park (Haid parkas)

Hyde parko magnolija. Hyde parko magnolija.

Londono Hyde parkas yra vienas iš didžiausių miesto parkų pasaulyje, užimantis apie 142 hektarų žemės. Daugybė medžių, ežeras, pievos ir dekoratyviniai gėlynai - puiki vieta pamiršti, jog esate pačiame  Londono centre. Šiame parke veiklos netrūksta: galite paplaukioti valtimis, važinėtis dviračiais, jame įrengti teniso kortai, vaikų žaidimų aikštelės, netgi trasos jodinėjantiems arkliais. Žiemą parkas virsta Winter Wonderland atrakcijų pasauliu ir garsiausia Londono kalėdine muge. Parke veikia du restoranai-kavinės, nors atšilus orams labiausiai rekomenduojame pikniką ant žolės.  Londono parkų vandenys mums atrodo labai drumzlini, tačiau plaukikams tai netrukdo žiemą vasarą nardyti Serpentine ežere.

3. Kensington Gardens (Karališkieji Kensingtono sodai)

Itališkas sodas Karališkame Kensington'o parke. Itališkas sodas Karališkame Kensington'o parke.

Du viename - visai netoliese Hyde parko yra ir Kensington Gardens su princesei Dianai skirtu fontanu, Kensington'o rūmais, Serpentin'o meno galerija, Itališkais sodais (Italian Gardens), bronzine Peterio Pano (Peter Pan) statula, Alberto paminklu. Haid parke esantis dirbtinai sukurtas Serpentino ežeras tęsiasi ir Kensingtono soduose, tik čia jis vadinamas Ilguoju Vandeniu (Long Water). Kensingtono sodai ir Haid parkas pradžioje buvo vienas didelis parkas, skirtas karalių medžioklei. Tik vėliau, įsikišo moteris, karalienė Karolina, ir 1728-aisiais buvo sukurti Kensingtono sodai, su išpuoselėtais gėlynais, damų pasivaikščiojimams skirtais takais, fontanais ir klasikiniėmis skulptūromis. Todėl Kensingtono sodai kartais vadinami puošniąj ir madingąja Haid parko dalimi.

4. Richmond Park (Ričmondo parkas)


Garsusis karališkas Richmond'o parkas - didžiulis. Milžiniškas. Jis yra beveik triskart didesnis už Niujorko Centrinį - 955 hektarai. Tai didžiausias karališkasis parkas Londone. Toks didelis, kad nukeliavusios su drauge gerą gabalą, pradėjus vakarėti net ėmėme baimintis, kad nebepajėgsime grįžti atgalios, nes net šiaip jau itin patogūs baleriniški bateliai iki išprotėjimo nutrynė pėdas.  
Pavasarį aplankykite Izabelos sodą (Isabella Plantation) Richmond'e. Maži tiltai, upeliukai, gėlėmis apaugę tvenkiniai. Pasislėpęs karališkame Richmond'o parke sodas įspūdingiausias pavasarį – balandžio ir gegužės mėnesiais, kada prasiskleidžia azalijos ir rododendrai. 
Parkas nebūtų parkas be čia gyvenančių gyvių. Smėlingesnėse vietose, tarp paviršiuje besiilsinčių didžiulių medžių šaknų išvysite nuo urvelio prie urvelio lakstančius simpatiškus kiškučius. Virš galvų skraidys įvairiaspalvės papūgos. Didžiausia parko puošmena – elniai bei stirnos. Nors baiminamasi, kad šie gyvūnai daro nemenką žalą parko augmenijai: elniai ne tik nuskabo visus žemiau nei 1,5 metro nuo žemės esančius medžių lapus, bet ir naikina jaunus ūglius. 
Richmond‘o parkas paskelbtas draustiniu. Jame galima rasti nemažai augalų ir smulkiųjų gyvūnų rūšių, kurių nėra niekur kitur Jungtinės Karalystės teritorijoje. Londoniečiai į parką itin gausiai plūsta rudenį, prasidėjus elnių poravimuisi. Šiuo metų laiku elnių patinai kaunasi: trankosi ragais, mauroja ir kitaip bando įveikti priešininkus bei patraukti patelių dėmesį. Parke nepatartina lankytis birželį – tuomet gimsta stirniukai. Patelės ir jaunikliai būna itinjautrūs publikos dėmesiui, triukšmui, fotoaparatų blyksniams. Visais metų laikais prie stirnų draudžiama artintis su šunimis, gyvūnų negalima maitinti. Bet jei norite tik įsiamžinti su stirnomis, galite prie jų prieiti ir visai arti – svarbu pamažu, neišgąsdinant. Paskaitykite mūsų straipsnį apie Ričmondo rajoną ir apsilankykite: http://www.londoniete.lt/laisvalaikis/laimes-slenis/2090

5. Bushy Park
Tai antras pagal dydį karališkas parkas Londone. Savo didybe jį lenkia tik netoliese esantis Richmond Park. Bushyparkas užima 445 hektarus žemės! Panašiai kaip ir Richmond, šiame parke galima sutikti raudonųjų elnių ir danielių būrius, jis garsėja Kaštonų alėja (Chestnut Avenu), vandens sodu, su barokinio stiliaus kriokliais, kanalais ir baseinais bei Dianos fontanu. Bushy parko patys dar kol kas neapžiūrėjome. Jei buvote, turite gražių fotografijų, norite pasidalinti įsūdžiais, lauksime: [email protected].

6. St James's Park


Į St James's parką galite užsukti su pilnais pirkinių krepšiais ir nuo shopping'o pavargusiais veidais. Jis įsikūręs visai netoli Piccadilly Circus ir Regent's gatvės, kuri yra viena iš populiariausių taikinių norintiems apsipirkti centriniame Londone mėgėjų. Nuo parko vadinamuoju The Mall keliu galite pasivaikščiodami nueiti iki Buckingham'o rūmų (Buckingham Palace). Netoliese yra ir  karališkiems paradams skirta Horse Guards Parade aikštė. Todėl šis parkas laikomas karališkų ceremonijų Londone dalimi. Viena iš jų - Trooping the Colour: paradas Karalienės gimtadienio proga. Šalies valdovo gimtadienio šventė tikriausiai yra viena įspūdingiausių tradicijų Londone. Šventei vadovauja kariuomenės daliniai iš vadinamosios Household Division (Karališkosios garbės sargyba (angl. Foot Guards) ir Household Cavalery), o Trooping the Colour yra karinė tradicija, kurios pradžia siekia ankstyvą aštuonioliktąjį amžių. 

7. Green Park (Žaliasis parkas)


Nedidukas parkas, tiesa pasakius, nieko labai įspūdingo jame nerasite ir karališku jis vadinamas tikriausiai todėl, kad įsikūręs visiškai šalia Buckingham rūmų. Nežinau, ar kada išvysite ten vaikštinėjančius Kate Middleton su princu Williamu, ar jų atžalas lakstančius po pievą. Ar karalienę lėtai vaikštinėjančia pavasarį pražydusių narcizų alėja. Kad ir neišvysite, čia karališkai galite pagulėti žolėje ir pasidžiaugti gabalėliu gamtos būdami pačiame Londono centre.

8. Greenwich Park (Grinvičo parkas)


Grinvičo parke pavasarį labai gražiai žydi vyšnios. Nuplaukti į Grinvičą galite kruiziniu laivu nuo Temzės upės pakrantės. Grinvičas ir šiaip labai mielas rajonas, tad plaukite ten laivais, važiuokite metro, dviračiais, bet kokiu transportu, bet būtina, nes - Londonietė rekomenduoja. Nuo Greenwich parko kalvos, kurios aukščiausia vieta siekia net 45 metrus, išvysite nuostabią Londono panoramą. Čia pat, ant kalvos, yra ir Karališkoji Greenwich observatorija (RoyalObservatory Greenwich) planetariumas ir nulinio dienovidinio vieta - nuo šios vietos skaičiuojamos laiko juostos. 

Žinote įdomių istorijų, turite gražių nuotraukų? Dalinkitės komentaruose arba labai laukiame jūsų laiškų [email protected].

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai