Lapkričio 20, 2022
Lietuviškas knygynas Londone Knygnešys švenčia 15–kos jubiliejų | Pokalbis su vadove Lina Garnyte
Kalbėjosi Judita Grublienė, poetė, JK PP organizatorė, Peterborough LB Švyturys vadovė
Lina Garnytė. © Foto: Paulius Barkauskas.

Lietuviškas knygynas Londone Knygnešys.co.uk šiemet švenčia 15 – kos metų sukaktį (daugiau apie gimtadienio renginį skaitykite čia >>>>>). Ta proga kalbamės su Lina Garnyte, knygyno vadove.

- Lietuviškas knygynas Londone Knygnešys.co.uk šiemet švenčia 15 metų sukaktį. Tiek pat metų tu rūpiniesi knygyno veikla, kuri yra labai įvairi – nuo knygų ir jų autorių pristatymų, susitikimų su knygų autoriais organizavimu, JK Poezijos Pavasario renginių organizavimu knygyne iki išvažiuojamųjų knygų mugių kituose JK miestuose, pristatant lietuviškai išleistas įvairių autorių knygas lituanistinėse mokyklose ir lietuvių bendruomenėse, bei dalyvaujant įvairių JK miestų kultūriniuose renginiuose, kaip, pvz., Peterborough miesto Paveldo Dienų Festivalyje 2018m. Papasakok apie pačią lietuviško knygyno atsiradimo Londone pradžią – kaip jis kūrėsi, kokius iššūkius teko įveikti? Kokie pokyčiai suteikė daugiausia džiaugsmo arba nusivylimo?

- Juokavome, kad knygynas buvo įkurtas 2007 metais, kai Daliaus šeimai oro uoste teko palikti knygas, nes lagaminas viršijo leistiną svorį. Knygyno akcininkai Dalius Eismontas ir Martynas Jokšas šalia jau turimo statybų verslo atidarė knygyną, o mane pakvietė atvykti dirbti. Prisipažinsiu, ilgokai atsisakinėjau, nes tuo metu gyvenau Prancūzijoje, Strasbourg mieste dirbau Politikos Mokslų Institute, ir tik vieno įvykio pasekoje sutikau atvykti. 

Iš pradžių knygynas veikė lietuviškų prekių bazės „Lituanica Retail“ sandėlyje. Nebuvo ten krėslų, nei kilimų, tačiau knygynas – tai vieta kur knygos pasiekia skaitytoją. Žmonės, atvykę prekių savo parduotuvėms, įsigydavo ir knygų. Tokiu būdu lietuviškos knygos pasklido ne tik lietuvių vadovaujamose, bet ir kitakalbių parduotuvėse, kuriose apsiperka lietuviai. Siųsdavome knygas nusipirkusiems internetu, atvažiuojančių pirkėjų tik dėl poros knygų, būdavo reta.

Atsidarius Lituanica prekybos centrui persikėlėme į naujas patalpas. Pirmus metus dalijomės patalpas su juvelyrikos parduotuve, o dar po metų persikėlėme į šiandienines. 

Pirmųjų metų iššūkiai daugiau susiję su asmeninių lūkesčių žlugimu ir sprendimu visgi pasilikti ir pažiūrėt, kas iš to išeis. O knygyno pradžia panaši į vaikystę – pirmuosiuos penkerius metus tik augome, o nuo šeštų jau prasidėjo rimtesni reikalai, tačiau jie bendri visom smulkaus verslo įmonėms ir knygynas - ne išimtis. 

Didieji iššūkiai prasidėjo su BREXIT‘o įgyvendinimu, o vėliau COVID-19. Tačiau abejais atvejais, gal kiek ir sukandus dantis, ir murmant, prisitaikėme. Dabar išgyvename naują etapą – žmonių sumažėjimą, gal dėl visuotinio medijų gasdinimo dėl pragyvenimo papbrangimo, gal dėl užsisėdėjimo namuose. Tačiau, kaip ir viskas, taip ir šis laikotarpis nueis į praeitį.

Foto: Paulius Barkauskas. Foto: Paulius Barkauskas.

- Kas tau svarbiausia šiame darbe?

- Prabėgus, nes laikas tikrai pralėkė nenusakomu greičiu, jau penkiolikai metų, galiu pasakyti, kad man dar nenusibodo – o tai ir yra svarbiausia. Nes nuobodulys ištrina ir džiaugsmą, ir liūdesį, taigi šios emocijos kartais aplanko kelis kartus per dieną: gavome naujas knygas – smagu. Žmogus negavo knygos, kažkur pasimetė pakeliui pašte - liūdna, nes nieko negali padaryti, o turi atlaikyti neigiamas emocijas. 

Dažnai žmonės sako, baigsiu darbą, tada gyvensiu, arba: „čia tik darbas“, o „čia gyvenimas“. Paskaičiuokime: para turi 24 val. iš jų, jei pasiseka, 8 val. miegame. 10 valandų dirbame ir 1,5 val. keliaujame namo, tad kiek laiko lieka gyvenimui? Taip mąstant, lieka labai mažai.  Aš gyvenu kiekvieną minutę ten, kur tuo metu esu, o šiuo metu esu čia - knygyne. Todėl knygynas nėra tik „darbo vieta, iš kurios reikia kuo greičiau sprukti ir tada pradėt gyvent“. Tai vieta, kurioje teka nemažai mano gyvenimo laiko, todėl žmonės, įeinantys pro knygyno duris, įeina į mano gyvenimą. Vieni iš jų nepalieka jokio pėdsako, kiti tampa savais, artimais. Žmonės čia papasakoja pačių įvairiausių istorijų, bet kas ištarta knygyne, lieka knygyne. Todėl džiaugsmas ir liūdesys yra stipresni, labiau asmeniniai. 

- Kaip sekasi bendradarbiauti su Lietuvos leidyklomis? Su kuriomis iš jų palaikai glaudžiausius ryšius?

- Nuo pat knygyno pradžios bendrauju su Alma Littera leidykla ir po truputį susidraugavau su beveik visomis didesnėmis leidyklomis ir knygų platintojais, tiksliau, su jose dirbančiais žmonėmis. Per tiek metų žmones, su kuriais susitinki kartą metuose, – Vilniaus knygų mugėje, tačiau daugybę kartų skambini, rašai, prašai - tampa draugais, ar bent jau gerais pažįstamais. O turint mūsų specifiką, kad esame toli, laiko skirtumas, taigi su formaliu bendravimu - nei iš vietos. Taigi, dabar norėdama išvardinti leidyklas ir žmones, su kuriais dirbu, reikėtų pateikti Knygų mugės dalyvių sąrašą. O kur dar autoriai, kurie savo knygas išleido patys... Taigi, sakyčiau, esame dalis lietuviško knygų pasaulio. 

- Ar bendradarbiauji su lietuviškais knygynais, esančiais kitose pasaulio šalyse?

- Vienu metu gana intensyviai ieškojau knygynų kitose Europos šalyse ir JAV. Deja, nelabai man pasisekė rasti. Radau JAV pora knygynų, tačiau tai ir viskas. Šiuo metu gali būti, kad yra atsidariusių knygynų už Lietuvos ribų, būtų labai smagu susisiekti. 

Kitas dalykas yra prekiautojai knygomis socialiniuose tinkluose. Nuoširdžiai džiaugiuosi, kad ypač karantino metu atsirado naujų galimybių įsigyti knygų. Taip, tai konkurentai – juk skaitytos knygos yra pigesnės, nes parduodamas savo skaitytą knygą, nemoki nei darbuotojui algos, nei mokesčių, nei nuomos. Tačiau tokiu būdu yra plečiamas knygas skaitančių ir jas perkančių ratas. O tai yra gerai.

Foto: Paulius Barkauskas. Foto: Paulius Barkauskas.

- Kokie artimiausi renginiai kvies skaitytojus į knygyną?

Artimiausias renginys - lapkričio 24 dieną – knygyno penkiolikos metų šventė. Kadangi knygyne nebesutilpsime, mus priėmė Lietuvos Respublikos ambasada Londone. O kokia šventė be muzikos?

Taigi, jūsų malonumui - koncertinė programa "Tarp dviejų krantų" . Žodžių autorė - Sandra Avižienytė - poetė, dainų tekstų autorė, POPA JAV, NFP prezidentė, Alytaus miesto ambasadorė JAV. Akompanuoja: Vygantas Kazlauskas - vokalas, gitara ir Tadas Motiečius - akordeonas.

Knygyne taip pat sulauksime nemažai svečių : 

Lapkričio 30 dieną 19val. Aistis Mickevičius - radio laidų vedėjas, knygų autorius, aktorius ir parfumeris, papasakos apie moderniąją parfumeriją. Kas tai ir kuo tai skiriasi nuo XVII a. Graso (pranc. Grasse) ar XIX a. Paryžiaus? Kur dabar yra kvepalų sostinės ir parfumanų svajonių kraštai?

Gruodžio 1 dieną 19 val. psichologė, knygų autorė Eglė Zakaraitė-Kijevič pristatys savo knygą, o kartu ir padiskutuosime apie savęs pažinimą ir pasirinkimus sąntykiuose ir „Kodėl geroms mergaitėms patinka blogi berniukai?‘ 

Gruodžio 8 dieną 19 val. Knygyno viešnia, jau nebe pirmą kartą,  tikras optimizmo ir energijos užtaisas  - Birutė Jakučionytė tinklaraščio www.jakucionyte.lt autorė, keturių sūnų mama, aktyvi visuomenės veikėja, vykdanti gausybę socialinių projektų, vasaros stovyklos vaikams organizatorė ir tiesiog žavinga moteris. 

O metų pabaigai - gruodžio 20 dieną 19 valandą mūsų svečias - Ignas Staškevičius, devynių knygų autorius, tinklaraščio „Maratono laukas“ autorius, verslininkas, yra sukūręs dokumentinių filmų. Jis pristatys savo paskutines 4-ias knygas: Gyvenimas jų žodžiais, Pasaulis jų akimis, Laiko juosta jų žvilgsniais ir anglų kalba Sixteen Conversations - taigi tinkama dovanai lietuviškai neskaitantiems. Tai  pokalbių knygos  - iškilios meno, mokslo ir dvasinio pasaulio asmenybės dalijasi savo įžvalgomis ir svarstymais, kuriuose atsispindi jų ne vienus metus trunkantys tyrimai, praktiniai stebėjimai ir gyvenimiška patirtis.

Primenu, kad visi renginiai nemokami.

Linkiu – kad šiais laikais , kai oro uoste stovint prie patikros nereikia svarstyti, ką išimti iš lagamino knygą ar dešrą , nes ir viena ir kita galite įsigyti atvykę - nelikite be knygų!  O knygas galite įsigyti pas mus ne tik knygyne, bet ir internetu.

Kalbėjosi  - Judita Grublienė, poetė, JK PP organizatorė, Peterborough LB Švyturys vadovė

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai