Liepos 30, 2024
CHAMPAGNE ROUTE | Lietuvis įkūrė unikalų šampano barą Londono Sityje
DOVILĖ ILEVIČIŪTĖTekstas: DOVILĖ ILEVIČIŪTĖ
Champagne Route įkūrėjas Paulius Keturakis. © Foto: Champagne Route.

Norite papasakoti apie savo verslą ir veiklą Londonietės skaitytojams? Rašykite [email protected]

Vos dešimt minučių kelio pėstute nuo garsiojo Londono Tower Bridge tilto ir atsidursite kone Šampanėje: nuošaliame skvere, tarp šokančių fontanų, po siūbuojančiomis pušimis išvysite aukso spalvos CHAMPAGNE ROUTE restorano žeklą. Prieš kelis metus Prancūzijoje atostogaujantiems ir putojantį vyną gurkšnojantiems jo įkūrėjams kilo mintis, jog visko pertekusiame Londone trūksta šampano. Šiandien PAULIUS ir VIDA KETURAKIAI pasišovę gurmanus užkariauti ne tik gardžiais patiekalais, bet ir nišiniais burbuliukais. Nors JK šampano išgeriama apie 40 milijonų butelių per metus, Champagne Route įkūrėjai tvirtina, kad tokios pasiūlos, įvairovės, rūšių ir vardų nerasite nė viename Anglijos prekybos centre: jų baro sandėlyje saugoma daugiau nei 300 rūšių šampano. Jokių garsių vardų, lietuvių verslas skiriasi ir tuo, kad šampanas čia atkeliauja iš Šampanės regiono būtikinių gamintojų.

UNIKALUS PASIRINKIMAS

Šampanės regiono vyndariai kartais juokauja, jog prancūzai kovojo ne tiek už savo šalį, kiek už šampaną. Juokai juokais, bet faktas vienas: tikras šampanas gaminamas tik Prancūzijoje, Šampanėje. Tai yra įstatymais ir tam tikromis taisyklėmis apsaugota vieta ir viskas, kas gaminama už jos ribų negali vadintis šampanu. Nebent tai Rusija, kurioje galioja savos taisyklės. Europoje - griežtai. Dėl to kartais kyla gan rimtų bylų. Pavyzdžiui, kažkuomet iPhone telefono spalva buvo pavadinta šampanine. Apple kompanijai teko pasiaiškinti nepriklausomus putojančio vyno gamintojus ir šampano namus Prancūzijoje atstovaujančiai prekybos organizacijai The Comité Interprofessionel du Vin de Champagne (CIVC). Galiausiai didžiausiam pasaulio technologijų prekės ženklui teko pakeisti spalvos pavadinimą. CIVC argumentai įtikinami: šampano yra įvairių atspalvių, tad tokia spalva netgi negali egzistuoti.

Champagne Route įsikūręs ramiame skvere, visai netoli Tower Bridge. Champagne Route įsikūręs ramiame skvere, visai netoli Tower Bridge.

Tai patvirtina ir P. Keturakis, o kad būtų dar aiškiau kalba skaičiais. Apie 19 000 žmonių Šampanėje augina tam tikras leistinas vynuoges, naudojamas gėrimo gamyboje. Pati teritorija siekia maždaug 34 000 hektarų ir turi 321 kaimą bei apie 5000 šampano namus. Kai kurie jų produkciją tiekia didiesiems gamintojams, kurių yra tik apie 50. Beveik monopolija, nes daugmaž 96% rinkos atitenka garsiems vardams. Kaip ir bet kokio amato žinovas gali būti geras vyndarys, tačiau ne itin puikus verslininkas. 

Paulius ir Vida itin pabrėžia tai, kad vynus, šampanus, cremant (kremantus) ir kitus gėrimus jie renkasi iš mažų gamintojų ir smulkių verslininkų. Tuo ir unikalus jų įkurtas šampano baras, restoranas, butikas ir parduotuvė. „Tokio pasirinkimo iš mažųjų gamintojų nei Londone, nei Anglijoje niekur nerasite“, - pradžioje lietuviškai kuklus, tačiau galiausiai didžiuojasi Paulius.

Tarp daugybės gėrimų, vynų iš viso pasaulio bei daugiau nei trijų šimtų šampano rūšių čia išvysite ir lietuviško vyno bei alaus. Teks nusivilti tik prosecco mėgėjams – kad ir koks populiarus Anglijoje šis gėrimas, tačiau lietuviški principai svarbesni. Jei šampanas, tai tik šampanas. Bet galite paragauti kremanto. Šeimininkas aiškina, kad jis gaminamas visiškai taip, kaip šampanas, tačiau negali vadintis šampanu tik dėl geografinės vietos, kuriame auginamos vynuogės ir vyksta gamybos procesas. „Bet pats gaminimo būdas ir kokybė, kartais net geresnė nei šampano“, - rekomenduoja lietuvis.

„Daugelis šampanu vadina viską, kas putoja. Tai nėra tiesa. Mūsų siūlomi produktai yra gaminami šampano arba method traditional būdu. Prosecco galite teirautis, bet negausite, - griežtai, bet su šypsena nukerta P. Keturakis.  – Putojančių vynų skiriasi kokybė, gaminimo būdas, bet pasirinkimas begalinis. Šampanui labai sunku atsilaikyti tokioje kovoje ir kiekvienam įrodinėti, kad aš esu šampanas, o ne putojantis vynas ar prosecco. Aišku, netgi ir šampano pasaulyje pasitaiko ne itin kokybiškų produktų, bet iš esmės tai yra unikalus gėrimas, o jo grožis yra blendas arba vynuogės, kurios, augdamos tame regione, įgauna išskirtines savybes. Tikrasis šampano fanas iš karto atskiria skonio gamas, kurių nėra jokiuose kituose gėrimuose. Mūsų klientai dar niekuomet nenusivylė, dažnai girdžiu, kad tokio gero pasirinkimo jie niekur nematė“. [

KLAUSKITE ŠEIMININKŲ

Champagne Route įkūrėjai sako dažniausiai sulaukiantys dviejų tipų klientų: tų, kurie nuoširdžiai pripažįsta nelabai nusimanantys apie putojančius gėrimus ir pasitiki restorano šeimininkų patarimais arba tų, kurie vardina didžiųjų, garsių šampandarių vardus, bet tik jais ir apsiriboja. Paulius santūriai šypsosi ir tikina, jog jis kantriai išklauso visų norus ir tuomet rekomenduoja gėrimus, kad šie atitiktų svečių lūkesčius. 

Su pora šampano mėgėjų Champagne Route aplankėme vėsų vasaros vakarą. Įsitaisėme lauko restorane, apsuptame pušų. Paulius prie austrių ir sūrio rinkinio rekomendavo rožinį šampaną. Jautėmės tarytum kokiame ramiame pajūrio miestelyje, Londono miesto šurmulys liko už skvero ribų. Rūpestingi šeimininkai netrukus pasiūlė šiltus pledus. Jaukiai įsitaisius mėgautis šalto šampano taure ir tauškėti apie gyvenimą. Ko gi daugiau ir bereikia? 

Kad ir vėsų vakarą Champagne Route lauko terasoje netrūko svečių. Ir jei šiuo metu įsivaizduojate, kad šampano taures, sulaukę ypatingos progos, čia kilnoja vien elegantiški vyriškiai ar damos, tai labai klystate: prie gretimo staliuko burbuliukais mėgavosi hipsterių trijulė, toliau reikalus aptarinėjo kostiumuoti kolegos, romantiška porelė, klegėjo merginų būrys ir senjorų grupelė. Klientų įvairovė tokia, koks įvairus bei spalvingas ir pats Londonas. Verslininkai džiaugiasi sulaukiantys vis daugiau tautiečių. „Lietuvės moterys aktyvesnės nei vyrai, tačiau išties malonu, kad lietuviai renkasi kokybę, apsilanko mūsų tasting vakaruose, organizuoja renginius“.

Šampanas dažniausiai asocijuojasi su prabanga, vakariniais kostiumais ir sukniomis bei ypatingomis progomis. Kuklesni klientai net baiminasi įkišti nosis į šampano barus. „Taip, atrodo, kad vos užtai, jog pasižiūrėjai į meniu, tau pateiks triženklę sąskaitą“, - juokiasi Paulius. Laikai, stereotipai ir mados keičiasi. Kokybišką šampaną gurkšnokite vilkėdami džinsus, sportinius batelius ar puoškitės iki išprotėjimo. Jūsų reikalas. O progą visuomet galima susikurti.

Paulius su žmona Vida (viduryje) su restorano svečiais, Guildwahk kompanijos įkūrėja Jurga Žilinskiene MBE ir David Clarke. Foto: Gyles Photoart. Paulius su žmona Vida (viduryje) su restorano svečiais, Guildwahk kompanijos įkūrėja Jurga Žilinskiene MBE ir David Clarke. Foto: Gyles Photoart.

Ypatingos šventės apsilankyti lietuvių įkurtame restorane net nereikia. „Nors vadinamės Champagne Route, tačiau kiekvienas užsukęs gali mėgautis kuo tik nori, maistu, vynu, kitais gėrimais ar kava. Ir, patikėkite, žinau tą jausmą, kaip kartais nedrąsu paklausti, pasirodyti neišmanėliui, teirautis patarimo, pripažinti, jog nelabai supranti, žinai, o išleisti šimtus taurei šampano nesinori. Geras šampanas nebūtinai turi sudraskyti kišenę. Pas mus jis vidutiniškai kainuoja apie £60, kremontų galima rasti ir už £20“, - kalba Paulius. 

Jei užsuksite - klauskite drąsiai, šeimininkams laimė papasakoti apie meniu ir padėti išsirinkti. „Projekto idėja nėra vien apie tai, kaip parduoti šampaną. Norime, jog svečiai išbandytų įvairius skonius, atrastų naujovių, jiems patinkančių produktų ir išsineštų išskirtinius įspūdžius“. 

IŠGYVENTI PANDEMIJĄ

Kauniečiai Paulius ir Vida į Londoną atvyko su 90-ųjų emigrantų banga. „Buvome jauni, - netuščiažodžiauja šampano baro įkūrėjas prisiminęs pradžią Anglijoje. - Kaip ir dauguma lietuvių pradėjome nuo to, ką geriausiai mokėjome: statybose, aptarnavimo sektoriuje, vėliau dirbome su nekilnojamu turtu“. Labai mažai šampano tradicijų turinčioje Lietuvoje užaugusi pora net nesvajojo, kad kada nors jų verslo pasaulis suksis aplink šį gėrimą. Tačiau atėjus pokyčių metui, kai pirmoji veikla pabodo ir norėjosi kažko naujo ir įdomaus, idėjos apie išskirtinius gėrimus ėmė spragsėti tarsi ką tik įpilto šampano burbuliukai.

Champagne Route užuomazga tapo atostogų kelionė, vairuojant automobilį pakeliui į Prancūzijos rivjerą. Kūrybingumą dar labiau skatino įspūdingi pakrančių vaizdai, o kulminacija pasiekta gurkšnojant mėgstamą šampano taurę Pietų Prancūzijoje: kodėl negalime šio šampano įsigyti ir JK, kur gėrimų lentynas užkariavę vien garsūs vardai? Pradžioje planuota atidaryti tik butikinę parduotuvę, tačiau idėjos turi sparnus. Radus vietą ji pasirodė tinkama barui. Jei baras, tai ir restoranas! Dėl vietos pasirinkimo, pasak Pauliaus, nereikėjo ginčytis – tiesiog planuota būti arčiau centro. Strategiškai tai yra tikrasis Londono East End‘as, dar nereikia mokėti transporto kamščių mokesčio įvažiuojant į centrinį Londoną, bet Tower Bridge jau ranka pasiekiamas.

„Norėjome sukurti kažką įdomaus, - sako lietuviai. - Niekada nedirbome gėrimų srityje, tebuvome šampano mėgėjai. Teko visiškai keisti veiklą, daug dirbti ir įgyti begalę naujų žinių. Kasdien vis mokomės. Šampano sienos siauresnės, tačiau žinios apie pasaulio vynus yra neišsemiamos. Pradžiai svarbu tvirti pagrindai, o paskui gilinti žinias galima nuolat“.

Šiandien, išgyvenę kelis metus pandemijos, jau kone pripratome prie besikeičiančios situacijos ir dažniausiai turime planus A, B, C ar daugiau jei reikia. Bet prisiminkime, kai naujienos apie kylančius užsikrėtimus, užsidarančius verslus ir griūvančius planus mums trenkė kaip perkūnas iš giedro dangaus. Paulius ir Vida taip pat nė nenutuokė su kokiais iššūkiais jiems teks susidurti tik atvėrus Champagne Route duris lankytojams. Atidarymas beveik sutapo su pandemijos pradžia. 

„Sugebėjome prisitaikyti prie situacijos, - prisimena Paulius. - Veikėme kaip parduotuvė, gaminome maistą išsinešimui (take away), pirkėjai pamėgo mūsų siūlomus hampers (krepšius, kuriame sudėti maistas ir gėrimai)“. 

Šiandien Champagne Route veiklos netrūksta. Instagram paskyrose galima išvysti smagias fotosesijas baro sandėlyje, restorano staliukai užsakomi gimtadieniams, pietums ar vakarienei. Šeimininkai į svečius nepamiršta pakviesti ir šampano ar kitų gėrimų gamintojų, organizuoja degustacijas, rengia šampano apdovanojimus ar vyno klubų susirinkimus. Rinkimų rezutatų ar Ukrainos pergalių laukiantiems, pakelti burbuliukų taures, atrodo, norėsis labiau nei bet kada. Ar tiesiog išgerti kavos puodelį ir pasėdėti po tomis pušimis. Kaip kas moka švęsti gyvenimą ir mėgautis kiekviena žavia jo akimirka. Carpe diem.

Champagne Route, 30 Gauging square, Londonas E1W 2AE
www.champagneroute.co.uk
[email protected]
+44 (0) 7889689012

Norite papasakoti apie savo verslą ir veiklą Londonietės skaitytojams? Rašykite [email protected]

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai