Rugpjūčio 17, 2014
Gintariniai atradimai
MARGARITA SKVARČIENĖ
Gintaro galerijos-muziejaus direktorius Kazimieras Mizgiris. © Margaritos Skvarčienės nuotr.

Mums, lietuvaičiams, Baltijos gintaras yra itin gerai pažįstamas. Jis vadinamas Baltijos auksu,  gintariniais suvenyrais Lietuvoje viliojami turistai iš užsienio, juo galime pasididžiuoti prieš kitataučius draugus. Ir jei iki šiol apie gintarą galvojote kaip apie papuošalą ar dailią detalę  - nustebsite, kiek naujo ir įdomaus galima sužinoti apie šį jūros brangakmenį. Gintaro panaudojimo sričių yra begalės ir malonu žinoti, kad daugelis jų yra pritaikytos būtent mums, moterims.

Sveikatai

Kad iš gintaro gaminami papuošalai – tai senai žinome, tačiau apie kitas nepakartojamas gintaro savybes yra net išleistos knygos. Viena naujausių – biomedicinos mokslų daktaro Jono Skonsmano „Baltijos gintaras sveikatai ir grožiui“ su paantrašte „Šimtas naujų bei patobulintų kosmetikos ir terapijos receptų“. Anot autoriaus, gintaras daro stebuklus, tereikia jį pažinti.

Kiekvienas Baltijos gintaro gabalėlis savyje slepia žinias apie prieš milijonus metų egzistavusią gamtą, augalus, gyvūnus... Palaipsniui, tiriant gintaro sudėtį, buvo atskleistos jo gydomosios savybės, teigiamas poveikis sveikatai. Žinoma, kad Baltijos gintaras yra pranašesnis už kitas gintaro rūšis tuo, kad jame yra didžiausias (nuo 3 iki 8 proc.) gintaro rūgšties kiekis. Kaip teigia mokslininkai, gintaro rūgštis stimuliuoja nervų sistemą, stiprina žarnyno ir inkstų veiklą, pasižymi priešstresiniu, priešuždegiminiu ir antitoksiniu poveikiu. Gintarinė rūgštis pritaikoma gydant įvairios kilmės anemijas, ūmius radikulitus, chroniškas širdies-kraujagyslių ligas ir ypatinga tuo, kad neturi jokio pašalinio veikimo. Gintarinė rūgštis detoksikuoja alkoholį: pakanka pusės arbatinio šaukštelių miltelių išgerti su stikline vandens.

Ar teko kada girdėti apie gintaro skleidžiamą neigiamą elektros krūvį – elektronus ir magnetizmą? Gintaras yra neišsenkantis elektronų šaltinis. Ypač jų daug atsiranda gintarą sumalus. Todėl kartais naudinga gintaro miltelius įtrinti į odą, jais masažuoti galvą, kitas kūno vietas. Natūralaus nešlifuoto gintaro vėriniai ant kaklo labai stiprina skydliaukės veiklą, nes iš gintaro išsiskiria jodas. Gintaro spalvų ir aromato pojūčiai meditacijos metu teigiamai veikia žmogaus sveikatą.

Gintarinės procedūros

Gintaro aliejus ir gintaro milteliai sėkmingai vartojami grožio srityje. Prisipažinsiu, pastaroji informacija apie gintarą kosmetikoje man buvo tikras atradimas. Tad žūt būt panorau išbandyti, kokią nors procedūrą, naudojant šį mums iki skausmo artimą ingridientą. Netrukus patogiai įsitaisius gulėjau masažo kambaryje ir laukiau savo pirmosios gintarinės grožio procedūros pas natūralios kosmetikos specialistę, kompanijos EE's Cosmetics įkūrėją Egidiją Bailie. Londone įsikūrusi Egidija visai neseniai pristatė naują kosmetikos liniją, kurios sudėtyje yra gintaro - „Amber Experience“. Pasirinkau veido procedūrą, kurią Egidija pradėjo japonišku masažu, stangrinančiu bei patempiančiu veido odą. Skambant raminančiai muzikai, netrukus mano veidu slydo glotnūs gintaro gabalėliai. Gintaras labai greitai prisitaikė prie mano odos, visai neerzino, o atvirkščiai – suteikė naujų atpalaiduojančių pojūčių.

Natūralios kosmetikos kompanijos EE's Cosmetics įkūrėja Egidija Bailie. David Bailie nuotr. Natūralios kosmetikos kompanijos EE's Cosmetics įkūrėja Egidija Bailie. David Bailie nuotr.
Gintarinis masažas. David Bailie nuotr. Gintarinis masažas. David Bailie nuotr.

Gintaro gabalėlius pakeitė gelsvo gintaro rutuliukai, kurie sukamaisiais judesiais buvo vedžiojami po visą veido odą, pradedant nuo kaktos. Išbandžiau visas priemones, kurių sudėtyje yra Baltijos gintaro: veido šveitiklį su stambiau sumaltais gintaro milteliais, gintarinę veido kaukę su augaliniais ekstraktais, veido serumą bei kremą. Visos priemonės turėjo natūralų, kiek neįprastą aromatą, tačiau oda jas tiesiog siurbė į save ir maitinosi. Pabaigus visą ciklą, Egidija gintaro gabalėlius uždėjo ant akių vokų, tad man beliko nugrimzti į malonų snaudulį ir prisiminti mielą Baltijos jūros bangų ošimą.

Į Nidą

Vien karoliais, gintarine kosmetika bei arbatėlėmis mano gintaro panaudojimo tyrimas negalėjo baigtis, tad patraukiau į pačio Baltijos gintaro gimtinę ieškoti daugiau jo paslapčių. Netrukus atsidūriau Nidoje, kurioje paskutinį kartą lankiausi gal prieš du dešimtmečius. Buvo labai įdomu stebėti šio mielo Lietuvos kampelio kaitą. Pastebėjau, kad atsirado daugiau naujų restoranėlių ir kavinukių. Mano akį patraukė senovinėje žvejų troboje įsikūrusi Gintaro galerija – muziejus. Čia mane maloniai sutiko gintarais pasipuošusių merginų būrys ir galerijos direktorius Kazimieras Mizgiris, kuris apie gintarą gali kalbėti valandų valandas. Jam šiais metais buvo įteiktas Metų Galeristo titulas, kurį įsteigė Tarptautinė Gintaro Asociacija.

„Niekas neatsiranda iš niekur. Ir nebūna gyvenime atsitiktinumų. Tuo puikiai įsitikinu atsigręžęs atgal, į pačią pradžią, kai daugiau nei prieš trisdešimt metų, dirbdamas Juodkrantėje fotografu ir klajodamas po apylinkes, pirmą kartą akis į akį susidūriau su gintaro klodais. Vaikščiodamas pamariu radau ir pirmuosius inkliuzus: musę, skruzdėlę gintare. Tada supratau, kas yra gintaras ir kur jis yra – čia pat, šioje žemėje, šiuose smėlynuose, šioje gelmėje. Ir ne veltui Dievas jį mums atsiuntė, ne veltui šioje žemės vietoje pasodino ne kurią nors kitą tautą, o būtent mus," – sako savo gyvenimą su gintaru susiejęs Kazimieras. Jis maloniai sutiko atskleisti dar iki šiol man nežinomą gintaro panaudojimo būdą.

Pasirodo, mūsų senoliai vyrai ąžuolai, vyriškos stiprybės semdavosi ne iš mėlynos spalvos tabletėlių, o iš tikrų tikriausio vyrų gėrimo – Gintaro trauktinės (kitaip dar vadinamo „Saulės eliksyro“), kurio teko paragauti ir man. Mokslo vardan, kaip sakant.

Sužinojau, kad trauktinei gaminti tinka tik nelydytas, natūralus gintaras. Jį, nuo sintetinio galima atskirti keliais būdais, vienas iš jų – tikrinimas ugnimi. Patariama gintaro gabalėlius sudaužyti į kuo mažesnes kruopeles naudojant porcelianinę grūstuvę, kad būtų išsaugotos gintaro energetinės savybės. 50 g gintaro užpilti 0,5 l 96% spirito, palaikyti 14 dienų tamsioje šiltoje vietoje, labai dažnai suplakant. Perfiltruoti nereikia, kadangi gintaras vis tiek neištirpsta, o tik perduoda spiritui savo gydomuosius komponentus bei malonų sakų kvapą ir skonį. Gėrimas labai taurus ir stiprus.

Gintaro trauktinė. Margaritos Skvarčienės nuotr. Gintaro trauktinė. Margaritos Skvarčienės nuotr.

Vėliau man buvo pasiūlyta atsigerti kavos, ne iš bet ko, o iš gintarinio puodelio su sidabrinėmis rankenėlėmis, kuris, pasak jo šeimininko, unikalus dar ir tuo, kad įpylus karštos kavos, geba išlaikyti šaltą paviršių. Taip nejučia buvo atskleista dar viena unikali gintaro savybė.

Kavos Margaritai teko ragauti iš gintarinio puodelio. Margaritos Skvarčienės nuotr. Kavos Margaritai teko ragauti iš gintarinio puodelio. Margaritos Skvarčienės nuotr.

Ne tik gintaro trauktine ir kava iš gintarinio puodelio įdomus šis Gintaro muziejus. Čia galima išvysti įvairaus dydžio ir formos gintarų, pamatyti kaip veikia energiją iš gintaro gaminanti mašina. Didžiausias eksponuojamas gintaras sveria beveik 2 kilogramus. Jį liesdami lankytojai gali pasisemti 50 milijonų metų gintaro energijos bei patys pajusti gintaro skleidžiamą šilumą,.

Greta senovinių gintaro dirbinių galima apžiūrėti nuolat papildomą geriausių žymių lietuvių menininkų darbų ekspoziciją. Muziejuje galima įsigyti patinkančių papuošalų ar meno kūrinių iš gintaro. Visos prekės galerijose yra patvirtinamos kokybės sertifikatais, garantuojančiais, kad gaminys padarytas iš natūralaus Baltijos gintaro.

Muziejaus lankytojai taip pat savarankiškai gali aplankyti lauko ekspoziciją ir taip nukeliauti dalį gintaro kelio, kuris prasideda nuo Baltijos jūros ir driekiasi per visą Europą iki pat etruskų žemių Italijoje.

Vasarą į greta muziejaus įkurtus Menininkų namus atvyksta menininkai, taip sukurdami puikią galimybę stebėti kūrybinį procesą, lankytis organizuojamose parodose.

Nuorodos

Gintaro galerija–muziejus, Pamario g. 20, Nida. www.ambergallery.lt.

Daugiau apie gydomąsias gintaro savybes: www.zolinciuakademija.lt/gintaras-gydo.

Egidijos Bailie natūrali kosmetika, www.ees-cosmetics.co.uk.

Galima mėgautis ir gintarine arbata: saują smulkių gintarų užpilti litru verdančio vandens, pastatyti ant degančios žvakės liepsnos 15-20 minučių ir galima gerti. Galite pasiskaninti medumi. Antiseptikas, stiprina imuninę sistemą. Valo organizmą nuo energetinių šlakų, mažina neigiamą streso poveikį. Galima mėgautis ir gintarine arbata: saują smulkių gintarų užpilti litru verdančio vandens, pastatyti ant degančios žvakės liepsnos 15-20 minučių ir galima gerti. Galite pasiskaninti medumi. Antiseptikas, stiprina imuninę sistemą. Valo organizmą nuo energetinių šlakų, mažina neigiamą streso poveikį.
Gintaro ir levandos vyriški kvepalai, www.jomalone.co.uk, apie £60. Gintaro ir levandos vyriški kvepalai, www.jomalone.co.uk, apie £60.
Drėkinamasis kūno losjonas jautriai, sausai odai, kurio sudėtyje yra Riūgeno kreidos ir gintaro miltelių. www.purenature24.co.uk, £19,95. Drėkinamasis kūno losjonas jautriai, sausai odai, kurio sudėtyje yra Riūgeno kreidos ir gintaro miltelių. www.purenature24.co.uk, £19,95.
Nuo seno gintaro milteliai naudoti veido kaukėms, sumaišant juos su vandeniu arba aliejais. Tirštoka tyrė su vandeniu patempia veido odą, skaistina, jaunina, skatindama ląstelių atsinaujinimą, spartina žaizdelių gijimą ir lygina dėmeles, sutvarko kapiliarus, pasausina riebią odą, išvalo nešvarumus. Sumaišyta su aliejais, labiau tinka sausai odai - giliai maitina, drėkina, valo, lygina, ramina. Sausa arba ant drėgno veido gintaro pudra seniausiai naudota odos nušveitimui. Įsigyti gintaro pudros galite tinklapyje www.naturela.lt/gintaro-pudra. 25Ml kaina - 16,99 Lt. Nuo seno gintaro milteliai naudoti veido kaukėms, sumaišant juos su vandeniu arba aliejais. Tirštoka tyrė su vandeniu patempia veido odą, skaistina, jaunina, skatindama ląstelių atsinaujinimą, spartina žaizdelių gijimą ir lygina dėmeles, sutvarko kapiliarus, pasausina riebią odą, išvalo nešvarumus. Sumaišyta su aliejais, labiau tinka sausai odai - giliai maitina, drėkina, valo, lygina, ramina. Sausa arba ant drėgno veido gintaro pudra seniausiai naudota odos nušveitimui. Įsigyti gintaro pudros galite tinklapyje www.naturela.lt/gintaro-pudra. 25Ml kaina - 16,99 Lt.
Gintaro smilkalai, www.arza.lt, 4 Lt. Gintaro smilkalai, www.arza.lt, 4 Lt.


Raktažodžiai: LietuvaGintarasNidaGrožisSveikata

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta