Birželio 27, 2008
Kova tarp Vyriškumo ir Mados
DARIUS PIRAITIS, 1
© SXC

 „Konservatyvumas, santūrumas,vienodumas = vyriškumas?“, - kartais norisi paklausti praeivių Lietuvos gatvėse, kur kiek ekstravagantiškiau ir madingiau apsirengęs vyras neretai yra palaikomas homoseksualu. Tačiau ar tokios pačios taisyklės ir gana provincialus mados suptratimas vyrauja ir čia, Jungtinėje Karalystėje?..

Ko gero, jaunas vyras, iš mažo Lietuvos miestelio persikėlęs gyventi į Londoną, nesunkiai įsilies į visišką mados ir nemados jūrą ir greitai nusimes daugelį visuomenės primestų kompleksų bei baimės būti kitokiu naštą.  Tačiau ar kailiniai, makiažas ir milžiniška rankinė yra būtini laisvo vyro atributai?.. Juk ne vienas savęs klausia, ką rinktis: tradicinį, kasdienį garderobą ar savitus ir įdomius apdarus. Deja, tenka pripažinti, kad lengviau išlikti tokiam kaip visi, nes originalumo paieškos dažnai gali būti itin rizikingos.Tačiau galbūt atėjo laikas keistis, o ypač vyrui, gyvenančiam Vakaruose?..

Šį sezoną mados industrija kimšte prikimšta įvairiausių idėjų, reikalavimų ir pasiūlymų, kurie tik dar labiau klaidina vartotoją. Pabandėme išsiaiškinti keletą pagrindinių 2007-2008 žiemos tendecijų arba tiesiog sudaryti daiktų sąrašą, kuriuos stilistai rekomenduoja turėti savo spintoje...

Istorijos faktai koreguoja madą

Lietuvių visuomenė tik dabar pradeda vaduotis iš kone suakmenėjusių stereotipų rėmų. Nors gatvėse vis mažiau žmonių laido kandžias replikas ir pašaipos žvilgsnius į nesekančius tradicinių aprangos kodų, stiliaus revoliucijos Vilniaus ar Kauno gatvėse dar teks palūkėti. Visgi smerkti ir šaukti, kaip kai kurie mūsų tautos dizaineriai, jog Lietuva – kaimas, o jos gyventojai – nuo mados atsilikę kretinai, būtų mažų mažiausiai neprotinga. Žmonės, penkiasdešimt metų praleidę žiaurioje santvarkoje, kurioje neegzistavo tokios sąvokos kaip „individualumas“ ar „laisvė“, negali būti kitokie. Visuomenė bręsta su laiku: per daugiau nei dešimtmetį Vilnius nevirto, nevirs, ir Neturi virsti Niujorku ar Paryžiumi.

Makiažas: madinga, o ar reikalinga?

Tačiau Londono gatvėse – kitos taisyklės. Nuolat skubančių praeivių miniose niekam nerūpi kuo vilki ar kas esi, slėpi veidą po skraiste ar dėvi makiažą. Ko gero, toks gyvenimo ritmas neišvengiamai keičia ir išlaisvina madą.       

Žinovai teigia, kad vis daugiau vyrų pasirausia savo draugių ar mylimųjų kosmetinėse. Aukštesnio lygio vakarėliuose galima sutikti ne vieną, savo natūralios odos spalvą paslėpusį po blyškia pudra bei paryškinusį akis kosmetiniu pieštuku. Nors šiandien tai kiek šokiruoja, tačiau makiažas vyrams antaiptol nėra novatoriškas reiškinys. Kosmetiką veidui stiprioji lytis naudojo jau senovės Egipte, Graikijoje ir Romoje, o Anglijoje Elžbietos I – osios valdymo metu nubalintas veidas ir padažytos lūpos tapo trend de jour. Makiažo vyrams idėja vėl suskambo maždaug 2000 – aisiais, kai mados pasaulyje suirutę sukėlė metroseksualaus vyro įvaizdis. Nepaisant to, tokios žvaigždės kaip Marilyn Manson ar grupė Green day jau seniai tarsi nesąmoningai kovojo už vyrų teisę dėvėti makiažą.

Kad ir kaip bebūtų paradoksalu, kai kurie visažistai teigia, jog makiažas gali netgi padėti sustiprinti vyriškumo įspūdį. Norint to pasiekti, jie pataria veidą padengti blyškia, matinę spalvą išgaunančia pudra ir naudoti neryškų, kiek išsiliejantį akių pieštuką, sukuriantį maištingos roko žvaigždės įvaizdį. Blakstienos ir antakiai turėtų būti palikti tankūs ir nelygūs.

Be jokios abejonės, makiažas yra puiki priemonė sukurti ar sustiprinti pasirinktą įvaizdį. Visgi dar nėra itin daug vyrų, šios mados tendencijos pasiekėjų, tačiau galbūt tai ir turėtų būti akstinas apsilankyti kosmetikos parduotuvėje(?). Jei ieškote būdo išsiskirti ir būti pastebėtas, patobulintos veido linijos kartais gali suteikti neįtikėtiną efektą. Be to, nereikia pamiršti, kad paslėptos raukšlės, išbėrimai ar spuogai, sudarys tiesiog higieniško, estetiško ir visai nešokiruojančio vyro įspūdį.  Taigi savo noru pasirinktas kuklus, vos pastebimas makiažas visada pridės šiek tiek šarmo ir pasitikėjimo, tačiau jei bandysite perlipti per save ir stengtis neatsilikti nuo šiuolaikinės mados – atrodysite ir jausitės daugiau nei kvailai.

Tarp taigos ir Trafalgaro skvero
 
Nors tai, kas madinga, ne visada yra originalu, tačiau šiuo atveju mada koja kojon žengia su išskirtinumu. Stiliaus žurnalai nesiliaudami trimituoja apie vyriškų kailinių sugrįžimą, tuo pačiu pripažindami, kad tai ypač rizikingas apdaras. Priešistoriniam vyrui kailiniai buvo išlikimo ir statuso įrodymo simbolis, tačiau šiais laikas – ganėtinai grubi ekstravagantiškumo išraiška. Tačiau jei  pasiryžote vilkėti kailiniuis (mados ekspertai rekomenduoja: sabalų, audinių, švilpikų), vertėtų atitidžiau rinktis klasikinius, nes juos dėvintysis dažniau primena Sibiro platybėse gyvenantį kaimietį nei stilingą Londono vyrą.

Didžiulės rankinės – patogus rafinuotumas

Praeitą sezoną žurnalas Vogue rankines vyrams tiesiog liaupsino, o žiemą jas komentavo kiek santūriau. Kaip bebūtų, ne vienas žymus mados leidinys vis dar tęsia milžiniško dydžio rankinių tradiciją ir skaitytojus ragina įsigyti įvairiausių:  nuo įprastų, ganėtinai kuklių Louis Vuitton darbų, išmargintų tradiciniu šios firmos raštu, iki dėžės formos blizgančių Prada šedevrų. Kadangi šį garderobo detalė gana dažna Vakarų Europos gatvėse, tad nėra ko baimintis, jog ją pasirinkęs dėvėti vyras bus palaikytas ateiviu, homoseksualu ar revoliucionieriumi.

Didžiulės rankinės gali būti labai patogios skrendant trumpoms savaitgalio atostogoms ar vykstant kelių dienų komandiruotei. Į vieną tokių dėžių gana lengvai sutalpinsite bent kelias eilutes drabužių ir vieną kitą knygą, o tai reiškia, kad jums nereikės su savimi tįstis gremėzdiško, nestilingo lagamino. Taigi šis jau kelis sezonus karaliaujantis mados išradimas – ne tik įmantri įvaizdžio detalė, bet ir praktiškas aksesuaras mėgstantiems nešiotis nesuskaičiuojamą daugybę daiktų.

Batai: ir į medžioklę, ir į teatrą?..

Kartais tą patį drabužį galima dėvėti keliais skirtingais būdais, kurių kiekvienas kardinaliai pakeis jūsų išvaizdą. Itin madingas, bet jau nebe naujas pasiūlymas nuolat skamba dizainerių lūpose: jei norite įsileisti gracijos ar aistringos medžioklės nuotaikos, improvizuokite su avalyne!

Dior Homme 2007-2008 žiemos kolekcijoje pristatė gana keistą, netgi šelmišką sprendimą:  ypač laisvos kelnės nusmukusiu tarpukoju, sukištos į aukštus blizgančios Dr Martens odos batus. Be abejo, galima rinktis įvairiausių audinių kelnes, jas derinti su aibe skirtingų aulinių batų, tačiau,  kad atrodytūmėte stilingai, nebūtina bėgti į žymiausių dizainerių boutique`us. Viską, kas madinga, galite nesunkiai rasti vidutinės klasės drabužių parduotuvėse – tereikia trupučio išmonės ir noro keistis.

Teroristų įvaizdžiai arba slidinėjimo kepurės
 
Paslapties dvelksmas, asocijacijos su musulmoniškuoju pasauliu, šmaikštumo ir rimtumo derinys, - ko gero, kiekvienas dėvintis šiltą vilnonę, angliškai vadinama balaclava kepurę bus apibūdintais šiais epitetais.

Alexander McQueen siūlio pakankamai paprastą kepurę, dengiančią visą galvą išskyrus akis, kaktą ir nosį, tačiau kiti dizaineriai pasiryžę pasielgti drastiškiau: visiškai paslėpti veidą, palikdami tik siaurą liniją akims. Vyras, užsimaskavęs tokiu apdangalu, panašės į grėsmingą tipą ar naujųjų laikų zoro, tačiau išmanantieji madą supras, kad tai tik dar vienas grožio ar tiesiog saviraiškos triukas.

Dukart... didesnis, platesnis ir laisvesnis

Prieš keletą metų Mary Kate ir Ashley Olsen, žavios ir turtingos Holivudo dvynės, sukėlė tikrą audrą, kai apsivilkusios keliais dydžiais didesnius nertinius, apsisukusios laibus kaklus milžiniškais, storais šalikais buvo pastebėtos šmirinėjančios Niujorko gatvėmis. Niekas tada nenumanė, kad kada nors tai taps paskutiniu vyrų mados šauksmu...

O šį sezoną net Roberto Cavalli`o, dizainerio, neslepiančio simpatijų aptemtiems siaurėjančiams džinsams, modeliai pasirodė vilkintys megztinius – maišus ir masyvius šalikus. Kai kurie kūrėjai pasirinko dar unikalesnį įvaizdį: vyrišką liemenę uždėti ne tik ant marškinių, bet ir storiausių nertinių bei šalikų.

Niekas nepaneigs, kad 2007 – 2008 žiemą platus nertinis yra vienas pagrindinių mados akcentų, tačiau reikėtų nepamiršti, jog tėra tik mažas žingsnis tarp vyro, vilkinčio stilingai apkritusį didoką nertinį, ir vyro, tą patį ištampytą megztinį nešiojančio jau dešimtemtį.

Išvada

Mada keičiasi kur kas greičiau nei daugelio piniginės spėja prisipildyti ar praeitą sezoną pirkti rūbai – nusidėvėti. Tačiau neverta panikuoti ar imti ignoruoti bet kokias mados tendencijas, kur kas svarbiau susikurti savo stilių, tik retkarčiais žvilgtelint, kas užvaldė podiumus. Nors kai kurie sprendimai pasirodys rizikingi, nereikėtų sustoti ieškojus savojo aš grožio industrijos platybėse. Garderobo kūrimas – procesas, kuriame negali būti jokių tabu: jei jaučiate, jog, pavyzdžiui, kailiniai yra tai, ko jums reikia, nedvejokite ir nesibaiminkite prarasti vyriškumo. Vyras, siekiantis autentiško stiliaus, niekada nieko nepraras, nes jis papraščiausiai tampa menininku, o tie, pasiduodantys minios įtakai, desperatiškai vykdantys visus madų žurnalų nurodymus, tėra tik amatininkai. Tad kiekvieno teisė spręsti, kuo būti: talentingu kūrėju ar eiliniu darbininku...

 

Raktažodžiai: vyriškas stiliusmada

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai