Spalio 19, 2021
JK premjeras po parlamentaro nužudymo: demokratija triumfuos prieš blogį

Britų premjeras Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) pirmadienį vadovavo ceremonijai atminti veteranui konservatorių parlamentarui (Deividui Amesui), kuris buvo mirtinai subadytas per susitikimą su savo apygardos rinkėjais, policijai toliau aiškinantis, ar areštuoto įtariamojo motyvas galėjo būti islamo ekstremizmas.

D. Amessas yra antras nuo 2016 metų JK politikas, nužudytas per susitikimą su rinkėjais. Po šio nužudymo kilo būgštavimų dėl išrinktų atstovų saugumo, taip pat pasigirdo raginimų nutraukti itin skaldančią partijų retoriką, suintensyvėjusią po JK 2016 metų referendumo dėl „Brexito“.

„Branginsime jo atminimą. Švęsime jo palikimą“, – pasakė B. Johnsonas parlamentarams, kurių daugelis vilkėjo juodai ir Bendruomenių Rūmuose kiek anksčiau stovėjo nulenkę galvas per tylos minutę velionio garbei.

„Niekada neleisime tiems, kas daro blogus darbus, triumfuoti prieš demokratiją ir parlamentą, labai daug reiškusį serui Davidui Amessui“, – pridūrė jis.

D. Amessas, kuris buvo nužudytas penktadienį per susitikimą su savo apygardos rinkėjais, yra tarp ilgiausiai dirbusių ir labiausiai gerbiamų britų parlamentarų. Jis dirbo dėl virtinės klausimų, įskaitant miesto statusą Sautendui, kuriam atstovavo.

Karalienė Elizabeth II (Elzbieta II) jau oficialiai patenkino šį prašymą, paskelbė B. Johnsonas ir šie jo žodžiai buvo palydėti sveikinimo šūksniais.

Anksčiau D. Amesso našlė Julia (Džulija) ir kiti šeimos nariai apsilankė išpuolio vietoje Pajūrio Li. Apžiūrinėdama velionio garbei sudėtų gėlių jūrą našlė šluostėsi ašaras.

Sekmadienį D. Amesso šeima sakė, kad yra „visiškai sugniuždyta“ netekties, ir pakvietė puoselėti toleranciją.

„Atmeskite neapykantą ir siekite bendrumo. Kad ir kokia žmogaus rasė, religiniai ar politiniai įsitikinimai, būkite tolerantiški ir stenkitės suprasti“, – paskelbė šeima.

„Liaukitės nužmoginę oponentus“

Vidaus reikalų sekretorė Priti Patel gerbiamo politiko D. Amesso nužudymą pavadino „baisia ir liūdna mūsų istorijos akimirka, išpuoliu prieš mūsų demokratiją ir pasibaisėtina tragedija“.

Keli parlamentarai kalbėjo apie pavojus, su kuriais susidūrė bendraudami su visuomene. Leiboristas Chrisas Bryantas (Krisas Brajantas) sakė kreipęsis į policiją dėl šeštadienį gauto grasinimo mirtimi.

Buvęs užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas (Dominikas Rabas) sakė per pastaruosius dvejus metus sulaukęs mažiausiai trijų grasinimų mirtimi ar sužalojimu, įskaitant įspėjimą, kad bus apipiltas rūgštimi.

Ch. Bryantas vis piktesnius užgauliojimus susiejo su „Brexitu“ ir protestais prieš skiepus, o leiboristų parlamentarės Jo Cox (Džo Koks), kurią 2016 metais nužudė kraštutinių dešiniųjų ekstremistas, našlys sakė, kad „politinės segregacijos aukštinimas“ turi liautis.

Praėjusį mėnesį Leiboristų partijos lyderio pavaduotoja Angela Rayner (Andžela Rainer) išprovokavo protestų audrą pavadinusi konservatorius „padugnėmis“.

„Turime liautis nužmoginę savo oponentus“, – radijui „Times Radio“ sakė Brendanas Coxas (Brendanas Koksas).

Policija iki penktadienio gali laikyti ir apklausti D. Amesso nužudymo vietoje areštuotą 25 metų vyrą.

Detektyvai paskelbė, kad D. Amesso nužudymas yra teroristinis incidentas, ir sakė tiriantys „potencialią sąsają su islamo ekstremizmu“.

Tyrimui vadovauja policijos kovos su terorizmu pareigūnai iš Londono. Naujausiame jų pranešime vėlai šeštadienį buvo sakoma, kad jie atlieka kratas trimis adresais sostinėje.

Britų žiniasklaida, remdamasi neįvardytais šaltiniais, praneša, jog įtariamo žudiko vardas yra Ali Harbi Ali (Ali Harbis Ali) ir kad jis yra somaliečių kilmės Britanijos pilietis.

Sekmadienį pareigūnų garbės sargyba stovėjo prie trijų aukštų namo ramioje gatvelėje Londono šiaurėje, kur, kaip manoma, gyvena nužudytojo šeima.

Motyvo paieškos

Pranešimuose sakoma, kad įtariamasis prieš kelerius metus buvo nukreiptas į kovos su terorizmu programą „Prevent“, skirtą žmonėms, kaip manoma, galintiems radikalizuotis.

Pranešama, kad įtariamojo tėvas yra buvęs Somalio premjero patarėjas, dėdė – šios Rytų Afrikos šalies ambasadorius Kinijoje, o teta vadovauja vienam strateginių saugumo studijų centrui karo nualintoje sostinėje Mogadiše.

Laikraštis „The Times“ pirmadienį rašė, kad policija tiria glaudžius ryšius tarp D. Amesso ir Kataro. Velionis vadovavo parlamentinei grupei dėl Kataro ir anksčiau šį mėnesį grįžo po savo naujausio vizito šioje Persijos įlankos regiono valstybėje.

Tačiau kiti laikraščiai pranešė, kad D. Amessas buvo tik atsitiktinai pasirinktas taikinys vykdant sąmokslą nužudyti bet kokį Jungtinės Karalystės politiką. Manoma, kad sąmokslas buvo suregztas po įtariamojo „saviradikalizacijos“ sėdint namuose per karantinus, įvestus dėl pandemijos.

P. Patel nurodė patikrinti parlamentarų atžvilgiu taikomas saugumo priemones ir pažadėjo užtaisyti „visas galimas spragas“ užtikrinant saugumą.

Policija ir parlamento pareigūnai skubiai įgyvendina „pakeitimus ir priemones“, aptarinėjamus su parlamentarais, sekmadienį sakė ji.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė, BNS

Raktažodžiai: AnglijaNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai