Rugpjūčio 16, 2021
JK: Talibano įsigalėjimas Afganistane yra pasaulio nesėkmė

Talibano įsigalėjimas Afganistane yra „tarptautinės bendrijos nesėkmė“, pirmadienį pareiškė Jungtinės Karalystės gynybos sekretorius Benas Wallace'as (Benas Volesas).

Jo nuomone, Vakarų darbas Afganistane liko nebaigtas.

„Visi žinome, kad Afganistano klausimas nebaigtas. Tai neišspręsta problema... ir pasauliui reikia padėti ją spręsti", – BBC televizijai sakė jis.

Šis buvęs britų armijos karininkas praėjusią savaitę sakė, kad JAV prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) pirmtakas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) pasiekė „prastą susitarimą“ su islamistų kovotojais, sudariusį sąlygas jiems sugrįžti.

B. Wallace'o teigimu, 20 metų trukusi JAV vadovaujamų pajėgų intervencija Afganistane „nebuvo tuščia, nenuėjo perniek“, bet Vakarų galybės pademonstravo politinį trumparegiškumą.

„Jei tai nesėkmė, tai yra tarptautinės bendrijos nesugebėjimas suvokti, kad per naktį nieko neišspręsi, – sakė jis. – Gaila, bet turint reikalų su tokia šalimi kaip Afganistanas, iš esmės 1 000 metų istorija ir pilietiniu karu, problemos yra sprendžiamos ir jas gali reikėti spręsti 100 metų.“

„Nėra taip, kad tik įpultum, išpultum ir tikėtumeisi, kad kažkas bus sutvarkyta“, – pridūrė jis.

B. Wallace'as taip pat sakė, jog „nesugebėta pripažinti, kad vien karine jėga“ negalima visiškai išspręsti situacijos Afganistane.

„Pusė misijos... buvo visiškai sėkminga“, – sakė jis ir paminėjo Talibano nušalinimą po 2001 metų rugsėjo 11-osios atakų, grupuotės „al Qaeda“ lyderio Osamos bin Ladeno žūtį – įvykius, padariusius pasaulį saugesnį.

Tačiau „tai nereiškia, kad ateinantys 20 metų bus tokie pat“, pabrėžė B. Wallace'as, kilus susirūpinimui dėl to, kaip Talibano atsigavimas paveiks pasaulio saugumą.

Didžioji Britanija praėjusį mėnesį išvedė daugumą iš 750 Afganistane dislokuotų savo karių, bet praėjusią savaitę paskelbė, kad 600 karių sugrįš padėti vykdyti repatriacijos.

Gynybos sekretorius televizijai „Sky News“ sakė, kad savaitgalį buvo išskraidinta 370 ambasados darbuotojų ir JK piliečių, o per ateinančias 24–36 valandas turi išvykti 782 afganai.

Pareigūnai siekia per dieną evakuoti iš Afganistano 1,2–1,5 tūkst. žmonių, pridūrė jis.

JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) yra sakęs, kad šalis padės išvykti maždaug 3 tūkst. piliečių.

Aukšto rango politikai ir karininkai griežtai kritikuoja tarptautinių pajėgų išvedimą iš Afganistano.

Trečiadienį šaukiama neeilinė JK parlamento sesija padėčiai aptarti. Be kitų dalykų, parlamentarai aptars prieglobsčio ir paramos pabėgusiems Afganistano piliečiams klausimus.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė, BNS

Raktažodžiai: PasaulisNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai