Kovo 22, 2021
„AstraZeneca“: tyrimo duomenys rodo, kad vakcinos veiksmingumas siekia 79 procentus

Bendrovė „AstraZeneca“ skelbia, kad JAV tyrimo duomenys rodo, jog jos sukurtos vakcinos nuo pandeminio koronaviruso veiksmingumas siekia 79 procentus.  

Daugiau nei pusšimtis valstybių yra išdavusios leidimus naudoti „AstraZeneca“ vakciną, tačiau Jungtinėse Valstijose šis preparatas kol kas nepatvirtintas.

JAV tyrime dalyvavo 30 tūkst. savanorių, iš kurių 20 tūkst. buvo sušvirkšta vakcina, o likę gavo placebo. Tyrimo rezultatai buvo paskelbti pirmadienį.    

Bendrovė išplatintame pranešime nurodė, kad jos vakcinos veiksmingumas apsaugant nuo COVID-19 simptomų siekia 79 proc. ir ji yra 100 proc. veiksminga apsaugant nuo sunkios ligos formos ir hospitalizacijos.      

Anot tyrėjų, vakcina veiksminga visose amžiaus grupėse, įskaitant senjorus. Per ankstesnius tyrimus kitose šalyse to nustatyti nepavyko. 

Pirminės JAV tyrimo išvados yra tik dalis informacijos, kurią „AstraZeneca“ turi pateikti JAV Maisto ir vaistų administracijai (FDA). FDA patariamasis komitetas surengs viešą pateiktų duomenų apie vakciną aptarimą, po kurio agentūra nuspręs, ar leisti naudoti šį preparatą ekstremalios padėties sąlygomis.  

Mokslininkai nekantriai laukė JAV tyrimo rezultatų, vildamiesi, kad jie išsklaidys tam tikras abejones dėl šių skiepų veiksmingumo.   

Jungtinė Karalystė pirmoji iš šalių patvirtino šią vakciną, remdamasi daliniais klinikinių bandymų Britanijoje, Brazilijoje ir Pietų Afrikoje rezultatais, kurie rodė, kad preparato veiksmingumas siekia apie 70 procentų. Tačiau šiuos rezultatus aptemdė gamybos klaida, dėl kurios kai kurie dalyviai pirmojo skiepo metu gavo tik pusę dozės. Tyrėjai delsė pripažinti šią klaidą.    

Vėliau kilo daugiau klausimų, ar vakcina veiksmingai apsaugo vyresnio amžiaus žmones ir po kiek laiko turėtų būti daromas antrasis skiepas. Kai kurios Europos valstybės, tarp jų Vokietija, Prancūzija ir Belgija, iš pradžių neleido skiepyti šiuo preparatu vyresnio amžiaus žmonių ir pakeitė sprendimą tik po to, kai nauji duomenys parodė, kad jis veiksmingai apsaugo senjorus.    

Praėjusią savaitę daugiau kaip tuzinas daugiausia Europos šalių lakinai sustabdė skiepijimą „AstraZeneca“ vakcina pasirodžius pranešimų apie retus kraujo krešulių susidarymo atvejus.

Ketvirtadienį Europos vaistų agentūra (EVA) paskelbė, kad išnagrinėjusi turimą informaciją priėjo prie išvados, jog „AstraZeneca“ vakcina nedidina  kraujo krešulių susidarymo bendrosios rizikos, tačiau negali atmesti, kad ji susijusi su dviem itin retais kraujo krešulių tipais.   

Po EVA pareiškimo Prancūzija, Vokietija, Italija ir kitos šalys penktadienį atnaujino skiepijimą „AstraZeneca“ vakcina. Virtinė aukšto rango politikų, tarp jų Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, premjerė Ingrida Šimonytė ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, nusprendė pasiskiepyti šiuo preparatu, siekdami parodyti visuomenei, kad pasitiki jo saugumu.  

Redaktorius Raimondas Čiuplys, BNS

Raktažodžiai: CoronavirusKoronavirusasAnglija

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai