Gegužės 20, 2020
SLAPTAS BIČIŲ GYVENIMAS. Finansininko karjerą Londone lietuvis iškeitė į bitininkystės verslą
DOVILĖ ILEVIČIŪTĖTekstas: DOVILĖ ILEVIČIŪTĖ
© Foto: BEE BALTIC

Pasaulio finansų centre Londono Sityje (London City) nuo pirmadienio iki penktadienio be sustojimo zuja minios darbuotojų (tiesa, kai praėjusią vasarą rašėme šią eilutę, pasaulis dar nežinojo apie COVID - 19 pandemiją ir ištuštėjusius ofisus). PAULIUS CHOCKEVIČIUS prieš kelis metus buvo šio šurmuliuojančio pasaulio dalis, bet dangoraižiais ir biurais nusėtas gatves iškeitė į miškus Lietuvoje, botaniniame draustinyje prie Kauno. Darbo bei veiksmo ne mažiau nei miesto ofisuose. O ir darbuotojų tūkstančiai. BEE BALTIC kompanijos įkūrėjui talkina stiprios bičių šeimos. Jų surenkamas medus iš Lietuvos pievų ir miškų ne tik džiugina lietuvius, bet ir keliauja į Jungtinę Karalystę. 

„Gamta čia nuostabi ir itin švari, - pasakoja Paulius. - Pilna pušų, ąžuolų, klevų, liepų, įvairiausių miško bei laukinių pievų gėlių. Medus visada sukaupia augalų energiją ir gydomąsias savybes“. Bee Baltic interneto parduotuvėje galima įsigyti įvairiausių rūšių medaus – liepų, grikių, laukinių gėlių, miško. Taip pat siūloma bičių duonelė, žiedadulkės, natūralaus vaško žvakės, lankytojai gali rasti ir skaitinių – su medumi susijusių receptų, įdomybių, patarimų grožiui ir sveikatai. Klientams pateikiama Baltijos šalių medaus įvairovė, tad prie Bee Baltic veiklos prisijungia ir bičiuliai iš Lietuvos bei Latvijos.

Paulius propaguoja tvarią bitininkystę ir cituoja Albertą Enšteiną: „jeigu bitės išnyktų nuo pasaulio paviršiaus, žmonija išgyventų ne ilgiau nei ketverius metus“. „70% maisto, kurį valgome yra apdulkinama bičių pagalba, o šiuo metu Vakarų pasaulyje bičių šeimų skaičius sparčiai mažėja. Žmonės patys sau išsikasė duobę: tarša, pesticidai, intensyvi agrokultūra, miškininkystė, miestų plėtimasis, klimato kaita ir kiti dėsniai lemia tai, kad bitėms sunku išgyventi be bitininko pagalbos. Lietuvoje situacija kol kas gera, galime pasigirti vienu aukščiausiu Europoje bičių peržiemojimo procentu. Tvari bitininkystė yra tai, kas suteikia vilties. Reikėtų remti tvarius bitininkus ir vengti pigaus nekokybiško medaus, kur bitės yra tiesiog išnaudojamos“.

- Dirbote Londono finansų centre City. Kodėl nusprendėte iškeisti jį į bitininkystę? 

- Taip, turėjau įvairios patirties finansų sektoriuje. Dirbau ir vyresniuoju buhalteriu, ir finansininku tiek investiciniuose fonduose, tiek turto valdymo įmonėse. Įgijau daug gyvenimiškos bei verslumo patirties per tuos metus. O faktas, kad gerai išmanau buhalteriją, šiuo metu padeda efektyviai valdyti savo įmonės finansus. Tačiau dirbdamas jutau, kad noriu kurti ir būti gamtoje. Taip pat pastebėjau, jog žmonės atitolę nuo gamtos ir būtent per medaus šaukštelį noriu padėti žmonėms atrasti tą trumpą ramybės akimirką, kupiną gamtos skonių. Štai ir atsirado gyvenime bitininkystė. 

- Ar bitininkystės galima išmokti, ar šis amatas perduodamas iš kartos į kartą? Kaip atsitiko jūsų atveju?

- Bitininkystės amato tikrai galima išmokti įdedant kantrybės, noro, laiko, užsispyrimo ir motyvacijos. Tai mokykla, kurią pats susikuri ir pats sau paskiri pamokų tvarkaraštį. Turi nuolatos save stebėti ir užduoti sau naujus namų darbus. 

Mano atveju, tai įvyko natūraliai. Senelis buvo bitininkas, iš jo šį amatą perėmė krikšto tėvas Edmundas. Esu jam be galo dėkingas už pirmines žinias. Vėliau intensyviai praktikavausi pas įvairius Lietuvos bitininkus. Atvirai, bijojau bičių, gal todėl, kad vaikystėje buvau kiek prigąsdintas. Tačiau susitaikyti su bitėmis iš naujo užteko vieno karto, kai 80-metis bitininkas pasikvietė mane prie avilio pagelbėti. Tuomet paleidau visas baimes: stovėjau vienmarškinis, be sietelio, o man davė korį su bitėmis laikyti. Taip ir gyvenu toliau, be baimių, su šypsena ir pilnas pozityvumo!

Daug domiuosi internete ir skaitau seną gerą literatūrą. Šiuo metu toliau plečiu žinių bagažą, lankydamas įvairius bitininkystės kursus ir bičiulius kitose šalyse. Teko praleisti laiką ir profesionaliuose Anglijos, ir Lenkijos bitynuose. Ateityje aplankysiu dar ne vieną inovatyvų bityną.

- Kaip atskirti kokybišką medų nuo prasto?

- Šiuo metu rinkoje yra tikrai daug pasterizuoto, pakaitinto, kitaip tariant apdirbto medaus ar netikro medaus. Todėl visada rekomenduoju pirmiausiai pasidomėti apie medaus kilmę. Jei yra galimybė, susipažinti su bitininko ar įmonės vertybėmis. Manau žmonės turėtų labiau domėtis tuo, ką valgo ir žinoti maisto kilmę.

Kokybiškas ar kitaip ‘grynas’ medus turi per laiką kristalizuotis. Tai pirmiausias kokybės ženklas. Skirtingų rūšių medus kristalizuojasi skirtingais tempais ir skirtingom kristalų struktūrom. Aišku, yra tam tikrų medaus rūšių, kurios itin ilgai nesikristalizuoja, pvz. kaip lipčius ar akacijų medus. Tokiu atveju yra dar keli būdai patikrinti medaus kokybę: medus turėtų gražiai nutįsti nuo šaukšto, paleidus į stiklinę pilną vandens, neištirpti iškart vandenyje, o gražiai nugrimzt į stiklinės dugną. 

Būtent per Bee Baltic veiklą stengiamės šviesti žmones apie medaus kokybę ir privalumus. Internetinėje parduotuvėje dalinamės įvairiais lengvais receptais, kur galima panaudoti medų. Taip pat yra straipsnių apie tam tikrų rūšių medaus gydomąsias savybes.

- Bitininkystė jums verslas - su kokiais susiduriate iššūkiais? Konkurencija juk didžiulė, bet auga ir medaus paklausa, vis labiau populiarėjant eko gyvenimo būdui?

- Kaip ir bet kokiame kitame versle iššūkių yra tikrai daug. Vasaros metu dažnai tenka paaukoti laiką su draugais į laiką su bitėm. Su bitėm ateina ir daug atsakomybės. Kai ėmiausi šio amato, mane patyrę bitininkai iškart perspėjo, kad bus tokių dienų, kai teks atsisakyt važiuot prie ežerų su artimaisiais. Būna taip, kad lyg viskas suplanuota, bet bitės žino geriau ir visada nustebina. Kartais neplanuotai užneša medaus, o šį pavasarį staigiai sustiprėjo šeimos, tad jei buvau susiplanavęs darbus atlikti dviem savaitėm vėliau, tai reikėjo visko imtis anksčiau. Buvo ir taip, kad važiavau susitikti su draugais ir sulaukiau skambučio, jog spiečiasi bitės, tokiu atveju apsisukau ir važiavau tiesiai pas bites. Bet man būtent tai ir patinka, gali lavinti sprendimų priėmimo įgūdžius. Dažnai tenka per akimirką priimti svarbius sprendimus, kurie gali lemti netgi bičių šeimos tolesnį gyvavimą. O iš pačio verslo pusės, tai vienas iš iššūkių yra dideli kiekiai importuojamo nekokybiško medaus. Vienas iš tokių linksmesnių faktų yra tas, kad pasaulyje parduodama daugiau Manuka medaus nei yra bičių surenkama.

- O kas šiame versle labiausiai džiugina?

- Labiausiai džiugina momentai, kai tavo priimtas sprendimas pasiteisina. Kai matai po pavasario kiekvieną dieną stiprėjančias šeimeles. Ir kai suvoki, kiek daug naujo išmokai – tiek gyvenime, tiek amate. 

- Apie medaus naudą sklando legendos. Kokias išskirtumėte pagrindines medaus naudingas savybes?

- Medus tikrai turi galingų gydomųjų galių. Dirbant su Bee Baltic pastebėjau, kad ne visi yra susipažinę su elementariausiomis medaus savybėmis, pavyzdžiui antibakterinėmis. Medaus savybės priklauso ir nuo rūšies. Grikių medus turi daugiau antioksidantų ir geležies. Šie elementai padeda žmonėms apsivalyti kūną iš vidaus, kovoti su mažakraujyste ir yra puikus maisto papildas nevalgantiems mėsos. Medų galima naudoti ne tik valgant, bet ir kaip veido ar plaukų kaukę. Nors ir lipšnu, bet rezultatai nuostabūs.

- Ar skiriasi medaus vartojimo, bitininkystės kultūra Lietuvoje ir JK?

- Manau skirtumus lemia mūsų kultūra ir istorija. Lietuviai medų labiau vartoja kaip sveikatingumo papildą, o Anglijoje naudoja kaip kasdieninį maisto ingredientą ar kaip pakaitalą cukrui. Bitininkų vartojami terminai taip pat skiriasi, pavyzdžiui, Lietuvoje bičių šeima ir bičių motinėlė, o Anglijoje - bičių kolonija ir bičių karalienė.

Iš kairės: Lietuvos bitininkų sąjungos (LBS) prezidentas prof. habil. dr. Algirdas Skirkevičius, Bee Baltic įkūrėjas Paulius ir LBS viceprezidentas Kazimieras Spetyla. Iš kairės: Lietuvos bitininkų sąjungos (LBS) prezidentas prof. habil. dr. Algirdas Skirkevičius, Bee Baltic įkūrėjas Paulius ir LBS viceprezidentas Kazimieras Spetyla.

- Bičių pasaulis išties labai įdomus – aviliuose vyksta tikras gyvenimas, hierarchija, kiekviena bitė turi savo pareigas ir atsakomybes, o bitės laikomos itin protingomis. Ar galėtumėte papasakoti apie bičių gyvenimą?

- Daug ko galima pasimokyti iš bičių. Jų pasaulyje galioja sistema, kur iškilus pavojui kiekviena bitė gali pasiaukoti dėl motinėlės ir visos šeimynos gerovės. Bitės tokio žodžio kaip ‘tinginiauti’ neturi. Dirba nuolatos! Naujai gimusios bitės darbininkės pirmas dvi savaites rūpinasi kitomis dar negimusiomis bitėmis ir palaiko švarą avilyje. Vėliau bitės pradeda skristi į lauką susipažinti su teritorija, atranda medingas vietas ir pradeda nešti medų. Taip pat siuva korius, saugo avilį, naudoja bičių statybinę medžiagą pikį užtaisyti plyšius ar dezinfekuoti avilio dalis. Motinos dalis yra svarbiausia, jinai atsakinga už kiaušinėlių dėjimą ir dauginimąsi. O tranų pagrindinė paskirtis yra apvaisinti motiną. Žiemai bitės visus tranus išvaro iš avilio, nes jie neatlieka jokios kitos paskirties, tik valgo maistą. Tad jų dienos būna suskaičiuotos.

- Esu girdėjusi, kad bičių prievarta įvilioti į avilius neįmanoma, jos pačios pasirenka namus. Ar tai tiesa?

- Manau prievarta net ir sąmoningo žmogaus neįviliosi į kitus namus. Spiesdamos bitės pasirenka savo naujus namus. Tačiau bitininkystėje yra tokių momentų, kai darai dirbtinį spietimą ar didini bityną dalindamas šeimeles. Tokiu metu bitėms pats bitininkas parenka naują avilį ir sudaro šeimelę. Taip pat gali tekti sujungti šeimeles, jei viena kuri yra per silpna. Tokiu atveju vėl bitininkas nusprendžia, kurios bitės pasidalins namais su kitomis.

- Ar bitės atpažįsta savo šeimininką, šiuo atveju jus?

- Tarp bitininkų sakoma, kad bitės atpažįsta savo šeimininką, o kaip moksliškai - reikia mokslininkų klausti. Bitės jaučia kiekvieną žmogaus emociją, intenciją ir nuotaiką. Žmogus esantis strese, pyktyje ar baimėje daugiau prakaituoja, jo širdis ir energetinis laukas suaktyvėja, o bitės puikiai tai jaučia ir gali labai greit duoti atsaką. Taip pat bitės labai nemėgsta itin aitrių ar stiprių kvapų. Todėl nederėtų prie bičių eiti pavartojus svaigalų, alkoholio ar pasikvėpinus. Prie bičių reikia eiti būnant blaiviu savo mintyse, žodžiuose ir veiksmuose.

- Teko skaityti PETA informaciją apie bites. Medaus industrija aprašoma nesaldžiai, netgi raginama nevartoti medaus ir bičių gaminių, nes bitės nyksta nuo žemės paviršiaus. Kaip patartumėte vartoti ir verslauti atsakingai, kaip jūs tai darote?

- Atsakysiu iš tvaraus bitininko perspektyvos: tai tikrai opi tema. Pats esu bitininkas ir propaguoju sveiką, tvarią ir ekologišką bitininkystę. Manau šia tema žmonės žino daug teiginių, bet mažai domisi dabartine situacija ir bičių gyvensena. 

Taip, bitės smarkiai nyksta Amerikoje ir Vakarų Europoje, o Lietuvoje pagal 2013 metų statistiką bičių daugėja. Reikia žiūrėt į pasekmes, kodėl jos nyksta, o nyksta dėl žmogaus veiksmų ekosistemai. Būtent dėl to, kad žmogus bendrai suniokojo eko-sistemą, bet ne todėl, kad pradėjo bitininkauti. Laukai ir miškai purškiami, miškai kertami. Masiškai didėja poreikis ūkininkams plėstis dėl didėjančio vartotojiškumo. Visi šie faktoriai bitėms atima namus ir maistą. Bitės silpsta nuo purškiamų laukų ir laukinėmis sąlygomis neturėtų kur gyventi ir saugiai peržiemoti, nes nebėra tokių ir tokio kiekio drevių kaip senais laikais. Laukinėje gamtoje bitės gyventų nuo spiečiaus iki spiečiaus. Todėl sąmoningi bitininkai sukuria saugią ir natūralią aplinką bitėms gyventi metai iš metų. O dėl medaus paėmimo, tai vėl reikia atsižvelgti į bitininko vertybes. Bitės turi instinktą nešti medaus begalinius kiekius, jos neš medaus tol, kol yra nektaro, nors joms jau užtenka. Todėl nereikia užsipulti bitininkų, kurie paima medaus perteklių. 

Kitas dalykas, tai, kad daugelis laiko medų gyvulinės kilmės produktu, nors medus tai yra gėlių nektaras parneštas bitės. Bitė ne kaip karvė, negamina pati iš savęs medaus, jinai jį parneša, sudeda į akutes ir subrandina. Žiedadulkes taip pat. Bičių vaškas ir pienelis, tai yra tie produktai, kuriuos gamina pati bitė. Svarbiausia tai, kad be bičių nebūtų apie 70% maisto visavalgiams, o veganams aišku dar didesnis procentas. O šiomis dienomis be etiškų ir tvarių bitininkų nebūtų ir bičių. Nebent žmonija kardinaliai pasikeistų ir atkurtų natūralią ekosistemą, bet su didėjančiu vartotojiškumu ir augančiu materializmu bei kapitalizmu situacija sunkiai gerės. Yra įvykių kur ir man, kaip bitininkui, nemalonu už bitininkų veiksmus. Pavyzdžiui, tikroji Europos juodoji bitė, kuri buvo paplitusi Lietuvos teritorijoje, Lietuvoje iki šiol buvo traktuojama kaip išnykus, nes bitininkai pradėjo vežtis kitų rasių bites iš kitų kraštų, dėl to, kad taip buvo patogiau. Tačiau, paskutiniai tyrimų rezultatai parodė, kad ‘Apis mellifera mellifera’ bitė dar vis gyvena giliuose Lietuvos miškuose. Pats esu tvarus bitininkas ir bitininkauju ne dėl medaus kiekių. Tačiau šeimos pas mane tiesiog sprogsta savo dydžiu.

Sužinoti daugiau apie Bee Baltic veiklą, sekti naujienas ir įsigyti produktų galite www.beebaltic.com.

 

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai