Kovo 26, 2020
Šių dienų herojai. Kaip neperlenkti lazdos gelbėjant pasaulį
DOVILĖ ILEVIČIŪTĖTekstas: DOVILĖ ILEVIČIŪTĖ

Po internetą šiuo metu keliauja, kaip pasakytų mano sūnėnas, juokingas juokelis: pirmą kartą žmonijos istorijoje pasaulį galite išgelbėti tiesiog sėdėdami namie ant sofos. Atrodo toks paprastas, daugeliui netgi malonus užsiėmimas. Tačiau labiau nei bet kada mes nenorime sėdėti ant sofų, norime būti herojais, užsimaukšlinti nematomus supervyrų ar supermoterų apsiaustus ir kovoti su nematomu priešu COVID 19, pristatyti pirkinių krepšius senolei kaimynei, aprūpinti kaukėmis visus kam reikia ir kam nereikia, dalintis informacija kaip plautis rankas ar bent jau užsidėti ženkliuką ant Facebook’o profilio nuotraukos: #Staythefuckhome.

Herojus myli ir gerbia visi, jiems ploja, juos imituoja, vaikai nori tapti jais užaugę. Jei šiuo metu nesate NHS darbuotojas, Tesco pardavėjas ar pakuotojas, vairuotojas, paštininkas ar kitas ‘key’ darbuotojas, jaučiatės šiek tiek ‘useless’, nenaudingas visuomenei. Tad suprantamas noras ‘kažką daryti’.

JK vyriausybė išleido naują schemą siekiant įdarbinti 250 tūkstančių savanorių padėti NHS koronaviruso pandemijos metu. Spėkite kiek užsiregistravo? Daugiau nei pusė milijono ir dar eilė laukiančių ‘daryti gerus darbus’. Žinoma, toks noras padėti, džiuginantis. Tačiau gali būti, kad šių dienų ‘wannabe’ didvyriai, virtualūs herojai renkantis aukas, raginantis eiti savanoriauti, pamokomai grūmojantis pirštais kaip elgtis kitiems Facebook’e, per dešimtmečius savo gyvenimo nepaklausė net savo artimiausių draugų, gal jiems reikia pagalbos, jau nekalbant apie 'nupezusius, senus kaimynus'.

Socialinių tinklų užauginta FOMO (fear of missing out) galioja ir pandemijos laikais. Tik jei seniau grožėdavomės influencerių kelionėmis, drabužiais, stilingu gyvenimo būdu ir žūtbūt norėdavome nusifotografuoti toje pačioje kavinėje su rožių siena, tai dabar žavimės NHS gydytojais, postinančiais selfius pamėlusiais paakiais, nuo respiratorių veiduose įsirėžusiomis žaizdomis. Žavimės kasininkais, kuriems tarsi karo fronte tenka atremti gvardijas tualetinių popierių pakuotėmis apsiginklavusių pirkėjų. Žavimės policijos pareigūnais, apsaugos darbuotojais, kuriems kaip vaikų darželyje tenka auklėti nepaklusnius suaugusius. Ir tie herojai juk gyveno tarp mūsų metų metus. Bet buvo nematomi. Tik dar vienas ‘low skill’ kasininkas, apsauginis ar gydytojas, kuris ‘visiškai nieko neišmano, tik pataria gerti paracetamolį’.

Daugelis klausia, koks bus pasaulis nuslūgus viruso sukeltai panikai, krizei, kai lentynos vėl lūž nuo duonos ir tualetinio popieriaus, darbuotojai grįš į ofisus (tik jau nesiskųskite, kaip prastai dirbti iš namų), muziejus, teatrus, restoranus, barus užplūs meno ir socialinio kontakto ištroškę, influenceriai vėl vilios egzotiškomis nuotraukomis ir dailiomis eilutėmis, o Juozas Statkevičius siųs ne ‘haute couture’ kaukes, o prabangias suknias. Tačiau koks būsite jūs?

Aišku jau šiandien, kad eilinė proga pabambėti kokia prasta NHS sistema ir kaip mumis nesirūpina valdžia gyvuos tol, kol gyvuos žmonija.

Kol viskas pamažu grįš į apynormalias vėžes, kaip galite neperlenkti lazdos ir būti atsakingais šių dienų herojais (plauti rankas savaime aišku):

1. PASIRŪPINKITE SAVIMI. Kam teko lankyti pirmosios pagalbos kursus žinote, ką daryti, jei pamatote ant žemės gulintį, neaiškų, dar gyvą, ar jau nebe žmogų. Jei nelankėte, pirmas instinktas daugeliui būtų tiesiog bėgti, pulti ir gaivinti. Tačiau pirmosios pagalbos taisyklė yra visų pirma pasirūpinti savimi, pažiūrėti, ar jums negresia pavojus, ar bėgdami ir puldami nesusižeisite. Nes tik būdami sveiki, stiprūs ir saugūs galite padėti kitiems. Kitaip – ant žemės leisgyviai gulėsite abu.

2. PASIRŪPINKITE SAVO APLINKA. Prieš žiūrint globaliau, paprasčiausiai apsidairykite po savo kiemą. Paskambinkite artimiesiems, paklauskite draugų, kaimynų, gal jiems reikia pagalbos.

3. NEPANIKUOKITE. Kai visi aplinkui šluoja lentynas, atrodo artėja pasaulio pabaiga, sunku išlikti ramiam ir nesavanaudiškam. Mumyse tūnantys žvėriški instinktai ragina leistis su banda – jei jau visi taip, vadinasi reikia ir man. Giliai įkvėpkite ir iškvėpkite. Badu nemirsite. Visko yra ir visko užteks. Palikite ir kitiems.

4. LIKITE NAMUOSE. Taip, straipsnio pradžioje nurodytas paprasčiausias, bet labai veiksmingas heroizmo būdas. Suprantama, kad galimas jausmas, jog esate lūzeriai ir nieko nedarote, bet, patikėkite, darote labai daug. Išnaudokite šį laiką, susitvarkykite, paskaitykite, kažko išmokite, sustiprėkite. O kai viskas baigsis nuo sofos pakilkite ir iš namų išeikite naudingesni visuomenei nei bet kada.

5. PAPRAŠYKITE PAGALBOS. Jei jums kažko reikia, tiesiog pasakykite. Nešvaistykite kitų laiko, nes problemos gali tik didėti, tad pagalbos prašymas laiku – taip pat didvyriškas poelgis. Nes jei mykiate, kad ‘viskas man gerai, nieko man nereikia’, o iš tikrųjų istorija visai kita, tai darote meškos paslauga savo draugams ir artimiesiems.

6. NEBAMBĖKITE. Tiek valdžia, tiek ir gydytojai šiuo metu pateikia pakankamai įrodymų, kad jus jiems rūpite, jumis rūpinasi. Klysti žmogiška, o šiandieninei situacijai nė vienas nesiruošėme.Tad būkite dėkingi už bet kokią pagalbą. 

7. PRISIJUNKITE PRIE SAVANORYSTĖS PROGRAMŲ. Jei jaučiatės, kad tikrai turite galimybių padėti, registruokitės. NHS savanorystės programa: www.goodsamapp.org/NHSvolunteerresponders.

8. AUKOKITE ATSAKINGAI, DALYVAUKITE SOCIALINĖSE AKCIJOSE. Pasirinkite patikimą labdaros organizaciją ar fondą ir prisidėkite finansiškai. Pvz. Age UK (rūpinasi senoliais JK: https://www.ageuk.org.uk. Lietuvoje Laisvės TV renka aukas medikams (LT16 7300 0101 5692 7144, Swift: HABALT22. Adresas: Verkių 31B-2. Aukojimo paskirtis: Laikykitės, medikai!). Galite ne tik aukoti, bet ir pagelbėti JK mokslininkams: prisijunkite prie https://covid.joinzoe.com app ir dalinkitės savo simptomais, net jei nesergate. Informacija padės moksliniams tyrimams. Galų gale šįvakar 8pm paplokite NHS medikams ir darbuotojams. 

9. VARTOKITE ATSAKINGAI. Kad ir kaip sunkiai, tačiau reikia, kad gyvenimo ratas suktųsi. Pirkite virtualius bilietus į teatrus, muziejus, koncertus, užsisakykite vietinių gamintojų prekių. Remkite meną, palaikykite verslą. 

10. DON’T FEED THE BEAST. Ignoruokite ir neskleiskite klaidingos, nepatikrintos informacijos, neaiškių šaltinių. 

11. PASILAIKYKITE HEROJŲ APSIAUSTUS. Klausiate koks bus pasaulis nurimus pandemijai? Paklauskite, koks būsite jūs. Ar virtualus didvyris postinantis Facebook’e labdaros akcijas, ar tylus superherojus, ištiesęs pagalbos ranką draugui ar iškepęs pyragą senutei kaimynei.

Sėkmės, herojai. Išgyvensime.

PS. Rašykite [email protected] ir papasakokite savo heroizmo istorijas ar patarimus.

Raktažodžiai: CoronavirusKoronavirusasLondonasAnglija

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai