Rugpjūčio 16, 2019
ĮSPŪDINGA ANGLIJA: pasigrožėkite kalnų ožkomis ir saulėlydžiu Uolų Slėnyje
DOVILĖ ILEVIČIŪTĖTekstas: DOVILĖ ILEVIČIŪTĖ
Uolų slėnis (Valley of Rocks). © Foto: Rupert Kirby.

Kai vakarėjant atvykstame į Uolų slėnį (Valley of Rocks) besileidžianti saulė jį apgobia rausva spalva. Neapsakomas erdvės jausmas. Jei ne gyvybės ženklai, atrodytų, kad klajoji po Marso paviršių. Tačiau mūsų planetoje energingai laksto taškuotas Dalmatinas ir žolės rupšnojimo reikalais susirūpinusios kalnų ožkos. Kaip jos išlaiko lygsvarą ant uolėtų šlaitų, neklauskite. Jų siluetus tolumoje, kai dangus sprogsta raudoniu, galima palyginti su pragaro pasiuntiniais išsilaipinusiais žemėje. 

Pastebime nuo vienos viršūnės su foto amunicija besileidžiančią figūrą. Pasirodo ne turistas, ir ne profesionalus fotografas, atvykęs užfiksuoti kvapą gniaužiančių kadrų. Rupert’as – vietinis Šiaurės Devono, Lynton’o miestelio gyventojas, ‘lorry driver’ (sunkvežimio vairuotojas), kaip prisistato. Apsikeičiame Instagram kontaktais.

Foto: Rupert Kirby. Foto: Rupert Kirby.

Ar gali būti, kad gamta kartais paima ir sujaukia žmogiškų instinktų išraižytas smegenis? Nes tokiose vietose gyvenantys atrodo kitokie, iš kitos planetos, gražesni, talentingesni, draugiškesni, laimingesni. Kas nutinka vairuotojui Rupertui, kai jis nuo ryto iki vakaro keliauja vingiuotais šlaitų takais, atokvėpio minutėmis fotografuoja gamtą. Jo Instagram (@rupert654) paskyroje čiulba paukščiai, žydi gėlės, ošia jūra. Dar jis groja – tikriausiai visais įmanomais instrumentais: smuiku, gitara, saksofonu, fleita. Ir atrodo laimingas yra tiek pat, gal net labiau nei kontraktą su Chanel sudariusi influencerė.

Gamta kartais pasiglemžia ir miestiečius. Kiek teko nakvoti Anglijos B&B (Bed & Breakfast) svečių namuose, jų šeimininkų istorijos kone identiškos: jie metė miestus, judrius gyvenimo būdus ar sulaukė pensijos ir įgyvendino tai, apie ką visuomet svajojo – įsikūrė gamtos ir ramybės oazėje. O B&B tai ir darbas, ir malonumas: juk kad ir kaip nusibosta žmonės, spengianti ramybė taip pat gali įgrįsti ir norisi pabendrauti, tad iš įvairiausių pasaulio kampelių atvykstantys svečiai tampa tarsi pranašais iš kito pasaulio. The Denes (www.thedenes.com), kuriame praleidome dvi naktis, istorija panaši: prieš penkis metus reklamos agentūros vadovas John’as ir maisto technologė Susan apsigyveno pačioje Uolų Slėnio širdyje. Atvykę dar jų paklausėme, kaip mums nusigauti iki garsiojo slėnio, o John tik nusijuokė, kad jau čia esame, pora minučių pėstute ir atsivers grožis.

Miestiečius John'ą ir Susan pasiglemžė gamta. Miestiečius John'ą ir Susan pasiglemžė gamta.
Uolų planetos gyventojas. Uolų planetos gyventojas.

Šalia Lynton miestelio esantis Uolų Slėnis laikomas Exmoor nacionalinio parko pažiba ir neabejotinai sužavės dramatiškų vaizdų mėgėjus bei tuos, kurie kartais tiesiog mėgsta vaikštinėti be jokio tikslo ir grožėtis žaviomis smulkmenomis: pakelėje besiganančiomis avimis, puošniais fazanais, pievomis, kalnais ir slėniais. Pačiame Lynton miestelyje daug veiksmo ir pasirinkimo nesitikėkite. Iš poros čia esančių vietų pavakarieniauti rinkitės The Oak Room, ispaniškas tapas siūlantį restoraną. Jį mums rekomendavo Rupert’as. Daugiau kavinių, restoranų, parduotuvių ir gyvybės ženklų rasite nusileidę į Lynmouth miestelį. Jį pasiekti galite dviem būdais. Pirmas – eiti ar bėgti apie tris kilometrus kalnų keliuku. Pakelėje jūsų laukia kvapą gniaužiantys vaizdai, vadinamas Poemų takas (Poem walk), su pakelėje tūnančiomis gnomų skulptūromis, o ant kelio gali pasimaišyti ir kelios kalnų ožkos. Nuo aukščio svaigsta galva, kelias siauras, tad gal kiek per pavojinga juo leistis su nutrūktgalviais vaikais, nebent jie klauso komandų ir gali kantriai ir ramiai elgtis. Antras būdas – nusileisti garsiuoju Lyntono ir Lynmouth funikulieriumi, veikiančiu nuo 1890-ųjų ir laikomu stačiausiu bei aukščiausiu pasaulyje vandeniu varomu geležinkeliu. Toks geležinkelis yra vienintelis visoje JK ir visame pasaulyje jų išlikę tik trys.

Autentiškų arbatėlių mėgėjai turi nepatingėti ir apie pusvalandį kelio automobiliu nuo Lynton nusigauti iki vienos garsiausių Anglijoje Periwinkle arbatinės (68 Selworthy Green, Selworthy, Minehead TA24 8TP). Geltoni kotedžai šiaudiniais stogais pūpso žaliuojančiuose laukuose. So cute, pasakytų anglai. Vėsų rudenį ir žiemą arbatinėje užkuriamas židinys. Šviečiant saulei arbatą gurkšnoti galite lauke. Mūsų B&B šeimininkai papasakojo, kad Devonas ir Cornwall amžinai nesutaria, kurie tobuliau patiekia ‘cream tea’ (‘cream tea’ vadinama popiečio arbata su pyragėliais ‘scones’, tirštu grietinėlės užtepu ir uogiene, tradiciškai patiekiama Devone ir Cornwall’yje). Devon’iečiai pirma ant ‘scones’ tepa grietinėlę, paskui uogienę, o Cornwall’yje ginčijasi, kad reikia daryti atvirkščiai. Jums belieka atrasti savo tobuliausią variantą.

Periwinkle arbatinė ir kotedžai. Periwinkle arbatinė ir kotedžai.
Periwinkle arbatinė ir kotedžai. Periwinkle arbatinė ir kotedžai.

Na ir pabaigai, ar norite panerti į gamtos vonią? ‘Forest bathing’ terminas 80-aisiais gimė Japonijoje (japoniškai tai vadinama ‘Shinrin-Yoku’) ir yra vienas iš šalies medicinos ir sveikatos priežiūros pagrindų. Tokios miško maudynės, teigiama, gali padėti sumažinti aukštą kraujospūdį, pagerinti žmogaus imuninę sistemą, padidinti serotonino kiekį ir subalansuoti emocijas. Didžiulė ‘forest bathing’ fanė, sakoma, yra Kembridžo hercogienė Kate Middleton. Šių metų Chelsea gėlių parodoje ji sukūrė sodą, kuriam įkvėpimo sėmėsi būtent iš miško maudynių ir gamtos terapijos. Tokiai voniai rekomenduojame stabtelėti netoli Lynton esančiame Simonsbath (pašto kodas TA24 7SH). Palikite automobilį ir leiskitės miško takais. Negaliu patikėti, jog sakau, kad mums pasisekė, jog miške atsidūrėme darganotu oru, tvyrant rūkui. Atsivėrė tikroji miško magija, kiekvienas samanomis apaugęs ir šimtmečius menantis medis virto fantazijų būtybe ir atrodė iš rūko tuoj išnirs pikti gnomai ir raganos. Taip veikia tos miško vonios – įsijungia fantazija, ramybė ir grožį matai kiekviename lietaus lašais nusagstytame lape.

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai