Vasario 24, 2018
Vygaudas Ušackas: „Mūsų karta turi prisiminti, kad laisvė – nėra duotybė“
DOVILĖ ILEVIČIŪTĖ
Vasario 16-osios proga į Welbeck pokylių salę švęsti Lietuvos nepriklausomybės susirinko 80 svečių: ne tik vietinė Nottingham'o bendruomenė, bet ir Hull'o, Birmingham'o, Londono, kitų Anglijos miestų ir Lietuvos.

„Mūsų karta turi prisiminti, kad laisvė – nėra duotybė. Laisvė mums nebuvo patiekta ant padėklo. Lietuvos žmonių drąsos, ryžto ir susivienijimo dėka mes vėl tapome nepriklausoma Lietuvos Respublika. Šalimi, kuri šiandien yra galingiausio pasaulio karinio aljanso NATO nare, taip pat vienos iš didžiausių pasaulio ekonomikos ES dalis, - praėjusią savaitę Nottingham'e susirinkusiems lietuviams kalbėjo diplomatas, politikas, buvęs JK ambasadorius ir Lietuvos užsienio reikalų ministras, Kauno technologijos universiteto (KTU) Europos instituto direktorius Vygaudas Ušackas. - Mūsų istorija liudija, kad išgyvenome daug aukų, daug praradimų, bet buvome ir esame pergalinga valstybė, kuri nugalėjo sunkumus, blogio imperiją, sugebėjo atsitiesti ir atsidūrė greta kitų laisvę išpažįstančių demokratinių šalių“.

Vasario 16-osios proga į Welbeck pokylių salę švęsti Lietuvos nepriklausomybės susirinko 80 svečių: ne tik vietinė Nottingham'o bendruomenė, bet ir Hull'o, Birmingham'o, Londono, kitų Anglijos miestų ir Lietuvos. Iškilmingą 1920-ųjų stiliaus vakarienę organizavo Lietuvių Katalikų Centras „Židinys“ ir JK Lietuvių Gydytojų ir Odontologų sąjunga. Suaugę ir vaikai sugrįžo šimtmetį atgal ir į renginį atvyko pasipuošę vakarinėmis sukniomis, aksesuarais, smokingais, skrybėlėmis ir lietuviškais simboliais. Pagrindinį pranešimą vakaro metu skaitė ir į gausius klausimus atsakė svečias Vygaudas Ušackas. Visi dalyviai sugiedojo „Lietuva Brangi“. Geriausias šimtmečio dainas atliko Irena Hughes iš Birmingham'o.

„Dėkojame dalyvavusiems, palaikiusiems, sveikiname visus kartu įžengusius į naująjį Lietuvos šimtmetį“, - susirinkusiuosius sveikino šventės organizatorius, Nottingham’o lietuvių katalikų centro vadovas Dr. Darius Furmonavičius.

Darius Furmonavičius ir Vygaudas Ušackas. Darius Furmonavičius ir Vygaudas Ušackas.
Mažieji vakaro stileivos iš Hull'o. Mažieji vakaro stileivos iš Hull'o.
Ieva Furmonavičiūtė - Blaikie su močiute, vyru Richard'u ir dukrele Sofia. Ieva Furmonavičiūtė - Blaikie su močiute, vyru Richard'u ir dukrele Sofia.

Svečiai mėgavosi penkių patiekalų vakariene, dalyvavo loterijoje, kurioje buvo galima laimėti Lietuvos autorių knygas. Loterijoje surinktos lėšos bus skirtos šventę organizavusio kultūros centro „Židinys“ remontui. Vakaro pabaigoje atlikėja Irena Hughes pakvietė į šokių salę. Šventiškai nusiteikę lietuviai linksminosi skambant garsiausioms Lietuvos šimtmečio dainoms.

„Be galo malonu matyti, kad lietuviai švenčia. Tokio šventiško jausmo, džiaugsmo, tokio masinio susivienijimo aš nepamenu nuo 1990-ųjų, kada atkūrėme Lietuvos nepriklausomą valstybę. Matau ir jaučiu, kad tauta atgimsta“, - kalbėjo V. Ušackas.

Diplomatas pasidalino ir savo šeimos skaudžiais išgyvenimais. „ Prisiminkite žiaurius metus, kada prasidėjo trėmimai. Mano senelis ir tėvelis ištremti į skirtingus lagerius. Prisimenu mamos pasakojimus apie partizanų karus, kai jai, 16 metų mergaitei, kulka perskrodė ranką. Nuo vaikystės matydavau tą sūkurį ir vis galvodavau, kodėl ranka tokia suvarpyta. Mama labai nenoriai apie tai kalbėdavo. Paradoksalu, tačiau visą istoriją ji papasakojo tik Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, prasidėjus Sąjūdžiui, - pasakojo V. Ušackas. - Tie prisiminimai, Lietuvos partizanų, kovotojų, knygnešių, tautos dainių, kunigų, rašytojų, kurie sugebėjo atsilaikyti prieš nurusinimą ir skiepijo patriotizmo bei istorinio teisingumo jausmus, mūsų tėvų, senelių, tremtinių aukos, jų pasakojimai padėjo atsverti propagandą ir mums diegtą ideologiją, „sovietinę tiesą“. Net per Sovietų priespaudą mūsų šeimos namuose išliko gipsinis Vytis. Tėvelis man sakydavo, kad štai – tikrasis Lietuvos simbolis. Ir šalia - visiškai nublukusi trispalvė. Visa tai manyje žadino istorinio teisingumo alkį. Tikiu, jog panaši nuotaika tvyrojo daugelio lietuvių šeimose. Jeigu neprisiminsime praeities ir nepuoselėsime istorinės atminties, prarasime pamatą. Turime sustiprinti ne tik žinojimą, bet ir pagarbą tiems, kurie kovojo už mūsų laisvę“.

„Visi esame vienos valstybės vaikai, kalbame lietuvių kalba, esame jos dalis, nesvarbu, ar gyvename Nottigham’e, Čikagoje, Skuode ar Vilniuje. Mūsų valstybės gyvavimas yra apspręstas mūsų visų, kur bebūtume, ką beveiktume, todėl neužmirškite savo tėvynės, prisidėkite mintimis, darbais, ryšiais“, - prisiminęs istorinius faktus kvietė V.Ušackas.

Prieš iškilmingą vakarienę Nottingham’e Šv. mišias už Lietuvos laisvę aukojo kun. Andriejus iš Londono ir kun. Dr. Andrius Šidlauskas iš Marijampolės. Po Šv. mišių Dr. A. Šidlauskas pasakojo apie Marijonų vienuoliją ir jos veiklą Lietuvos laisvės byloje.

Vasario 18 d. Nottingham’o St Barnabas katedroje kun. Kevinas ir Marijonų Lietuvos provincijos vyresnysis kun. A. Šidlauskas aukojo iškilmingas sekmadienio mišias už Lietuvos laisvę, Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga ir, atsimenant, Lietuvių Katalikų Centro „Židinio“ įkūrėją, kun. Dr. Steponą Matulį, jo šimtąjį gimtadienį.

Šv. mišiose dalyvavo Lietuvos Ambasadorius Renatas Norkus, kuris savo kalboje apžvelgė Lietuvos istoriją ir pabrėžė kun. Dr. Stepono Matulio, bei jo įkurto Lietuvių Katalikų Centro „Židinio“ reikšmę valstybės tęstinumo ir kovos dėl Lietuvos laisvės byloje.

Dr. Steponas Matulis buvo Didžiosios Britanijos Lietuvių sielovados vadovas, redagavo ir leido religinės ir tautinės minties žurnalą „Šaltinis“, 1965 m. įkūrė Lietuvių Katalikų Centrą „Židinį“.

Pasibaigus mišioms įvyko iškilmingi pietūs. Dėkodamas svečiams iš Lietuvos, Anthony Harper, Nottinghamshire savivaldybės narys, konservatorių kandidatas į parlamentą Ashfield Nottingham’o apylinkėje išreiškė paramą Lietuvai ir NATO.

JK Lietuvių Katalikų Bendrijos susirinkimas priėmė rezoliuciją, kreipimąsi į Ministrę Pirmininkę, prašydami išplėsti JK paramą Ukrainos teritoriniam vientisumui. Buvo iškilmingai iškelta Lietuvos vėliava, sugiedotas Lietuvos himnas. Šventiniuose pietuose dalyvavo virš 50 svečių.

Daugiau šventinių akimirkų rasite www.facebook.com/Londoniete.

Renata Smolskytė ir Paul Atkins. Renata Smolskytė ir Paul Atkins.
Marija Marcinkutė ir Stephan Collishaw. Marija Marcinkutė ir Stephan Collishaw.
Jurgita Šavranovič su sūnumi Danieliumi. Jurgita Šavranovič su sūnumi Danieliumi.
Lina ir Karolis Galinaičiai su sūnumi Tomu. Lina ir Karolis Galinaičiai su sūnumi Tomu.
Gražina ir Arūnas Juškauskai su šeima ir kunigas Dr. Andrius Šidlauskas. Gražina ir Arūnas Juškauskai su šeima ir kunigas Dr. Andrius Šidlauskas.
Kazlauskų šeima. Kazlauskų šeima.
Hull'o lietuvių bendruomenės atstovai. Pasak jų, Hull'o mieste gyvena apie 1500 lietuvių. Naujausiais duomenimis apie 300 mažųjų lietuvaičių šiuo metu mieste lanko lietuviškas mokyklėles. Hull'o lietuvių bendruomenės atstovai. Pasak jų, Hull'o mieste gyvena apie 1500 lietuvių. Naujausiais duomenimis apie 300 mažųjų lietuvaičių šiuo metu mieste lanko lietuviškas mokyklėles.
Irmantas Jurgutis. Irmantas Jurgutis.
Raimonda ir Darius Kirtikliai su mama. Raimonda ir Darius Kirtikliai su mama.
Darius Kirtiklis iš Hull'o su šeima. Darius Kirtiklis iš Hull'o su šeima.
Tadas Kananavičius, Aušra Kananavičienė, Vygaudas Ušackas ir Loreta Ušackienė. Tadas Kananavičius, Aušra Kananavičienė, Vygaudas Ušackas ir Loreta Ušackienė.
Rūta Furmonavičienė su mama ir vyru Dariumi. Rūta Furmonavičienė su mama ir vyru Dariumi.
Kostas Meniailovas ir Gintvilė Radzevičiūtė. Kostas Meniailovas ir Gintvilė Radzevičiūtė.
Jūratė ir Artūras Švelniai. Jūratė ir Artūras Švelniai.
Inga Skiotienė su sūnumi Matu. Inga Skiotienė su sūnumi Matu.
Vilma ir Michael Ashton. Vilma ir Michael Ashton.
Darius Furmonavičius. Darius Furmonavičius.
Irmantas Jurgutis ir Vygaudas Ušackas. Irmantas Jurgutis ir Vygaudas Ušackas.
Vakaro svečiai. Vakaro svečiai.
Aira ir Egonas Jakimavičiai bei Loreta ir Vygaudas Ušackai. Aira ir Egonas Jakimavičiai bei Loreta ir Vygaudas Ušackai.
Rūta ir Darius Furmonavičiai. Rūta ir Darius Furmonavičiai.
Tadas ir Aušra Kananavičiai. Tadas ir Aušra Kananavičiai.
Irena Hughes. Irena Hughes.
Eglė Rybak ir Diana Skolaitė. Eglė Rybak ir Diana Skolaitė.
Darius Dobravolskis su sūnumi Luku. Darius Dobravolskis su sūnumi Luku.
Gražina ir Arūnas Juškauskai. Gražina ir Arūnas Juškauskai.
Mantas ir Justina Lukai. Mantas ir Justina Lukai.

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai