Lapkričio 15, 2018
Tai ko ten grįžt? Savaitgalį Londono lietuviai ambasadoje rinkosi klausytis pargrįžusiųjų istorijų
Foto: Aleksejus Kozlovas. Tekstas: Londono Sičio lietuvių klubas (LCLC)
Renginio metu vykusioje diskusijoje gerosiomis ir blogosiomis patirtimis dalinosi Milda Maslauskaitė („Telia Company”) , Rokas Janutėnas („Lietuvos Geležinkeliai”), Mantas Staliūnas („Lewben Investment Management“) ir Austė Augustinaitė („Imltex Holdings”), o diskusiją moderavo Rasa Janina Jusionytė, „Žinių Radijo“ laidos „Ką žmonės dirba?” vedėja.

Po kelių metų darbo ir gyvenimo užsienyje į bet kokią šalį, kur bebūtų namai, grįžti nėra lengva. Susikurtas pažinčių, bičiulių bei profesinis ratas, nelengvai įleistos šaknys bei viliojančios karjeros perspektyvos neleidžia taip lengvai susikrauti lagaminų. Tačiau daugelio širdyje kirba noras keliauti namo – atgal į Lietuvą. Tai puikiai parodė savaitgalį ambasadoje vykęs renginys „Tai ko ten grįžt?” – Lietuvos Respublikos ambasados Londone salė buvo tiesiog sausakimša, o atėjusiųjų kontingentas itin įvairus – pargrįžusiųjų istorijų apie darbą bei gyvenimą Lietuvoje susirinko pasiklausyti virš 150 Jungtinėje Karalystėje gyvenančių lietuvių.

Marius Raugalas, renginį organizavusio Londono Sičio Lietuvių Klubo Prezidentas. Marius Raugalas, renginį organizavusio Londono Sičio Lietuvių Klubo Prezidentas.

Renginio metu vykusioje diskusijoje gerosiomis ir blogosiomis patirtimis dalinosi Milda Maslauskaitė („Telia Company”) , Rokas Janutėnas („Lietuvos Geležinkeliai”), Mantas Staliūnas („Lewben Investment Management“)  ir Austė Augustinaitė („Imltex Holdings”), o diskusiją moderavo Rasa Janina Jusionytė, „Žinių Radijo“ laidos „Ką žmonės dirba?” vedėja. Visi diskusijos dalyviai po studijų ir darbo praktikos užsienyje prieš dvejus ar mažiau metų grįžo į Lietuvą ir užima itin aukštas pareigas savo profesinėje srityje. Jų salėje susirinkusi auditorija prašė pagrįsti arba paneigti stigmas bei mitus apie darbą ir gyvenimą Lietuvoje. Diskusijos pradžioje R. Jusionytė paprašė auditorijos pakelti rankas, kas  galvoja apie grįžimą atgal į Lietuvą – pakilo gerokai daugiau nei pusė rankų.

Kaip gimė mintis suorganizuoti diskusiją? „Pastaraisiais metais vis daugiau Londono Sičio Lietuvių Klubo narių ir kitų Londone dirbančių lietuvių profesionalų svarsto apie galimybę grįžti į Lietuvą, ir vis didesnė jų dalis tą ir padaro. Mums labai įdomios grįžusių istorijos, bet spaudoje jos dažnai nušviečiamos itin pozityviai. Ne visada atvirai kalbama apie  iššūkius, su kuriais tenka susidurti grįžusiems, tad norėjome apie tai išgirsti iš pirmų lūpų.” Toks, anot Mariaus Raugalo, renginį organizavusio Londono Sičio Lietuvių Klubo Prezidento, buvo renginio tikslas.

Diskusijos dalyviai atvirai kalbėjo apie iššūkius, su kuriais teko susidurti – pradedant ligoninėse daugeliui vis dar priimtina kyšių sistema, baigiant neįtikėtina biurokratija tokiose institucijose kaip „Regitra“ ar ligonių kasos. Tačiau viena diskusijos dalyvių, M. Maslauskaitė, apie grįžimą namo komentavo: „Būtent mes ir galime būti to pokyčio, kurį norime matyti, dalimi. Be to, bent jau mano akimis, lyginant su Londonu, gyvenimo kokybė Lietuvoje tiesiog geresnė – tai jau yra puiki priežastis grįžti”. Labai panašiai kalbėjo ir A. Augustinaitė: „Priežasčių grįžti aš asmeniškai randu daug daugiau, negu negrįžti. Aukšta gyvenimo kokybė, didelis karjeros potencialas, galimybė kurti Lietuvai ir, be abejo, šeima, yra kelios iš jų.” R.Janutėnas komentavo: „Grižęs į Lietuvą džiaugiuosi geresne gyvenimo kokybe - nors darbo tikrai nėra mažiau, tačiau jaučiuosi žymiai geriau, galėdamas realizuoti save ir kurdamas naudą valstybei. Kai pridedu tai, kad į darbą atvykstu per 7 minutes, galiu kada panorėjęs aplankyti artimuosius, vasarą spontaniškai bet kada nuvažiuoti prie ežero ar jūros, mėgautis tikrai įvairiu kultūriniu ir socialiniu gyvenimu - Lietuva tampa top pasirinkimu. O kur dar krepšinis - Žalgiris ir visos mėgėjų lygos!”. O M. Staliūnas tik pridūrė: „10 metų gyvenimo užsienyje leido dar labiau įvertinti dalykus, kuriais galime džiaugtis Lietuvoje - ir erdvė kurti, ir platesnis atsakomybių spektras darbe, tad karjera tikrai grįžus nenukenčia”. 

Po renginio svečių paklausus, kokia jų nuomonė, išklausius diskusijos dalyvių patirčių, Gytis Radzevičius, Londone dirbantis „Bain & Company” verslo konsultantas, dalinosi įspūdžiais: „Išsamaus atsakymo apie jauno profesionalo gyvenimą Lietuvoje turbūt neįmanoma gauti, kol pats negrįši ir nepabandysi gyventi namie. Per daug asmeninių faktorių, poreikių lemia žmogaus gyvenimo kokybę vienoje ar kitoje vietoje. Tačiau keletą išvadų pasidaryti pavyko. Visų pirma, ir Lietuvoje gyventi bei daryti stulbinančią karjerą galima – ne tik Londone ar Niujorke. Viena vertus, iš kalbėtojų išgirdau, kad jie grįžę į Lietuvą gavo platesnį atsakomybių spektrą, daugiau galios priiminėti sprendimus. Londone iki tokios pozicijos augtum bent 10 metų. Kita vertus, karjeros horizontai Lietuvoje gal kiek ir siauresni, t.y. vietos kur augti yra mažiau, ypatingai nišinėse sferose. Tačiau tai tereiškia, kad gali tekti pačiam tuos horizontus plėsti, ir augti ne tik pačiam, bet auginti ir savo įmonę, žmones aplink. Tikiu, jog grįždami iš užsienio parsivežame gerųjų verslo praktikų, kurios Londone yra savaime suprantamos, tačiau Lietuvoje dar neprigijusios. Turbūt reiktų suprasti, jog grįžus į Lietuvą rečiau teks eiti jau pramintais keliais, ir dažniau ieškoti naujų takelių.”

O pabaigai Lietuvos ambasadoriaus Jungtinėje Karalystėje, Renato Norkaus, komentaras: 

„Džiaugiuosi šia neformalia diskusija, kurią taip sėkmingai organizavo Londono Sičio lietuvių klubas ir jos prezidentas Marius Raugalas. Kaip žinia, apie grįžimą į Lietuvą svarsto dažnas Jungtinėje Karalystėje gyvenantis Lietuvos pilietis. Todėl jau grįžusiųjų sėkmės istorijos, pasidalinimas patirtimi yra labai prasminga ir reikalinga, tą įrodė ir sausakimša ambasados salė. Sveikinu vis skaitlingesnes Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės organizacijų iniciatyvas, kurios telkia šioje šalyje gyvenančius tautiečius įvairiais būdais įsitraukti į Lietuvos gyvenimą, prisidėti prie gerovės Lietuvoje kūrimo“.

Apibendrinant, didžioji dauguma savaitgalį ambasadoje apsilankiusių svečių vienbalsiai sutiko, kad renginys buvo vertas jų laiko, nes ilgą laiką negyvenus Lietuvoje susiformuoja daug baimių ir mitų apie grįžimą namo, ir visuomet labai naudinga išgirsti žmones, kurie tą sprendimą jau priėmė. Atsižvelgiant į dalyvių atsiliepimus panašių renginių ateityje Londono Sičio Lietuvių Klubas žada organizuoti ir daugiau, galbūt paliečiant ir kitas grįžusiems aktualias temas, tokias kaip vaikų auginimas, darbo specifika ir galimybės kitose srityse, pvz. viešajame sektoriuje ar savo verslo kūrimas.

Londono Sičio lietuvių klubas (LCLC) – nuo 2006 metų Jungtinėje Karalystėje (JK) gyvuojanti ne pelno siekianti organizacija, kuri vienija įvairiose srityse Londone dirbančius lietuvius profesionalus, siekiančius palaikyti ryšį su Lietuva ir prisidėti prie šalies gerovės.

Raktažodžiai: Lietuva

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai