Liepos 29, 2008
Lietuvė Anglijos vyriausybei pataria klimato atšilimo klausimais
DOVILĖ ILEVIČIŪTĖ, 4

„Sėkmingo žmogaus veidas“, - vartydama Londonietės nuotraukų archyvą ir sustojusi ties šviesiaplaukės merginos nuotrauka ištarė kolegė. Ir neklydo. Giedrė Kaminskaitė – Salters (30) dėvi dalykinį kostiumą vienoje garsiausių pasaulyje tarptautinių advokatų kontoroje.
Ir ne tik. Šiuo metu ji rašo doktorantūros darbą Mastriktso universitete, jau metus dirba patarėja Anglijos vyriausybei klimato atšilimo klausimais, o laisvalaikiu moko lietuvių kalbos prancūzą vyrą, grybauja Dzūkijos miškuose ir nuo balų saugo britą šunelį.

Prancūzas, britė ir lietuvė

„Laimingo žmogaus veidas“ – dar pridurčiau. Linksmos starzdanėlės ir neišnykstančios duobutės skruostuose. Juodas megztukas ir džinsai. Tokią Giedrę išvydau saulėtą sekmadienio rytą. Minios londoniečių skubėjo į netoliese esantį Canada Water prekybos centrą, mes pasukome kita kryptimi. Nedideliame, bet jaukiame namelyje lietuvė gyvena su vyru. Tiesa, ir ne mažiau svarbi šeimos narė kalytė Micė. Tikrų tikriausia britė, kuri tvarkingai tipeno greta kol judėjome link namų. „Ji neskiria, kur vanduo, kur žemė. Jei nesaugočiau, jau seniai būtų atsidūrusi vandenyje“, - keliaujant pro nedidelį kanalą šyptelėjo Giedrė. Jorkšyro terjeras šeimoje atsirado iš Batersea šunų prieglaudos. “Micę šeimininkas atidavė, nes jam išsivystė astma. Todėl ją gavome labai sveiką ir riebią. Dar buvo pridėtas laiškas apie tai, kaip ji mėgsta vištienos šlauneles!” – šunelio istorija dalinasi mergina.
„Malonu susipažinti“, - beveik be prancūziško akcento lietuviškai pasisveikina Giedrės vyras Remy. Londone jau beveik septynerius metus įsikūrusią porą likimas suvedė Lietuvoje. Tuomet Remis gyveno ir dirbo Vilniuje, o Giedrė trumpam sugrįždavo iš Londono atostogauti.
„Turėjau rinktis šalį, į kurią važiuosiu dėstyti anglų kalbos, - prisimena Remis. – Galėjau keliauti į Egiptą, Estiją arba Lietuvą“. Knygyne pavartęs žemėlapius ir kelionių gidus prancūzas liko sužavėtas Lietuva. Apsispręsti ilgai netruko. Vienerius metus, 95-uosius praleidęs Lietuvoje ir mūsų kalbą jau laisvai suprantantis Remis vis gilina lietuvių žinias. Prancūziškai kalba ir Giedrė. “Remiukas privertė išmokti!” – nusišypso ji.
Prieš devynerius metus vestuves Giedrė ir Remis atšoko ir Paryžiuje, ir Lietuvoje. Paprastos, juodai baltos vestuvių nuotraukos. Kuklia, gelsva nuotakos suknele pasipuošusi Giedrė tokia panaši į mamą, kad iš karto atspėju, kuri pusė lietuvių. Skrybėle pasidabinusi lietuvaitės anyta prancūzė. Labai elegantiška. Tačiau gražiausios akimirkos liko už kadro. „Oficialioji vestuvių dalis vyko Vilniaus katedroje, bet smagiausia buvo kada padainavę „laimingų metų“ visi važiavome grybauti į Dzūkijos miškus“, - pasakoja mergina.

Jei ne grybai...

Užsidegę keliautojai jau aplankė Ekvadorą, Nepalą, Malaiziją, Pietų Afriką, Belizę, o šį mėnesį jiedu keliauja po Argentiną ir Čilę.  „Mums miestas ‘po kaklu’ ir labiau vilioja gamta”, - pripažįsta Remis. Jam, ramios prigimties būdo prancūzui, tenka taikytis su žmonos lietuvaitės adrenalino troškimu. Giedrė užsiiminėja alpinizmu.„Nehiperbolizuok“, - staiga išgirstu taisyklingą, nors gan nelengvą lietuvišką žodį, ištartą  prancūzo lūpomis, kol Giedrė dalinasi kopimo į kalnų viršūnes jauduliu. 
Skirtingai nei Remis, kuris net neabejodamas atsako, kad Paryžiaus visiškai nesiilgi, Giedrė neįsivaizduoja savo gyvenimo be Lietuvos. Žmonos tėvynę įsimylėjęs ir prancūzas. Be daugybės kelionių po įvairiausius pasaulio kampelius jiems maloniausia sugrįžti į Dzūkijoje, netoli Druskininkų, stovinčią nuosavą sodybą. „Vasarą visuomet ten apsilankome. Dar tebevyksta remonto darbai. Labai daug padeda tėveliai. Kiekvienais metais stengiamės sutvarkyti bent po vieną kampelį: tai grindis įdėti, tai langus pakeisti“, - lietuviškais rūpesčiais dalinasi Giedrė. „Tačiau jausmas neapsakomas! Kai važiuojame į Lietuvą grybauti, atrodo, kad taip ir turėtų būti. Labai gera“, - priduria ji.
Jauna šeima savo ateities nenorėtų kurti Londone. Abu tvirtina neįsivaizduojantys savo vaikų, lakstančių Londono gatvėmis. „Norėčiau, kad atžalos augtų Vilniuje, kur visi artimieji, graži architektūra, ramybė“, - svajoja Giedrė. Tačiau Londone dirbanti britų vyriausybės patarėja klimato atšilimo klausimais abejoja, jog tėvynėje jos laukia didesnė karjera.
„Ar pasirengusi Lietuva priimti emigrantus atgal?“ – lietuvių susibūrimuose dažnai svarstomą klausimą staiga užduoda ir prancūzas. „Kartais atrodo, kad jūsų šalyje dažnai dalykai be reikalo yra komplikuoti, - metų praleistų Lietuvoje patirtį demonstruoja Remis. – Praktiniai dalykai – tokie, kaip būtų nuoma – labai paprastai įgyvendinami, bet štai priimti atgal grįžtančius ir norinčius tėvynei dirbti, rodos, Lietuva dar nepasiruošusi“.
„Vien dėl profesijų esame Londone“, - vieningai sutaria pora ir kol kas susitaiko su realybe, kad sodyba Dzūkijos miškuose gali džiaugtis tik atostogų metu. „Mums nėra aktualu susikrauti turtus, tačiau abu siekiame karjeros ir Londone matome daugiau galimybių“, - tvirtina Giedrė.

Karjeristai

Vienoje garsiausių pasaulio advokatų kontoroje Freshfields Bruckhaus Deringer lietuvaitė darbuojasi jau penkerius metus. Labiau žinoma trumpuoju pavadinimu Freshfields, pagal biudžeto pajamas, laikoma ketvirta didžiausia advokatų kontora pasaulyje. Teisiniais klausimais kompanija konsultuoja Europos, Vidurio Rytų, Azijos, JAV valstybines ir tarptautines korporacijas, finansines institucijas bei valdžios atstovus. Šiuo metu kompanijoje dirba daugiau nei 2 500 teisininkų, 26 svarbiausiuose ofisuose, vieno kurių duris Giedrė praveria kone kas rytą – Londono centre, Fleet gatvėje, prie pat Temzės ir netoli Trafalgar’o aikštės.
“Esu aplinkosaugos teisės advokatė, specializuojuosi klimato atšilimo teisėje. Rutina tokia: darbas prasideda 9, o baigiasi apie 21 valandą vakaro, kartais net ilgiau tenka pasėdėti. Dažnai važinėju į susitikimus su klientais, atstovauju jiems teismuose, - darbo užkulisius Londonietei atskleidžia lietuvė. - Sėdime po du kabinete – aš, ir „trainee lawyer“ – jaunesnysis teisininkas, kuris iš manęs turi mokytis. O aš esu atsakinga partneriams, kurių Freshfields yra apie 500!“
“Dabar esu Freshfields metams išsiųsta į britų vyriausybę (Energetikos ministeriją). Čia ruošiu įstatymo projektą, kuris leis anglies dvideginio dujas, šiuo metu išmetamas į atmosferą, sukoncentruoti ir vamzdžiais pumpuoti į Šiaurės jūros ertmes. Tokiais būdais dujos nebus išmetamos, o tai padės kovoti su klimato atšilimu. Tai vienas iš pirmųjų tokių įstatymų pasaulyje, tik norvegai, australai ir japonai kuria kažką panašaus, - toliau pasakoja Giedrė. - Taigi, dirbdama vyriausybėje daug laiko praleidžiu parlamente, taip pat Europos komisijoje, artimai dirbu su Energetikos ministru”.
Nuo žmonos neatsilieka ir vyras. Lotynų ir graikų kalbų diplomą Remis iškeitė į finansininko vietą. „Anglijos universitetų sistema leidžia lengvai persikvalifikuoti. Įstojau į London School of Economics (LSE) ir gavau finansų magistro diplomą“, - pasakoja prancūzas. Šiuo metu jis darbuojasi Standard & Poor‘s kompanijoje. Akcijų ir obligacijų analizę atliekantis padalinys priklauso garsiajai McGraw-Hill kompanijų grupei. Standard & Poor‘s savo srityje yra viena iš trijų geriausių kompanijų pasaulyje.

Sėkmės formulė

Sėkmė ateina tiems, kas daug dirba – posakis dar kartą teisingas. Būdama dešimtokė Giedrė laimėjo Soroso universiteto stipendiją. Gerai pažįstamas gimtojo Vilniaus gatves šešiolikmetei tuomet teko iškeisti į privačius prestižinius Wycliffe koledžo koridorius, Glosteršyro (Gloucestershire) grafystėje, pietvakarių Anglijoje.
„Nepritapau prie šiek tiek snobiškų, turtingų koledžo jaunuolių. Juk buvau romantikė iš Lietuvos, kuri per savaitę gyvendavo su dešimt svarų kišenėje, - neišnyksta lietuvaitės duobutės skruostuose. – Namų ilgesys beveik įveikė ir jau buvau begrįžtanti į Lietuvą“. Tačiau Giedrė nusprendė nepasiduoti ir vis dėlto išbandyti save. Po trijų mėnesių privačiame Anglijos koledže merginos stipendija buvo pervesta į Paryžių. Galiausiai, po pusantrų metų, praleistų meilės sostinėje, lietuvaitė atsidūrė Londono ekonomikos universitete (London School of Economics), kurioje vėliau teko studijuoti ir jos vyrui.
Tarptautinių santykių bakalauro diplomą Londone įgijusi Giedrė vėliau varstė ir Oxford‘o universiteto duris, o gavusi magistro laipsnį nusprendė, jog studentavimo laikai baigti ir dabar atėjo metas rinktis: „Domino anglų teisinė sistema, o Freshfields mane patraukė ir kaip firma, ir kaip daug galimybių galinti suteikti darbovietė“.

Žemiška aistra

„Labai rūpinuosi aplinkos išsaugojimu, todėl norėjau patekti į Freshfields aplinkosaugos skyrių, kad galėčiau specializuotis aplinkosaugos teisėje“, - karjeros kelią prisimena mergina. Giedrei pavyko. Kada kiti ginčijasi, ar gali Lietuva dalyvauti globaliose, pasaulio mąsto diskusijose, lietuvaitė klimato atšilimo ir kitais gamtosaugos klausimais patarinėja britų vyriausybei.
„Lietuva galėtų tapti pavyzdžiu kitoms pasaulio valstybėms ir parodyti, kaip pereiti prie branduolinės energetikos, kuri yra patikima, saugi ir švari. Pasaulyje, kuris stovi ant klimato atšilimo bedugnės krašto, branduolinė energetika yra vienas iš pagrindinių darnaus vystymosi garantų. Bet nereikia įsivaizduoti, kad visi sprendimai šiais klausimais gali būti priimti tik vyriausybiniu lygiu”, - aistringai šneka Giedrė.
Diskutuoti panašiomis temomis mergina galėtų valandas: “Gamtos saugojimas prasideda nuo mūsų pačių. Nekirskime miškų, sodinkime medžius, nepasiduokime besaikiam ir beprasmiškam vartojimui. Mano gyvenimo kredo labai gerai atspindi viena patarlė: „Tausok Žemę. Ji nebuvo tau perduota tavo tėvų. Tu ją pasiskolinai iš savo vaikų”.

Giedrės ir Remio “kampeliai”

Lietuvoje: Sodyba Dzūkijoje, Skonis ir kvapas restoranėlis Trakų gatvėje Vilniuje. Pora visuomet užsuka ir į sostinės Šekspyro viešbutį. „Čia galime gurkšnoti skaniausią karštą šokoladą, - sako Giedrė. – Gardesnio niekur kitur dar nesu ragavusi“.
Londone: Mėgstama pasivaikščiojimų vieta - Grinvičo parkas. Taip pat ir upės Temzės pakrantės. Būtinai su Mice!

Raktažodžiai: lietuviaiprofesija

Straipsnio komentarai

  • Tai kad ponios Giedres Freshfields sarasuose nera... As ten taip pat dirbu. O ir Law Society toks advokatas neuzregistruotas. Kaip suprasti??
    4. Anonimas // Rugpjūčio 21, 2008 // 14:27
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • „Lietuva galėtų tapti pavyzdžiu kitoms pasaulio valstybėms ir parodyti, kaip pereiti prie branduolinės energetikos, kuri yra patikima, saugi ir švari.
    <BR>Sutinku 100% :)
    3. Cernobilis // Rugpjūčio 7, 2008 // 00:09
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Pagaliau geras straipsnis apie pasididziavimo verta lietuvaite Londone. Taigi nezinau, ar, kaip raso delfyje, lietuviai sluos Britanijos gatves. nors nieko cia blogo sluoti gatves. juk kiekvienas darbas vertas pasididziavimo. reikia mums atsikratyti provincialaus mastymo, kad geda sluoti, valyti ar plauti. bet koks saziningas darbas yra vertas pagarbos.
    2. Alina // Liepos 30, 2008 // 12:49
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Pagaliau geras straipsnis apie pasididziavimo verta lietuvaite. Pilnai su ja sutinku, kad daugelis Londone yra del karjeros, nes Lietuvoje vistiek ne tas... deja
    1. garbe // Liepos 29, 2008 // 15:22
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Pagaliau geras straipsnis apie pasididziavimo verta lietuvaite. Pilnai su ja sutinku, kad daugelis Londone yra del karjeros, nes Lietuvoje vistiek ne tas... deja
    1. garbe // Liepos 29, 2008 // 15:22
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Pagaliau geras straipsnis apie pasididziavimo verta lietuvaite Londone. Taigi nezinau, ar, kaip raso delfyje, lietuviai sluos Britanijos gatves. nors nieko cia blogo sluoti gatves. juk kiekvienas darbas vertas pasididziavimo. reikia mums atsikratyti provincialaus mastymo, kad geda sluoti, valyti ar plauti. bet koks saziningas darbas yra vertas pagarbos.
    2. Alina // Liepos 30, 2008 // 12:49
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • „Lietuva galėtų tapti pavyzdžiu kitoms pasaulio valstybėms ir parodyti, kaip pereiti prie branduolinės energetikos, kuri yra patikima, saugi ir švari.
    <BR>Sutinku 100% :)
    3. Cernobilis // Rugpjūčio 7, 2008 // 00:09
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Tai kad ponios Giedres Freshfields sarasuose nera... As ten taip pat dirbu. O ir Law Society toks advokatas neuzregistruotas. Kaip suprasti??
    4. Anonimas // Rugpjūčio 21, 2008 // 14:27
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai