Spalio 11, 2019
Nobelio literatūros premijos laureatė: „rašymas palaiko mane gyvą“
Lenkų rašytoja Olga Tokarczuk. © Foto: Martin Kraft / Wikipedia.

Lenkų rašytoja Olga Tokarczuk (Olga Tokarčuk) ketvirtadienį sakė, kad rašymas „palaiko ją gyvą“ ir yra vienintelė veikla, kuria ji gali užsiimti, nors ir turi klinikinės psichologės specialybę.

Tokius komentarus ji išsakė bendraudama su skaitytojais Vokietijos Bylefeldo mieste, praėjus kelioms valandoms po žinios, kad ji laimėjo Nobelio literatūros premiją. Savo virvutėmis susuktais plaukais ir ilga pilka suknele garsėjanti autorė pajuokavo nesitikėjusi, kad šis susitikimas bus toks svarbus.

Paklausta apie savo profesiją O. Tokarczuk papasakojo, kad turi klinikinės psichologės specialybę, bet pabrėžė: „Tegaliu rašyti.“

Pasak laureatės, ji nuolat yra užsiėmusi – ne tik rašo, bet ir keliauja, stebi, renka faktus.

O. Tokarczuk pareiškė žinojusi, kad jos vardas „figūravo“ kandidatų gauti Nobelio premiją sąraše, bet nesitikėjo, kad taps nugalėtoja. Ji sulaukė Švedijos akademijos skambučio keliaudama automobiliu iš Berlyno į Bylefeldą.

„Tai įvyko kažkur Vokietijos greitkelyje, net nesu tikra, kur tiksliai“, – publikai kalbėjo rašytoja.

Lenkų rašytojai O. Tokarczuk ketvirtadienį buvo paskirta 2018 metų Nobelio literatūros premija, kurios skyrimą pernai teko atidėti dėl instituciją supurčiusio lytinio priekabiavimo skandalo, o austrų rašytojas Peteris Handke (Pėteris Handkė) tapo 2019 metų Nobelio literatūros premijos laureatu, paskelbė Švedijos akademija.

O. Tokarczuk, laikoma talentingiausia savo kartos lenkų rašytoja, šia premija įvertinta „už pasakojamąją vaizduotę, kuri su enciklopedine aistra atstovauja ribų peržengimą kaip gyvybės formą“,

Savo knygose autorė tiksliai ir poetiškai vaizduoja nuolatinę daugiaspalvio pasaulio kaitą, jos kuriamų veikėjų bruožai dažnai būna susipainioję.

Pirmasis 1993 metais išleistas O. Tokarczuk romanas „Knygos žmonių kelionė“ (Podróż ludzi Księgi) pasakoja apie nesėkmingą ekspediciją, ieškant paslaptingos knygos.

Mokyklos bibliotekininko duktė 2017 metais buvo apdovanota „Man Booker“ tarptautine premija už jos 2007 metų romaną „Bėgikai“ (Bieguni - angl. Flights). Šio romano vertimas į anglų kalbą, kurį atliko vertėja Jennifer Croft (Dženifer Kroft), pasirodė 2017 metais.

O. Tokarczuk 900 puslapių romaną „Jokūbo knygos“ (Księgi Jakubowe), pasakojantį apie XVIII amžiuje Lenkijoje gyvavusi mažai žinomą žydų Frankizmo judėjimą, Švedijos akademija pavadino autorės „magnum opus“. Pasakojimas išsidriekia per septynias šalis, apima tris religijas ir tris kalbas.

2014 metais parašyto romano puslapiai yra sužymėti mažėjimo tvarka – kaip hebrajiškose knygose.

Šį kūrinį Akademija pavadino „nepaprastai turtinga beveik užmiršto Europos istorijos skyriaus panorama“.

„Lingvistinis išradingumas

2019-ųjų premija P. Handkei skirta „už įtakingą darbą, kuris su lingvistiniu išradingumu atrado žmogaus patirties periferiją ir specifiką“, nurodė Akademija.

Ironiška, kad 2014 metais P. Hendke ragino panaikinti Nobelio literatūros premiją, nes ji esą „neteisingai kanonizuoja“ jos laureatą.

Vokiečių kareivio sūnus, pirmą kartą tėvą pamatęs jau būdamas suaugęs, „pasižymėjo kaip vienas įtakingiausių rašytojų Europoje po Antrojo pasaulinio karo“, skelbia Švedijos akademija.

P. Handke taip pat yra sukėlęs diskusijų, kai 2006 metais dalyvavo buvusio Serbijos prezidento Slobodano Miloševičiaus laidotuvėse ir pareiškė užuojautą 10-ojo dešimtmečio Jugoslavijos karuose dalyvavusiems serbams.

Tačiau jo darbai kupini aistringo troškimo ieškoti, atrasti ir įgyvendinti savo atradimus, surandant jiems naujas literatūrines išraiškas, sakoma Akademijos pranešime.

Tarp garsiausių P. Hendkės kūrinių yra „Trumpas laiškas, ilgas atsisveikinimas“ (Der kurze Brief zum langen Abschied), poezijos rinktinės „Vidinio pasaulio išorinio pasaulio vidinis pasaulis“ (The Innerworld of the Outerworld of the Innerworld) ir „A Sorrow Beyond Dreams“ apie 1971 metais nusižudžiusią jo motiną.

Be to, vokiečių literatūros grandą ir 1929 metų Nobelio literatūros premijos laureatą Thomą Manną (Tomą Maną) jis yra pavadinęs „siaubingai blogu rašytoju“, kepantį „globėjišką, snargliną prozą“.

O. Tokarczuk ir P. Handke gaus po 9 mln. Švedijos kronų (833 tūkst. eurų), auksinį medalį ir diplomą.

O. Tokarczuk bus 15 moteris iš 116 Nobelio literatūros premijos laureatų, apdovanotų nuo 1901 metų, kai buvo pradėtas teikti šis prestižinis apdovanojimas.

Skandalo sukrėsta Akademija

1786 metais įkurta Švedijos akademija iš visų jėgų stengiasi pataisyti savo reputaciją po instituciją supurčiusio skandalo – su viena buvusia akademijos nare artimai susijusiam prancūzui Jeanui-Claude'ui Arnault (Žanui Klodui Arno) pareikštų kaltinimų dėl išprievartavimo ir jo nuteisimo 2018 metais.

J.-C. Arnault skandalas suskaldė šią gerbiamą instituciją, nes nariai nesutarė, kaip spręsti ryšius su juo. Kilo įnirtinga kova dėl valdžios.

Šis epizodas iškėlė į viešumą 18 narių turinčios Akademijos vidaus intrigas, interesų konfliktus, tylos kultūrą ir priekabiavimą.

Iškilę faktai sukrėtė liuteronišką Švediją, kuri didžiuojasi savo sutarimu grindžiama demokratija, skaidrumu ir netoleruoja nelygybės.

J.-C. Arnault yra vedęs Katariną Frostenson, Akademijos narę, atsistatydinusią kilus skandalui per patį pasaulyje prasidėjusio judėjimo #MeToo įkarštį.

Pora taip pat vadovavo vienam Stokholme veikiančiam kultūros klubui, gaudavusiam finansavimą iš šios prestižinės institucijos.

Ilgą laiką švedų kultūros nešėjais laikyti Švedijos akademijos nariai svaidėsi kandžiomis pastabomis žiniasklaidoje, septyni iš 18 narių atsistatydino. Pirmą kartą per 70 metų 2018-aisiais premijos laureato paskelbimas buvo atidėtas, nes institucijai pritrūko kvorumo svarbiems sprendimams priimti.

„Nobelio premija, kuri anksčiau asocijavosi su aukščiausios rūšies literatūra, dabar daugeliui asocijuojasi su #MeToo... ir nesusitvarkančia organizacija“, – sakė švedų literatūros kritikė Madelaine Levy (Madlen Levi) naujienų agentūrai AFP.

Dar prieš šį skandalą Akademija 2016 metais priėmė prieštaringai vertinamą sprendimą prestižinį literatūros apdovanojimą skirti JAV dainininkui ir dainų kūrėjui Bobui Dylanui (Bobui Dilanui).

Per praėjusius metus Akademija priėmė naujų narių ir naujus įstatus. Birželio mėnesį naujuoju nuolatiniu sekretoriumi tapo literatūros profesorius Matsas Malmas.

„Pakeitimai buvo labai veiksmingi ir mes dedame vilčių į ateitį“, – kelios dienos iki Nobelio premijos laureatų paskelbimo sakė M. Malmas interviu AFP.

Jis pripažino, kad skandalingi įvykiai pakenkė institucijos reputacijai ir sakė, kad permainų reikia daugiau.

„Esame įsitikinę, kad dar reikia atlikti daug darbo“, – sakė jis.

2017 metais Nobelio literatūros premija buvo apdovanotas japonų kilmės britų autorius Kazuo Ishiguro (Kadzuo Išiguras), parašęs tokius darbus kaip „Dienos likučiai“ (The Remains of the Day) ir „Neleisk man išeiti“ (Never Let Me Go).

Redaktorius: Rūta Androšiūnaitė, BNS

Raktažodžiai: Pasaulis

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai