Lapkričio 1, 2021
Į šeštąjį sezoną kviečianti mentorystės programa: persikvalifikuoti į tech sritį – racionalus moterų pasirinkimas

Ilgėjant gyvenimo trukmei ir visuomenei sparčiai senstant, Europos Komisija rekomenduoja darbingo amžiaus laiką ilginti tol, kol 2040-aisiais jis pasieks 72 metus. Tai reiškia, kad jei šiuo metu esate trisdešimt šešerių, darbo rinkoje būsite reikalinga dar tiek pat metų. Abejojančioms, ar dabartinė profesija tikrai perspektyvi ir teiks džiaugsmą ateityje, – gera žinia: iki lapkričio 14 d. vyksta registracija į šeštąjį mentorystės programos „Women Go Tech“ sezoną.

Nors viešojoje erdvėje nuolat kalbama apie mokymąsi visą gyvenimą, praktika kiek kitokia – moterys Lietuvoje vis dar nedrąsiai ryžtasi keisti karjerą“, – teigia mentorystės programos „Women Go Tech“ vadovė Ūla Pociūtė-Besakirskė. Jos teigimu, dažna moteris nežino, nuo ko pradėti, nepasitiki savo jėgomis, stokoja aplinkinių palaikymo. Su tuo ypač dažnai susiduria nusprendusios rinktis neva „vyrišką“ sritį – technologijas. 

Lietuvos informacinių ir ryšių technologijų asociacijos „Infobalt“ duomenimis, 2020-aisiais Lietuvoje trūko net 13 tūkstančių informacinių ir komunikacijos technologijų (ITC) specialistų. Akivaizdu, kad skaitmenizacijos tempams sparčiai didėjant, jų poreikis ateityje tik augs, tad ši karjeros kryptis svarstančioms apie persikvalifikavimą – itin racionalus pasirinkimas.

„Women Go Tech“ – pirmoji Lietuvoje mentorystės programa moterims, padedanti siekti karjeros IT ir inžinerijos srityje. Persikvalifikavimo programa griauna nusistovėjusius stereotipus ir padeda žengti pirmuosius žingsnius link pasirinktos karjeros technologijų sektoriuje. Iniciatyvą nuo pat jos pradžios palaiko kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Jei daug metų dirbai kitą darbą, savarankiškai nueiti šį kelią išties sunku: nežinia, ko imtis, kuriuos kursus rinktis, į kokias darbo pozicijas kandidatuoti. Dažnai prisideda ir nepasitikėjimas savimi. Tokiose situacijose labai pasiteisinęs įrankis – mentorystė“, – pasakoja programos vadovė. 

Nepriklausomai nuo pasirinktos programos krypties, kurių šį sezoną bus net 10, visoms „Women Go Tech“ dalyvaujančioms moterims skiriamas asmeninis mentorius. Jis parenkamas atsižvelgiant į dalyvių savybes, lūkesčius ir tikslus. Be to, programos dalyvės kviečiamos į reguliariai vykstančius „Women Go Tech“ renginius, kurių metu susipažįsta su Lietuvos tech kompanijomis, jų ekspertais. Papildomai teikiamos karjeros konsultacijos. Negana to, dalyvės prisijungia prie bendruomenės moterų, siekiančių panašaus tikslo. Tad palaikymo, kurio kartais pritrūksta aplinkoje, čia sulaukiama su kaupu.

Per penkerius programos metus joje iš viso mentoriavo per 350 tech srities ekspertų ir dalyvavo daugiau nei 670 moterų, iš kurių daugiau kaip 450 pasiekė karjeros tikslų programos metu ar vos jai pasibaigus.

Pavyzdžiui, septynerių metų patirtį komunikacijos srityje turinti Dovilė Pakalnė šiandien dirba jaunesniąja front-endprogramuotoja: „Kai atėjo noras keisti karjeros kryptį, pamaniau, kad „Women Go Tech“ gali būti tramplinu į IT karjerą. Prieš apsispręsdama mokytis programuoti rimtai apgalvojau šį žingsnį, pasikalbėjau su draugais, kurie jau persikvalifikavo ir dirba IT, pasidomėjau darbo rinka, darbdavių lūkesčiais“.

Mergina pripažįsta, kad kandidatuojant į programą ir ją neramino abejonės, ar tikrai sugebės persikvalifikuoti, ar verta palikti sritį, kurioje sukaupta daug patirties, ir pradėti nuo nulio. Visgi, tikslą ji pasiekė todėl, kad buvo motyvuota, netrūko savidisciplinos ir turėjo gerą vedlį: „Mentorius man ne tik padėjo susidėlioti nuoseklų mokymosi planą, bet ir supažindino su tech įmonių kultūra, lūkesčiais pradedantiesiems, papasakojo apie perspektyvas. Be to, jis labai palaikė morališkai, ypač pirmosiomis darbo savaitėmis, kai jaučiausi kaip „kosmose“, ir svarbiausia –nuramino, kad nežinoti, kaip atlikti vieną ar kitą užduotį, visiškai normalu, o žinios ir pasitikėjimas ateis mokantis“.

Tapusi programuotoja mergina mato, kiek daug dar reikia išmokti, bet sako pagaliau jaučianti, kad tai, ką daro – iš tiesų džiugina.

Dabar testuotoja banke dirbanti Daiva Merkienė 8 metus dirbo administratore-vadybininke, o po to dar tris su puse metų praleido augindama vaikus: „Išeidama motinystės atostogų žinojau, kad tikrai nebegrįšiu į buvusią darbovietę. Vyras pasiūlė pasidomėti IT sritimi. Radau užimtumo tarnybos finansuojamus kursus ir pradėjau juos klausyti internetu. Paskatinta draugės, domėjausi testavimu, vaikų pietų miego metu ir vakare jiems užmigus visą laiką skyriau kursams ir naujai informacijai apie tai“.

Apsisprendusi dalyvauti mentorystės programoje Daiva taip pat susidūrė su aplinkinių skeptiškumu: „Dauguma tikriausiai manė, kad man nepavyks pakeisti darbo srities. Taip pat gajus neigiamas požiūris į moteris, kurios bando įsidarbinti po motinystės atostogų – bijoma, kad jų vaikai dažnai sirgs, todėl darbdaviai nėra linkę jų priimti“. Nors toks aplinkinių požiūris silpnino moters pasitikėjimą savimi, ji tikina nuolat jautusi  palaikymą iš savo mentorės ir visos moterų bendruomenės. 

Dar nesibaigus vaiko priežiūros atostogoms, Daiva nusprendė, kad nori grįžti į darbo rinką Nepraėjus net mėnesiui, ji pradėjo dirbti tech srityje ir dabar jaučiasi visiškai save realizuojanti.

Motinystės atostogų metu naujų iššūkių pasiilgusi Jurgita Damušienė, dalyvaudama mentorystės programoje tapo sistemų palaikymo specialiste. Technologijų srityje moteris patirties neturėjo, tad visko mokėsi nuo nulio. „Buvo sunku, bet kartu ir smagu – labai daug naujų potyrių su technologijomis, nauji žmonės – viskas mane žavėjo. O įsipareigojimas kas dvi savaites mentoriui papasakoti, ką nuveikiau dėl naujosios savo karjeros, skatino nesustoti“, – mentorystės formato naudą siekiant užsibrėžto tikslo akcentuoja programos alumnė.

Paklausta apie didžiausią iššūkį, ji atvirauja, kad sunkiausia buvo visai ne savarankiško darbo, mokymosi ir vaiko priežiūros suderinimas, o susidūrimas su stereotipiniu aplinkinių požiūriu, kad moteriai, kuriai per 35 metus, jau vėlukarjerą pradėti nuo nulio, o ypač technologijų srityje, kur vyrauja jaunimas. Visgi, nurijusi karčias pastabas irapsišarvavusi kantrybe, Jurgita savo tikslą pasiekė vos per pusę metų.

Persikvalifikavimo programos „Women Go Tech“ trukmė – 6 mėnesiai. Ji prasidės sausio mėnesį, o baigsis birželį. Norinčios pradėti karjerą kartu su šeštojo sezono dalyvėmis turi suskubti – registracija į programą truks iki savaitės pabaigos, t.y. lapkričio 14 d. Registruotis galite čia: https://womengotech.com/become-a-mentee/

Raktažodžiai: KarjeraDarbas

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai