Rugsėjo 25, 2007
Į Lietuvą atkeliauja žali automobiliai
DOVILĖ ILEVIČIŪTĖ, 13
Eko-logiškas: D.Karanauskas. © Biomotorai

Pusryčiams išsikepę kiaušinienės ar blynų, neskubėkite išpilti aliejaus. Nuolat kylant dyzelinio kuro kainoms vairuotojai domisi pigesniais degalais.

Tačiau nereikia ieškoti toliau savo namų virtuvės. Pasirodo, kad viena iš alternatyvų tradiciniam kurui gali būti paprasčiausias augalinis aliejus. „Taip, maistinis aliejus puikiausiai tinka automobiliams, - tvirtina ir kompanijos „Biomotorai“ vadovas Donatas Karanauskas (29 m.). - Tiesiai iš keptuvės į baką nepilkite, tačiau turint paprastą filtravimo įrangą garaže – neturėtų kilti problemų. Tik nenustebkite, jei pakvipus blynais, jus pradės vytis miesto šunys ir katės“.

Kaip pasakoja D.Karanauskas pirmą kartą apie aliejaus, kaip degalų panaudojimą, jam papasakojo pažįstamas iš Kanados prieš trejus metus. „Tai nuskambėjo kaip didžiausia nesąmonė. Tačiau jau keletą metų jis važinėjo dyzelino baką užpildydamas aliejumi, kurį susirinkdavo iš netoliese esančių restoranų. Po šio pokalbio pradėjau domėtis aliejaus panaudojimo galimybėmis ir nustebau, kad pasaulyje (JAV, Kanada, Anglija, Vokietija) aliejus, kaip alternatyva degalams, naudojamas jau apie 20 metų“, - prisimena verslininkas.

2006 metų rudenį Vilniaus miesto savivaldybė organizavo smulkiojo verslo skatinimo projektą „Globa akademinio jaunimo verslumui ugdyti ir skatinti“. Donatas tuomet tapo vienu iš dešimties laureatų pateikęs „Biomotorų“ verslo planą, skatinantį ekologišką gyvenseną ir siūlantį alternatyvą įprastiems degalams. „Tai nebrangus ir ekologiškas dyzelinio kuro pakaitalas, - sako jis. - Naudojimui tinka aliejus, spaustas iš rapsų, sojos, kukurūzų, saulėgrąžų arba palmių. Toks kuras neteršia aplinkos, jame nėra sieros komponentų, neturi toksinių medžiagų, o svarbiausia, kad variklio galia išlieka nepakitusi. Perdirbtų dyzelinių variklių eksploatacijos kaštai sumažėja iki 50 procentų“.

Pasaulyje panašūs, ekologišką gyvenseną skatinantys verslo projektai itin populiarūs jau kelerius metus. Donato manymu, „žalias“ verslas į Lietuvą dar tik atkeliauja: „Jei geras produktas - nėra klientų, kurie neperka, yra tik laiko klausimas. Lietuvoje tai tik prasideda, greito populiarumo nesitikime. Žmonėms reikia laiko susipažinti, o vėliau įsitikinti, kad aliejus gali būti naudojamas kaip kuras. Esame kantrūs ir tikime tuo, ką darome, juolab, kad dviračio neišradinėjame, viskas yra laiko patikrinta ir puikiai naudojama kitose šalyse. Taigi kodėl neišnaudojus galimybės važiuoti švariau ir pigiau?“

Ar lietuvių tarpe jaučiamas susidomėjimas „Biomotorais“? „Žmonės domisi, daug klausinėja, prašo jau važinėjančių aliejumi atsiliepimų, - sako Donatas. - Yra dvi kategorijos besidominčių: tai „ekologai- entuziastai“, kuriems viskas idomu, kas yra ekologiška ir švaru ir tie, kas nori važiuoti pigiau ar visai nemokamai“.

Praėjusių metų gruodį įkurta kompanija „Biomotorai“ kol kas yra pirma ir vienintelė įmonė užsiimanti šia veikla Lietuvoje. Ji specializuojasi automobilių su dyzeliniu varikliu perdirbimu į varomus augaliniu aliejumi. Pasak įmonės vadovo D.Karanausko, yra žinoma daug perdirbimo būdų, tačiau išanalizavusi juos įmonė atsirinko pačias geriausias įrangas ir sistemas. Šiuo metu Vokietija yra lyderė tarp dyzelinių variklių konvertavimo įrangų gamintojų. ,,Biomotorai‘‘ tapo oficialiu daugiausiai įrangų pasaulyje sumontavusios Vokietijos kompanijos “ATG” atstovu Lietuvoje.

„Įrangos tiekėjus rinkomės iš keleto galimų. Vieniems iškilo klausimas ar Lietuvoje apskritai populiarūs automobiliai, kiti neatitiko mūsų keliamų reikalavimų: ieškojome kokybiško produkto, „lietuviškos“ kainos, konsultacijos darbo eigoje, bei žmogiškojo faktoriaus - normalaus savininko“, - teigia „Biomotorai“ įkūrėjas.

Vokietijos kompanija „ATG“ dyzelinių variklių konvertavimu užsiima nuo 1985 metų. Vykdydami įvairius tyrimus ir tobulindami konvertavimo įrangas, užpatentavo ne vieną išradimą. “ATG” turi atstovybes Anglijoje, Austrijoje, Danijoje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Brazilijoje, Argentinoje ir kitose šalyse.

Įmonės vadovas dar kartą užtikrina, kad dyzeliniai varikliai puikiai veikia naudojant augalinį aliejų. Kadangi aliejaus klampumas yra daug didesnis nei dyzelino, jį reikia pakaitinti iki 70-80 oC, kol suskystės ir klampumas susilygins su dyzelino klampumu. Pačiame variklyje nėra daromi jokie pakeitimai, tačiau tam reikia sumontuoti specialią įrangą: papildomą kuro baką, aliejaus šilumokaitį, degalų perjungimo mechanizmą, elektroninį valdymo pultą.

Įranga prijungiama prie kuro padavimo sistemos. Šaltas variklis pradžioje turi būti užkuriamas naudojant dyzelinį kurą, o jam užkaitus, iki 70 0C per aliejaus šilumokaitį tekantis karštas variklio aušinimo skystis sušildo aliejų iki reikiamos temperatūros. Tuomet valdymo pulto pagalba perjungiama degalų rūšis ir automobilis važiuoja naudodamas aliejų. Likus keletui kilometrų iki kelionės pabaigos būtina perjungti į dyzelino režimą, kad atvėsusiame variklyje neliktų aliejus. Užgesinus variklį apie paliktą netinkamą režimą perspėja garsinis signalas.

„Perdirbti galima praktiškai visus mechanizmus, naudojančius dyzelinį kurą, - tvirtina Donatas. - Tokį kuro panaudojimo būdą galima pritaikyti ne tik lengvuosiuose automobiliuose, bet ir sunkvežimiuose, laivuose, elektros generatoriuose... Lietuvoje didžiausią panaudojimo perspektyvą turi transporto įmonės, autobusų parkai, statybų ir kelių remonto darbams techniką naudojančios įmonės“. Daugumai automobilių sumontuoti įrangą trunka vieną dieną, tai jau galima padaryti specializuotuose UAB “Biomotorai” autoservisuose.

„Biomotorai“ vadovo pasakojimu, labiausiai savo charakteristikomis į dyzeliną panašus yra rapsų aliejus, tačiau kurui tinka beveik visos augalinio aliejaus rūšys. Svarbu, kad aliejus neturėtų jokių mechaninių priemaišų ir nebūtų užterštas vandeniu. Aliejų galima pirkti įprastose parduotuvėse arba didesnį kiekį užsakyti pačioje “Biomotorai” kompanijoje.

„Netgi naudotas augalinis kepimo aliejus gali sėkmingai tapti kuru, tačiau jį primygtinai rekomenduojama filtruoti iki 1 mikrono. Neišfiltravus aliejaus smulkios maisto dalelės gali užkimšti purkštukus ar sugadinti kuro siurblį. Taip pat naudotame aliejuje gali būti druskos, kuri paspartina variklio dėvėjimąsi“, - pataria D.Karanauskas. 

Jo teigimu, augalinis aliejus ne tik sumažina išlaidas kurui, bet ir dėl daug geresnių sutepimo savybių prailgina variklio tarnavimo laiką. Sutepimui pagerinti į dyzeliną dedami sieros elementai, o augalinis aliejus yra natūralios kilmės lubrikantas. Turint dviejų bakų sistemą vartotojai gali žymiai padidinti pravažiuojamą atstumą, o tai ypač aktualu komercinės paskirties ir kelioniniam transportui. „Sąvartynuose šalinamos tonos panaudoto aliejaus, o juk tūkstančiai jų galėtų būti išfiltruotos ir panaudotos antrą kartą“, - mano „Biomotorai“ direktorius. 

Kompanija sako jau sumontavusi keliolika įrangų, taip pat konsultuojanti entuziastus, kurie įrangas gaminasi patys. „Su visais bendraujame ir toliau, žmonės pasakoja įspūdžius, džiaugiasi sumažėjusiomis kuro išlaidomis“, - džiaugiasi Donatas. 

Šiuo metu „Biomotorai“ specialias, aliejui pritaikytas įrangas montuoja Vilniuje ir Kėdainiuose. „Tačiau nėra problemos atvažiuoti ir kitur. Plėsdami veiklą ieškome autoservisų – partnerių montuoti įrangas kituose miestuose“, - „žalio“ verslo sėkme tiki kompanijos vadovas. 

 

Raktažodžiai:

Straipsnio komentarai

  • vokietijoj ir ispanijoj zmones vakarais surenka naudota alieju is restoranu ir kaviniu. taigi NIEKO nekainuoja. gal ir lLietuvoj taip galima.
    13. 333 // Sausio 10, 2013 // 15:48
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Viskas labai gražu. Tik kai pradėjau ieškoti Lietuvoje aliejaus, tai paaiškėjo, kad brangiau, negu pirkti DK. Tai kur gi tas visas gražumas? Kokia prasmė tiek investuoti, kad mokėti už kurą dar brangiau?
    12. Optimistas // Rugsėjo 13, 2010 // 09:32
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Perdarau savo automobili vazineti naudotu aliejumi WVO (waste vegetable oil). Idiegiau vieno bako sistema (biomotorai siulo 2 bakus), skirtumas tame, kad idejau specialu filtra, kuris sildo alieju, ikaitus motorui, pries kuro pompa idejau specialu pakaitintoja, kuris esant saltam motorui, sildo alieju nuo generatoriaus, o susilus - nuo variklio, be to idejau papildoma pompa prie bako. Visa tai kainavo 240 svaru. Eksplotuojant automobili Lietuvoje, siulyciau ideti papildoma sildytuva nuo generatoriaus prie bako, kuris kainuoja apie 30 svaru. Na galima prigalvoti ir kitu metodu pasildyti alieju bake ziemos metu. Tad visiems sekmes
    11. artis is UK // Gegužės 4, 2009 // 17:31
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Viskas tvarkoj. Gi turi naftininku valdzia baigtis. O ir uzdusim greit be ekologisko kuro.
    10. Jerr // Kovo 5, 2008 // 14:34
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Nesamone. Neturi kuo uzsiimti,
    9. Meile // Sausio 15, 2008 // 08:55
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • viskas cia gerai jau metus vazineju alieju pildamas i baka tik artejent ziemai reikies pasildyma padaryt ir jokiu problemu nera tik daug kas pirsta prie smilkinio pasuka man dzin man gerai . sito gero daikto turiu nemazai :))
    <BR>
    8. golf 3 // Gruodžio 7, 2007 // 01:16
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • tikrai vertas demesio dalykas
    7. edas // Gruodžio 2, 2007 // 03:45
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • As jau senai apie tai galvoju, o cia ziurek jau veikia
    <BR>vel nespejau
    6. cartus // Rugsėjo 27, 2007 // 00:26
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • silvija, bobom - ne ratai. taip kad neiko nenuostabaus, kad nesupranti nieko
    5. lukas // Rugsėjo 26, 2007 // 21:53
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • man tai irgi skamba kaip nesamone..
    4. silvija // Rugsėjo 26, 2007 // 21:53
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Turetų būti chemikas ar fizikas...
    3. Neringa // Rugsėjo 26, 2007 // 17:57
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • turi galva vyras. saunu.
    2. sitis // Rugsėjo 26, 2007 // 02:18
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • O geras!
    1. arnas // Rugsėjo 25, 2007 // 22:11
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • O geras!
    1. arnas // Rugsėjo 25, 2007 // 22:11
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • turi galva vyras. saunu.
    2. sitis // Rugsėjo 26, 2007 // 02:18
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Turetų būti chemikas ar fizikas...
    3. Neringa // Rugsėjo 26, 2007 // 17:57
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • man tai irgi skamba kaip nesamone..
    4. silvija // Rugsėjo 26, 2007 // 21:53
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • silvija, bobom - ne ratai. taip kad neiko nenuostabaus, kad nesupranti nieko
    5. lukas // Rugsėjo 26, 2007 // 21:53
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • As jau senai apie tai galvoju, o cia ziurek jau veikia
    <BR>vel nespejau
    6. cartus // Rugsėjo 27, 2007 // 00:26
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • tikrai vertas demesio dalykas
    7. edas // Gruodžio 2, 2007 // 03:45
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • viskas cia gerai jau metus vazineju alieju pildamas i baka tik artejent ziemai reikies pasildyma padaryt ir jokiu problemu nera tik daug kas pirsta prie smilkinio pasuka man dzin man gerai . sito gero daikto turiu nemazai :))
    <BR>
    8. golf 3 // Gruodžio 7, 2007 // 01:16
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Nesamone. Neturi kuo uzsiimti,
    9. Meile // Sausio 15, 2008 // 08:55
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Viskas tvarkoj. Gi turi naftininku valdzia baigtis. O ir uzdusim greit be ekologisko kuro.
    10. Jerr // Kovo 5, 2008 // 14:34
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Perdarau savo automobili vazineti naudotu aliejumi WVO (waste vegetable oil). Idiegiau vieno bako sistema (biomotorai siulo 2 bakus), skirtumas tame, kad idejau specialu filtra, kuris sildo alieju, ikaitus motorui, pries kuro pompa idejau specialu pakaitintoja, kuris esant saltam motorui, sildo alieju nuo generatoriaus, o susilus - nuo variklio, be to idejau papildoma pompa prie bako. Visa tai kainavo 240 svaru. Eksplotuojant automobili Lietuvoje, siulyciau ideti papildoma sildytuva nuo generatoriaus prie bako, kuris kainuoja apie 30 svaru. Na galima prigalvoti ir kitu metodu pasildyti alieju bake ziemos metu. Tad visiems sekmes
    11. artis is UK // Gegužės 4, 2009 // 17:31
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Viskas labai gražu. Tik kai pradėjau ieškoti Lietuvoje aliejaus, tai paaiškėjo, kad brangiau, negu pirkti DK. Tai kur gi tas visas gražumas? Kokia prasmė tiek investuoti, kad mokėti už kurą dar brangiau?
    12. Optimistas // Rugsėjo 13, 2010 // 09:32
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • vokietijoj ir ispanijoj zmones vakarais surenka naudota alieju is restoranu ir kaviniu. taigi NIEKO nekainuoja. gal ir lLietuvoj taip galima.
    13. 333 // Sausio 10, 2013 // 15:48
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai