Lapkričio 18, 2024
10-mečio jubiliejų švenčiantis Anglijos lietuvių šokių kolektyvas: „Didžiuojamės, kai vilkime tautišką kostiumą“
Kolektyvas Raskila. © Foto: Alanta Photography.

Peterborough miesto salėje rudens vakarą tvyrojo šventinė nuotaika. Šokėjai, dainininkai ir svečiai iš visos Anglijos, taip pat draugai iš Latvijos ir Ukrainos, susirinko pasveikinti šokių kolektyvo „Raskila“ 10-mečio jubiliejaus proga. Jaunimas ir vyresni, vyrai ir moterys, dauguma pasipuošę tautiniais kostiumais, tarsi sukūrė mini Dainų šventės atmosferą, kurią vainikavo bendras šokis.

„Didžiuojamės tuo, ką nuveikėme ir kokie esame“, – sako kolektyvo vadovė Irma Glavinskienė, prisimindama, kaip prieš dešimt metų „Raskila“ savo kelionę pradėjo vos su keliomis šokėjomis. Šiandien šis kolektyvas ne tik suburia vietinius lietuvius, bet ir savo pasirodymais, unikaliais lietuvių šokiais bei kostiumais žavi Anglijos gyventojus.

Iš dešinės: Raskilos vadovė Irma Glavinskienė, kolektyvo įkūrėja Raimonda Gečaitė, kolektyvo Karaliūnai vadovė, buvusi Raskilos narė ir vadovė Sandra Palubeckaitė bei antroji Raskilos vadovė Greta Rasimavičė. Nuotraukos: Alanta Phototgraphy. Iš dešinės: Raskilos vadovė Irma Glavinskienė, kolektyvo įkūrėja Raimonda Gečaitė, kolektyvo Karaliūnai vadovė, buvusi Raskilos narė ir vadovė Sandra Palubeckaitė bei antroji Raskilos vadovė Greta Rasimavičė. Nuotraukos: Alanta Phototgraphy.

Dešimt metų draugystės

„Raskilos“ gimtadienyje vyravo nuotaikingas bendrumo ir artumo jausmas – švelniai juokauta, kad kolektyvas yra tarsi „šeima ar net sekta“. Sveikinimo kalbose netrūko dėkingumo už galimybę būti šventės dalimi, o emocijos liejosi net ašaromis, prisimenant draugystę ir bendrystę. Raimonda Gečaitė, dar ir dabar vadinama kolektyvo „mama“, pagerbta už šio kolektyvo idėją ir pradžią. Buvusi vadovė Sandra Palubeckaitė iki šiol prisideda prie „Raskilos“ choreografijos, o į šventę atvyko su savo nauju kolektyvu „Karaliūnai“ iš King’s Lynno.

Dabartinė vadovė Irma, kuri prie kolektyvo prisijungė nuo pat jo gyvavimo pradžios, džiaugiasi matydama „Raskilos“ augimą: „Viešėdama Portugalijoje pamačiau skelbimą, kad renkamas šokių kolektyvas, ir vos grįžusi nusprendžiau pabandyti. Tada vos penkios moterys atėjo. Dabar turime 15 šokėjų ir jaučiame, kad ši bendruomenė auga“. Jauniausiai šokėjai – 16 metų, vyriausiai – virš 50. Šiame kolektyve visos moterys randa savo vietą ir jaučiasi reikalingos. Vadovė džiaugiasi, kad net ir jaunimas noriai jungiasi: „Galbūt mamų paragintos, bet vis tiek prisijungia“, – šypsosi Irma, kalbėdama apie tris jauniausias šokėjas: Jogailę, Vakarę ir Gretą.

Kalbant apie kolektyvo vyrus, Irma juokiasi, kad lietuvių tautiniai šokiai yra unikalūs ir puikiai gali būti šokami vien moterų. Vis dėlto šokėjų antrosios pusės šventėje su pasididžiavimu dėvėjo marškinėlius su užrašu „Raskilos vyrai“, simbolizuodami palaikymą ne tik gimtadienyje, bet ir kasdieniame gyvenime. Jie patys sakė, kad kartais jaučiasi tarsi „išleidžiantys žmonas ar drauges į sektą“, tačiau didžiuojasi savo šokančiomis antrosiomis pusėmis ir džiaugiasi galėdami prisidėti prie jų veiklos.

Tautiniai šokiai – vienybė

Lietuvės šokėjos repeticijas derina su kasdieniais darbais bei šeima ir jas rengia kartą per savaitę – tai yra jų laikas ne tik mokytis šokių, bet ir dalintis džiaugsmais bei rūpesčiais. Iš Kauno kilusi vadovė Irma, šokanti nuo 14 metų tiek pramoginius, tiek tautinius šokius, pabrėžia, kad tautinis šokis turi ypatingą galią suvienyti. „Visada sakydavau, kad pramoginiai šokiai – tai konkurencija, o tautiniai – vienybė“, – sako ji.

„Raskila“ pasirodo ne tik lietuvių renginiuose, bet ir įvairių bendruomenių šventėse – nuo Peterborough iki kitų Anglijos miestų. Kaip pabrėžia šokėjos, kolektyvas joms yra ne tik pramoga, bet ir tapatybės išraiška: „Net gyvenant toli nuo Lietuvos labai svarbu turėti savo identitetą“, – pabrėžia vadovė. „Apsivilkusios lietuvišką kostiumą labai didžiuojamės. Šokame pakeltomis galvomis. O kai užsidedame tautines karūnas išvis jaučiamės pakylėtos. Tai – ne tik mūsų ryšys su Lietuva, bet ir pasididžiavimas tuo, kas esame“.

„Norėtųsi, kad žmonės suprastų, koks svarbus yra mūsų kultūros puoselėjimas net gyvenant užsienyje“, – sako Irma. Ateityje ji tikisi, kad „Raskila“ toliau augs, priims naujus narius ir išliks gyvybingu lietuvių kultūros centru Peterborough mieste. Jų tikslas – ne tik puikiai leisti laiką drauge, bet įkvėpti kitus ir parodyti, kad net svetimoje šalyje galima išsaugoti savo tautos paveldą.

Daugiau fotografijų iš renginio rasite čia: https://alantaphoto.pixieset.com/raskila/ 

Raskilos narės ir jų vyrai. Raskilos narės ir jų vyrai.
Šokių kolektyvas iš King's Lynn Karaliūnai. Nuotraukos: Alanta Phototgraphy. Šokių kolektyvas iš King's Lynn Karaliūnai. Nuotraukos: Alanta Phototgraphy.
Versmė - tautinių šokių kolektyvas iš Londono. Versmė - tautinių šokių kolektyvas iš Londono.
p14293]
Gilė - šokių kolektyvas iš Wisbech. Gilė - šokių kolektyvas iš Wisbech.
Rūta - šokių kolektyvas iš Bostono. Rūta - šokių kolektyvas iš Bostono.
Lietuvaites sveikina latvių tautinių šokių kolektyvas. Lietuvaites sveikina latvių tautinių šokių kolektyvas.
Raskilą pasveikino ir Peterborough Senjorų klubas. Raskilą pasveikino ir Peterborough Senjorų klubas.

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai