Birželio 18, 2022
0,0% revoliucija | Lietuvės nealkoholinių gėrimų verslas užkariavo Dubajų
DOVILĖ ILEVIČIŪTĖTekstas: DOVILĖ ILEVIČIŪTĖ

Kad ir kokiais išlepusiais, savanaudžiais, narcisistais vadinama mūsų tūkstantmečio karta (millenials), tačiau vienu ji lenkia ankstesnes: sveikesniu gyvenimo būdu. Dar niekuomet pasaulis nematė tiek avokadų barų ir super kruopų, kiek yra dabar. Milenialsai daugiau sportuoja, sveikai maitinasi ir išgeria mažiau alkoholio nei mūsų tėvai ar seneliai. Darbo kabinetai, iš kurių komodų kiekvieno susirinkimo metu ištraukiamos bonkelės, jau senai praeitis. Vis dar yra vartančių akis, kai gimtadienio vakarėlyje kažkas paprašo nealkoholinių gėrimų, tačiau tai tik auganti tendencija prie kurios teks priprasti. Kaip tai negeri? Visai? Tokių nuostabos šūksnių girdėsis vis rečiau, nes pasaulis išties išgyvena 0,0% revoliuciją, o naujos kartos net vadinamos alkoholio industrijos žudikėmis.

Ne tik išgyventi sausą sausį, bet ir visiškai atsisakyti alkoholio daugiau nei prieš penkerius metus nusprendė ir ERIKA BLAŽEVIČIŪTĖ – DOYLE. Ji sėkmingai pakeitė ankstesnį gyvenimo būdą ir įkūrė verslą, skatinantį nealkoholinių gėrimų pramonę DRINK DRY.

Tarp Anglijos Sussex grafystės ir Dubajaus gyvenanti lietuvė, įsitikinusi, kad tiek namuose, tiek ir kiekviename bare ar restorane nealkoholinių gėrimų pasirinkimas gali būti įvairesnis ir įdomesnis. Kad jai pritaria ne vienas įrodo kaip ant mielių augantis verslas Dubajuje: Drink Dry apyvarta per pirmus verslo mėnesius išaugo net 2 000 procentų. Erikos klientų ratas apima ne tik daugelį mažesnių ir didžiųjų Dubajaus restoranų, barų, viešbučių ir renginių, bet ir pavienius užsakovus, kurie ištikimai lankosi internetinėje parduotuvėje ir savaitgalius ar šventes praleidžia su nealkoholinio gėrimo taure.

SOFISTIKUOTIEMS SUAUGUSIEMS

„Su vyru planavome pradėti šeimą, tačiau susilaukti vaikų vis nepavykdavo. Atlikus visas medicinines apžiūras gydytojai patvirtino, kad mums abiems viskas tvarkoje, tačiau rekomendavo pakeisti gyvenimo būdą: sportuoti, sveikai maitintis, atsisakyti alkoholio“, - prisimena Erika. 

Tuo metu Anglijoje kaip tik atsirado kokybiškų nealkoholinių gėrimų industrijos užuomazga: Seedlip džinas, nealkoholiniai alūs, vynai. „Nevartojantys alkoholio iki tol beveik neturėjo pasirinkimo, gurkšnodavo tik, pavyzdžiui, Becks Blue, kurio skonis tragiškas. Bet nauji, inovatyvūs gėrimai visiškai pakeitė situaciją“, - pasakoja lietuvė. Didžiuosiuose prekybos centruose įvairovė vis augo. Bealkoholė industrija JK įgavo pagreitį ir 0,0% vyno ar alaus jau drąsiai galėdavai prašyti baruose ar restoranuose. „Jautėmės netgi išlepinti pasirinkimo, o kur jo nebuvo,  negrįždavome“.

Paradoksas, tačiau prieš porą metų į Dubajų gyventi Erika su šeima išvyko dėl alkoholinių gėrimo verslo: Erikos vyras Patrick vadovauja alkoholiniais gėrimais prekiaujančiai kompanijai. Kelionė laiku atgal, tokius pirmuosius įspūdžius E. Blaževičiūtė – Doyle prisimena apsilankius ateities miestu vadinamo Dubajaus restoranuose. Nors šalis garsėja griežtais alkoholio įstatymais, tačiau vakarietiškame Dubajuje situacija kitokia. „Visiškai jokio pasirinkimo alkoholio negeriančiam suaugusiam žmogui, apart coca-colos, sulčių ir vandens. Mėnesį bambėjau, atsibodo kalbos ir taip pamažu gimė Drink Dry idėja“. 

Pradžioje šeimos verslas turėjo suktis tik aplink internetinę parduotuvę ir vietinius tiekėjus. Tačiau susitikusi su keliais didžiausiais gėrimų distributoriais Dubajuje Drink Dry įkūrėja suprato, kad pasirinkimas yra išties skurdus. „Visi tik nusijuokdavo, kai pareikšdavau, kad ieškau tik 0,0% vyno ar šampano. „Tai gerk sultys“, manau taip pagalvodavo sau ne vienas. Taip, sultys tinka, jei atsisakai alkoholio savaitei ar mėnesiui. Bet kiekviena proga jas gurkšnoti tiesiog nusibosta“. 

Kokybiškų nealkoholinių gėrimų įvairovės trūkumas paskatino Eriką keisti verslo modelį, įsteigti visiškai naują kompaniją ir pačiai ieškoti gamintojų. „Tai, ką mes galime turėti Dubajuje, skiriasi nuo pasiūlos Vakaruose, nes galioja tam tikros taisyklės ir įstatymai“, - žingsnis po žingsnio naujai verslininkei teko susipažinti su visais Dubajaus ypatumais. Svarbiausia čia, sako ji, pažinoti reikiamus žmones ir turėti kontaktų.

Šiandien Erikai talkina 10-ies žmonių komanda. Drink Dry importuoja gėrimus bei atstovauja visus gamintojus kaip jų distributoriai Dubajuje. Nedidelė idėja virto didžiuliu iššūkiu ir verslu, kurio dėka nealkoholiniai gėrimai Dubajų pasiekia iš viso pasaulio. Iš Ispanijos dažniausiai gabenami vynai, JK pirmauja nealkoholinio alaus pasiūla. Džinas ir panašūs spiritiniai gėrimai į Drink Dry lentynas patenka iš Amerikos, Australijos, Škotijos. „Turime ir tokių vynų, kurie kažkuomet buvo alkoholiniai. Dealkoholizacijos būdu iš jų tiesiog pašalinamas alkoholis – tad vyno skonis lieka, o alkoholio ne“. Vis labiau populiarėja ready to drink gėrimai. „Pirkėjai ne visada teisingai suplaka kokteilius, šiuo atveju jiems viskas paruošta, teisingomis proporcijomis sumaišytas džinas su toniku ar kiti miksai. Gėrimų industrijos užkulisiuose tai vadinama the perfect serve – kokteilis pateikiamas taip, kaip gamintojas jį įsivaizdavo“.

Erika sako pastebinti, kad vyrai dažniausiai perka alų. „Jie vienareikšmiškai užsisako po kelias dėžes, ypač artėjant savaitgaliui ar futbolo varžyboms“. Moterys renkasi putojantį vyną ar džiną. „Nealkoholinių gėrimų versle maloniausia yra tai, kad pirkėjai itin vertina nišinius produktus, patys kuria gėrimų, kokteilių receptus savo virtuvėse, gerbia kūrybiškumo procesą, domisi gėrimo istorija, kaip ir iš kur jis atkeliavo“.

Kaip ir bet kurioje augančioje industrijoje, taip ir šioje, atsiranda vadinamųjų piratų, norinčių lengvai ir greitai užsidirbti. Šiuo atveju sultys kartais pilstomos į šampano butelius ir pardavinėjamos kaip nealkoholinis putojantis vynas. „Kuo labiau augs ir stiprės tikri gamintojai, tuo mažiau turėsime tokių atvejų. Juk vartotojai nėra kvaili ir jei pavyks juos apgauti vieną kartą, tai nereiškia, kad jie liks ištikimi jūsų klientai. Jie žinos ko tikėtis iš kokybiško produkto paragavę, pavyzdžiui, prosecco, kuris gaminamas iš Chardonay vynuogių ir jo skonis yra kaip gero sauso vyno. Su putojančiu vaikišku šampanu jo niekada negalėtumei palyginti. Tai yra elegantiškas, sofistikuotas suaugusiųjų gėrimas. Jautiesi tarsi gurkšnodama prosecco tik, kad nesisuka galva“, - sako E. Blaževičiūtė – Doyle.

ŽONGLIRAVIMO AKTAS

Didžiausio dėmesio alkoholio atsisakymas sulaukia sauso sausio metu (Dry January). „Galiu išvardinti daug pozityvaus, - uždegančiai beria Drink Dry vadovė. - Pagerėjo savijauta, miegas, oda, esu tiesiog sveikesnė. Jau kelis metus be jokių žadintuvų nubundu šeštą ryto pasiruošusi pradėti dieną. Jaučiuosi energingesnė, tad pradėjau sportuoti. Pradėjus sportuoti, susirūpinau mityba. Manau tas ratas susijęs tarpusavyje ir alkoholio atsisakymas daugeliu atveju yra pirmas žingsnis link šių visų gerų dalykų“.[

Svaigulio jausmo, crazy šokių išgėrus ir kvailysčių, kurių galima prikrėsti po kelių vyno taurių Erika sako visiškai nepasiilgstanti. Daug geriau yra jausti kontrolę. Apie alkoholį ji dabar net negalvoja, 0,0% jai tarsi normalaus gyvenimo ritmas, nieko keisto ir ypatingo. „Nėra nė vieno neigiamo momento, kurį galėčiau paminėti apie alkoholio atsisakymą. Pradžioje galbūt jausdavausi nuošalyje, kai vakarėlių metu tekdavo gurkšnoti vandenį ir visi klausdavo, kodėl tu negeri. Tačiau šiandien panašių klausimų išgirstu vis rečiau, o kartais niekas net neįtaria, kad geriu nealkoholinį gėrimą. Kaip požiūris į rūkymą, taip ir į alkoholį laikui bėgant keisis. Jo neatsisakysime visiškai, bet, tikiu, suvartosime vis mažiau“.

Šiandien tris dukrytes auginanti mama juokiasi, kad rūpintis šeima ir verslu yra virtuoziškas žongliravimo aktas. „Kartais skraidau tarp vakarienės, pampersų ir verslo susitikimų“.

„Ar mes, moterys, tikrai viską spėjame? – pokalbio pabaigoje atsidūsta lietuvė. - Jei kas dabar matytų skalbinių krūvą tikriausiai išsigąstų. Tiesiog bandau darbuotis kiek sugebu, kuo geriau. Mano verslas yra gan asmeniškas, atkeliavęs iš patirties, tad niekuomet nesijaučiu pervargus. Manau labai svarbu atrasti veiklą, kurį suteikia malonumo, nes ir nuovargis tuomet kitoks, džiaugsmingesnis. O kuo daugiau veiklos turi, tuo labiau pradedi vertinti savo laiką. Tik nereikia per daug kankintis. Jei ko nespėji per dieną – juk visuomet yra rytojus“. 

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai