Gegužės 24, 2021
Ramanas Pratasevičius: nuo paauglio aktyvisto iki režimo baubo
© Foto: Twitter @kykyorg.

Baltarusių žurnalistas Ramanas Pratasevičius, sulaikytas sekmadienį Baltarusijoje priverstinai nutupdžius „Ryanair“ keleivinį lėktuvą, kuriuo jis skrido iš Atėnų į Vilnių, aktyvisto veiklą internete pradėjo dar būdamas paauglys.

2012 metais, būdamas vos 17-os, jis buvo areštuotas už vadovavimą dviem grupėms populiariame rusiškame socialiniame tinkle „VKontakte“, nukreiptoms prieš Baltarusijos prezidentą Aliaksandrą Lukašenką.

Viena grupių vadinosi „Mums bloga nuo šito Lukašenkos“ – buvusio kolūkio vadovo, Baltarusiją geležiniu kumščiu valdančio nuo 1994 metų, kai R. Pratasevičius dar nebuvo gimęs.

„Jie daužė man inkstus ir kepenis, – tuomet sakė R. Pratasevičius. – Paskui tris dienas šlapinausi krauju. Jie grasino apkaltinti mane neišaiškintomis žmogžudystėmis.“

Per tardymą, pasak jo, Baltarusijos saugumo tarnybos, vis dar tebesivadinančios KGB, pareigūnai reikalavo jo slaptažodžių interneto grupėse.

Vėliau jis dirbo kaip fotografas Baltarusijos žiniasklaidai, 2017–2018 metais gavo velionio čekų disidento Vaclavo Havelo, vėliau tapusio prezidentu, vardu pavadintą žurnalistikos stipendiją, skiriamą karjeros siekiantiems nepriklausomiems žurnalistams.

R. Pratasevičius iš Baltarusijos išvyko 2019-aisiais, pradėjęs dirbti įtakingam, opoziciją remiančiam susirašinėjimo programėlės „Telegram“ kanalui „Nexta“, kurio pavadinimas baltarusiškai reiškia „kažkas“.

Vėliau R. Pratasevičius tapo kanalo, šiuo metu turinčio per 1,2 mln. prenumeratorių, vyriausiuoju redaktoriumi.

Šis kanalas suvaidino svarbų vaidmenį organizuojant Baltarusijoje protestus prieš A. Lukašenką: juo sekėjams būdavo pranešami akcijų datos ir laikas.

„Pirmasis žurnalistas teroristas“

Gyvendamas tarp Lenkijos ir Lietuvos, kuriose yra didelės baltarusių išeivių bendruomenės, jis tapo „Telegram“ kanalo BGM, turinčio 260 tūkst. prenumeratorių, redaktoriumi. Kanalo pavadinimas rusiškai reiškia „Galvos smegenų Baltarusiją“ ir yra aliuzija į „galvos smegenų auglį“.

26 metų R. Pratasevičiaus draugė Sofija Sapega, kuri buvo sulaikyta drauge su juo, yra Europos humanitarinio universiteto (EHU) teisės studentė, jai – 23 metai.

EHU – privatus 1992 metais Minske įsteigtas ir vėliau Baltarusijos valdžios uždarytas universitetas. 2004 metais universitetas priėmė Lietuvos Vyriausybės kvietimą ir persikėlė į Vilnių. 

R. Pratasevičius informuodavo apie 2020 metų prezidento rinkimų kampaniją, kai su A. Lukašenka varžėsi opozicijos kandidatė Sviatlana Cichanouskaja.

A. Lukašenką paskelbus rinkimų nugalėtoju, Baltarusijoje kilo beprecedenčiai masiniai protestai, o valdžia juos ėmė slopinti smurtu.

Lapkritį Baltarusijos pareigūnai išdavė R. Pratasevičiaus arešto orderį dėl jo darbo „Nexta“ ir pareiškė, kad jis „dalyvavo teroristinėje veikloje“.

Savo paskyroje socialiniame tinkle „Twitter“ jis pašaipiai rašo, kad yra „pirmasis per istoriją žurnalistas teroristas“.

Dėl kaltinimų terorizmu Baltarusijoje gali būti skiriama mirties bausmė.

Iš Atėnų į Vilnių sekmadienį skridusį „Ryanair“ lėktuvą priverstinai nukreipus į Minską, keleiviai nugirdo R. Pratasevičių sakant, kad jam dabar „gresia mirties bausmė“.

Vėliausiame jo tviterio įraše gegužės 16 dieną buvo pasakojama apie S. Cichanouskajos vizito Atėnuose fotografavimą.

Redaktorius Raimondas Čiuplys, BNS

Raktažodžiai: PasaulisNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai