Spalio 17, 2018
Rašytoja iš Šiaurės Airijos pelnė prestižinį „Man Booker“ apdovanojimą

Romanistė Anna Burns (Ana Berns) antradienį tapo pirmąja Šiaurės Airijos rašytoja ir pirmąja moterimi nuo 2013 metų, pelniusia prestižinį Didžiosios Britanijos literatūros apdovanojimą – „Man Booker“. 

Premija A. Burns buvo skirta už jos romaną „Milkman“. 

Kasmet skiriamo apdovanojimo žiuri nariai gyrė „itin savitą“ A. Burns romaną, per jaunos moters prizmę pasakojantį apie vadinamuosius Neramumus (The Troubles) – Šiaurės Airijoje tris dešimtmečius vykusį kruviną konfliktą tarp airių katalikų ir britų protestantų bendruomenių, nusinešusį daugiau nei 3 500 gyvybių. 

„Niekas iš mūsų anksčiau nebuvome skaitę nieko panašaus“, – sakė šių metų žiuri pirmininkas Kwame Anthony Appiah (Kvamė Entonis Apija), paskelbdamas premijos laimėtoją.  

„Annos Burns itin savitas balsas stebinančioje ir įtraukiančioje prozoje meta iššūkį tradiciniam mąstymui ir formai“, – sakė jis. 

56 metų rašytoja žurnalistams po ceremonijos Londone sakė, jog labai apstulbo sužinojusi, kad pelnė prestižiškiausią literatūrą anglų kalba rašančių autorių apdovanojimą.

„Tiesiog laukiu, kol mano galvoje gimsta veikėjai ir jie pasakoja man savo istorijas. Negaliu rašyti, kol jie to nedaro“, – sakė A. Burns. 

A. Burns aplenkė britų romanistę ir lažybininkų favoritę 27 metų Daisy Johnson (Deizi Džonson), kuri buvo nominuota už savo darbą „Everything Under“. D. Johnson tapo jauniausia rašytoja, patekusia į trumpąjį kandidatų laimėti šį apdovanojimą sąrašą.

A. Burns taip pat įveikė romano „The Overstory“ autorių amerikietį Richardą Powersą (Ričardą Pauersą), kuris pergalės atveju būtų tapęs trečiu iš eilės JAV rašytoju, pelniusiu „Man Booker“ premiją. 

„Nepaprastas balsas“ 

A. Burns, kuri gimė Šiaurės Airijos sostinėje Belfaste 1962 metais, o dabar gyvena Pietų Anglijoje, anksčiau parašė du kitus romanus – „No Bones“ ir „Little Constructions“. 2002-aisiais ji pateko į trumpąjį kandidatų laimėti „Orange“ grožinės literatūros premiją sąrašą.

Nors „Milkman“ veiksmas vyksta neįvardytame mieste, romanas neabejotinai paremtas autorės vaikystės ir jaunystės patirtimi Šiaurės Airijoje per Neramumus.

Knygoje aprašomi vidurinės sesers sunkumai susiduriant su gandais, socialiniu spaudimu ir politika jos bendruomenę draskant religinei nesantaikai.

„Šioje knygoje daug nuostabių dalykų... Kalbos tekstūra,.. parašyta tuo nepaprastu balsu, – sakė K. A. Appiah. – Tai labai įtaigus romanas.“

Pasak K. A. Appiah, penkių narių vertinimo komisija po „gerų diskusijų“ sprendimą priėmė vienbalsiai.

Žiuri pirmininkas pridūrė, kad nors romane be daugelio kitų yra ir lyties klausimų, kuriuos iškėlė judėjimas „#MeToo“, priimant sprendimą lytis nevaidino jokio vaidmens.

„Šis romanas padės žmonėms pagalvoti apie „#MeToo“,.. bet mes manome, kad jis gyvuos ilgai, o tai reiškia, kad jis ne vien apie tai, kas vyksta šią akimirką“, – nurodė K. A. Appiah.

Po 2014 metais padarytų pakeitimų dėl galimybių premiją skirti rašytojams iš Tautų Sandraugai nepriklausančių šalių „Man Booker“ pirmą kartą paskirta britų atstovui.

Pernai šis apdovanojimas atiteko JAV autoriui George'ui Saundersui (Džordžui Sondersui) – už jo pirmąjį romaną „Lincoln in the Bardo“, o 2016 metais - Paului Beatty (Polui Bičiui), sulaukusiam šio pripažinimo už savo darbą „The Sellout“.

Šiemet ilgajame pretendentų sąraše buvo 13 pavardžių, o trumpajame sąraše liko keturios moterys ir du vyrai: trys britai, du amerikiečiai ir kanadietė Esi Edugyan (Esi Edugjan) su knyga „Washington Black“ apie 11-metį vergą Barbadoso cukranendrių plantacijoje.

Škotų poeto Robino Robertsono „The Long Take“ yra pirmoji į trumpąjį sąrašą patekusi poezijos knyga su nuotraukomis.

JAV rašytoja Rachel Kushner (Reičel Kušner) taip pat pateko tarp finalininkų – už šiurkščią knygą „The Mars Room“, parašytą iš buvusios erotinių šokių šokėjos, JAV kalėjime atliekančios dvi įkalinimo iki gyvos galvos bausmes, perspektyvos.

„Man Booker“ premijos laureatas gauna 52,5 tūkst. svarų (59,9 tūkst. eurų), bet didžiausiu privalumu laikomas garantuotas rašytojo knygų pardavimo augimas.

Praėjusių metų laureato „Lincoln in the Bardo“ pardavimas per savaitę pašoko 1 227 procentais; beveik trys ketvirtadaliai parduotų knygos egzempliorių buvo nupirkta po šio laimėjimo, nurodo premijos organizatoriai.

BNS inf.

Raktažodžiai: KnygosLentynaKnygų Klubas

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai