Sausio 25, 2022
JK ministras pirmininkas žada bendradarbiauti su policijos tyrėjais dėl Downing Street vakarėlių

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) ir jo darbuotojai „visiškai bendradarbiaus“ su Londono policija, tiriančia virtinę karantino metu Dauningo gatvėje surengtų vakarėlių, antradienį sakė atstovas.

B. Johnsonas mano, jog sostinės policija yra „visiškai teisi“ nusprendusi atlikti tyrimą, reporteriams sakė jo atstovas.

Jis pridūrė: „Tai suteiks visuomenei sveikintino aiškumo ir padės užbaigti diskusijas apie šiuos įvykius.“

Įtarimai, jog tuo metu, kai šalyje galiojo griežtas karantinas, Dauningo gatvėje buvo surengta virtinė vakarėlių, pastarosiomis savaitėmis drebina B. Johnsono vyriausybę ir sukėlė didžiausią nuo jo darbo ministro pirmininko poste pradžios krizę. B. Johnsonas vis garsiau raginamas atsistatydinti.

Londono policija sulaukė daug kritikos dėl atsisakymo tirti pastaruosius dvejus metus nuolat iškylančius įtarimus.

Tačiau sostinės policijos komisarė Cressida Dick (Kresida Dik) Londono miesto asamblėjai patvirtino, kad dabar tyrimas pradėtas, ir tai reiškia oficialių apklausų bei baudžiamųjų sankcijų galimybę.

Vis dėlto ji pridūrė: „Turėčiau pabrėžti, jog faktas, kad dabar atliekame tyrimą, žinoma, nereiškia, kad... kiekvienu atveju ir visiems susijusiems žmonėms būtinai bus skirtos baudos.“

Jei būtų apklausiamas, B. Johnsonas taptų vos antruoju pareigas einančiu JK ministru pirmininku, apklaustu per oficialų policijos tyrimą.

Anksčiau leiboristų ministras pirmininkas Tony Blairas (Tonis Bleras) buvo apklaustas kaip liudytojas policijai tiriant „pinigų už pero titulus“ skandalą. 2007 metais policija paskelbė, kad joje kaltinimai nebus pateikti.

Aukšto rango pareigūnė Sue Gray (Sju Grei) taip pat atlieka tyrimą dėl virtinės įtarimų ir netrukus turėtų paskelbti savo išvadas.

B. Johnsono atstovas sakė, kad jos faktų nustatymo darbas, nesusijęs su policijos tyrimu, tęsis.

„Jie (S. Gray ir jos komanda) neskelbs nieko, kas susiję su policijos darbu“, – sakė jis ir pridūrė, kad B. Johnsonas nemano per karantiną pažeidęs įstatymus.

Vidaus tyrimas 

Manoma, kad S. Gray tyrimas apima pirmadienį vakare pasirodžiusius pranešimus apie B. Johnsono gimtadienio šventę 2020 metų birželio 19-ąją, surengtą Dauningo gatvėje pažeidžiant tuo metu galiojusias karantino taisykles.

Šventėje dalyvavo iki 30 žmonių, o pagal tuo metu galiojusias taisykles buvo leidžiami tik iki šešių žmonių susibūrimai lauke, pranešė televizija „ITV News“.

B. Johnsonas, „Brexito“ architektas, dėl šių vakarėlių sulaukė visuomenės pasipiktinimo ir kaltinimų veidmainyste, nes milijonai žmonių tuo metu laikėsi jo nustatytų taisyklių.

Daug kas pasakojo, kaip dėl socialinio atstumo taisyklių praleido svarbius gimtadienius ar negalėjo paguosti COVID-19 sirgusių ar nuo šios ligos merdėjusių artimųjų.

Buvo surastas ir vėl paskelbtas B. Johnsono 2020 metų kovo įrašas tviteryje, kai jis vienai septynerių metų mergaitei, atšaukusiai savo gimtadienio šventę, pasakė, kad ji rodanti „puikų pavyzdį mums visiems“.

Londono meras leiboristas Sadiqas Khanas (Sadikas Chanas) sveikino policijos tyrimą.

„Visuomenės nariai turi teisę tikėtis aukščiausių standartų iš visų, įskaitant ministrą pirmininką ir jo aplinkos žmones, – sakė jis. – Niekas nėra aukščiau įstatymo. Negali būti vienų taisyklių vyriausybei ir kitų taisyklių visiems kitiems.“

Visuomenės pasitikėjimas

C. Dick atsisakė nurodyti kokius nors tyrimo terminus, taip pat nesakė, ar policija kaip liudytojus apklaus Dauningo gatvėje dirbančius policininkus.

Be to, ji atsisakė nurodyti, ar policija studijuos Dauningo gatvės, kur įsikūrę B. Johnsono biuras ir rezidencija, saugumo kamerų įrašus.

B. Johnsono šalininkai jo Konservatorių partijoje neteikė didelės reikšmės naujausiems pranešimams ir grėsmei, iškilusiai jo pozicijoms kiek daugiau nei dveji metai po triuškinamos pergalės rinkimuose.

Ministro pirmininko šalininkai atkreipia dėmesį į jo sėkmingą darbą įgyvendinant „Brexitą“ ir užsitikrinant vakcinų kovai su COVID-19.

Tačiau nepriklausomos komisijos, patarinėjančios vyriausybės nariams etikos klausimais, pirmininkas Jonathanas Evansas (Džonatanas Evansas) sakė, kad pastaruoju metu girdimi pareiškimai apie vyriausybės korupciją ir pažinčių kultūrą gali pakirsti visuomenės pasitikėjimą.

Jis įspėjo, kad gali tekti „sumokėti politinę kainą“, jei ministrai ir valstybės tarnautojai ignoruos žmonių lūkesčius dėl elgesio.

„Žmonėms tai tikrai rūpi ir jie tikrai tikisi, jog jiems atstovaujantys žmonės... išlaikys aukštus standartus ir aukščiau iškels visuomenės, o ne savo asmeninius ar politinius interesus“, – pabrėžė jis.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė, BNS

Raktažodžiai: AnglijaNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai