Balandžio 21, 2022
Britanijos karalienei Elizabeth II sukanka 96-eri
© Henry Dallal Photography/Royal Windsor Horse Show.

Britanijos karalienė Elizabeth II (Elzbieta II), kuriai ketvirtadienį sukanka 96-eri, bus pasveikinta patrankų saliuto salvėmis, nors pati monarchė jokių didelių iškilmių nerengs.

Pastarieji metais Britanijos karališkajai šeimai buvo kupini rūpesčių – tvyrojo nerimas dėl karalienės sveikatos ir monarchijos ateities.

Karališkųjų rūmų pareigūnai paskelbė žirgus mėgstančios valstybės vadovės nuotrauką, kurioje ji matoma su dviem savo felo veislės poniais, o šeimos nariai linkėjo jai geros kloties.

Monarchės vaikaitis princas Williamas (Viljamas) ir jo žmona Kate (Keit) pavadino Elizabeth II „daugelio žmonių Jungtinėje Karalystėje, Tautų Sandraugoje ir visame pasaulyje įkvėpėja“.

Vėliau ketvirtadienį Jungtinės Karalystės sostinėje iš Londono Tauerio nuaidės 62 šūviai, o Haid parke – 42. Karinis orkestras taip pat sugros „Happy Birthday“.

Nuo XVIII amžiaus laikomasi tradicijos, kad monarchas švenčia antrąjį, oficialų gimtadienį – paprastai birželį, kai orai būna šiltesni.

Šiemet oficialusis gimtadienis sutaps su keturias dienas – nuo birželio 2-osios iki 5-osios – truksiančiais viešaisiais renginiais, minint Elizabeth II rekordiškai ilgo viešpatavimo 70-metį.

Britų žiniasklaida pranešė, kad karalienė buvo nuskraidinta sraigtasparniu iš savo namų Vindzoro pilyje į vakarus nuo Londono į Sandringamo dvarą rytų Anglijoje.

Nurodoma, kad ji apsistos name, kuriame gyveno kartu su savo velioniu vyru princu Philipu (Filipu), kai pastarasis 2017 metais pasitraukė iš viešo gyvenimo.

Dienraštis „Daily Mirror“ citavo neįvardytą šaltinį karališkuosiuose rūmuose, sakiusį, kad ši kelionė laikoma „teigiamu žingsniu“, atsižvelgiant, jog pastaruoju metu Elizabeth sveikata buvo pašlijusi.

Pernai spalį karalienė neplanuotai vieną naktį praleido ligoninėje ir vėliau, vykdydama gydytojų nurodymus, smarkiai sumažino viešų pasirodymų skaičių.

Monarchė skundėsi nugaros skausmu, jai buvo sunku stovėti ir vaikščioti. Elizabeth turėjo atšaukti dalyvavimą virtinėje renginių, įskaitant velykines pamaldas bažnyčioje.

Vasarį persirgusi koronavirusine infekcija karalienė, anksčiau šį mėnesį surengusi virtualų susitikimą su gydytojais ir pacientais Karališkojoje Londono ligoninėje, sakė esanti „labai pavargusi ir išsekusi“.

Tačiau jos vaikaitis princas Harry (Haris), duodamas trečiadienį parodytą interviu JAV transliuotojui NBC, sakė, kad Elizabeth buvo „puikios formos“, kai jis su ja susitiko praeitą savaitę.

Vėliausias viešas karalienės pasirodymas įvyko kovo 29 dieną Vestminsterio abatijoje Londono centre – ji dalyvavo pamaldose, skirtose princo Philipo atminimui. Karalienės vyras mirė praeitais metais, būdamas 99-erių.

Sveikata ir įpėdinystė

Priverstinis karalienės pasitraukimas iš viešojo gyvenimo jos valdymo platininio jubiliejaus metais padidino dėmesį sosto įpėdinystei ir monarchijos ateičiai.

Elizabeth vyriausias sūnus princas Charlesas (Čarlzas) perėmė daugiau savo motinos oficialių pareigų, ruošdamasis perimti sostą.

Jo populiarumas pastaraisiais metais išaugo, parodė sociologinių tyrimų bendrovės „Ipsos“ kovą atlikta apklausa, kurioje dalyvavo daugiau nei 2 tūkst. suaugusių Britanijos gyventojų.

Sosto įpėdinį palankiai vertina 43 proc. britų. Tačiau pagal populiarumą jis smarkiai atsilieka nuo motinos (69 proc.), vyriausiojo sūnaus princo Williamo (64 proc. ) ir marčios Kate (60 proc.).    

Maždaug 42 proc. apklaustųjų taip pat sakė manantys, kad 73 metų princas Charlesas turėtų perleisti teisę užimti sostą Williamui, kuriam birželį sukaks 40 metų. 

Be klausimų, susijusių su monarchės sveikata ir įpėdinyste, karališkoji šeima dažnai figūruoja laikraščių antraštėse dėl virtinės skandalų.

Praėjusį mėnesį prieštaringų vertinimų sulaukė nešlovę užsitraukusio karalienės antrojo sūnaus princo Andrew (Endriaus) dalyvavimas princo Philipo atminimui skirtose mišiose. 

Pavasarį Niujorke buvo nutraukta princui iškelta byla dėl seksualinės prievartos, Andrew sutikus jį kaltinusiai moteriai sumokėti neįvardijamą sumą, kad ginčas būtų užbaigtas neteisminiu būdu. Dėl šios bylos iš princo buvo atimti kariniai garbės titulai ir pareigos labdaros fonduose bei organizacijose.  

Pranešama, kad karališkieji rūmai su nerimu laukia vėliau šiais metais turinčių pasirodyti princo Harry memuarų, kuriuose gali būti atskleista naujų detalių apie karališkąją šeimą.     

Buvęs britų kariuomenės kapitonas atsisakė karališkosios šeimos nario pareigų ir kartu su amerikiete žmona Meghan Markle (Megan Markl) persikėlė gyventi į Kaliforniją. 

Ten gyvendama pora apkaltino karališkąją šeimą rasizmu, o Harry tvirtino, kad jo tėvas Charlesas ir brolis Williamas yra įkliuvę į britų monarchijos sistemos „spąstus“.

Miglota ir karališkosios šeimos pasaulinės įtakos ateitis.   

Karalienė yra Britanijos ir dar 14-os Tautų Sandraugos šalių formali valstybės vadovė. Monarchei tose šalyse atstovauja generalgubernatoriai.

Tačiau pernai Barbadosas oficialiai pasiskelbė respublika, ir kelios kitos Karibų jūros regiono šalys, įskaitant Jamaiką, jau pareiškė norinčios pasekti jo pavyzdžiu. 

Redaktorius Raimondas Čiuplys, BNS

Raktažodžiai: AnglijaNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai