Birželio 26, 2021
„Laimingiausia pasaulio šalis“ laukia migrantų

Į laimingiausia pasaulio šalimi ne kartą pripažintą Suomiją turėtų plūste plūsti žmonės, norintys persikelti į aukštą gyvenimo lygį savo piliečiams užtikrinančią šalį, tačiau tikrovėje ji susiduria su dideliu darbo jėgos trūkumu.

„Jau yra plačiai pripažinta, jog mums reikia, kad į šalį atvyktų įspūdingas skaičius žmonių“, – naujienų agentūrai AFP pareiškė Saku Tihverainenas iš samdos paslaugų agentūros „Talented Solutions“.

Reikia darbininkų, kurie „padėtų padengti senstančios kartos išlaidas“, paaiškino jis.

Nors lėtas gyventojų skaičiaus augimas stebimas daugelyje Vakarų šalių, Suomija tokios demografinės raidos poveikį jaučia kone aštriausiai.

Jungtinių Tautų duomenimis, šimtui darbingo amžiaus gyventojų Suomijoje tenka 39,2 vyresnio nei 65 metų amžiaus gyventojo ir pagal šį rodiklį šalis nusileidžia tik Japonijai, o iki 2030 metų išlaikomo amžiaus pagyvenusių žmonių koeficientas, kaip prognozuojama, padidės iki 47,5.

Vyriausybė yra įspėjusi, kad 5,5 mln. gyventojų turinčiai šaliai reikia beveik dukart padidinti imigracijos lygį – iki 20–30 tūkst. žmonių per metus, kad būtų toliau teikiamos viešosios paslaugos ir išvengta gresiančio pensijų sistemos deficito.

Įvairiuose tarptautiniuose reitinguose dėl gyvenimo kokybės, laisvės ir lyčių lygybės, mažo korupcijos paplitimo, nedidelio nusikalstamumo ir taršos aukštas vietas užimanti Suomija ant popieriaus galėtų atrodyti patraukli vieta gyventi.

Tačiau šalyje, kurios visuomenė yra labiausiai vienalytė Vakarų Europoje, taip pat yra plačiai paplitęs nusistatymas prieš imigrantus ir nenoras įdarbinti pašaliečius, o opozicijoje esanti kraštutinių dešiniųjų pažiūrų Suomių partija per rinkimus nuolat sulaukia nemažo palaikymo.

Visgi įmonės ir vyriausybė „pagaliau pasiekė lūžio tašką ir pripažįsta problemą“, kurią kelia gyventojų senėjimas, pareiškė Suomijos akademijos mokslininkas Charles Mathies (Šarlis Matjė).

Ch. Mathies yra vienas iš ekspertų, su kuriais konsultuojamasi vyriausybės jau ketvirtus metus įgyvendinamoje talentų programoje, kuria siekiama didinti šalies patrauklumą tarptautiniu mastu ir tam, be kita ko, pasitelkiamos užsieniečių įdarbinimo Suomijoje priemonės.

Įgyvendinant programą, be kita ko, taikomasi į sveikatos priežiūros specialistus iš Ispanijos, metalo pramonės darbuotojus iš Slovakijos ir IT bei jūrų transporto ekspertus iš Rusijos, Indijos bei Pietryčių Azijos.

Ankstesnės pastangos pritraukti daugiau kvalifikuotos darbo jėgos iš užsienio nebuvo sėkmingos.

2013 metais penkios iš aštuonių slaugių iš Ispanijos, kurios buvo įdarbintos Vasos mieste Suomijos vakarinėje dalyje, po kelių mėnesių išvyko, paaiškinusios, jog tokį sprendimą priėmė dėl didžiulių kainų, šaltų orų ir sudėtingos kalbos.

Vis dėlto imigracija Suomijoje didžiąją pastarojo dešimtmečio dalį viršijo emigraciją. Vien 2019 metais atvykusiųjų buvo maždaug 15 tūkst. daugiau negu išvykusiųjų.

Tačiau oficialūs statistiniai duomenys rodo, jog daugelis išvykstančiųjų iš šalies yra aukštąjį išsilavinimą turintys žmonės.

BNS inf.

Raktažodžiai: PasaulisNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai