Sausio 16, 2022
„Itin nusivylęs“ N. Djokovičius po pralaimėjimo teisme išvyko iš Australijos

Teniso žvaigždė Novakas Djokovičius (Novakas Džokovičius) sekmadienį išvyko iš Australijos, pralaimėjęs sensacingą teisinę kovą dėl skiepijimosi nuo COVID-19 ir nebegalėsiantis siekti rekordinį 21 kartą laimėti Didžiojo kirčio turnyrą.

Lėktuve esantis naujienų agentūros AFP žurnalistas, vėlai sekmadienį nufotografavęs N. Djokovičių Melburno oro uoste, patvirtino, kad lėktuvas išskrido į Dubajų.

Teisme tenisininkas siekė išvengti deportacijos iš Australijos dėl jo pozicijos skiepų klausimu, bet sekmadienį jo ieškinys buvo atmestas.

Įsakas deportuoti asmenį taip pat paprastai apima trejų metų draudimą grįžti į Australiją.

Vėliau tenisininkas sakė esąs „itin nusivylęs“ vienbalsiai priimtu federalinio teismo sprendimu, bet teigė, kad neprieštaraus jam ir paliks Australiją.

„Negaliu likti Australijoje ir dalyvauti Australijos atvirajame teniso čempionate“, – sakė N. Djokovičius, pirmadienio vakarą turėjęs žaisti čempionato, kuriame dominavo dešimtmetį, pirmajame rate.

„Tikiuosi, kad dabar galėsime susitelkti ties žaidimu ir turnyru, kurį myliu“, – sakė jis.

Keliomis valandomis anksčiau Australijos federalinio teismo vyriausiasis teisėjas Jamesas Allsopas (Džeimsas Olsopas) keliais sausais žodžiais atmetė nepasiskiepijusio tenisininko bandymą pasiekti, kad jo atšaukta viza būtų atkurta.

„Teismo nutartis yra atmesti pakeistą ieškinį, nurodant padengti bylinėjimosi išlaidas“, – sakė teisėjas, užbaigdamas savaitę trukusią teisinę dramą.

Trys Federalinio teismo teisėjai pusę dienos klausėsi audringų argumentų dėl N. Djokovičiaus galbūt keliamo pavojaus viešajai tvarkai Australijoje.

Imigracijos ministras Alexas Hawke'as (Aleksas Hokas) tvirtino, kad N. Djokovičiaus pozicija galėtų sužadinti skeptizicmą vakcinų atžvilgiu, paskatinti kai kuriuos žmones nesiskiepyti ir įkvėpti skiepų priešininkus rengti protestus bei mitingus.

A. Hawke'as sveikino teismo sprendimą ir sakė: „Dėl to, kad Australija vykdo griežtos sienos apsaugos politiką, mes per pandemiją buvome saugūs.“

„Tai taip pat labai svarbu apsaugant Australijos socialinę sanglaudą“, – pridūrė ministras.

Stipriai  N. Djokovičiaus teisininkų komandai nepavyko įtikinti, kad Australijos pastangos jį deportuoti yra „nelogiškos ir neprotingos“.

Nors teniso žvaigždė nėra pasiskiepijusi, advokatas Nickas Woodas (Nikas Vudas) tvirtino, kad jo klientas nesiekė skiepų priešininkų paramos ir nėra susijęs su jų judėjimu.

Vyriausybė „nežino, kokios šiuo metu yra p. Djokovičiaus pažiūros“, tvirtino N. Woodas.

Teismas nepatvirtino vyriausybės sprendimo, bet nusprendė, kad jos veiksmai buvo teisėti pagal taisykles, suteikiančias imigracijos ministrui išskirtinius ir kone neginčijamus vykdomuosius įgaliojimus.

Skiepų priešininkų „simbolis“

Nors teisinė kova dar nebuvo pasibaigusi, ketvirtadienį burtais buvo parinktas N. Djokovičiaus varžovas Australijos atvirojo teniso čempionato pirmajame rate – taip pat serbas Miomiras Kecmanovičius.

Beveik visą savaitę N. Djokovičius buvo laikomas migrantų sulaikymo centre. Jo viza buvo atšaukta, sugrąžinta ir vėl atšaukta. Visa ši drama kilo dėl to, kad N. Djokovičius atsisakė pasiskiepyti nuo COVID-19 prieš atvykdamas į Australiją, tokį reikalavimą taikančią daugumai lankytojų.

Kaip sakė vyriausybės teisininkas Stephenas Lloydas (Stivenas Loidas), faktas, kad N. Djokovičius yra nepasiskiepijęs, nors pandemija tęsiasi jau dveji metai, ir ne kartą ignoravo saugumo priemones, įskaitant izoliaciją gavus teigiamą COVID-19 testo atsakymą, yra pakankamas jo nusistatymo prieš skiepus įrodymas.

„Jis dabar tapo skiepų priešininkų grupių simboliu, – sakė S. Lloydas. – Teisingai ar neteisingai įsivaizduojama, kad jis pritaria nusistatymui prieš skiepus, ir manoma, kad jo buvimas čia prie to prisideda.“

Viename pateiktame dokumente vyriausybė taip pat atkreipė dėmesį, kad N. Djokovičius nusprendė neteikti parodymų teisme.

„Jis galėjo ištaisyti klaidas, jei jų buvo. Jis to nepadarė, ir tai turi svarbių pasekmių“, – nurodė vyriausybė.

Dėl teismo formato teisėjų sprendimo beveik neįmanoma apskųsti.

Ministro pirmininko Scotto Morrisono (Skoto Morisono) vyriausybė anksčiau nesėkmingai bandė išsiųsti N. Djokovičių, nusprendusi, jog fakto, kad jis neseniai buvo užsikrėtęs koronavirusu, nepakanka medicininei išimčiai pagrįsti.

34 metų N. Djokovičius sausio 5 dieną atskrido į Melburną tikėdamasis išsaugoti savo Australijos atvirojo teniso čempionato nugalėtojo vardą ir siekdamas 21 kartą laimėti Didžiojo kirčio turnyrą.

Žemesnės instancijos teismo teisėjas nusprendė, kad Melburno oro uosto pareigūnai atšaukdami tenisininko vizą padarė procedūrinių klaidų, tad viza buvo atkurta.

Kelias dienas N. Djokovičius galėjo treniruotis, bet vėliau jo viza vėl buvo atšaukta, jis buvo sugrąžintas migrantų sulaikymo centrą Melburne.

Serbijos prezidentas Aleksandras Vučičius sekmadienį priekaištavo Australijai.

„Jie mano, kad 10 dienų žemino Djokovičių tokiu netinkamu elgesiu su juo, bet jie pažemino patys save. Djokovičius gali grįžti į savo šalį iškelta galva“, – vietos žiniasklaidai sakė A. Vučičius.

A. Vučičius N. Djokovičių rėmė visos šios dramos metu, o ankstesnį jo sulaikymą vadino „politine raganų medžiokle“.

„Anksčiau, po teismo sprendimo, kalbėjausi su Novaku Djokovičiumi ir padrąsinau jį. Laukiame jo sugrįžtant į savo šalį, kur jis visuomet laukiamas“, – pridūrė prezidentas.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė, BNS

Raktažodžiai: PasaulisNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai