Balandžio 1, 2012
Rožinė terapija
SAULĖ GRADAITĖ,
Stebuklas prasidėjo labai paprastai ir, kaip dera tikram stebuklui, - netikėtai. Metukų dukrytė gimtadienio proga gavo ryškią rožinę palapinę. Porą dienų šis statinys stovėjo kambario viduryje, kol vieną rytą dukra pakvietė mane užeiti į jos būstą. Rožiniame pasaulyje tilpome ne tik mes dvi, bet ir keli kamuoliukai, lėlė ir neįtikėtinas kiekis teigiamų emocijų. Pati nepatikėjau tuo, ką jaučiau, bet nors teko visą laiką sėdėti sukryžiavus kojas ir palenkus galvą, atsidūrus švytinčioje rožinėje palapinėje pasaulis ėmė atrodyti kur kas draugiškesnis, mintys prisipildė lengvumo, o nerimas liko už šio mažo šviesaus statinio sienų. Iš palapinės išlipau puikios nuotaikos ir savijautos. 

Šis paprastas ir netyčia įvykęs spalvų terapijos seansas priminė, kad spalvos veikia žmogaus organizmą arba gali atspindėti jo psichinę – emocinę būseną. Spalvų poveikį ir reikšmę tyrinėjantys mokslininkai nustatė, kad būdamos susijusios su žmogaus emocijomis, spalvos gali veikti mūsų jausmus ir net fiziologiją. Pavyzdžiui, jei renkamės žalią spalvą, kai esame harmoningi, ramūs, tai prasčiau pasijutę galime rinktis žalią spalvą kaip priemonę nusiųsti savo smegenims signalą, kad 'viskas yra tvarkoje ir harmonijoje'. Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro psichoterapeutė Daiva Balčiūnienė teigia, kad panaudoti sau patinkančią spalvą savijautai pagerinti – lengvas ir veiksmingas terapijos būdas. 

Pagalvokite, su kokiomis spalvomis jums asocijuojasi jus supantys žmonės? Šios spalvos neatsitiktinės – mums artimesnėmis spalvomis pažymime tikriausiai tuos, kuriuos vertiname teigiamai, manome, kad jie – sielos draugai. Nemėgstamomis, niūriomis ar purvinais atspalviais nuspalviname žmones, kurių nemėgstame, o gal nesuprantame. Blyškūs atspalviai reiškia, kad nieko ypatingo nejaučiame. Jei tai vaikai – švelnūs atspalviai gali reikšti mūsų norą apsaugoti juos nuo aplinkinio pasaulio, jų vaikišką nekaltumą, nerūpestingumą. Pažymėdami kažką (arba save) pasirinkta spalva mes tarsi pranešame pasauliui, ką jaučiame. 

Spalvų reikšmės susijusios ir su konkrečios tautos kultūra, istorija. Krikščionybėje paplitusi juoda gedulo spalva, Afrikos tautoms reiškia meilę ir laimingas vedybas. Per laidotuves čia dažniau dėvimi balti drabužiai.  

Vis dėlto chromoterapiją (gydymą spalvomis) taikantys specialistai teigia, kad konkretus spalvos, kaip elektromagnetinės bangos poveikis žmogaus organizmui nepriklauso nuo konkrečios kultūros. Žmogaus ląstelės spinduliuoja elektromagnetinius virpesius, kuriuos galima paveikti konkrečiomis spalvomis. Jos šiuo atveju atlieka virpesių harmonizavimo funkciją. Kuo spalva 'karštesnė', t.y. – raudona, oranžinė, geltona – tuo intensyvesnės jos skleidžiamos bangos poveikis. Raudona spalva (jos bangos ilgis didžiausias) – suteikianti energijos, šildanti, aktyvinanti viso organizmo funkcijas, žadinanti aistrą, trumpam gali padidinti raumenų tonusą, pakelti spaudimą, pagreitinti kvėpavimo ir širdies ritmą. Oranžinė spalva veikia panašiai, tačiau tonizuoja švelniau, truputį pagreitina pulsą, gerina virškinimą. Geltona – tonizuoja silpniausiai, ši spalva mažiau vargina, teigiamai veikia regėjimą ir nervų sistemą.  

Žalia - įprasta regėjimui spalva. Ji veikia labai fiziologiškai, harmonizuojančiai - mažina kraujo spaudimą, praplečia kapiliarus, ramina migreną ir susierzinimą, teigiamai veikia raumenis, visą judėjimo aparatą. Melsvos įtaka panaši - jai veikiant žmogų, lėtėja kvėpavimas, rimsta pagreitėjęs pulsas. Violetinė jungia raudonos ir mėlynos spalvos efektą ir, pasak neuropsichologų, veikia negatyviai, skatina liūdesį, apmąstymus. 

Spalvos ne tik supa mus kiekviename žingsnyje ir naudojamos gydymui. Jos užima tvirtas pozicijas lingvistinėje kultūroje. Visose kalbose gausu posakių, kuriuose mūsų būseną ir emocijas nusako spalva: rožiniai akiniai, mėlynas pirmadienis (angl. blue Monday – blogos nuotaikos, blogos dienos atitikmuo), juodi akiniai, juodas gyvenimo tarpsnis, šviesūs prisiminimai, rusų kalboje – puiki nuotaika vadinama vaivorykštine (rus. радужное настроение), auksinis vaikas. Nežinia, ar atsitiktinumas, tačiau daugelyje kalendorių išeiginėms dienoms žymėti pasirinkta energingiausia, gyvenimo džiaugsmą reiškianti raudona spalva, o darbo dienoms rami - mėlyna.  

Vis dėlto grįžkime prie šį rašinį įkvėpusios rožinės spalvos. Rožinė – tai ta pati gyvenimo džiaugsmą deklaruojanti raudona, tik praskiesta įžūlią pastarosios energiją sušvelninančia balta. Pasak psichologų, tyra balta spalva nesustabdo raudonos veržlumo, tačiau suteikia jai daugiau teigiamos laisvės.  

Kad rožinė spalva – ne tik blondinių džiaugsmas, patvirtina ir psichoterapeutė D. Balčiūnienė, pasakojanti, kad būtent rausva yra ypač daugiareikšmė ir intriguojanti spalvų spektro atstovė. Pavyzdžiui, anglų kalboje žodis 'pink' (angl. rožinė) reiškia ne tik spalvą. Kita šio žodžio reikšmė – 'tobulas', o kiek anksčiau šiuo žodžiu anglakalbiai vadindavo elito atstovus ir gražius žmones. 

Rožinė spalva dažniausiai siejama su vaikyste, nerūpestingumu. Būtent todėl 'rožinius akinius' nešiojančius žmones aplinkiniai linkę kaltinti noru atsiriboti nuo realybės, nepraktiškumu, nebrandumu. D. Balčiūnienė pasakoja, kad tokį sutuoktinį turintys dažnai skundžiasi negalintys su juo ar ja dalintis buities rūpesčiais, nes partneris linkęs nepastebėti varvančio čiaupo, nepriteklių ar skylės nuosavoje kojinėje.  

Tačiau nereikėtų manyti, kad rožinė visuomet žymi vaikystėje užsisėdėjusį nevykėlį. Psichoneurologai neabejoja teigiamu šios spalvos poveikiu žmogaus psichikai. Rožinės spalvos terapija labai tinka į stresą, neurozes linkusiems žmonėms, mat ši linksma spalva subalansuoja emocijas, pakelia nuotaiką, leidžia pasijusti tarsi grįžusiam į vaikystę, kai rūpesčių beveik nebuvo. Atsipalaidavęs žmogus viską mato šviesesnėmis spalvomis, tad netrunka pasijusti geriau.  

Geras rožinės spalvos terapijos pavyzdys – pradžioje minėta rožinė palapinė. Saulės šviesoje švytinti ji per keliolika minučių nusiunčia mūsų smegenims, akims, ląstelėms milžinišką pozityvios energijos užtaisą, galintį ilgam pakelti nuotaiką ne prasčiau nei soliariumas (kai kurie žmonės į soliariumą eina ne įdegio, bet šviesos gauti). Spalvų įtaką nagrinėjantys specialistai pasakoja, kad rožinė, rausva – tai draugiškumo, mielumo, svajų ir švelnumo simbolis. Būtent dėl to ši spalva, pasak psichologų, labai tinkama vaikų kambariui (jis nebūtinai turi būti visas rožinis, užtenka kelių spalvinių akcentų). Tiesa, grąžindama mus į vaikystę ir atpalaiduodama, rožinė kiek mažina koncentraciją ir dėmesį, todėl naudojant ją interjere reikėtų nepersistengti - juk be saiko panaudoję rožinę rizikuojame ne tik skoningo interjero prasme, - nederėtų pamiršti, kad rožinė gali ir provokuoti. Suderinta su balta rožinė taps dar švelnesnė, su pilka – kiek griežtesnė, konkretesnė, o kartu su juoda sukurs pikantišką, ne kiekvienam priimtiną derinį.  

Norite stebuklo? Pasivaikščiokite po siūlų parduotuvę ar dailės galeriją. Net prekybos centro daržovių skyrius gali tapti spalvų terapijos priemone! Įsiklausykite į save – kokios spalvos jums norisi dabar? Juodos? Tebūnie! O gal melsvai žalsvos? Puiku! Nereikia klausyti aplinkinių „tau tinka raudona“ - jūs geriausiai jaučiate, kokia spalva atitinka šiandienos savijautą ir nuotaiką. Turėti drąsos nugalėti stereotipus ir užsivilkti rožinę suknelę, jei tai suteikia žingsniams lengvumo, o žvilgsniui žavesio – tai ne kvailystė. Tai būtent tas cinkelis, kurio kartais taip trūksta iki visiškos laimės. 


Raktažodžiai: Namaispalvosinterjerasrožinė

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta