Sausio 10, 2019
JK parlamentas vėl smogė premjerės Th. May planams dėl „Brexit“

Didžiosios Britanijos vyriausybė trečiadienį sulaukė dar vieno parlamento smūgio, įstatymų leidėjams nubalsavus už nutarimą, kad tuo atveju, jeigu „Brexit“ sutartis kitą savaitę būtų atmesta Vestminsterio, ministrų kabinetas turėtų per tris dienas paskelbti, kokių žingsnių bus toliau imtasi.

Ši ginčijama pataisa buvo priimta 308 balsais prieš 297.

Pagal ankstesnę tvarką vyriausybė atsarginį planą parlamentą galėjo informuoti per 21 dieną.

Šiam maištui vadovavo pačios Th. May Konservatorių partijos nariai, baiminantis, kad vėluojant paskelbti sprendimą Britanijai gresia kovo 29 dieną pasitraukti iš Europos Sąjungos neturinti jokios sutarties dėl ateities ryšių.

Tai buvo jau antra nesėkmė premjerei Theresai May (Terezai Mei) per pastarąsias dvi dienas: vėlai antradienį parlamentas nubalsavo prieš vyriausybės galimybę naudoti mokesčių mokėtojų lėšas priemonėms, kurių reikėtų imtis, jeigu Britanija išstotų iš ES be jokio susitarimo. Šis nutarimas turėtų tapti dar vienu saugikliu nuo „kieto“ išstojimo.

Bendruomenių Rūmai kitą antradienį balsuos dėl Th. May vyriausybės su Briuseliu susiderėtos „Brexit“ sutarties, bet, kaip rodo prognozės, veikiausiai ją atmes.

Sutarties oponentai įtaria, kad vyriausybė gali mėginti vilkinti laiką ir užsitikrinti scenarijų, kad Parlamentas būtų priverstas paskutinę minutę pasirinkti – Th. May sutartį arba „Brexit“ be jokio susitarimo.

Kreipdamasis į parlamento narius Th. May anksčiau sakė: „Vienintelis būdas išvengti (scenarijaus) be sutarties – balsuoti už sutartį.“

Tačiau jos atstovas pridūrė: „Jeigu tai neįvyktų... greitai reaguotume ir suteiktume aiškumą dėl tolesnių žingsnių.“

„Kosmetiniai pakeitimai“

Šių manevrų parlamentas ėmėsi prasidėjus penkias dienas truksiantiems debatams dėl „Brexit“ sutarties, kurią Th. May lapkritį suderino su ES, nors šiam dokumentui nepritaria daug Bendruomenių rūmų narių, atstovaujančių visoms politinėms stovykloms.

Premjerė pateikė naujų paaiškinimų ir tikisi tokiu būdu užsitikrinti savo Konservatorių partijos ir vyriausybę remiančios Šiaurės Airijos Demokratinės junionistų partijos (DUP) palaikymą.

Kontroversiškiausias susitarimo elementas yra „apsidraudžiamoji priemonė“, numatanti, kad Šiaurės Airijai po „Brexit“ gali tekti toliau laikytis kai kurių ES prekybos taisyklių, kad būtų išvengta muitinės tikrinimų prie sienos su Airijos Respublika.

Vyriausybė dabar pateikė garantijų provincijos įstatymų leidėjams dėl šios priemonės veikimo, taip pat patikino, kad prekyba tarp Šiaurės Airijos ir likusios Britanijos dalies toliau vyks netrikdomai.

Tačiau DUP vadovės pavaduotojas Nigelas Doddsas (Naidželas Dodsas) sakė, kad šie pasiūlymai yra „bereikšmiai ir kosmetiniai“. Jis pridūrė toliau reikalausiantis, kad būtų atlikta visos sutarties pakeitimų.

Th. May taip pat stengiasi gauti patikinimų dėl apsidraudžiamosios priemonės veikimo iš Europos Sąjungos lyderių. Ji tikisi gauti šių garantijų iki ateinančią savaitę įvyksiančio balsavimo.

Premjerė gruodį jau kartą atidėjo Bendruomenių Rūmų balsavimą dėl „Brexit“ sutarties, nes atrodė neišvengiama, kad šis paktas bus atmestas. Th. May perspėjo, kad vyriausybės pralaimėjimas nuvestų Britaniją į „nežinomą teritoriją“.

Tačiau be DUP ir daugelio konservatorių palaikymo sutartis negalės būti priimta.

BNS inf.

Raktažodžiai: AnglijaBrexit

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai