Rugpjūčio 10, 2018
Europoje streikuoja „Ryanair“ pilotai

Didesnio darbo užmokesčio ir geresnių darbo sąlygų reikalaujantys „Ryanair“ pilotai keliose Europos šalyse penktadienį pradėjo koordinuotą 24 valandų streiką.

Airijos pigių skrydžių bendrovė pranešė, jog dėl pilotų streiko Airijoje, Vokietijoje, Belgijoje, Švedijoje ir Nyderlanduose atšauks maždaug 400 iš 2,4 tūkst. Europoje penktadienį planuotų skrydžių.

Dėl protesto akcijos nukentės maždaug 55 tūkst. keleivių, pareiškė oro vežėja, klientams pasiūliusi atgauti už bilietus sumokėtus pinigus arba pasirinkti kitą kelionės maršrutą.

Streikus „Ryanair“ pavadino „nereikalingais“, tačiau pilotai atsikerta, kad oro bendrovė nuo 2017 metų gruodžio, kuomet ji pradėjo laipsniškai pripažinti pilotų profsąjungas, atsisako prasmingų derybų dėl kolektyvinių darbo sutarčių.

Dėl streiko labiausiai nukentės Vokietija – dešimtyje oro uostų atšaukiama 250 skrydžių.

Įtakinga šalies profsąjunga „Cockpit“ pareiškė, jog maždaug 480 „Ryanair“ pilotų Vokietijoje paragino nutraukti darbą nuo penktadienio 3 val. 1 min. vietos laiku (4 val. 1 min. Lietuvos laiku) iki šeštadienio 2 val. 59 min. vietos laiku (3 val. 59 min. Lietuvos laiku).

Pasak profsąjungos, „Ryanair“ „kategoriškai“ atsisako įgulos nariams numatyti didesnes personalo išlaidas ir nepalieka jokių galimybių siekti kompromiso.

„Už dabartinę padėtį yra atsakinga tik „Ryanair“, – per trečiadienį surengtą spaudos konferenciją pareiškė „Cockpit“ prezidentas Martinas Locheris.

Nyderlanduose „Ryanair“ skubiai kreipėsi į teismą, kurio paprašė oro vežėjos pilotams šioje šalyje uždrausti prisijungti prie protesto akcijos.

Tačiau teismas stojo pilotų pusėn. „Streikas gali įvykti“, – nusprendė teisėjas Theo Roellas (Teo Rolas).

Nyderlanduose gali būti atšaukti maždaug 22 skrydžiai iš Eindhoveno oro uosto, pranešė vietos naujienų agentūra ANP.

Tačiau „Ryanair“ pareiškė, jog „dėl nereikalingo Nyderlandų pilotų profsąjungos streiko nebus atšaukta jokių skrydžių

“.

O vėliau oro bendrovė pranešė, jog nepaisant „šio apmaudaus ir nepagrįsto streiko“ Europoje penktadienį bus įvykdyta daugiau kaip 2 tūkst., arba 85 proc., planuotų skrydžių.

„Ryanair“ pridūrė, jog keleiviai buvo kuo anksčiau informuoti apie skrydžių atšaukimą ir dauguma jų jau buvo perkelti į kitus oro bendrovės skrydžius.

Nerami vasara

Precedento neturintis keliose šalyse tuo pat metu vykstantis streikas antrai pagal dydį Europos oro vežėjai dar apkartino vasaros sezoną, kuris ir šiaip nebuvo ramus.

Praėjusį mėnesį streikavo bendrovės pilotai ir įgulų nariai. Dėl šių protesto akcijų Belgijoje, Airijoje, Italijoje, Portugalijoje ir Ispanijoje buvo sutrikdyta 600 skrydžių ir nukentėjo 100 tūkst. keleivių.

Oro bendrovės darbuotojai planavo streikuoti ir per 2017 metų Kalėdas, tačiau tąkart įmonei pavyko išvengti protestų, nes ji sutiko pirmą kartą savo 33 metų istorijoje pripažinti profsąjungas. Tačiau derybos dėl susitarimų su profsąjungomis vis stringa.

„Ryanair“, kuri siūlo skrydžius į 37 šalis ir pernai skraidino 130 mln. keleivių, šiemet tikisi gauti maždaug 1,25 mlrd. eurų pelną. Oro bendrovė tvirtina, kad jos išlaidos vienam keleiviui yra mažesnės negu konkurentų.

Tačiau „Ryanair“ pilotai teigia, jog uždirba mažiau negu jų kolegos kitose oro bendrovėse, kaip antai „Lufthansa“.

Profsąjungos taip pat nori, kad oro bendrovė sutartininkams užtikrintų tokias pat darbo sąlygas, kaip nuolatiniams darbuotojams.

Be to, kitose nei Airija šalyse įsikūrę oro vežėjos darbuotojai nepatenkinti tuo, kad „Ryanair“ juos įdarbina pagal Airijos įstatymus, teigdama, kad dauguma bendrovės darbuotojų dirba airiškuose orlaiviuose.

Tačiau darbuotojai tvirtina, jog dėl to jaučiasi itin nesaugūs, nes netenka prieigos prie valstybės pašalpų savo šalyje.

Grasina perkelti darbo vietas

„Ryanair“ rinkodaros direktorius Kenny Jacobsas (Kenis Džeikobsas) per Frankfurte trečiadienį surengtą spaudos konferenciją pareiškė, jog Vokietijos pilotams užtikrinamos „puikios darbo sąlygos“, o jų atlyginimas sudaro iki 190 tūkst. eurų per metus ir yra didesnis negu pigių skrydžių konkurentės „Eurowings“ pilotų darbo užmokestis.

Jis pridūrė, kad „Ryanair“ jau įsipareigojo padidinti darbo užmokestį 20 proc. ir kad 80 proc. įmonės pilotų Vokietijoje jau dirba pagal nuolatines darbo sutartis.

„Ryanair“ ne kartą sakė, jog tebėra atvira tolesnėms deryboms su pilotų atstovais.

Tačiau oro bendrovės vadovas Michaelas O'Leary (Maiklas Olyris) taip pat yra įspėjęs, jog tuo atveju, jeigu neramumai tęsis, „Ryanair“ gali darbo vietas ir orlaivius perkelti į pelningesnes vietas.

Tuo tarpu Europos profsąjungų konfederacijos generalinio sekretoriaus pavaduotojas Peteris Scherreris (Peteris Šereris) teigiamai įvertino kelių šalių pilotų penktadienį surengtą streiką ir parodytą vienybę, nes bendrovės vadovybei dabar bus sunkiau ignoruoti jų reikalavimus.

Raktažodžiai: Ryanair

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai