Lapkričio 26, 2018
ES vadovai su liūdesiu patvirtino „Brexit“ susitarimą

Europos Sąjungos (ES) vadovai sekmadienį patvirtino istorinį „Brexit“ susitarimą, perdavę estafetės lazdelę Didžiosios Britanijos ministrei pirmininkei Theresai May, kuri dabar turi įtikinti savo skeptišką partiją ir šalį jam pritarti.

Europos Komisijos (EK) pirmininkas Jeanas Claude‘as Junckeris Didžiosios Britanijos išstojimą iš Europos Sąjungos (ES) pavadino tragedija, tačiau jis ir kiti aukščiausiojo lygio susitikime Briuselyje dalyvavę ES vadovai įspėjo, kad išstojimo sąlygos dabar yra nustatytos.

„Tai geriausias įmanomas susitarimas Didžiajai Britanijai ir tai geriausias įmanomas susitarimas Europai“, – pareiškė J. C. Junckeris po specialiojo viršūnių susitikimo.

„Tai vienintelis įmanomas susitarimas“, – pažymėjo jis ir įspėjo: „Tie, kas mano, jog atmetę šį susitarimą, turės geresnį, turės nusivilti jau pirmosiomis sekundėmis po to, kai jį atmes.“

Dabar Th. May teks didžiulis iššūkis pasiekti, kad Bendruomenių Rūmai pritartų susitarimui iki „Brexit“ dienos 2019 metų kovo 29-ąją, nes visų partijų, įskaitant konservatorius, parlamentarai sako, kad jam nepritars ir mėgins išsiderėti geresnį susitarimą.

„Svarbu, kad visi Jungtinėje Karalystėje suprastų, jog rezultatas, kurį dabar turime, yra galutinis rezultatas“, – pareiškė ES Tarybai šiuo metu pirmininkaujančios Austrijos kancleris Sebastianas Kurzas.

„Dėl jo tikrai nebus pakartotinai deramasi ir nebebus jokių papildomų galimybių manevruoti“, – pridūrė jis.

„Liūdna diena“

Nyderlandų ministras pirmininkas Markas Rutte pareiškė, jog grįžti prie derybų stalo nėra prasmės.

„Apskritai manau, jog tai yra maksimumas to, ką mes visi galime padaryti, ir Theresa May, ir jos vyriausybė, taip pat Europos Sąjunga“, – pažymėjo jis.

„Šiandien čia nėra laimėtojų, nelaimi niekas. Visi mes pralaimime, tačiau, atsižvelgiant į tas aplinkybes, šis

yra priimtinas“, – pridūrė Nyderlandų vyriausybės vadovas.

J. C. Junckeris kiek anksčiau pareiškė, jog šiandien yra „liūdna diena“.

„Matyti, kaip tokia šalis kaip Didžioji Britanija ... traukiasi iš ES, nėra džiugu ir tai nėra proga švęsti. Tai liūdna akimirka ir tai tragedija“, – pridūrė jis.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel susitarimą pavadino „diplomatinio meno kūriniu“, tačiau pripažino, kad dėl jo jaučia liūdesį.

„Tai istorinis viršūnių susitikimas ir taip pat istorinė diena, kuri kelia prieštaringus jausmus, – pareiškė ji. – Tai, kad Didžioji Britanija po 45 metų palieka ES, yra tragedija.“

ES valstybių ir vyriausybių vadovai sekmadienio ryte susirinko Briuselyje, kad patvirtintų Didžiosios Britanijos išstojimo sutarties sąlygas ir politinę deklaraciją dėl būsimų santykių.

Th. May, kuri į Briuselį atvyko šeštadienio vakare ir buvo susitikusi su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Donaldu Tusku ir J. C. Junckeriu, vėliau prisijungė prie savo ES kolegų, kad pažymėtų šį istorinį ir simbolinį įvykį.

Išstojimo susitarimas, kuris buvo parengtas per 17 sudėtingų derybų mėnesių, apima finansinių reikalų, piliečių teisių, Šiaurės Airijos ir pereinamojo laikotarpio klausimus.

O trumpoje politinėje deklaracijoje, kuri pridedama prie susitarimo teksto, išdėstomos viltys dėl būsimų santykių saugumo ir prekybos srityse.

Kol susitarimas nėra patvirtintas Didžiosios Britanijos ir Europos parlamentų, visos šalys toliau rengia planus galimai pražūtingai galimybei, jog keturis dešimtmečius trukusi Didžiosios Britanijos narystė Europos Sąjungoje pasibaigs nesudarius naujo susitarimo.

D. Tuskas aukščiausiojo lygio susitikimo išvakarėse pareiškė, jog „niekas neturės priežasčių džiaugtis“ tą dieną, kai įvyks „Brexit“. Tačiau jis pažymėjo, jog buvo suderintos sąlygos, kurios leis „sumažinti riziką ir nuostolius“.

O Europos Parlamento pirmininkas Antonio Tajani pareiškė, jog „didelė dauguma“ europarlamentarų teigiamai vertina susitarimą.

Tuo tarpu T. May konservatorių partijos euroskeptikai ir jų sąjungininkai Šiaurės Airijoje įspėja, jog per kitą mėnesį Bendruomenių Rūmuose numatomą balsavimą nepritars susitarimui, dėl kurio, jų nuomone, Didžioji Britanija lieka pernelyg artima Sąjungai.

Londono žiniasklaidoje sekmadienį pasirodė pranešimų apie tai, jog kai kurie Th. May vyriausybės ministrai su ES diplomatais neva slaptai rengia „planą B“ tam atvejui, jeigu Didžiosios Britanijos parlamentas kitą mėnesį atmestų susitarimą.

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė sekmadienį paskelbtame atvirame „laiške tautai“ pareiškė, kad šiuo susitarimu įvykdomas per 2016 metų referendumą priimtas sprendimas pasitraukti iš ES, ir pažymėjo, kad tai yra „susitarimas, kuris atvers šviesesnę ateitį“.

Didžioji Britanija tebėra labai susiskaldžiusi „Brexit“ klausimu, tačiau ministrė pirmininkė pareiškė, kad išstojimas iš ES gali tapti „atsinaujinimo ir susitaikymo akimirka“.

„Tam mums dabar reikia tęsti „Brexit“ procesą ir patvirtinti susitarimą“, – pareiškė ji.

Įtampa dėl žvejybos

Ispanijos pareikšti prieštaravimai dėl Gibraltaro vos nesužlugdė viršūnių susitikimo.

Tačiau ginčas buvo išspręstas, kai Didžioji Britanija pažadėjo po „Brexit“ tęsti dvišales derybas su Ispanija šiuo klausimu.

Tuo tarpu ES sostinėse nuogąstaujama dėl žvejybos teisių ir prekybos taisyklių, kurių Didžioji Britanija turės laikytis, kad išsaugotų prieigą prie bloko rinkų.

Agentūros AFP diplomatinis šaltinis anksčiau sakė, kad šie nuogąstavimai bus įrašyti į 27 ES valstybių narių vadovų susitikimo protokolą.

BNS inf.

Raktažodžiai: AnglijaBrexit

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai