Sausio 21, 2019
Britanijos premjerė pristatys parlamentui atsarginį „Brexit“ planą

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May (Tereza Mei) pirmadienį parlamente turi pristatyti savo atsarginį „Brexit“ planą, įstatymų leidėjams praėjusią savaitę atmetus jos parengtą šalies pasitraukimo iš Europos Sąjungos susitarimą. 

Parlamento sprendimas atmesti po pusantrų metų trukusių sudėtingų derybų parengtą susitarimą pagilino politinę aklavietę likus vos 10 savaičių iki numatyto šalies pasitraukimo iš Bendrijos.  

Britanija kovo 29-ąją turės palikti ES nesudarius susitarimo, nebent įstatymų leidėjai pasieks, kad išstojimas būtų atidėtas, arba susitelks ir pateiks alternatyvų planą, kuris tenkintų ir Briuselį. 

Britanija, penktoji pagal dydį pasaulio ekonomika, gali pernakt netekti lengvatinės prieigos prie didžiausios savo eksporto rinkos. Tai neabejotinai paveiktų visus sektorius, padidintų išlaidas ir sutrikdytų Britanijos jūrų bei oro uostų darbą.  

Londonas ir Briuselis pastaruosius dvejus metus skyrė susitarimui parengti, tačiau Bendruomenių Rūmai antradienį triuškinama balsų persvara atmetė šį dokumentą. Trečiadienį Th. May vyriausybė laimėjo balsavimą dėl nepasitikėjimo ir sėdo derybų su įtakingais politinių partijų veikėjais. 

Tačiau didžiausios opozicinės Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas (Džeremis Korbinas) atsisakė vesti derybas su vyriausybės vadove, reikalaudamas, kad ji pirmiausia atmestų pasitraukimo iš ES nesudarius jokio susitarimo galimybę. Th. May savo ruožtu pareiškė negalinti to padaryti.  

Premjerė ketvirtadienį telefonu kalbėjosi su Nyderlandų ministru pirmininku Marku Rutte (Marku Riute) ir Vokietijos kanclere Angela Merkel, o penktadienį – su Europos Komisijos vadovu Jeanu-Claude'u Junckeriu (Žanu Klodu Junkeriu) ir Europos Vadovu Tarybos pirmininku Donaldu Tusku, su kuriais aptarė, kaip elgtis toliau. 

ES vadovai kol kas kategoriškai atmeta galimybę iš naujo peržiūrėti susitarimą, tačiau užsiminė, kad galėtų atidėti numatytą šalies pasitraukimą, jei Th. May atsisakytų savo „raudonų linijų“ dėl muitų sąjungos ir laisvo piliečių judėjimo. 

Pataisos 

Th. May pirmadienį pristačius savo planus, įstatymų leidėjai ketina pateikti virtinę pataisų, dėl kurių bus balsuojama sausio 29 dieną. 

Mažiausiai dvi parlamentarų iš skirtingų partijų grupės planuoja teikti pataisas, kurios leistų eiliniams įstatymų leidėjams atidėti ar apskritai sužlugdyti Th. May siūlymų įgyvendinimą.   

Pagal vieną iš pataisų, išstojimo procesas būtų sustabdytas, jei iki vasario pabaigos nebūtų parengtas naujas susitarimas su Briuseliu. 

Antra pataisa leistų eiliniams parlamento nariams svarstyti „Brexit“ klausimus ir dėl jų balsuoti kartą per savaitę – tai sugriautų nusistovėjusią praktiką, kad vyriausybė kontroliuoja parlamento darbotvarkę. 

Th. May biuras pareiškė, kad šios pataisos kelia „didžiulį susirūpinimą“.  

„Turime gyventojus, nubalsavusius už išstojimą, ir parlamentą, pasisakantį už pasilikimą“, – sakė tarptautinės prekybos sekretorius Liamas Foxas (Lajemas Foksas), vienas iš įtakingų „Brexit“ šalininkų Th. May kabinete. 

„Parlamentui niekas nesuteikė teisės užvaldyti „Brexit“ procesą... ir faktiškai pavogti iš žmonių rezultatus“, – sakė jis interviu televizijai BBC. 

2016 metų referendume už šalies pasitraukimą iš ES pasisakė 52 proc. britų, prieš balsavo 48 proc. plebiscito dalyvių. 

Apsidraudžiamoji priemonė dėl Airijos 

Vienas opiausių „Brexit“ susitarimo klausimų yra vadinamoji apsidraudžiamoji priemonė (backstop) dėl Airijos sienos – teisinė garantija, kad siena tarp Airijos ir Šiaurės Airijos liks atvira, jei Britanija ir ES nesudarys ilgalaikio susitarimo dėl laisvosios prekybos.  

Britanija negalėtų vienašališkai atsisakyti šios priemonės. 

„The Sunday Times“ rašo, kad Th. May siūlys sudaryti atskirą susitarimą su Dublinu. 

„Ji nori pasiūlyti dvišalį susitarimą Airijai, kuris pašalintų nekenčiamą apsidraudžiamąją priemonę iš išstojimo sutarties su ES ir kitu būdu leistų išvengti muitinės tikrinimų prie sienos“, – rašo laikraštis.  

Patarėjai mano, kad tai gali padėti premjerei palenkti į savo pusę konservatorius euroskeptikus ir jos vyriausybei minimalią daugumą parlamente užtikrinančią Šiaurės Airijos Demokratinę junionistų partiją (DUP). DUP yra didžiausia politinė partija Šiaurės Airijoje. 

Įtakingas konservatorių įstatymų leidėjas Grahamas Brady (Grejemas Breidis) sakė tikįs, kad Th. May gali pavykti įtikinti konservatorių maištininkus pritarti jos „Brexit“ susitarimui, jei bus išspręsta apsidraudžiamosios priemonės problema.  

„Daugelis balsavusiųjų prieš tiesiog negali palaikyti potencialiai nuolatinės apsidraudžiamosios priemonės. Jei tai būtų išspręsta, manau, galėtume priimti ir tą išstojimo susitarimą“, – sakė jis BBC radijui.  

Anot G. Bradley, Airija suinteresuota padėti Britanija pasitraukti iš ES sudarius susitarimą, nes dėl „Brexit“ be sutarties ji nukentėtų gerokai labiau už Britaniją, turint galvoje, kad didžioji dalis jos prekybos vyksta per Jungtinę Karalystę. 

Airijos užsienio reikalų ministras Simonas Coveney (Saimonas Kovenis) sekmadienį sakė, kad jis su ministru pirmininku Leo Varadkaru (Lio Varadkaru) nelinkę palaikyti jokių išstojimo sutarties ar apsidraudžiamosios priemonės pakeitimų. 

„Išliekame vieningi ir sutelkę dėmesį į Airijos gynimą“, – kalbėjo jis. 

„Tai, be kita ko, apima ir mūsų paramą ES ir JK parengtam išstojimo susitarimui, įskaitant suderėtą apsidraudžiamąją priemonę“, – pridūrė S. Coveney.  

BNS inf.

Raktažodžiai: AnglijaBrexit

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai