Sausio 30, 2019
Britanijos premjerė gavo parlamento mandatą atnaujinti derybas dėl „Brexit“ susitarimo

Didžiosios Britanijos vyriausybės vadovė Theresa May (Tereza Mei) antradienį užsitikrino įstatymų leidėjų palaikymą savo „Brexit“ susitarimo su Europos Sąjunga peržiūrėjimui.

Šis reikšmingas politinio kurso pakeitimas sudaro prielaidas naujam konfliktui su Bendrija, atmetančia bet kokias galimybes keisti susitarimą.  

Th. May drastišką sprendimą išsižadėti susitarimo, praėjusį mėnesį jos pačios sudaryto su 27 ES šalių lyderiais, priėmė iškilus grėsmei, kad Britanijai gali tekti kovo 29 dieną palikti Bendriją be jokios sutarties. Toks 46 metus trukusios narystės nutraukimas, tikėtina, sukeltų rimtą politinį ir ekonominį chaosą.    

Nerimas dėl galimo išstojimo be sutarties scenarijaus iškart paveikė svaro kursą, įstatymų leidėjams priėmus pataisą, kad parlamentas palaikys „Brexit“ susitarimą tik tuo atveju, jei iš jo bus išbraukta kontroversiška „apsidraudžiamoji priemonė“ (backstop), kurios tikslas – išlaikyti atvirą sieną tarp Airijos ir Šiaurės Airijos. 

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas pareiškė, kad susitarimas nebus peržiūrimas, o Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emanuelis Makronas) sakė, kad tai yra „geriausias įmanomas susitarimas“. 

Britanijos įstatymų leidėjai taip pat priėmė privalomosios galios neturinčią iniciatyvą, atmetančią galimybę Jungtinei Karalystei pasitraukti iš ES nesudarius išstojimo sutarties. 

Tačiau jiems nepavyko priimti proeuropinių pažiūrų politikų palaikomo svarbesnio plano, kuris būtų atvėręs kelią pamėginti atidėti „Brexit“ tuo atveju, jei iki vasario 26-osios nebūtų sudarytas naujas susitarimas su ES.  

Dabar Th. May laukia sunki užduotis kažkokiu būdu įtikinti Briuselį atnaujinti pusantrų metų trukusias itin sudėtingas derybas.   

Vyriausybės vadovė sakė, kad parlamento pritarimas pataisai dėl „apsidraudžiamosios priemonės“ reiškia, kad jau suteikiamas mandatas „siekti teisiškai privalomų išstojimo sutarties pakeitimų“. 

Visgi Th. May pripažino, kad ES nenusiteikusi peržiūrėti susitarimo. 

„Nebus lengva, – sakė ji. – Tačiau kitaip nei prieš dvi savaites, šįkart (Bendruomenių) Rūmai aiškiai parodė, ko reikia, kad jie pritartų išstojimo susitarimui.“

„Alternatyva“

Parlamentas sausio 15 dieną triuškinama balsų dauguma atmetė „Brexit“ susitarimo projektą. Tai smarkiai padidino grėsmę, kad Britanijai gali tekti kovo 29-ąją palikti ES nesudarius jokios sutarties, o tai sukeltų rimtų ekonominių problemų abiejose Lamanšo sąsiaurio pusėse. 

Užkietėję „Brexit“ šalininkai Th. May Konservatorių partijoje mano, kad dėl „apsidraudžiamosios priemonės“, turinčios leisti išlaikyti atvirą sieną su Airija, Britanija gali būti priversta neribotą laiką laikytis ES prekybos taisyklių.  

Antradienį įstatymų leidėjų priimta pataisa ragina pakeisti „apsidraudžiamąją priemonę alternatyva, kad būtų išvengta realios sienos“ tarp Airijos ir Šiaurės Airijos. Tokia miglota formuluotė neįpareigoja Th. May laikytis kažkokios konkrečios pozicijos. 

Bando išlošti laiko?

Politologai kol kas nemato būdų, kaip Th. May galėtų įtikinti ES kolegas pritarti kažkokiems pakeitimams. 

„Matau tik vieną strategiją – ministrė pirmininkė pasinaudoja tuo, kad galiausiai įrodytų visiems, išskyrus savo labiausiai užsispyrusius Bendruomenių Rūmų narius, kad apsidraudžiamoji priemonė negali būti peržiūrėta“, – sakė Londono Karaliaus koledžo politikos profesorius Anandas Menonas.

„Ji tikrai grįš ir pasakys, kad šis susitarimas nėra pasiūlymas“, – kalbėjo jis.  

Londono universiteto koledžo profesorius Mortenas Ravnas sutiko, jog panašu, kad Th. May tiesiog bando išlošti laiko. 

„Th. May užsitikrino paramą pataisai, kurios, kaip ji tikriausiai tikisi, nereikės laikytis, vildamasi, kad parlamentas paskutinę minutę pritars jos susitarimui, kad būtų išvengta „Brexit“ be sutarties“, – sakė profesorius naujienų agentūrai AFP.    

Premjerė pažadėjo įstatymų leidėjams suteikti galimybę balsuoti dėl to, kas turėtų būti daroma po vasario 14 dienos tuo atveju, jei jai per ateinančias dvi savaites nepavyks sudaryti naujo susitarimo.  

„Niekas nesikeičia“

Praėjusį mėnesį Th. May jau mėgino išsireikalauti naujų nuolaidų iš Briuselio, bet jai nepavyko. Tas įtemptas viršūnių susitikimas išryškino britų premjerės silpnas derybines pozicijas ir ES ryžtą nenusileisti.   

ES vyriausiojo derybininko Michelio Barnier (Mišelio Barnjė) pavaduotoja Sabine Weyand (Sabinė Vejand) pirmadienį pastebėjo, kad dabartiniai politiniai debatai Britanijoje primena komediją „Švilpiko diena“ (Groundhog Day). Ji turėjo omenyje populiarią 1993 metų juostą, kurioje vaizduojama, kaip televizijos orų pranešėjas, suvaidintas Billo Murray (Bilo Marėjaus), atsibudęs kaskart patenka į tą pačią savo gyvenimo dieną.

S. Weyand sakė, kad Britanijai gresia „netyčia“ išstoti iš ES nesudarius susitarimo, nes Londonas negali apsispręsti, ko nori.  

Po antradienio balsavimų Airijos užsienio reikalų ministras Simonas Coveney (Saimonas Kovenis) pareiškė, jog tikisi, kad apsidraudžiamoji priemonė „niekada nebus panaudota“ arba bus greitai pakeista nauju prekybos susitarimu.  

„Tačiau ji būtina, ir šio vakaro įvykiai Vestminsteryje niekaip to nekeičia“, – rašė jis socialiniame tinkle „Twitter“.

BNS inf.

Raktažodžiai: AnglijaBrexit

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai