Spalio 28, 2018
SMEGENŲ MANKŠTA. Skaitymo nauda sveikatai
© Foto: Alex Geerts on Unsplash.

Sakote, sportas – sveikata. O ar žinote, kad ne mažesnė nauda sveikatai yra skaitymas? Ir nors smegenys nėra raumuo, tačiau juos treniruoti galime būtent skaitydami. Moksliškai įrodyta, kad skaitantys vaikai ir suaugusieji yra sveikesni, laimingesni, sėkmingesni, protingesni. Skaitymas naudingas ne tik psichologinei, bet ir fizinei sveikatai: padeda kovoti su nemiga, stresu, mažina Alzheimerio riziką, kai tuo tarpu televizorius, atvirkščiai, didina. 

Žinučių skaitymas Facebook’e nesiskaito - didžiausia nauda yra tada, kada leidžiamės įtraukiami į ilgus, gilius tekstus, įdomias istorijas ar noveles. Ir nors šiuo metu itin populiarios e-knygos, nustatyta, kad laikant rankose elektroninius įrenginius sunkiau susikaupti, dėmesys blaškomas, sukeliama nemiga. Tad siūloma grįžti prie spausdintų knygų.

Prieš kelis metus prasidėjęs elektroninių knygų vajus, atrodė, išnaikins spausdintą žodį, tačiau grėsmė ir prognozės visiškai nepasitvirtino. Jau penkiolika metų gyvuojančio internetinio knygyno KNYGUKLUBAS.LT atstovai neabejoja skaitymo nauda ir įsitikinę, kad spausdintos knygos niekur nedings ir dar ilgai gyvuos. Skaičiai kalba patys už save: šiuo metu Knygų Klubas vienija daugiau kaip 100 000 narių visame pasaulyje ir vykdo unikalų, kiekvienais metais vis didesnio susidomėjimo sulaukiantį projektą „Metų iššūkis“, kurio metu klubo nariai nusistato sau per metus planuojamų perskaityti knygų tikslą ir jo siekia. Šių metų iššūkio dalyviai viso planuoja perskaityti 14 658 knygas, vidutiniškai - po 27. Kiekvienas gali tapti Knygų Klubo bendruomenės nariu, dalyvauti skaitymo iššūkiuose ar susikurti asmeninę virtualią biblioteką, pasižymėti norimas skaityti arba jau perskaitytas knygas, jas įvertinti bei komentuoti. Patikusios knygos tampa kriterijumi, pagal kurį galima suburti draugų ir bendraminčių ratą.

Pastebima, kad esminiai knygų pasaulio dalykai nepakito jau metų metus. Apie 85 % Knygų Klubo pirkėjų yra moterys. Jos skaitinių ieško ne tik sau, bet ir vaikams bei vyrams. Populiariausios išlieka dramos, detektyvai, meilės istorijos, biografijos. Ant bangos šiuo metu - saviugdos knygos. 

Ar skiriasi Lietuvoje gyvenančių ir užsienio lietuvių skaitymo ypatumai? Knygų Klubo statistikos duomenimis, Lietuvoje dominuoja grožinės literatūros skaitytojai, o Jungtinėje Karalystėje mėgstama saviugdai ir asmeniniam tobulėjimui skirta literatūra. Į JK taip pat siunčiama nemažai lietuvių kalbos mokančių knygų vaikams. Vis labiau populiarėja dvikalbės knygelės. Užsienyje gyvenantys lietuviai neretai užsakytas knygas siunčia Lietuvoje gyvenantiems artimiesiems, o tuomet, kai atvyksta atostogų į Lietuvą, jas išsiveža. Knygų Klubo statistikos duomenimis, populiariausios knygos 2018 metais tarp Anglijos ir Lietuvos lietuvių yra tos pačios - Laurent Gounelle „Dievas visada keliauja incognito“ bei Rūtos Šepetys „Tarp pilkų debesų“.

Teigiama, kad daugiau skaityti yra viena iš populiariausių Naujų Metų rezoliucijų. Tačiau kam laukti, jei galite pradėti jau dabar. O jei trūksta argumentų, pateikiame įvairiausių mokslinių tyrimų rezultatus įrodančius, jog skaityti yra būtina ir kaip knygos naudingos sveikatai ir kokybiškam gyvenimui.

1.    Mažina stresą
Manoma, kad net  60% ligų priežastis yra stresas. Neįmanoma streso visiškai pašalinti iš mūsų gyvenimų, tačiau galima užkirsti kelią jo sukeliamoms rimtoms sveikatos problemoms. Vienas iš būdų - skaitymas. Paėmę į rankas knygą mes visiškai atsipalaiduojame, pabėgame nuo kasdienybės ir jos rūpesčių. Remiantis Jungtinės Karalystės Sussex’o universiteto atliktu tyrimu, skaitymas gali sumažinti streso lygį netgi labiau nei muzikos klausymas ar pasivaikščiojimai. Šiandien mes įpratę vienu metu daryti kelis darbus, nemokame koncentruotis, skubame, blaškomės, o tai didina streso lygį bei mažina produktyvumą. Skaitydami mokomės susikaupti, koncentruoti dėmesį ir nurimti.

2.    Apsaugo nuo Alzheimerio
Sensta ne tik mūsų kūnas, bet ir smegenys. Dažnai susikoncentruojame į išorę, bandome sustabdyti laiką ir kovojame su raukšlėmis visiškai pamiršdami, jog kur kas svarbiau yra tai, kas dedasi mūsų viduje. Senstant sulėtėja mūsų protas, prastėja atmintis ir tai, ką seniau lengvai prisimindavome, tampa sudėtinga užduotimi. Taip, skamba viliojančiai atpalaiduoti smegenis žiūrint televizorių, bet kas per daug tas nesveika. Nuolatinis, besaikis televizoriaus žiūrėjimas sveikatai visiškai netarnauja. Tuo tarpu skaitant knygas atsipalaiduojame, tačiau smegenys dirba, jų veikla gerėja ir taip lavinamas mūsų protas, atmintis, mažėja Alzheimerio ir demencijos rizika.

3.    Gerina miego kokybę
Išmanieji telefonai daugeliui tapo geriausi lovos draugai. Prieš miegą būtinai peržiūrime Facebook’ą, patikriname, ar draugai nepasidalino kokiu intriguojančiu sakiniu, Instagram’e apkeliaujame nuotraukų pasaulį, apsikeičiame keliomis žinutėmis su artimaisiais. Tačiau tokia rutina ir nuo ekranų sklindanti šviesa - kokybiško miego priešas. Miegas yra vienas iš svarbiausių sveikatos šaltinių, tad pats laikas mobiliąsias technologijas lovoje iškeisti į knygas. Popierinės knygos ženkliai prisideda prie kokybiško miego ir poilsio, jų pagalba lengviau pereinama iš budrumo į ramybės būseną.

4.    Lavina socialinius įgūdžius
Nors sakoma, kad knygos padeda pabėgti nuo tikrojo pasaulio ir žmonių, tačiau, paradoksas, skaitymas lavina socialinius įgūdžius. Skaitantys grožinę literatūrą sugeba geriau suprasti kitus žmones, jų mintis, norus, priimti skirtingas nuomones ir įsitikinimus. Be bendravimo juk neįsivaizduojama žmogaus egzistencija. Apsiskaitę išties mąsto giliau, jie neapsiriboja siauru požiūriu, o tai itin padeda bendraujant su kitais.

5. Lavina intelektą
Žodžiai, nugulę ant popieriaus lapo, skatina ne tik mūsų vaizduotę, kūrybiškumą, bet ir lavina intelektą. Skaitantieji praturtina savo žodyną, labiau pasitiki savimi, yra iškalbingesni. Nenuostabu, kad knygos padeda profesinėje veikloje: skaitantiesiems lengviau siekti karjeros, jie dažniau paaukštinami pareigose. Skaitymas įkvepia mus siekti tikslų, tobulėti, suteikia drąsos. Knygos svarbios ne tik suaugusiems, bet ir vaikams, tad įprotį skaityti reikėtų lavinti nuo mažų dienų. 

Raktažodžiai: SkaitymasKnygos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai