Birželio 27, 2015
Klaidos, dėl kurių genda mažųjų dantukai
londoniete.lt
Tėvų klaidos vaikytstėje gali lemti ne kokią mažųjų šypseną. © Flickr nuotr.

Tėvai skiria nepakankamai dėmesio atžalų dantų sveikatai, o beveik pusė Lietuvos vaikų iki 12 m. turi dantų problemų. Dažnai atžalų burnos higiena tėvai pradeda rūpintis tik iškritus pieniniams dantims, o tai, lyginant su užsienio pavyzdžiais, yra kraštutinis atvejis. Odontologų teigimu, netinkama dantų priežiūra vaikystėje yra dažna dantų ligų vyresniame amžiuje  priežastis. To galima išvengti tiesiog formuojant tinkamus vaiko burnos higienos įpročius nuo mažens.

Odontologė Orinta Kovalevskaja pristato dažniausiai pasitaikančias mažamečių burnos higienos ar mitybos klaidas, kurios tampa rimtomis dantų ligomis jiems suaugus.

Motinos pienas

Dalis mažylių, maitinamų krūtimi, užmiega nenuriję pieno. Šis įprotis gali sukelti dantų problemas: piene esantis cukrus yra mėgstamas bakterijų maistas. Besidaugindamos šioje terpėje, jos tampa dantų ėduonies priežastimi.

Nykščio čiulpimas

Nykščio čiulpimas vaikams suteikia patogumo ir saugumo jausmą, tačiau ilgai užsitęsęs šis įprotis gali tapti rimta problema. Odontologų teigimu, dažnas ilgalaikis nykščio čiulpimas gali formuoti neteisingą sąkandį ar netgi kalbos, tarimo sutrikimus. Vaikas ilgainiui pats atsisako nykščio čiulpimo, tačiau, jei tai užtrunka, tėvai turėtų išsiaiškinti, kodėl jis taip elgiasi, ir rūpestingai išspręsti šią problemą.

Liežuvio stūmimas tarp dantų

Vaikai, stipriai stumdami liežuvį į priekinius dantis, gali sukelti jų išsikišimą, blogą sukandimą ir trukdžius tinkamam kalbos vystymuisi. Jei tėvai pastebi, kad atžala stumia liežuvį į priekį, reikėtų pasikonsultuoti su logopedu Jis sudarys gydymo planą, kuris padės atsikratyti šio įpročio.

Ankstyvas dantų kritimas

Priešlaikinis dantų kritimas paprastai atsiranda dėl dantų ėduonies arba sužalojimų. Jei dantis iškrenta anksčiau nei nuolatinis pradeda augti, šalia esantis dantis gali pasislinkti ir nepalikti vietos naujam. Dėl to dantis gali išaugti kreivas, o tai sukelia įvairių problemų – nuo neteisingo maisto kramtymo iki žandikaulio ligų. Jei vaikas susiduria su šia problema, reikėtų pasikonsultuoti su specialistais.

Netinkamas dantų valymas

Kiekviena mama ir tėvas turėtų pirmieji paaiškinti atžaloms, kodėl valyti dantis yra svarbu ir kaip tai atlikti taisyklingai. Svarbu formuoti mažųjų įprotį valytis dantis kelis kartus per dieną, išmokyti juos naudoti skalavimo skystį ir dantų siūlą, paaiškinti, kodėl taip svarbu valyti dantis po valgymo. Tėvai turėtų padėti vaikams valyti dantis iki 8 metų, nes atžalų ranka iki šio amžiaus nebūna tinkamai išlavėjusi.

Korekcinės dantų tiesinimo priemonės

Specialistų teigimu, ypatingą dėmesį atžalos burnos higienai turėtų skirti tėvai, kurių vaikai naudoja korekcines dantų tiesinimo priemones. Naudojant šias priemones būtinas itin kruopštus ir dažnesnis nei įprasta dantų valymas, nuolatinis antibakterinio burnos skalavimo skysčio naudojimas, reguliarūs vizitai pas odontologą. Dėl šios priežasties svarbus tėvų indėlis mokant vaiką jam neįprastų burnos higienos žingsnių, kurie ilgainiui virsta naudingu įpročiu.

Vaistai

Kai kurie vaistai taip pat gali paveiktį vaiko dantų sveikatą. Svarbu patikrinti, ar medikamentų sudėtyje nėra cukraus, ypač jei atžala vaistus vartos ilgą laiką. Suabejojus dėl vaistų poveikio reikėtų pasikonsulti su šeimos gydytoju.

Saldūs gėrimai

Mažųjų mėgstami saldūs, gazuoti gėrimai yra dažna ėduonies priežastis. Norėdami nuo šios problemos apsaugoti savo atžalas, tėvai turėtų vengti saldžių gėrimų vartojimo patys ir savo pavyzdžiu neugdyti šio pomėgio vaikams. Vietoje sulčių ir vaisvandenių, kuriuose yra cukraus, mažiesiems rekomenduojama pasiūlyti vaisių, o gazuotus gėrimus keisti nesaldinta arbata ir vandeniu.

Saldumynai

Sausainiai, saldainiai, šokoladas ir kiti skanėstai bei juose esantis cukrus yra pagrindinė terpė, kurioje veisiasi bakterijos, galinčios sukelti dantų ligas. Svarbu, kad tėvai ribotų vaikų smaližiavimą gardumynais ir saldžius patiekalus pakeistų džiovintais vaisiais, dribsnių batonėliais ar uogomis.

Raktažodžiai: Dantų higienavaikai

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai