Balandžio 17, 2012
Privačios vidurinės mokyklos Anglijoje – ne tik išrinktiesiems
MANTAS PETRUŠKEVIČIUS, 1
© Londonietė
Ar esate kada nors susimąstę apie galimybę savo atžalą leisti į privačią mokyklą? Nepaisant to, jog mokslas jose yra mokamas ir ne pats pigiausias, kainos už aukščiausios kokybės išsilavinimą nėra neprieinamos. Iš viso Jungtinėje Karalystėje privačias pradines bei vidurines mokyklas lanko per 620 000, arba vienas iš septynių visų šalies mokinių, kurių tėvai gali rinktis iš gausaus 2 600 skirtingų mokymo įstaigų. 
 
Septintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje Mary Fleur ir Donaldas Cameronai savo sūnų, dabartinį Didžiosios Britanijos Ministrą Pirmininką Davidą, taip pat išleido į privačią Etono mokyklą, kurios metraštyje po trijų dešimtmečių jo vardas įrašytas šalia kitų dvidešimties prieš jį šalį valdžiusių premjerų. Kurie tėvai nenorėtų ir nelinkėtų savo atžalai pasiekti panašių aukštumų? Planas tapti Didžiosios Britanijos premjeru arba premjere, galimas daiktas, gali ir neišdegti, tačiau pasidomėti investicija į privačių mokyklų teikiamą išsilavinimą jūsų vaikui be abejo verta. Ne veltui britai bei amerikiečiai taip mėgsta šūkį „investuokime į savo vaiko ateitį”.  
 
Taigi, pasižvalgykime po privačių mokymo įstaigų teikiamus privalumus ir trūkumus, palyginkime juos su valstybinėmis mokyklomis bei detaliau aptarkime įvairias jų formas skirtingose amžiaus grupėse, nepamiršdami, žinoma, kainų ir tikrosios vertės santykio.   

Pradinis ir vidurinis išsilavinimas   

Pirmoji akademinio gyvenimo pakopa, kaip ir visur, taip ir Jungtinėje Karalystėje, laukia ant pradinio bei viduriniojo mokslo laiptelių. Mokslas šioje šalyje yra privalomas vaikams nuo penkerių iki septyniolikos metų amžiaus. Nuo kitų metų mokyklą lankyti pradėję mokiniai, pirmąjį skambutį išgirdę 2013–aisiais, mokyklą jau lankys iki pilnametystės, tai yra - aštuoniolikos metų.   

Pirmoji pakopa – pradinė arba paruošiamoji mokykla, kurią lanko vaikai nuo 5 iki 11 metų. Valstybinės institucijos „Independent School Council” duomenimis, vidutinė vieno semestro kaina paruošiamojoje privačioje dieninėje mokymo įstaigoje siekia 2 600 svarų sterlingų. Verta paminėti, jog Britanijoje mokslo metai trunka tris semestrus, iš viso 38 savaites.   

Privačios mokyklos čia yra skirstomos į dienines (Day Schools) bei apgyvendinimą per mokslo metus teikiančias (Boarding Schools) mokyklas. Pavadinimas „Boarding School” Didžiojoje Britanijoje yra vartojamas jau keletą šimtmečių: jis yra kilęs iš žodžių „bed” (liet. lova) ir „board” (liet. lenta), iš anksto perspėjantis tėvus apie griežtą tokių mokyklų drausminę aplinką. Tačiau visuomet galite pasirinkti, ar norėtumėte vaiką atiduoti į mokytojų bei prižiūrėtojų rankas visiems mokslo metams, ar po pamokų pasiimti savo atžalą į namus. Pasirinkus „boarding” variantą, vidutinė kaina už vieną iš trijų mokslo metų trimestrų išaugtų iki 3200-4300 svarų sterlingų.   

Tolesnio išsilavinimo privačiose mokyklose vaikai gali siekti Senior Independent Schools vadinamose mokymo įstaigose, skirtose mokiniams nuo 11 iki 16 metų. Čia mokslas dieninėse mokyklose atsieina vidutiniškai £3000, o „boarding” mokykloje – £6600.   

Paskutinis laiptelis iki universiteto laukia mokinių nuo 16 iki 18 metų amžiaus, lankančių taip vadinamas Sixth form klases. Kaina už mokslą jose jau turėtų siekti nuo 3000 iki 7000 svarų sterlingų.   

Investicija į ateitį   

Be abejo, mokslai privačiose mokymo įstaigose Jungtinėje Karalystėje yra brangus malonumas. Tačiau vertinant tai kaip investiciją į ateitį, skaičiai atrodo šiek tiek mažiau bauginantys: jeigu nuo vaiko gimimo sutaupysite bent po 100-150 svarų per mėnesį po 12 metų, nors ir ne nuo mažų dienų, tačiau vis dėlto turėtumėte neblogą galimybę leisti savo atžalą į gerą privačią mokyklą.    
Statistika byloja, kad privačias mokyklas baigę mokiniai turi žymiai didesnius šansus įstoti į gerą arba labai gerą universitetą lyginant su besimokančiais valstybinėse mokyklose mokiniais: privačias mokyklas pabaigę mokiniai turi vidutiniškai 7 kartus daugiau galimybių už savo bendraamžius iš valstybinių mokyklų.   
Privalumai ir trūkumai   

Didžiausias privačių mokymo įstaigų privalumas prieš valstybines, kaip ir visame pasaulyje, taip ir Britanijoje, yra nepriekaištinga mokslo kokybė. Jose dirba geriausi specialistai ir pedagogai, naudojantys laiko patikrintas akademines metodikas bei nuolat ruošiantys geriausiais pažymiais vidurinę mokyklą pabaigiančius vaikus. Be mokslo kokybės, tokiose mokyklose yra išugdomi studijoms geruose universitetuose ir būsimoms aukštumoms darbo rinkoje būtini gebėjimai, tokie kaip pasitikėjimas savimi, komandinis darbas, nepriekaištinga iškalba, gebėjimas laisvai ir su bet kuo bendrauti.    

Nuo jaunų dienų klasėse skatinama sveika draugiška konkurencija, stiprus atsakomybės jausmas, ugdomos lyderio savybės. Vaikai kartu tobulėja ir nuo mažens draugauja su bendramoksliais, ateityje galbūt pasieksiančiais ne ką mažesnių aukštumų; ir čia kaip niekur kitur tiktų sena nerašyta taisyklė: „Kartais ne tiek svarbu, ką mokaisi – svarbu su kuo mokaisi“. Vėliau būsimieji darbuotojai, turintys pranašumų, įgytų privačiose mokyklose, bei po vidurinės mokyklos baigę gerus universitetus, jau pirmajame savo darbe uždirba vidutiniškai 30% daugiau nei baigę kitas, ne itin stiprias mokymo įstaigas. Čia, žinoma, tik materialinė ir karjeros pusės, tačiau dar svarbiau tai, kad gerose mokyklose vaikus supanti aplinka juos išugdo kaip pareigingus, atsakingus bei dorus piliečius, tad rizika „nueiti į šoną” čia sumažėja iki minimumo.   

Vis dėlto privačios vidurinės nėra absoliuti panacėja ir turi savų trūkumų. Bene vienas iš pagrindinių – tai didžiulis akademinis krūvis, tenkantis jose besimokantiems vaikams. Neretai iš tėvų lūpų galima išgirsti apie perkrautus mokymo programų sąrašus ir pervargusius nuo ilgos namų darbų ruošos mokinius. Valstybinėse mokyklose, atitinkamai, krūvis yra mažesnis, dėl to daugiau laiko lieka popamokiniams būreliams bei vaiko laisvalaikiui. Kitas iš privačių mokyklų skeptikų girdimas argumentas, jog į tokią mokyklą yra nepalyginamai sunkiau įstoti, taip pat yra svarbus prieš įvertinant savo galimybes ir priimant sprendimą, mat norintiems įstoti, prieš vidurinę mokyklą būsimiesiems mokiniams dažnai tenka lankyti įvairius paruošiamuosius būrelius, kurių nauda ne visuomet gali atsipirkti. Net jeigu įstoti ir pavyko, niekuomet negalite būti visiškai tikri, ar po semestro kito jūsų vaikas ir toliau čia mokysis dėl nuolatinės mokinių kaitos pagal demonstruojamus rezultatus. Privačių mokyklų mokytojų bei administracijos viltys dažnai būna milžiniškos, nes tik nuo mokinių valstybinių egzaminų rezultatų tiesiogiai priklauso mokyklos kokybė: kuo ji didesnė, tuo daugiau pinigų papildo mokymo įstaigos biudžetą, ir tuo geresnius mokytojus įstengiama pasikviesti, iš kurių atitinkamai tikimasi dar geresnių rezultatų ateityje, tad pastarieji stengiasi išspausti iš mokinių visus pajėgumus.   

Taigi, nors pastaraisiais kriziniais metais privačių mokyklų skeptikų argumentai viešojoje erdvėje girdimi vis dažniau, tačiau būtų išties sunku ginčytis, jog privačių mokyklų nauda yra didžiulė ir iš pirmo žvilgsnio ne visuomet deramai įvertinama. Žvelgiant į mokslą kaip į ilgalaikę investiciją, tikslas išleisti savo atžalą į gerą mokyklą anaiptol nėra nepasiekiamas, kitaip nei gali atrodyti išvydus didžiules sumas už mokslą. Svarbiausia, jog jų dydis staiga netaptų siurprizu, tad nuolatinis, sistemingas taupymas nuo vaiko gimimo (arba dar anksčiau) ateityje gali suteikti didelio džiaugsmo gėrintis vaisiais, kurių šaknys iš tiesų nėra tokios karčios.   Apačioje keletas naudingų nuorodų, kuriuose rasite svarbiausią informaciją apie privatų mokslą Jungtinėje Karalystėje:   

http://www.best-schools.co.uk/best-schools.aspx (geriausių šalies privačių mokyklų sąrašas su įmokų už mokslą dydžiais).   

http://www.isc.co.uk/(nepriklausoma mokyklų vertinimo organizacija).


Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai