Sausio 22, 2012
Norim vaikelio! Kūdikio planavimas
RYTĖ LIAUKEVIČIENĖ,
Šiais laikais planuojame viską: kada ir kokį pirkti ar nuomotis būstą, kur vykti atostogų, kokius gaminsime pietus, su kuo sutiksime šventes ir daugybę kitų įvykių. Pats svarbiausias planavimas šeimos gyvenime - kūdikio pradėjimas ir atėjimas į šį pasaulį. Šiame straipsnyje patarsiu kaip pasiruošti nėštumui. 
 
Pokalbiai 
Planavimas prasideda nuo pokalbio. Tikriausiai gerai pažįstate savo antrąją pusę ir užuominas arba atvirus pamąstymus apie šeimos pagausėjimą suprantate puikiai. Pasikalbėkite apie tai, koks tinkamiausias laikas atžalai ateiti į jūsų šeimą. Nereikia pamiršti, kad nenaudojant kontracepcijos priemonių sveika ir lytiškai aktyvi pora turėtų pastoti per vienerius metus. Tad visai tikėtina, kad gandrai neaplankys jūsų taip greit, kaip tikėjotės. Tiesiog toks yra organizmo pasiruošimas. Labai dažnai moteris pastoja ir persileidžia per keletą dienų (įvyksta tariamos mėnesinės ir ji net nesužino, jog buvo nėščia). Organizmo pasiruošimas priimti gyvybę gali užtrukti net ir keletą mėnesių ar metus. 
Būtinai pasikalbėkite apie šeimos biudžetą, kaip jis pasikeis, kiek galėtumėte skirti savo atžalai, kaip pasikeis jūsų santykiai, kas jums padės, kaip bus su darbu, karjera. Jeigu jau turite vaikų pabandykite jų paklausti, ar norėtų turėti broliuką ar sesutę, ar padėtų rūpintis. Vaikus reikia nuteikti teigiamai, be pavydo pasitikti būsimuosius pasikeitimus. 
Pokalbiai, bendravimas yra labai svarbu, nes aptariant viską iš anksto po to būna mažiau keblumų. Nereikėtų pamiršti, kad kūdikėlis - tai ne tik didelis džiaugsmas, bet ir nauji išbandymai tėveliams. 
 
Moters pasiruošimas 
Pirmiausiai reikia atsisakyti visų žalingų įpročių. Rūkymas ir alkoholis gali būti viena iš priežasčių, kodėl moteris nepastoja. Moterims, vartojančioms alkoholį, gali gimti protiškai atsilikę, silpni, turintys alkoholinį sindromą kūdikiai. Taip pat alkoholis yra dažna vaisiaus mirties priežastis. Rūkymas mažina deguonies perdavimą vaisiui, dažniau patiriami persileidimai, priešlaikiniai gimdymai. Rūkančių motinų vaikai būna alergiški, mažo svorio. Organizmui išsivalyti reikia apie trijų mėnesių. Neverta pamiršti ir apie medikamentų vartojimo poveikį. Vartojusioms kontracepcijos priemones (piliules, pleistrus) reikėtų prieš pastojant keletą mėnesių jų atsisakyti. 
Moterims naudojančioms kitus medikamentus (turinčioms skydliaukės sutrikimų, diabetą ar kitas ligas) pirmiausiai reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju dėl tolesnio vaistų vartojimo. Kai kurie vaistai tiesiog nesuderinami su nėštumu, todėl gydytojas veikiausiai paskirs kitus, taip pat veikiančius, bet nėštumui nekenkiančius medikamentus.  
Labai svarbu pasidaryti keletą tyrimų: kraujo ir chlamidiozės testus. Nusilpusį kraują prieš pastojant reikėtų atstatyti, įvertinti ar nėra infekcijos. Chlamidiozės testas rekomenduojamas visoms, jo nesidariusioms. Tai lytiškai plintanti liga, kuri dažniausiai neturi jokių simptomų, bet yra labai paplitusi, o įsisenėjusi sukelia kiaušintakių nepraeinamumą ir nevaisingumą. Chlamidiozė gydoma antibiotikais, todėl ją gydyti reikėtų iki nėštumo. Sergant chlamidioze yra dažnesni persileidimai, priešlaikiniai gimdymai, dažnai tai būna ir nepastojimo priežastis. Tokiu atveju reikėtų atlikti kiaušintakių praeinamumo tyrimą.  
 
Mityba 
Mityba ir būsimos mamos svoris turi labai svarbų vaidmenį nėštumo planavime. Vertėtų suderinti savo mitybos racioną ir vartoti daugiau daržovių, vaisių, grūdinių produktų. Būtina į savaitę kartą suvalgyti po kiaušinį, nes jame yra kone visa gama žmogui reikalingų maisto medžiagų. Nereikėtų pamiršti ir raudonos mėsos, nes ji stiprina kraują. Žuvies produktai turtingi omega-3 riebalų rūgštimis, vitaminu B. Žuvis yra vienintelis maistas, kuris kuo riebesnis - tuo sveikesnis, todėl nevenkite ir riebių žuvų. Dabar kuo svarbiau paruošti organizmą kaip geriausią namelį savo būsimajam vaisiui, tad valgykite sočiai, bet sveikai. Ir jokiu būdu nevalgykite už du, tai ne tik kenkia jums, bet ir būsimam kūdikiui. Nutukusios motinos dažniau suserga nėščiųjų diabetu (cukralige), turi padidintą kraujospūdį. Labai svarbu ne tik sureguliuoti savo mitybą iki pastojant, bet ir numesti svorį. 
3 mėnesius iki pastojant ir 3 mėnesius pastojus gerkite folio rūgštį (400mg į dieną). Ji sumažina vaikelio stuburo vamzdelio defektų ir persileidimo riziką. Folio rūgšties gausu žaliose lapinėse daržovėse (ypač špinatuose). Ji parduodama vaistinėse be jokio recepto (angliškai Folic Acid). 
Nuoširdžiai patariu nevartoti jokių nėščioms skirtų vitaminų iki kol to jums nepasiūlys gydytojas ar nėštumą prižiūrinti akušerė. Tai sintetiniai preparatai, kurių mūsų organizmas nepažįsta ir labai sunkiai įsisavina. Taip pat vitaminų perteklius yra žalingas, o ne naudingas. Dideli magnio kiekiai, esantys vitaminuose, dažnai tampa pernešiojimo priežastimi ir gimdymą tenka skatinti, o gimdos kaklelį gimdymui paruošti dirbtinai.

Vyro vaidmuo 
Antra, svarbioji grandis po šiltų kūdikio namų, pilvelio, yra gyvybės nešėjas vyras. Vyrams vaikelio planavimas taip pat gali būti puiki proga atsisakyti žalingų įpročių. Rūkymas, alkoholis ir narkotikai labai veikia spermos kokybę, lėtina spermatozoidų judėjimą ir mažina gyvybingumą. Sveikas, aktyvus vyras neabejotinai perduoda sveiką informaciją savo būsimam vaikeliui.  
Jeigu vyras turi genetinių ligų, yra vyresnio nei 45 amžiaus apie tai pasakykite jus prižiūrinčiam, konsultuojančiam specialistui - jums būtinai nėštumo eigoje pasiūlys genetinius tyrimus.  
Prisiminkite, jog seksas ir toliau turi išlikti malonumas, o ne darbas. Tai lengvina pastojimą, nes poros atsipalaiduoja, mėgaujasi vienas kitu. Jokiu būdu nepaverskite intymių akimirkų darbu. Vyras turi pasirūpinti tuo, jog moteris atsipalaiduotų. 
Ir nepamirškite, jog svarbiausia yra moters palaikymas, padrąsinimas. 
 
Judėkite 
Neužsisėdėkite vietoje - aktyvus gyvenimas, judėjimas, lengvas sportas lengvina pastojimą. Labai teigiamai veikia vandens procedūros, joga. Jei lankotės sporto klube ar užsiimate kitokiomis treniruotėmis apie planuojamą kūdikį praneškite treneriui - jis patars, ko reikėtų vengti, ką pakeisti. Nebijokite pasakyti, kad planuojate! Visi šiame vietoje nenustygstančiame pasaulyje viską planuoja! O keletas patarimų viską gali tik palengvinti.  
 
Svarbiausia, mylėkite save ir tikėkite, kad tas stebuklas aplankys ir jus. Ir nebūtina kiekvieną mėnesį bėgti pirkti nėštumo testų - išlaukite, mėgaukitės planavimu, galų gale, bręskite kaip būsimi tėvai. Nesinervinkite, jei nepavyko, galbūt jums pavyks dar po keleto mėnesių. Nepamirškite, jog gražiausi dalykai gyvenime kartais įvyksta netikėtai. Atsipalaiduokite, rūpinkitės savimi, tikėkite, jog viskas bus gerai. Teigiamos mintys visada materializuojasi. Beje, netradicinėje medicinoje teigiama, jog vaikelis renkasi būsimuosius tėvus ir ateina būtent tuo metu, kada tik pats panori. Tad kvieskite ir kalbinkite jį jau iš anksto. Jums tikrai pavyks!

Klausimus Rytei ir Londonietei galite siųsti e-paštu [email protected]. Kai kuriems klausimams bus suteikiami individualūs atsakymai, platesnes, skaitytojas dominančias temas aprašysime Londonietėje.



Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai