Rugpjūčio 15, 2016
Atlėpusios vaiko ausytės - kaip reaguoti tėvams?
© 123rf/Marco Mayer.

Žinant, kokie negailestingi būna šių dienų vaikai vieni kitiems, tėvai visomis išgalėmis stengiasi apsaugoti juos nuo galimo psichologinio diskomforto. Atlėpusios vaikų ausys - jau mokykloje dažnai tampa pašaipų objektu. Pagrindiniu klausimu tėvams tampa - ryžtis, ar ne vaiko plastinei ausų korekcijai?

Atlėpusios ausys - įgimtas defektas

Atlėpusios ausys – viena iš dažniausiai pasitaikančių galvos ir kaklo įgimtų deformacijų. Maždaug 5 proc. žmonių ausys būna atlėpusios, teigia plastikos chirurgai. Kepurėlių dėjimas, skarelių ryšimas ir net priglaudimas su pleistriukais - girdėtos ir žinomos buitinės priemonės, kurias taiko tėvai, norėdami sumažinti pastebėtą ausų atlėpimą.

„Kai tėvai pamato ir supranta, kad jų vaiko ausytės - atlėpusios, aš jiems visuomet patariu - nedarykite nieko. Dirbtinis ausų prispaudimas, tikrai nepanaikins jų atlėpimo“, - sako plastikos chirurgas Vytautas Jankūnas.

Daktaras įvardija dvi pagrindines priežastis, dėl kurių susiformuoja atlėpusios ausys. Pirmoji - neišsivysčiusi viršutinė ausies kaušelio dalis. Tuomet natūraliai nesusiformuoja priešvijoklis (išilgai ausies einantis kremzlės išlinkimas), tada vijoklis (išorinis ausies kraštelis) lieka atsikišęs į priekį.

Antroji priežastis –  per greitai auganti centrinė kremzlinė dalis (kriauklė). Priešvijoklis susiformuoja netaisyklingai ir visa ausis atrodo atsikišusi. Būtent dėl šių priežasčių, ausys atrodo atlėpusios.

Korekcija dažniausiai atliekama ikimokyklinio amžiaus vaikams

Atlėpusių ausų korekcija atliekama ne vien dėl vizualinio vaizdo, tačiau, svarbiausia, siekiant užkirsti kelią galimoms patyčioms. Jaunai, dar tik besiformuojančiai asmenybei tai gali sukelti psichologinį diskomfortą bei papildomų kompleksų.

Tokias korekcijas plastikos chirurgai rekomenduojama atlikti vaikams, sulaukus 6-7 metų, dar prieš pradedant lankyti mokyklą. Tokiu būdu išvengiama galimų bendraamžių patyčių.

“Anksčiau operuoti nerekomenduojama, nes vaiko ausis dar vystosi, kremzlė formuojasi,  tad chirurginis įsikišimas gali trukdyti augti ausies kaušeliui. Tinkamiausias metas operuoti ausis – nuo šešerių metų amžiaus. Per metus aš tokių operacijų atlieku apie 70.” - kalbėjo plastikos chirurgas V. Jankūnas.

Operacija - neskausminga

Pasak Vytauto Jankūno 98 procentai pacientų operuojami, renkantis vietinę nejautrą. Tuomet ir daktarams lengviau - jie visą laiką gali su skausmo nejaučiančiu mažyliu šnekučiuotis. Jeigu vaikas jautresnis, mamai leidžiama operacijos metu palaikyt jį už rankos.

Operacija trunka lyg viena pamoka kiekvienai ausiai. Kartais – iki pusantros valandos. Operacijos metu atidalinama ausies kremzlė nuo ją dengiančios odos – iš priekinio ir galinio paviršiaus, tam tikrais dūriais įpjaunama, ir suformuojamas anatomiškai taisyklingas ausies kontūras. Jis pritvirtinamas keliais siūliukais, žaizda užsiuvama, uždedamas tvarstis. Po operacijos praėjus keletui valandų, vaikas išleidžiamas iš ligoninės namo. Po dviejų dienų ausis yra perrišama, o po 12-os dienų ištraukiami siūlai.

Kada verta sunerimti?

Mediciniškai yra paskaičiuota, koks turi būti atstumas nuo ausies viršutinio krašto iki galvos. Šis atstumas turi siekti 15-20 milimetrų. Kai jis viršija 2 centimetrus, tai traktuojama kaip ausies atlėpimas. Visgi - teorinis paskaičiavimas.

“Atlėpusių ausų nebūtina matuoti liniuote. Vizualiai tiek tėvai, tiek pats vaikas pastebi ir suvokia, jei ausytės yra atlėpusios. Visų svarbiausia, kaip jaučiasi vaikas. Ši korekcija atliekama estetiniu pagrindu”, - sako V. Jankūnas.

Klausai, pasak plastikos chirurgo, atlėpusios ausys jokios įtakos neturi. "Tik ypatingai retais atvejais ausies landa gali būti susiaurėjusi, tuomet tai atsiliepia suprastėjusiam klausos pojūčiui”, - sako daktaras.

Vaiko psichologinė savijauta - svarbiausia

Vaikų savijauta ir aplinkos tolerancija, kurioje jis auga -  pirminiai pasiryžimo operacijai motyvai. Jei vaikas nejaučia jokio diskomforto dėl atlėpusių ausyčių, o jo aplinka, kurioje jis gyvena - draugiška ir supratinga, plastinės operacijos nepatars daryti nė vienas plastikos chirurgas. Svarbiausia - stebėti vaiko savijautą, elgesį ir santykį su aplinka.

V. Jankūnas Londone konsultuos rugsėjo 9 – 10 d.

Plastikos chirurgas V. Jankūnas reguliariai į Londoną atvykstą kas 6 savaites. Daktaras norimoms operacijoms čia konsultuoja ne tik gyvenančius tautiečius, bet ir vietinius Londono gyventojus. Taip pat vietoje daktaras atlieka raukšlių lyginimo hialuronu, prakaitavimo mažinimo bei lūpų putlinimo procedūras. Artimiausiu metu V. Jankūnas Londone konsultuos rugsėjo 9 – 10 d. 

Būsimų konsultacijų vietas bei laikus rasite čia: www.plastikoschirurgai.lt/medicininis-turizmas/ arba galite registruotis tiesiogiai, užpildę formą žemiau:

Straipsnio komentarai

 • Suprantu, kad portalui reikalingi reklamos pinigai, bet stai tokie staipsniai - tikrai neetiski. Koks bus sekantis staipsnis? Kaip reaguoti tevams, kai 11 metu mergaite nori digesniu krutu? Dar karta pasidalinsite pono Jankuno kontaktais?
  1. Vaida Filmanaviciute // Lapkričio 18, 2016 // 20:42
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Suprantu, kad portalui reikalingi reklamos pinigai, bet stai tokie staipsniai - tikrai neetiski. Koks bus sekantis staipsnis? Kaip reaguoti tevams, kai 11 metu mergaite nori digesniu krutu? Dar karta pasidalinsite pono Jankuno kontaktais?
  1. Vaida Filmanaviciute // Lapkričio 18, 2016 // 20:42
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai