Balandžio 9, 2024
Rinkimai ir referendumas Lietuvoje 2024 | Balsavimas užsienyje - dažniausiai užduodami klausmai

Visi užsienyje gyvenantys ar laikinai esantys, vyresni nei 18 metų ir balsavimo teisę turintys Lietuvos Respublikos piliečiai, turi teisę ir yra kviečiami balsuoti 2024 metais gegužės ir birželio mėnesį vykstančiuose rinkimuose ir referendume dėl pilietybės išsaugojimo.

Kada balsuosime 2024-aisiais?

Gegužės 12 d. vyks Respublikos Prezidento rinkimai ir privalomasis referendumas dėl pilietybės išsaugojimo. Rinkėjai, užsiregistravę balsuoti Prezidento rinkimuose, bus laikomi užsiregistravusiais ir balsavimui referendume.

Gegužės 26 d. vyks galimas pakartotinis balsavimas Prezidento rinkimuose.

Birželio 9 d. vyks rinkimai į Europos Parlamentą.

Spalio 13 d. numatomi eiliniai Seimo rinkimai, o spalio 27 d. – galimas pakartotinis balsavimas Seimo Pasaulio lietuvių vienmandatėje rinkimų apygardoje.

Koks klausimas bus sprendžiamas referendumu?

Spręsime dėl siūlomo Konstitucijos pakeitimo – 12 straipsnyje išbraukti sakinį „Išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis“, kuris šiuo metu neleidžia išsaugoti Lietuvos pilietybės įgijus kitos valstybės pilietybę.

Referendumo biuletenis atrodys taip:

SVARBU! Žymėdami laukelį TAIP pritarsite Konstitucijos pataisai, pasirinkdami laukelį NE –  nepritarsite.

Atsakymus į rūpimus klausimus apie gegužės 12-os dienos referendumą rasite www.referendumas2024.lt

Ar būtina iš anksto registruotis norintiems balsuoti užsienyje?

Taip. Visi rinkėjai, ketinantys balsuoti užsienyje paštu arba asmeniškai, turi užsiregistruoti elektroninėje registracijos sistemoje: https://www.rinkejopuslapis.lt.

Svarbi informacija. Jei planuojate balsuoti paštu, kviečiame registruotis www.rinkejopuslapis.lt iki sąraše nurodytos datos. Priklausomai nuo valstybės pašto specifikos, šios datos atskirose atstovybėse yra skirtingos (sąrašas nuolat pildomas). Vėliau užsiregistravę, balsuoti paštu nebegalės ir turės atvykti į atstovybę.

Registruotis reikia iš naujo, net jeigu anksčiau buvote įtraukti į užsienyje balsuojančių rinkėjų sąrašus. Elektroninė registracijos sistema suteikia galimybę rinkėjams, pageidaujantiems balsuoti užsienyje, per kelias minutes užsiregistruoti balsavimui ir būti įtrauktiems į atitinkamos Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos rinkėjų sąrašus 

Ką daryti, jeigu neturiu galiojančio paso?

Jeigu neturite galiojančio asmens dokumento, tačiau nesate praradęs Lietuvos Respublikos pilietybės, galite registruotis ir balsuoti su baigusiu galioti Lietuvos Respublikos pasu ar asmens tapatybės kortele.

Kam naudojami registracijos duomenys?

Rinkėjų registracijos metu nurodyti asmens duomenys naudojami tik rinkimų organizavimo tikslais: sudaryti užsienyje balsuojančių Lietuvos Respublikos piliečių sąrašus. Asmens duomenų tvarkytojas yra Lietuvos Respublikos Vyriausioji rinkimų komisija, juridinio asmens kodas 188607150, adresas: Gynėjų g. 8, Vilnius, tel.: +370 5 239 6902, el. paštas: [email protected]. Asmens duomenys tvarkomi Lietuvos Respublikos Vyriausiajai rinkimų komisijai vykdant jai pavestas viešosios valdžios funkcijas pagal Lietuvos Respublikos rinkimų kodeksą. Dėl asmens duomenų apsaugos klausimų galite kreiptis į Asmens duomenų pareigūną Roką Stabingį, tel. +3705 239 6423, el. paštas: [email protected].

Iki kada galima registruotis balsavimui užsienyje?

Patariame balsavimui registruotis kuo anksčiau, bent jau iki balandžio mėn. vidurio, ypač tuo atveju, jei ketinate balsuoti paštu. Priklausomai nuo Jūsų buvimo valstybės pašto specifikos, registracija balsuoti gali būti baigta anksčiau, siekiant, kad balsavimo biuleteniai spėtų atkeliauti iki Jūsų, o išsiųsti atgal, laiku pasiektų Lietuvos ambasadą arba konsulatą. Registracija balsuoti paštu Jungtinėje Karalystėje tęsis iki gegužės 3 d.

Daugiau informacijos rasite čia: https://www.vrk.lt/balsavimas-uzsienyje-2024-pr

Ką daryti, jei nepavyksta užsiregistruoti?

Jei nepavyksta užsiregistruoti, patikrinkite, ar teisingai nurodėte visus asmens duomenis, kaip nurodyta jūsų Lietuvos Respublikos pase arba asmens tapatybės kortelėje, pažymėjote visus privalomus laukelius. Jei vis tiek nepavyksta užsiregistruoti, kreipkitės į Lietuvos Respublikos Vyriausiąją rinkimų komisiją: Tel. Nr. +370 620 75079, el. p. [email protected].

Kaip galiu balsuoti asmeniškai?

2024 metais balsavimas organizuojamas 52 diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose užsienyje. Papildomai piliečiai užsienyje galės balsuoti Pasaulio lietuvių centre Lemonte (JAV), Lietuvos Respublikos garbės generaliniamekonsulate Toronte (Kanada),o gegužės 12 d. vyksiantiems Prezidento rinkimams ir referendumui dėl pilietybės išsaugojimo steigiamos dar kelios papildomos balsavimo vietos Penkios Jungtinėje Karalystėje – Rytų Londone, Lidse, Danganone, Edinburge, Piterbore, taip pat Lisabonoje (Portugalija)ir Tenerifėje (Ispanija).

Atkreipiame dėmesį, kad šiose papildomose balsavimo vietose neplanuojama vykdyti balsavimo 2024 m. birželio 9 d. rinkimuose į Europos Parlamentą. Taip pat dar nėra žinoma, ar visose šiose papildomose balsavimo vietose bus vykdomas balsavimas 2024 m. spalio 13 d. Seimo rinkimuose.

Naujienas ir informaciją apie balsavimo vietas ir balsavimo laiką atstovybėse sekite konkrečios atstovybės interneto svetainėse bei Facebook paskyrose. Lietuvos atstovybių užsienyje sąrašą galite rasti čia, atstovybių paskyras socialiniuose tinkluose rasite čia.

Ką daryti, jei gyvenu valstybėje, kurioje nėra Lietuvos atstovybės?

Tokiu atveju, galite balsuoti paštu, registruodamiesi į Jūsų buvimo šalį dengiančios atstovybės rinkėjų sąrašą. Pvz., Naujoje Zelandijoje gyvenantys Lietuvos piliečiai balsuoja įtraukti į Lietuvos Respublikos ambasados Australijoje rinkėjų sąrašus. Lietuvos atstovybių užsienyje sąrašą galite rasti čia. Įrašykite tikslų savo nuolatinės ar laikinos gyvenamosios vietos užsienio valstybėje adresą, nes šiuo adresu bus išsiųsti balsavimo dokumentai. Būtinai pasitikrinkite Jūsų gyvenamosios vietos užsienio valstybėje taikomus pašto korespondencijos adreso rašymo reikalavimus atitinkamuose tinklalapiuose, informuojančiuose apie Jūsų gyvenamosios valstybės pašto paslaugas arba apsilankę atitinkamos atstovybės interneto svetainėje.

*VRK atkreipia dėmesį, kad tuo atveju, jeigu rinkėjai balsuoja valstybėje, kurioje nėra Lietuvos Respublikos ambasados ar konsulinės įstaigos, už balsavimo dokumentų išsiuntimą atgal į ambasadą ar konsulinę įstaigą, kuri atsiuntė balsavimo dokumentus, susimokėti turi patys rinkėjai. Lietuvos Respublikos ambasados ar konsulinės įstaigos neatsako už užsienio valstybių pašto patikimumą.

Raktažodžiai: LietuvaReferendumasDviguba pilietybė

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta