Balandžio 5, 2018
Ištraukti vyrą į muziejų. Parodoje Londone - garsiausi Ferrari automobiliai
BRIGITA ADOMAVIČIŪTĖ

Moteriški ir vyriški interesai dažnai susikerta, o surasti kompromisą ne visada būna lengva. Vos tik ištarus žodį muziejus, vyras dažniausiai tik nusijuokia, o jeigu vietoj muziejaus pasakytumėt Ferrari?

Pirmasis sukurtas Ferrari automobilis, „Formulė-1“ lenktynių čempionas Michaelis Šumacheris, naujausias hibridinis Ferrari modelis ir varikliai - manau retas vyriškis atsispirtų tokiai provokacijai, o damoms tai puiki proga susipažinti su „nemoteriškais“, bet dažnai su moterimis lyginamais seksualiais raudonos spalvos keturračiais žaislais.

Šiemet itališkas prekės ženklas Ferrari švenčia 70 metų jubiliejų, šia proga Londono dizaino muziejus (The Design Museum) kviečia lenktynėms žavingos automobilių istorijos trasoje. Paspausti gazą verta dabar, nes paroda „Ferrari: Under the Skin“ (Ferrari: po oda) veiks iki balandžio 15 d. Standartinio bilieto kaina: £18 , detalesnę informaciją rasite čia: designmuseum.org/exhibitions/ferrari.

Ferrari: Under the Skin. Ko tikėtis parodoje?

Lenktyniniai automobiliai nėra nei gražūs, nei negražūs. Jie tampa nuostabūs tada, kai laimi.

Citata priklauso Enzo Ferrari – legendiniam visame pasaulyje puikiai žinomų Ferrari sportinių automobilių įkūrėjui. Antrojo pasaulinio karo nuniokotoje Italijoje Enzo Ferrari subūrė nedidelę komandą ir užsigeidė sukurti tobulą lenktynių mašiną. Kas slypi po Ferrari automobiliu ir Enzo Ferrari asmenybe? Kaip vyksta lenktyninių automobilių dizaino ir gamybos procesai? Kurios pasaulio žvaigždės sėda už Ferrari vairo? Kokios ateities inovacijos laukia šio prabangaus prekės ženklo? Visus atsakymus ir dar daugiau įdomių detalių atskleis paroda „Ferrari: Under the Skin“.

Enzo Ferrari istorija ir aistra lenktynėms

Jeigu gali apie tai pasvajoti, gali tai ir įgyvendinti.

Enzo Ferrari įvardijamas kaip išmintingas, aistringas ir dėmesingas detalėms italas –  mechanikas, lenktynininkas, inžinierius, menininkas, tėvas ir romantiškas vyras, kovojantis dėl savo svajonių. Savo karjerą Enzo pradėjo beveik prieš šimtą metų, 1919 m., kai ketvirtas finišavo „Parma-Poggio di Berceto“ kalnų lenktynėse. Nuo tada sekė serija lenktynių, kuriose Ferrari pasirodydavo vis geriau ir gavo pasiūlymą pasirašyti kontraktą su „Alfa Corse“ kompanija, gaminančia „Alfa Romeo“ automobilius. Po 20 metų karjeros, 1939 m., Enzo Ferrari paliko darbą „Alfa Corse“, tačiau pagal sutartį, 4 metus negalėjo sieti Ferrari vardo su lenktynėmis ir sportiniais automobiliais. Nuo tada Enzo užsibrėžė laimėti lenktynes prieš „Alfa Romeo“ savo projektuotu automobiliu ir įkūrė „Auto Avio Costruzioni“ gamyklą Modenos mieste. Galiausiai, 1945 m. Ferrari pradėjo kurti savo pirmąjį Ferrari su V12 varikliu. Tuomet kovo 12 dieną Enzo Ferrari užvedė automobilį, dabar žinomą pavadinimu „125 S“ išbandymui atvirame kelyje, o Ferrari mašinų istorija tęsiasi iki pat šių dienų.

Londono dizaino muziejuje garsiausi Ferrari automobiliai

Kiekvienas parodoje eksponuojamas Ferrari sportinis automobilis turi unikalią istoriją nuo pat 1940-ųjų iki dabartinių laikų. Sužinokite keletą įdomiausių faktų apie garsiuosius Ferrari:

125 S – pats pirmasis Ferrari istorijoje, galutinai užbaigtas 1947 m., sunkiais pokario laikais, kai Italijos ekonomika patyrė krizę. Londono muziejuje eksponuojama vienintelė egzistuojanti originali šio automobilio dizaino kopija. Įkvepia tai, kad Enzo Ferrari buvo 49 m., kai jis įgyvendino savo svajonę sukurti pirmąjį Ferrari.

166 MM Barchetta– 1950-ųjų modelis, priklausantis Fiat vadovui Gianni Agnelli, ir kaip jis pats sakė: Iš visų automobilių, kuriuos vairavau, niekad nepamiršiu pasivažinėjimo savo pirmuoju Ferrari.

Ferrari 500 F2 – Enzo Ferrari visada siekė gaminti ne tik sportinius, bet ir vienviečius lenktyninius automobilius. Alberto Ascari du kartus iš eilės laimėjo „Formulę-1“ vairuodamas „Ferrari 500 F2“ 1952 ir 1953 m., taip pademonstruodamas, jog Ferrari pasiekė lenktyninių automobilių kūrimo apogėjų.

250 GT Cabriolet– išskirtinio dizaino automobilis atviru stogu priklausė žymiam britų lenktynininkui Peter Collins. Jis mašiną naudojo ne tik lenktynėms, bet ir kaip asmeninę transporto priemonę – taip Ferrari iš lenktynių trasų išvažiavo į miesto gatves. 
275 GTB4 – vadinamas pačiu gražiausiu visų laikų Ferrari automobiliu. Tai ilgalaikio Ferrari bendradarbiavimo su Turino dizaino namais „Pininfarina“ rezultatas.

F40 – greičiausias 1988-ųjų automobilis, sukurtas norint įamžinti 40 metų sukaktį po pasirodžiusio paties pirmojo Ferrari „125 S“. Ši mašina ypatinga, nes buvo paskutinė, kuria Enzo Ferrari dar spėjo pasidžiaugti prieš savo mirtį tų pačių metų rugpjūtį.

Ferrari F1-2000 – su šia mašina Michaelis Šumacheris trečią kartą laimėjo geriausio pasaulio lenktynininko titulą 2000 m. Šumacherio sėkmės paslaptis slypi ne tik jo lenktyniniuose gabumuose, bet ir sugebėjime teisingai analizuoti automobilį. Šumacherio ir Ferrari kombinacija ilgai dominavo „Formulės-1“ lenktynėse.

La Ferrari Aperta– 2016 m. sukurtas hibridinis modelis, pasižymintis elektrinės baterijos technologija , kuri užtikrina įspūdingą automobilio našumą bei sumažina kuro sąnaudas. „La Ferrari Aperta“ – tai žvilgsnis į technologiškai pažangią Ferrari ženklo ateitį.

Gražuolio Ferrari tikrai neaplenkė pasaulio įžymybių akys, trokštančios atsidurti už sportinio šedevro vairo. Prancūzų ikona Brigitte Bardot, amerikiečių aktorius Clint Eastwood, filme „Rožinė pantera“ inspektorių vaidinęs anglas Petter Sellers, grupės „Pink Floyd“ būgnininkas Nick Mason – tai tik keletas neeilinės Ferrari klientūros vardų. Nors Ferrari įkandamas ne kiekvienam, bet godžiai paganyti akis tikrai niekas neuždraus, tik nenustebkite, kad po apsilankymo parodoje gali užvaldyti raudonos spalvos manija.

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai