Lapkričio 21, 2018
HALIUCINACIJOS IR MOLIŪGAI. Bene įspūdingiausia metų paroda Londone valdo Instagram'ą
SIMONA SURVILAITĖ

89-erių menininkės Yayoi Kusamos vardas skamba ne tik meno kritikų ir entuziastų lūpose. Jis kaip virusas sklinda po pasaulio galerijas, pramogų portalus ir socialinius tinklus. Jei viešėdami Vilniuje ar Anykščiuose lankėtės Cosmos Paukščių Take, tuomet netiesiogiai prisilietėte prie beveik identiškai atrodančių šios kūrėjos instaliacijų, pavadintų Infinity Mirrored Room. Vis dėlto, Lietuvoje Paukščių Takai atidaryti visai neseniai, 2015-aisiais, penkiasdešimt metų po pirmojo Yayoi Kusamos veidrodinio kambario. Vėliau menininkė jų sugalvojo dar daugiau nei dvidešimt, o naujus kuria iki šiol. Meno entuziastai, smalsuoliai ir nuotraukų gaudytojai bilietus į Yayoi Kusamos parodas nušluoja per kelias valandas ir vadina ją ateive iš kito pasaulio.

Susipažinkite su Yayoi Kusama ir jos naujausia paroda The Moving Moment When I Went to The Universe Londone, Victoria Miro galerijoje.

Yayoi Kusama. Foto: Victoria Miro galerija. Yayoi Kusama. Foto: Victoria Miro galerija.

Yayoi Kusama. Faktai

1. Maištininkė
Kai jos darbų 1966 metais atsisakė Venecijos Bienalė, neturėdama tam leidimo, ji sudėjo pusantro tūkstančio veidrodinių kamuolių lauke prieš paviljoną ir pardavinėjo juos praeiviams po du dolerius.

2. Menas iš haliucinacijų
Taškų manija prasidėjo nuo haliucinacijos, kurią ji regėjo būdama dešimties metų. Kusama žiūrėjo į taškuotą staltiesę, o kai nukreipė nuo jos akis, taškus matė visur. Nuo tada ji taškais dengia ir savo drabužius, ir meno kūrinius. Menininkė juos vadina „begalybės tinklais“, nes jie užkloja viską, ką ji mato.

3. Nuo šimto iki milijonų
Menininkės karjeros pradžioje jos kūriniai buvo pardavinėjami vos po 200 dolerių. 2014-aisiais, Kusamos paveikslas „White Net No. 28“ susižėrė 7,1 milijonus dolerių ir tapo visų laikų brangiausiu aukcione parduotu meno kūriniu, sukurtu dar gyvos menininkės moters.

4. Kuria ir telefonus
Geriausiai žinomi yra Kusamos tapybos ir skulptūros darbai, tačiau ji taip pat rašo eilėraščius ir noveles, iliustruoja knygas, kuria filmus, atlieka performansus. Septintajame dešimtmetyje ji atidarė mados kompaniją – jos kurti drabužiai buvo pardavinėjami Bloomingdales parduotuvėje. Per pastaruosius kelerius metus ji yra sukūrusi mobiliųjų telefonų, riedlenčių, Lancome lūpų blizgesio tūbelių ir Louis Vuitton drabužių dizainus.

5. Darbai ir psichinė sveikata
Kai aštuntajame dešimtmetyje Kusama patyrė psichinį išsekimą, ji paliko JAV ir grįžo į Japoniją bei pati užsiregistravo į psichiatrinę ligoninę Tokijuje, kurioje savanoriškai gyvena iki šiol. Ten ji tapo, rašo noveles ir poeziją, o netoliese esančioje savo studijoje kuria meno instaliacijas. Kusama savo darbus apibūdina kaip „meno vaistus“.

6. Instagram'as ją myli
Kusamos Infinity Mirrored Room yra įspūdingas veidrodinis kambarys, priverčiantis jaustis lyg būtum atvirame kosmose. Tai ideali vieta siurrealiai asmenukei, kurių šia tema Instagram'e yra daugiau nei 60 tūkstančių. Kai kambarys praeitais metais buvo eksponuojamas Los Andžele, 50 tūkstančių bilietų buvo parduoti per vieną valandą. Kusamos parodos Londone bilietai taip pat išgraibstyti dar prieš parodai atsidarant.

Mano pačios pažintis su šia japonų menininke prasidėjo kai socialiniuose tinkluose pamačiau nuotrauką iš vieno Infinity Mirrored Room. Dabar net gėda pripažinti, kad tuomet šiek tiek pasimečiau – juk Lietuvos Cosmos Paukščių Takas kone identiškas? 

Ši Kusamos paroda Londone yra jau dvylikta, tačiau ne mažau laukiama – nemokami bilietai išgraibstyti per kelias dienas, parodai dar neprasidėjus. Jeigu kažko visi labai nori, vadinasi verta.

Parodą aplankiau vieną iš pirmųjų jos eksponavimo dienų. Kiekvienas bilietas turi nurodytą datą ir laiką, kuriuo privaloma atvykti – taip valdomi lankytojų srautai. Įeiti į parodą turėjau vidurdienį, tačiau, tikėdamasi didelių eilių, atvykau maždaug dešimčia minučių anksčiau. Laukė vos keturi ar penki žmonės, o apsauga mane įleido pačią pirmąją.

Visi lankytojai pirma nukreipiami aplankyti The Infinity Mirrored Room ir tik tada gali laisvai vaikščioti po likusias parodos erdves. Prie Infinity Mirrored Room driekėsi gan didelė eilė. Palaukti reikėjo maždaug penkiolika minučių. Prie įėjimo buvau paprašyta palikti kuprinę, nes vidun leidžiami tik nedideli krepšiai ar rankinukai.

Į kambarį įleido tik po tris vienu metu, tad buvau sugrupuota kartu su pora nepažįstamų merginų. Pagaliau parodos darbuotojai praskleidus juodą užuolaidą akis užliejo galvą sukantis spalvų kaleidoskopas. Gausybė didelių taškuotų kamuolių, keičiančių spalvas, blausiai švietė tamsoje ir atsispindėjo nuo veidrodinių sienų. 

Mano patirtis šiame kambaryje dvejopa. Nors pats kūrinys pasakiškai įspūdingas, tačiau eiti siauru takeliu su dviem nepažįstamais žmonėmis, iš paskos sekant parodos darbuotojai, nėra jauku. Taip pat, mano (ir daugelio) dideliam nusivylimui, kambaryje leidžiama pabūti vos vieną minutę. Atrodo, kad buvau jame dar mažiau, nei tas trumpas šešiasdešimt sekundžių. Galbūt kambaryje visi puola 'selfintis' dar ir todėl, kad tos vienos minutės šiaip ar taip yra per maža, tad bent jau lieka nuotraukos atsiminimui. Tai kiek aptemdė patirtį, kuri, kaip žadama, turėjo būti absoliučiai užburianti ir įtraukianti į savo siurrealų pasaulį. Primygtinai mandagiai paprašyta palikti Infinity Mirrored Room, lyg vogčiomis pasidariusi porą nuotraukų, išėjau dairytis po likusią erdvę.

Kiti Kusamos meno kūriniai suskirstyti į tris erdves. Kiekvienoje iš jų susitelkiama į vienos tematikos darbus. Pirmiausia – dideli taškuoti moliūgai. Geltonos, žalios ir raudonos spalvų paveikslai ant sienų priminė Lietuvos trispalvę. Kusamos vaikystė prabėgo moliūgų  apsuptyje. Kusamai jie simbolizuoja gyvenimo džiaugsmą ir kuklumą.

Victoria Miro galerijos kieme, Waterside Garden'e, išdėstytos trys milžiniškos, žirniukais padabintos gėlių skulptūros. Kaip ir moliūgai, gėlės nuo pat menininkės kūrybos pradžios buvo svarbi jos darbų dalis. Didelės ir nudažytos ryškiomis spalvomis, jos nesupainiojamos su niekieno kito skulptūromis. Rudenėjantis galerijos sodas ir smulkūs rudi medžių lapai sudarė nemenką kontrastą su apvalių formų, spalvingomis skulptūromis.

Iš kiemo palypėjus ilgais laiptais į ketvirtą aukštą atsivėrė erdvė, nukabinta didelio formato Kusamos tapybos darbais. Palyginus su iki smulkmenų nudailintais Infinity Mirrored Room ir skulptūromis, šie paveikslai akivaizdžiai improvizuoti, jų tekstūra šiurkšti, gausu simbolių ir detalių. Ypač pastebimas akių motyvas. Jie man kėlė šypseną ir savotišką liūdesį, prieš akis išdygsta vaizdas, kaip nedidelio ūgio, bet stipri savo dvasia Yayoi Kusama palinkusi tapo tuos darbus ir per juos kalbasi su pasauliu.

Žavesį kelia tai, kad beveik devyniasdešimties metų moteris valdo Instagram ir selfių kartą. Galerijos darbuotojai dažniau prašomi nufotografuoti lankytojus prie Kusamos darbų nei apie juos papasakoti. Nors už spalvingų paveiksliukų slypi įspūdinga ir įdomi istorija, kuria tikrai verta pasidomėti.

The Moving Moment When I Went to The Universe, Victoria Miro galerija, 16 Wharf Road, Londonas N1 7RW, iki gruodžio 21 d. 2018. Nors visi bilietai šiuo metu užsakyti organizatoriai rekomenduoja sekti naujienas ir laukti papildomų. Informacija: victoria-miro.com.

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta