Vasario 26, 2019
Cuarono autobiografinė drama „Roma“ apdovanota trimis „Oskarais“
Roma.

Alfonso Cuarono (Alfonso Kuarono) asmeniška šeimos drama „Roma“ sekmadienį triumfavo „Oskarų“ įteikimo ceremonijoje, kur pelnė geriausio apdovanojimus geriausio filmo, geriausio režisieriaus ir geriausios kinematografijos kategorijose.

Toks pripažinimas yra svarbus laimėjimas savo įtaką didinančiai bendrovei „Netflix“, tapusiai pirmąja televizijos transliavimo internetu platforma, užsitikrinusia JAV Kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimą geriausio režisieriaus kategorijoje.

„Užaugau žiūrėdamas filmus užsienio kalba, labai daug iš jų išmokau ir pasisėmiau įkvėpimo – iš tokių filmų, „Pilietis Keinas“, „Nasrai“. Ir ten nėra bangų, tik vandenynas, – sakė susijaudinęs A. Cuaronas. - Manau, šio vakaro nominuotieji įrodė, kad esame to paties vandenyno dalis.“

Nepaisant to, geriausiu filmu šiemet buvo pripažinta drama „Green Book“ (Žalioji knyga).

Pusiau autobiografinė nespalvota drama „Roma“ pasakoja apie indėnę Cleo (Kleo), 8-ąjį dešimtmetį Meksiko Romos rajone gyvenančios viduriniosios klasės šeimos tarnaitę, kurią suvaidino didžiajame ekrane debiutavusi aktorė Yalitza Aparicio (Jalica Aparisijo).

Ispanų ir indėnų mištekų kalbomis filmuota juosta iš viso buvo nominuota 10-yje „Oskarų“ kategorijų ir laikoma A. Cuarono karjeros, jau anksčiau atrodžiusios įspūdingai, didžiausiu pasiekimu.

„Šis apdovanojimas priklauso Meksikai, – reporteriams sakė A. Cuaronas. – Tai meksikietiškas filmas kiekvienu aspektu“.

Pirmoji „Oskarui“ nominuota indėnė

A. Cuaronui „Roma“ buvo labai asmeniškas projektas, kurio centre yra dvi svarbiausios tam jo gyvenimo laikotarpiui moterys: jo motina Cristina (Kristina), filme pervadinta Sofia (Sofija) ir vaidinama Marinos de Taviros, taip pat su šeima gyvenanti auklė Libo – ji filme pervadinta Cleo, kurios vaidmenį atliko Y. Aparicio.

Filme pasakojama, kaip Cleo rūpinasi šeimos keturiais vaikais ir tvarko namų ūkį, tuo pat metu spręsdama asmeninio gyvenimo iššūkius.

A. Cuaronas taip troško tiksliai atkurti tų laikų atmosferą, kad filmavimui pasiskolino šeimos baldus ir net surado Romos rajone panašų namą, kurį buvo ruoštasi nugriauti.

Pasak 57 metų režisieriaus, jį sukrėtė tai, kad šis filmas pelnė tokį didelį kritikų pripažinimą ir itin didžiuojasi, kad „Roma“ atkreipė dėmesį į namų darbininkų gyvenimus.

„Svarbiausia yra tai, kad šio filmo, patraukusio didžiulį žiniasklaidos dėmesį, svarbiausia veikėja yra namų darbininke dirbanti indėnė“, – anksčiau šį mėnesį naujienų agentūrai AFP sakė režisierius per „Oskarų“ pretendentų priėmimo ceremoniją Beverli Hilse.

„Yalitza yra pirmoji per visą „Oskarų“ istoriją indėnė, nominuota geriausios aktorės kategorijai. Ir tai man yra labai svarbu“, – pridūrė jis.

„Netflix“ apibūdina filmą kaip režisieriaus būdą „įteikti jį užauginusiai moteriai sumanų meilės laišką“.

„Svarbiausia – ne pergalė“

Vis tik svarbiausią Holivudo apdovanojimų vakarą įvairovė buvo bene didžiausia laimėtoja: savo pirmąjį „Oskarą“ laimėjo juodaodis filmų kūrėjas; didelį pripažinimą pelnė filmas, kurio veiksmas vyksta Afrikoje; du juodaodžiai aktoriai ir pirmosios kartos imigrantas iš Egipto laimėjo tris iš keturių prizus už vaidybą.

Be to, platus Holivudo teatre „Dolby Theatre“ rodytų filmų pasirinkimas sumažino atskirtį tarp nekomercinių ir populiariųjų filmų.

10 kategorijų nominuota „Roma“ buvo vakaro favoritė, nors ir neilgai buvo rodoma kino teatruose dėl įprastos „Netflix“ filmų rodymo strategijos.

„Žalioji knyga“, kaip ir buvo prognozuota, pelnė prizus už geriausio antrojo plano aktoriaus vaidmenį, atliktą Mahershalos Ali (Maheršalos Ali), taip pat už geriausią scenarijų.

Buvo prognozuota, kad ši juosta nusileis „Romai“ geriausio filmo kategorijoje, bet netikėtai pelnė šį apdovanojimą, kurio analogu buvo pagerbta per įtakingos JAV Prodiuserių gildijos ceremoniją.

„Ši istorija pasakoja vien apie meilę. Ji pasakoja apie tai, kaip nepaisant mūsų skirtumų mylėti vienas kitą ir sužinoti tiesą, kas esame iš tikrųjų“, – sakė „Žaliosios knygos“ režisierius Peteris Farrelly (Piteris Farelis).

Dar viena rimta pretendentė 91-oje „Oskarų“ įteikimo ceremonijoje buvo kostiuminė komiška drama „Favoritė (The Favourite), kuri taip pat buvo nominuota 10 kategorijų, bet patyrė vieną didžiausių vakaro fiasko.

Ši juosta pelnė tik vieną apdovanojimą už geriausios aktorės vaidmenį, netikėtai atitekusį pagrindinę favoritę Glenn Close (Glen Klous) pranokusiai Oliviai Colman (Olivijai Koulman).

Žiūrovų pamėgta juosta „Taip gimė žvaigždė“ (A Star Is Born) taip pat pelnė tik vieną statulėlę už Lady Gaga (Leidi Gaga) dainą „Shallow“.

„Sunkiai ir ilgai dirbau, tad svarbiausia... ne pergalė“, – su ašaromis akyse sakė „Grammy“ laureatė Lady Gaga.

„Svarbiausia yra nepasiduoti. Jei turite svajonę, kovokite už ją“, - pridūrė ji.

Legendinė britų roko grupė „Queen“ su amerikiečiu dainininku Adamu Lambertu priešakyje atidarė vieną įspūdingiausių per pastaruosius kelerius metus ceremoniją trumpu hitų „We Will Rock You“ ir „We Are the Champions“ popuri.

Britų rokeriams veikiausiai teko nerimauti daugiau nei per įprastą koncertą: apie jų išgarsėjimą pasakojantis biografinis filmas „Bohemijos Rapsodija“ (Bohemian Rhapsody) pretendavo į kelis apdovanojimus ir tapo pagrindiniu vakaro nugalėtoju, laimėjusiu net keturis „Oskarus“.

Ši juosta – pasakojanti apie „Queen“ kelią į šlovę nuo 1970 metų, kai vokalistas Freddie Mercury (Frecis Merkuris) prisijungė prie grupės, iki jos legendinio pasirodymo 1985 metų labdaros koncerte „Live Aid“ – pelnė statulėles už geriausią, Rami Maleko (Ramio Maleko) atliktą, pagrindinį vaidmenį, taip pat už apdovanojimus už geriausią garso ir vaizdo montažą.

„Sukūrėme filmą apie gėjų imigrantą, kuris be jokių pasiteisinimų tiesiog gyveno savo gyvenimą. Faktas, kad šįvakar drauge su jumis atiduodu duoklę jam ir jo istorijai, įrodo, kad troškiame tokių istorijų“, – kalbėjo R. Malekas, savo F. Mercury vaidmeniu sužavėjęs kino mėgėjus.

Duoklė Prince'ui

Žymusis filmo kūrėjas Spike'as Lee (Spaikas Li) sudalyvavo viename kontroversiškiausių ceremonijos epizodų, atsiimdamas savo pirmąjį „Oskarą“ už geriausią adaptuotą scenarijų už rasinę dramą „BlacKkKlansman“.

Dėvėdamas vien violetinius drabužius, taip pagerbdamas velionį popmuzikos legendą Prince'ą (Prinsą), režisierius savo aštriais pasakymais metė didelį iššūkį televizijos tinklo ABC cenzoriams.

Vis tik vėliau jis pasakė rimtą kalbą, kurioje aistringai padėkojo savo močiutei ir paragino rinkėjus būti „teisingoje istorijos pusėje per 2020 metų JAV prezidento rinkimus.

Tarp visų pretendentų kino studijos „Marvel“ superherojų juosta „Juodoji pantera“ (Black Panther) veikiausiai buvo geriausiai pažįstama televizijos auditorijoms – ji buvo pelningesnė nei visos kitos juostos, šiemet nominuotos geriausio filmo kategorijoje.

Kino meno ir mokslo akademijos maždaug 7 900 balso teisę turinčių narių nusprendė papildyti blokbasterio uždirbtų pinigų krūvą auksu, paskirdami „Oskarą“ už šio filmo stiliaus kryptį, kostiumus ir garso takelį.

Smukę reitingai

Pirmąją statulėlę – už geriausią antrojo plano aktorės vaidmenį – gavo pirmąkart nominuota 48 metų Regina King (Redžaina King), filme „If Beale Street Could Talk“ vaidinanti motiną, ginančią nepagrįstai išžaginimu apkaltintą savo dukters vaikiną.

Desperatiškai norinti padidinti neseniai smukusius reitingus Akademija mėgino laikytis trijų valandų programos, bet susidūrė su keliais iššūkiais.

Pirmąkart per tris dešimtmečius ceremonija neturėjo vedėjo, šio vaidmens atsisakius komikui Kevinui Hartui, sulaukusiam kritikos dėl praeityje parašytų „Twitter“ žinučių, kurioje buvo įžvelgta homofobijos apraiškų.

Šiemet kilo kontroversijų dėl ceremoniją norėjusios sutrumpinti Akademijos planų įteikti kelis apdovanojimus per reklamos pertraukas ir palikti vietos eteryje tik kelioms nominuotoms dainoms. Abiejų idėjų kiek vėliau buvo atsisakyta.

Lady Gaga ir jos kolega Bradley Cooperis (Bredlis Kuperis) nustebino auditoriją savo dainos „Shallow“ atlikimu, o vėliau dar pasirodė dainininkės Jennifer Hadson (Dženifer Hadson) ir Bette Midler (Betė Midler).

Galiausiai šou viršijo skirtą eterio laiką tik 15 minučių.

BNS inf.

Raktažodžiai: Oskarai

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai