Spalio 30, 2016
Be tabu. Siaubų ir įdomybių muziejus Londone
Dovilė Ilevičiūtė

“Nustosiu kolekcionuoti tuomet, kai rasiu laimę. Tačiau rasti laimės neįmanoma. Ji suranda tave. Tik labai retai”, - verdamas mane giliomis mėlynomis akimis filosofuoja Viktor’as Wynd. Man galbūt tai atrodo filosofijos, jam – savaime suprantamas dalykas. The Last Tuesday Society klubo bei Įdomybių, meno ir gamtos istorijos muziejaus (The Viktor Wynd Museum of Curiosities, Fine Art & Natural History) įkūrėjo Mr Wynd realybė visiškai skirtinga nuo manosios. “Realybių juk yra tiek daug”, - atsidūsta jis, rodydamas muziejaus įdomybes.

Žinau, reakcijos bus įvairios, vieni juoksis, kiti piktinsis, treti pasibaisės, paminėjus kelis iš galybės eksponatų: kaukolės, iškamšos, naujagimių skeletai, kaulai, Kylie Minogue išmatos stiklainyje, medicininės atliekos, įvairūs kūno organai, prostitučių vaginos, išsigimimų pavyzdžiai, erotika ir egzotika. Negimusio kūdikio embrioną Viktoras vadina Charlotte. “Pažiūrėkite, kaip miela, - grožisi jis. – Kaip ramiai ir taikiai miega. Nuostabus eksponatas. Juk kai pagalvoji – gimus viskas eina tik blogyn”.

Kartais nesuprantu, ar ekscentrišku dendžiu vadinamas kolekcionierius kalba juokais ar rimtai. Apie daugumą muziejaus eksponatų paprastai normaliu visuomenėje laikomas žmogus nekalbėtų rimtai. Normaliam žmogui kai kurie eksponatai keltų šleikštulį. Bet tuo jis ir įdomus, žavus, jog savyje turi tiek beprotybės: kolekcionuoti, eksponuoti, domėtis, kalbėti ir grožėtis tuo, kas paprastai laikoma tabu, šlykštu, neetiška, neestetiška, kartais net nelegalu.

“Eksponatas turi būti gražus”, - atsako kolekcionierius, kai paklausiu, kokio objekto nenorėtų matyti muziejuje. Viktor Wynd estetikos jausmas stebina: grožį jis įžvelgia ten, kur kiti mato vien siaubus. Ir tikrai neatrodo, kad jis blefuotų, ar apsimetinėtų, jog yra kažkoks keistas ar ypatingas. Anaiptol, Viktoras sako, jog jis paprasčiausiai kopijuoja kitus žmones, ir tiek.

Nieko “mėgstamiausio” ekscentriškas londonietis neturi. Kiekvienas eksponatas, sako jis, labai brangus ir ypatingas. Kiekvienas turi istoriją, kas jis, iš kur jis ir kaip atsidūrė siaubų krautuvėlėje (little shop of horrors) – taip kartais vadinamas Viktor Wynd muziejus, apdraustas visu milijonu svarų. Prieš porą metų muziejaus įkūrimo darbai buvo baigti projektą pristačius Kickstarter platformoje: šią siurrealistinę idėją parėmė daugiau nei 400 žmonių iš viso pasaulio, kurie paaukojo £16,090 tam, kad projektas išvystų dienos šviesą.

Pietų Floridos universiteto dailiųjų menų magistro diplomą turintis Viktor Wynd neapsiriboja vien muziejumi. The Last Tuesday Society klubas su Viktoru priešakyje organizuoja įvairiausius renginius, meno, literatūros, dailės vakarus. Žinoma, jokių spalvotų balionų, įprastos atmosferos, šokių muzikos nesitikėkite. Šie renginiai makabriški, juose kartais prašoma nesišypsoti, kartais reikalaujama apsirengti pabaisomis, šokti pabaisų šokius, atrodyti apgailėtinai, baisiai, verkti, kalbėti apie mirtį. Kolekcionieriaus kuria eiles, piešia, rašo knygas, viena iš naujausių - Viktor Wynd's Cabinet of Wonders. “Esu linkęs depresuoti, todėl stengiuosi visuomet būti užimtas. Ir esu labai užimtas, dažnai niekam neturiu laiko”, - sako Mr Wynd.

Viktoro Wynd asmenybė ir jo kolekcija, be abejo, sulaukė daug susidomėjimo. Jis sako negali patikėti, kad National Geographic organizacija atsiuntė aštuonis atstovus iš Australijos, kurie paskui jį sekiojo visą savaitę tam, kad sukurti dokumentinį filmą. “Negi nesurado žmonių iš Anglijos?” - šypsosi mėlynakis Viktoras.

“Sakote, kad jūs kopijuojate žmones. Kokie žmonės jus įkvepia?” - klausiu kolekcionieriaus. “Įvairiausi, - svajingai ištaria jis. - Aš labai daug skaitau. Mane įkvepia skirtingi žmonės, skirtingomis dienomis. Ir jie visi yra čia”. Tarp įkvėpėjų išvardinami dekadentišku gyvenimo būdu garsėjęs aukštuomenės atstovas Stephen Tennant, architektas John Soane, menininkai Sebastian Horsley, Tessa Farmer, dailininkai siurrealistai Pablo Picasso, Leonora Carrington ir daugybė kitų.

“Man viskas greitai nusibosta, - prisipažįsta menininkas ir paskelbia, kad kai kurie muziejaus eksponatai netrukus iškeliaus, atsiras nauji ir jis ypatingai nekantrauja publikai parodyti undinės skeletą. – Londone būnu retai, daug keliauju, nes norisi pabėgti. Bet atsikeliu ryte, pasižiūriu į veidrodį ir, nesvarbu kuriam pasaulio krašte esu, žmogus, nuo kurio bėgu, vistiek ten”.

The Viktor Wynd Museum of Curiosities, Fine Art & Natural History, 11 Mare Street, Hackney, Londonas E84RP. Aplankyti galite trečiadienis – sekmadienis, nuo 12 iki 22.30 val. Įėjimo kaina £5, įskaitant puodelį arbatos ir lankstinuką apie muziejų. Muziejuje veikia baras, kuriame galima atsigaivinti puikiais kokteiliais ar net pasimokyti kaip kokteilius susiplakti patiems. Čia organizuojami įvairūs renginiai, o mini zoologijos sode netgi galite paglostyti tikrą chameleoną, tarantulą, varlę ar smauglį. I: www.thelasttuesdaysociety.org.

Mėlynakis kolekcionierius. Mėlynakis kolekcionierius.
Viktor Wynd. Viktor Wynd.
Muziejuje veikia baras, kuriame galima atsigaivinti puikiais kokteiliais ar net pasimokyti kaip kokteilius susiplakti patiems. Muziejuje veikia baras, kuriame galima atsigaivinti puikiais kokteiliais ar net pasimokyti kaip kokteilius susiplakti patiems.
Muziejuje veikia baras, kuriame galima atsigaivinti puikiais kokteiliais ar net pasimokyti kaip kokteilius susiplakti patiems. Muziejuje veikia baras, kuriame galima atsigaivinti puikiais kokteiliais ar net pasimokyti kaip kokteilius susiplakti patiems.

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai