Vasario 5, 2008
Karališkajame Richmond‘o parke ganysis stirnos ir karvės
ARNOLDAS REMEIKA, 1
© SXC

Beveik po 60-ies metų pertraukos į Londono pietvakariuose esantį Richmond‘o parką grįžo karvės. Nuo šiol viena suaugusi raguotoji ir jaunas veršelis skabys užžėlusio parko žolę, taip valydami plotą rečiausioms gėlių rūšims.

Ekologai tikisi, kad britų baltosios veislės karvė ir jos trijų mėnesių atžala „išvalgys“ žolės kupstus, kurie trukdo augti tokioms retoms gėlėms kaip varpeliai. Gyvūnai į keturių hektarų uždarą voljerą buvo paleisti praėjusią savaitę. 

Jeigu per penkerius metus – būtent tiek turėtų vykti eksperimentas – retos gėlių rūšys vėl ims klestėti, į parką bus paleista ir daugiau miestiečių akiai egzotiškų gyvūnų. Bandymą organizavo Karališkųjų parkų draugija ir Hounslow ferma, iš kurios ir paimti galvijai. 

Iki praėjusio amžiaus ketvirtojo dešimtmečio parke ganėsi dešimtys karvių, tačiau niekas nežino, kodėl jų neliko. 

Richmond‘o parke gyvena ir apie 650 elnių bei stirnų. Tačiau jie labiau mėgsta skabyti krūmynus, medžių šakeles, žemiau esančių šakų lapus. Savo ruožtu karvėms nėra gardesnio skanėsto už žolę. Kadangi nemažą parko teritoriją dengia kupstai, karvės ilgainiui turėtų išėsti tarpus tarp tankių žolės kuokštų, leisdamos augti saulę mėgstančioms žemaūgėms gėlėms. 

Manoma, kad parko puošmena – elniai – daro nemenką žalą jo augmenijai. Šie gyvūnai ne tik nuėda visus žemiau nei 1,5 metro nuo žemės esančius medžių lapus, bet ir naikina jaunuolyną. Dauguma jaunų parko medžių saugomi nuo kenkėjų tol, kol sulaukia 50-ies metų. 

Richmond‘o parko teritorija - 1000 hektarų; tai didžiausias karališkasis parkas Londone. Miestiečiai ir turistai šią vietą mėgsta dėl ypatingo kraštovaizdžio – kalvų, ežeriukų, sodų ir žolynų, kuriuose auga seniausi Londone ąžuolai. Nuo parko kalvų puikiai matosi už 12 mylių (apie 20 km) esanti Šv.Pauliaus (St.Paul‘s) katedra. 

Richmond‘o parkas paskelbtas draustiniu. Jame galima rasti nemažai augalų ir smulkiųjų gyvūnų rūšių, kurių nėra niekur kitur Jungtinės Karalystės teritorijoje. 

Londoniečiai į parką itin gausiai plūsta rudenį, prasidėjus elnių poravimuisi. Šiuo metų laiku elnių patinai kaunasi: trankosi ragais, mauroja ir kitaip bando įveikti priešininkus bei patraukti patelių dėmesį.
Parke nepatartina lankytis birželį – tuomet gimsta stirniukai. Patelės ir jaunikliai būna itin jautrūs publikos dėmesiui, triukšmui, fotoaparatų blyksniams. 

Visais metų laikais prie stirnų draudžiama artintis su šunimis, gyvūnų negalima maitinti. 

Norintiems pamatyti, kaip atrodo netoli Londono centro įsikūrusios stirnos (o dabar dar ir karvės), reikėtų išlipti Richmond‘o metro stotelėje ir toliau eiti pėsčiomis arba važiuoti autobusais nr.65 bei nr.71.
Už įėjimą į parką mokėti nereikia. Jo vartai atviri kasdien nuo aušros iki sutemų, o spalio - kovo mėnesiais jie atveriami ryte, pusę aštuonių.

 

Raktažodžiai: parkailaisvalaikis

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai