Lapkričio 6, 2015
SAVAITGALIO SKAITINIAI: Ką apie jus sako jūsų gyvenimo būdas?
© http://www.jeffdivinesurf.com/

Ar kada susimąstėte, koks jūsų gyvenimo būdas? Gal esate žaliavalgiai? O gal gyvenate laikydamiesi minimalizmo principų? Gal šiuolaikiniame skubančiame pasaulyje susižavėjote tylaus/lėto gyvenimo būdo propaguojamomis vertybėmis? Kad ir koks būtų jūsų pasirinkimas, jis atskleidžia apie jus tam tikrus dalykus, siunčia tam tikrą žinią aplinkiniams. Ir ne tik apie jūsų įsitikinimus, bet neretai ir apie socialinį statusą, finansinę padėtį ir netgi protinius gebėjimus...

Nutarę išsamiau pasidomėti gyvenimo būdo ypatumais, pradėjome nuo apibrėžimo. Taigi  - gyvenimo būdas  dažniausiai suprantamas kaip visuma įsitikinimų, interesų, nuomonių, vertybių bei elgesio principų, kuriais remiantis formuojame savo asmeninį, darbo ir laisvalaikio  stilių. Tai  - mūsų “prekės ženklas”, kuriuo pristatome save visuomenei. 

Kai kurie gyvenimo būdą apsprendžiantys faktoriai nepriklauso nuo asmenybės – gimstame tam tikroje šalyje, kultūrinėje, religinėje terpėje. Kitus galime formuoti patys: politinius įsitikinimus, pasaulėžiūrą, vertybes, kuriomis pasirenkame vadovautis kasdieniniame gyvenime.

Mūsų pasirinkimus lemia patys įvairiausi faktoriai. Vienas jų, pavyzdžiui, gyvenamoji vieta. Gyvenimas mieste ar kaime savaime diktuoja skirtingą tempą, rutiną, formuoja specifinius poreikius,  įtakoja laisvalaikio leidimo būdą (iš karto pagalvojome apie šauniąją “Sekso ir miesto” ketveriukę, tobulai įkūnijusią miestietiško gyvenimo būdo svajonę!).  Lygiai kaip gyvenimas šiltuose kraštuose ar prie jūros sufleruoja savo ypatumus. Prisiminkime jaukius žvejų, banglentininkų kaimelius ir jų specifinį gyvenimo ritmą. Galų gale, klaipėdiečių gyvenimo būdas visuomet atrodė kitoks nei, tarkime, Vidurio Lietuvos gyventojų.

Visgi, didžiąja dalimi individualų gyvenimo būdą lemia sąmoningi pasirinkimai. Šiuos savo ruožtu apsprendžia tam tikri išoriniai faktoriai (išsilavinimas, pajamos, sveikatos būklė, fizinis aktyvumas, intelekto savybės) ir vidinės vertybės (taupumas, dėmesys aplinkai, konservatyvumas, atvirumas naujovėms, meilė darbui, nuotykiams ir pan.).

Šiuolaikinį gyvenimo būdą dažniausiai formuoja, taip vadinamieji, etiški pasirinkimai, kuomet atsisakoma tam tikrų maisto produktų, siekiama gyventi darniai, harmonijoje su gamta, gerbti savo kūną, mažinti atliekas ir kitus savo gyvenimo žemėje pėdsakus. Gyvenimo būdą gali apspręsti ir tam tikra siekiamybė, įvaizdis, neretai diktuojamas įžymybių kulto – pavyzdžiui, noras turėti nepriekaištingą kūną ar rengtis tik konkretaus stiliaus drabužiais. Vis dažniau tam tikros srovės gimsta kaip priešprieša vartotojiškumui ar sparčiai technologijų plėtrai.

Įdomu tai, kad nors kartais manome, kad vieną ar kitą gyvenimo būdą pasirenkame visiškai savanoriškai, iš tiesų, nemažai informacijos, lemiančios vienus ar kitus pasirinkimus jau būna užkoduota mūsų genuose. Ankstyvas vaikų auklėjimas taip pat labai svarbu. Mokslininkai nustatė, kad polinkis sveikam gyvenimo būdui perduodamas iš kartos į kartą. Pavyzdžiui,  0-3 m. vaikas, kurio mama laikėsi sveiko gyvenimo būdo principų, bus 27% labiau linkęs perimti šį modelį nei vaikas, augęs šeimoje, kur sveikatai nebuvo skiriama ypatingo dėmesio.

Tyrimo rezultatai taip pat rodo, kad sveiką gyvenimo būdą dažniausiai puoselėja, o ir geresnius šeiminius ryšius palaiko aukštesnes pajamas turinčios šeimos, mat jos gali skirti daugiau pinigų organiškiems produktams, turi laiko sportui ir gali sukurti kokybiškesnes gyvenimo sąlygas savo vaikams. Ir atvirkščiai, nutukimas, žalingi įpročiai, mokslininkų teigimu, labiau paplitę tarp mažas pajamas gaunančių šeimų, kurios neturi nei pakankamai laiko, nei lėšų sveikai maitintis, užsiimti šeimos laisvalaikiu ir neretai pasirenka savo skriaudas „sušvelninti“ žalingų įpročių pagalba.

Visgi, tyrimais taip pat nustatyta, kad, nepaisant nepalankių išorinių faktorių, didelėmis valiomis pastangomis galima kardinaliai pakeisti savo gyvenimą. Tai reiškia, kad jūsų gyvenimo būdas nėra „iškaltas akmenyje“. Net jei jūsų tėvai neišmokė sveikai maitintis, sportuoti, jei neturėjote tradicijos lankytis operoje ar namuose neskambėjo klasikinė muzika,  tai nereiškia, kad  jūs negalite viso to išmokti ir vadovautis, domėtis savo gyvenime.

Jei nusprendėte keisti savo gyvenimo būdą, ekspertai pataria:
• identifikuokite, kas jums trukdo siekti savo tikslų – žalingi įpročiai, nepakankamos pajamos, neigiama aplinkinių įtaka – aiškiai įvardinkite kliūtis ir siekite sumažinti jų poveikį;
• nusistatykite aiškius tikslus ir žingsnius, kaip norite pagerinti savo gyvenimą – uždirbti daugiau, sportuoti 3 k. per savaitę, medituoti ir pan.
• prisiminkite, kad naujam įpročiui susiformuoti reikalinga ne mažiau nei 21 d. 


Mes susidomėjome ir tikrai pabandysime! O kitoje šio straipsnio dalyje kalbėsime apie kelias naujausias gyvenimo būdo tendencijas – minimalizmą ir lėtą gyvenimą.

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai