Kovo 20, 2013
Dizainerė Estela Nevinskaitė: „Jaučiuosi pastebėta ir įvertinta“
Vaida Tamkienė, JKLJS
© Estela Nevinskaitė.

Be malonesnių orų pavasaris studentams dažniausiai reiškia dar ir rengimąsi ypač intensyviam atsiskaitymų laikotarpiui. Tuo gyvena ir trečius metus drabužių dizainą Rytų Londono universitete (University of East London, UEL) studijuojanti Estela Nevinskaitė, bet jos patirtis rodo, kad stresas gali būti netgi naudingas – pavyzdžiui, įkvėpti kūrybai. 

Londonas padeda augti 

Reikia daug drąsos, kad pasiryžtum persikelti į kitą šalį, ir dažnam ši patirtis yra gan skausminga. Nors pradžia tikrai nebuvo iš lengvųjų, Estelai prieš trejus metus priimtas sprendimas vykti į Londoną atnešė daug laimės. „Aš jau nuo penkiolikos metų svajojau būti dizainere – dar gyvendama Lietuvoje žinojau, ko noriu. Taip ir nepasikeitė mano planai, visada tikslingai judėjau link savo siekio. Baigusi mokyklą gimtajame Alytuje, iš karto atvykau į Londoną, kur jau gyveno mano mama, – tai ir faktas, kad Londonas yra tikra madų sostinė, labiausiai padėjo apsispręsti, – sako dvidešimtmetė studentė, prisimindama pirmais metais jaustą labai didelį ilgesį namams. – Jau buvau Londone praleidusi kelias vasaras ir šis miestas mane labai sužavėjo, bet persikėlus gyventi čia man daug kas nepatiko: vis norėjau atgal į Lietuvą, buvo labai sunku. Apsipratau tik maždaug per pusantrų metų ir dabar Londonas man daug artimesnis, o į Lietuvą grįžtu tik vasarą aplankyti senelių bei ten likusių draugų.“ 

Lankydamasi gimtinėje Estela pastebi, kad į daugelį dalykų dabar žvelgia tarsi per visai kitą prizmę, ir susitikusi su artimais žmonėmis jaučia, jog labai pasikeitė: „Turbūt vien atstumas keičia žmones, o gyvenimas tokiame mieste kaip Londonas ypač pakeičia asmenybę. Manau, kad dideliame mieste ir patys labiau užaugam, tikrai į viską pradedame žiūrėti kitaip.“ Jaunoji dizainerė tiki, kad Londonas atveria daugiau galimybių save realizuoti: ypač kalbant apie mados industriją, mat čia rinka daug didesnė, dirba daugiau dizainerių, vyrauja daug stilių, taigi patenkinti smalsumą ir įgyvendinti troškimą kurti sąlygos čia yra kur kas palankesnės. Estela skatina nebijoti išvykti, jeigu tai padės siekti savo svajonės, tačiau ji pati vis dėlto neatsisako minties ateityje savo įgytą patirtį pritaikyti Lietuvoje, kuri jai vis dar labai artima.

Konkuruoti tenka nuolat 

„Dar mokydamasi Lietuvoje daug kūriau, dvejus metus lankiau Dailės mokyklą ir tuo pat metu – siuvimo kursus. Taip ruošiausi tolesnėms dizaino studijoms, tačiau pradėjusi studijuoti Londono universitete labai nustebau, nes mokymo sistema čia visai kitokia. Priešingai nei man buvo įprasta, čia daugiausia dėmesio skiriama praktinei pusei, tai yra kūrybai, inspiracijų ieškojimui, mokymuisi pristatyti ir apginti savo darbus bei idėjas, ir tik maždaug penktadalis viso laiko tenka gilinimuisi į teoriją, mados filosofiją“, – sako būsima bakalaurė, paraišką į Rytų Londono universitetą, turintį daugiau nei 28 tūkstančius studentų, suspėjusi užpildyti tik per papildomo priėmimo etapą ir iš karto sulaukusi teigiamo atsakymo. 

Estela džiaugiasi aktyviomis studijomis ir proga specializuotis, dar geriau pažinti pasirinktos disciplinos praktinę pusę, tačiau toks intensyvus mokymosi režimas atneša nemažai streso. Pasak jos, labai suspausti atsiskaitymų terminai, didelis krūvis ir nuolatinė konkurencija atima daug jėgų ir kone visą laiką: „Iš pradžių reikėjo dažnai dirbti grupėmis, kad įgautume mados industrijoje ypač reikalingų bendro darbo įgūdžių, o šiemet daugiausia dirbam individualiai, kad atrastume save. Taigi turi daug bei nuolatos dirbti, jei nori būti tarp geriausiųjų. Studijos užima didžiausią mano laiko dalį, kartais iš artimųjų netgi sulaukiu šmaikščių priekaištų, kad drabužių nei sau nespėju pasisiūti…“

Ateities viziją pristatė pasaulinio garso scenoje 

Estelos pranašumas neseniai pripažintas iš daugiau nei šimto dalyvių ją atrinkus į prestižinio „2013 FAD“ (Fashion Awareness Direct) konkurso finalą, kur Londono mados savaitės metu penkiolika talentingų studentų iš dvylikos Jungtinės Karalystės koledžų ir universitetų varžėsi dėl visų mados pasaulio naujokų geidžiamo prizo: finansinės paramos ir vietos šalia ankstesnių FAD finalistų, sėkmingai dirbančių tokiose garsiose kompanijose kaip Vivienne Westwood, Burberry, Jean Paul Gaultier, Coast, All Saint ir kt. 

Šis renginys, madų žurnalo „Vogue“ įvardytas kaip „neginčijamai geras tramplinas“, organizuojamas jau dvyliktus metus su tikslu garsinti ir skatinti jaunus dizainerius pačioje ankstyviausioje jų karjeros pakopoje. Kartu su kitais finalistais lietuvė turėjo surasti optimistinių sprendimų ir įžvelgti svarbiausią raidos bruožą, būdingą ateinančiam dešimtmečiui, bei sukurti du tai atspindinčius drabužių komplektus. 

„Kai sužinojau, kad konkurso tema – ateities optimizmas, toptelėjo mintis atkreipti dėmesį į stresą XXI amžiuje, nes jo iš tikrųjų vis daugėja, žmonės tampa vis labiau prislėgti. Pamaniau, kodėl gi nesukūrus raminančių drabužių? Iš pradžių ketinau kurti levandomis kvepiančius drabužius, bet ši mintis pasirodė sunkiai įgyvendinama, todėl susitelkiau į raminamas spalvas: žydras, baltas, pastelines, daug dėmesio skyriau formai ir raštams, atvaizduojantiems kvėpavimo sistemos dalis ir plaučių ląstelių struktūrą“, – garsių mados ekspertų vertinimui pateiktus modelius apibūdina dizainerė.
 
Net medžiagos – pačios darytos  


Estela tvirtina, kad buvimas tarp penkiolikos laimingųjų, patekusių į FAD finalą, ir džiaugsmingos emocijos renginio metu užgožė laimėjimo svarbą: „Nė minutei nenusiminiau nelaimėjusi konkurso! Tai man net į naudą, nes įgavau dar daugiau ryžto nesustoti, pasitempti ir viską daryti dar geriau. Sulaukiau daug dėmesio ir teigiamų įvertinimų, o tai ypač įkvepia.“ Nedelsdama Estela jau ruošiasi studentų mados savaitei, kur pristatys šešių modelių kolekciją – savo studijų baigiamąjį darbą. 

Būsimajai kolekcijai, kaip ir visai jos kūrybai, bus būdingas organiškumas, atsispindintis visiškai paprastose formose bei siluetuose. Dizainerė prisipažįsta vengianti sudėtingų kirpimų ir dažniausiai kurianti lengvesnius drabužius, bet vertinanti subtilumą ir daugiausia dėmesio skirianti drabužių puošybai, raštams bei pačių audinių išskirtinumui. Eksperimentuodama ji netgi atrado būdą pakeisti sintetinės medžiagos struktūrą ją padeginus, taip išgaunant įdomių formų ir raštų. „Kurdama aš visada koncentruojuosi į tekstilę, pati gaminu medžiagas, taip pat mėgstu siuvinėti karoliukais, kristalais. Tiesiog tokia yra mano aistra. Apskritai ši specialybė man suteikia labai daug džiaugsmo ir esu visiškai tikra savo pasirinkimu. Todėl kitus savo pavyzdžiu bandau motyvuoti imtis tik iš tikrųjų mėgstamo darbo, kad vėliau netektų kas rytą nenoriai keltis“, – neslėpdama entuziazmo ragina Estela.

Raktažodžiai: MadadizainasLFW

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai